Лято = море. Това уравнение е запечатано в главите ни. Щом дойде юни, юли прегрее главите в офиса, а август вече няма търпение да излезем в отпуск – морето започва да тегли със силата на приливите и отливите си. И всички се юрваме посока изток.
Пътища и магистрали се задръстват, хотели със съмнителни звезди, крила все още в строеж – също. Плажовете за повечето от нас са всичко друго освен спокойно поглъщане на слънце и разни типично плажни дейности като четене на евтини книжлета, игра на карти и мачкане на стари кръстословици. Шумно, мръсно, крясъци, приковаващи вниманието към варена царевица, сладолед и понички. Пясък по хавлията, точно когато излизаш от морето, удари с топки по главата от някой слаб, дори и за стандартите на плажа, волейболист, който даже не си и хаби чара да се извинява. А когато се прибереш в хотела или квартирата, чуваш не плясъка на вълните, а някой припрян булдозер да дострои поредният 5-звезден мастодонт. Не,
наистина, почивката на море може да се окаже истинско мъчение, ако не си наясно с някои тънкости, не се отклониш значително от курортните градчета и селца или просто не си с местни.
Затова пък планините родни очакват тази порода отпускари, които държат на почивката и спокойствието. Какво можем да правим на планина?
Да си починем в отлични условия |
Кратък обзор из Балкана – Троянски, Тетевенски, Врачански, Сливенски, Тревненски и др. региони, веднага ни дава да разберем, че балканджиите знаят как да превърнат и най- обикновените селски къщи в чудно красиви вили и пълноценно място за отдих. И заради конкуренцията, гордите собственици сякаш се надпреварват да предлагат все повече и повече „екстри” – басейни, барбекю, камина ( в случай на лошо време ), детски площадки, условия за спорт. Цените на нощувките се доближават до тези по морските квартири примерно, а разликата в условията често е потресаваща. Капацитетите им обикновено обхващат около 6- 18 човека и спокойно може цялата компания да си наемете цялата къща за определен период, без хазяите изобщо да са наблизо. И ако си мислите, че скуката ще потропа по каменните зидове – дълбоко грешите. Планините и особено Балканът са изцяло обвързани с българската история и във всяко градче любителите на познавателния туризъм има какво да видят. Традиционно там присъстват множество занаяти – керамика, тъкачество и др. и шопинг туровете са далеч по- приятни от морските. Ако винаги сте искали да си купите голям семеен гювеч или градинско джудже – ето една отлична възможност. И ако сте с по- претенциозен вкус, имайте предвид, че резервации за някои от къщите се правят месец- два преди очакваната почивка – желаещи има предостатъчно.
Да се поглезим и излекуваме
Може би искате да съчетаете приятното с полезното – тогава СПА и балнеотуризмът ( лечение с минерална вода ) е за вас. В скромната по територия България има над 225 минерални находища, концентрирани основно в планините. Още древните гърци и после римляните са знаели за лечебната сила на минералната вода и са построили множество селища около по-големите извори. Оттогава ревматични, храносмилателни, опорно- двигателни, ендокринни, гинекологични и др. смущения могат да намерят немедикаментозно подобрение, именно там. В зависимост от типа заболяване или здравословен проблем, може да изберете подходящ за вас курорт. В повечето от тях, особено в санаториумите и балнеохотелите, има лекуващ лекар, който може да ви консултира. Кални бани, сауна, масаж и всякакви подмладителни и разкрасителни процедури влизат като пакети в цената и може да се възползвате доста изгодно от тяхната ефективност. Така вместо уморени и недоспали от шумните заведения и компании, ще се завърнете отпочинали и по- свежи от всякога.