Опасните козметични съставки
 Изпрати
Преди около две седмици си взех нов шампоан и точно на третото ползване установих, че кожата на главата ми е станала страшно суха, а косата ми определено не изглежда перфектно. Замислих се много сериозно над това какво всъщност ползваме и до колко можем да сме сигурни дори в козметиката. Затова просто грабнах няколко продукта от козметичната си чантичка, плюс въпросния шампоан и реших да ви споделя съставките им- половината, от които се оказаха не само алергени, ами и канцерогени.
Sodium laureth sulfate - много разпространен в козметиката евтин химикал. Притежава дълбоко почистващи свойства. Не са редки случаите, в които предизвиква обриви,изсушава сериозно кожата и дори причинява пърхот. За съжаление- беше на първомясто от изброените съставки в шампоана ми.
Natrium laureth sulfate - не отстъпва на горния по разпространеност. Много характерен за шампоани, душ гелове и пасти за зъби ( точно там го открих ). Доказано е, че се натрупва в клетките на кожата при честа употреба и нарушава процеса на формиране на защитна бариера на епидермиса. Важно! Въпреки множеството твърдения, че тези две вещества могат да са причина за поява на рак, това все още не е доказано. Предупреждението, на което трябва да обърнете
внимание, обаче е, че тези два агента не са препоръчителни при акне и косопад.
Cocamide DEA - съставка на не малко продукти за красота. Наличен беше в нощния ми крем за лице. Използва се основно като сгъстител на шампоани и кремове. Установено е, че предизвиква алергии и дерматити, а някои изследвания твърдят, че може да е причина за рак на кожата и за спонтанен аборт. Доказано е, че при комбинацията му с амини се получават канцерогенни вещества.
Carbomer – още един сгъстител, хит сред козметичните съставки между 50те и 60те години. Използва се в продукти за кожа, коса и зъби. Рядко предизвиква алергични реакции.
Propylene glycol - течност, производна на природния газ. С ужас установих, че се съдържа дори в доста скъп бебешки продукт за кожа. Не рядко е причина за алергии, обриви и тежки екземи.
Petrolatum oil - масло, което се получава от нефт. Прави кожата гладка и мека, задържа влагата в нея. За жалост, обаче задържа и токсините в пидермиса, освен това го изсушава и пречи за проникването на кислород. Доказан причинител на пъпки и всякакви обриви. Отново в крема ми.
Paraffin - среща се във всеки втори козметичен продукт. Ускорява обмена на веществата, но и той като горния агент задържа токсините и възпрепятства
проникването на кислород.
Methyl, Propyl и Ethyl Paraben - консерванти, удължаващи срока на годност на козметиката. Изключително вредни, абсорбиращи се в организма и предизвикващи кожни раздразнения. Съществуват изследвания, които твърдят, че тези агенти са особено опасни за жените, способни да ни докарат рак на гърдата или на женските репродуктивни органи.
Diazolidinyl Urea - още един широко използван консервант, главен виновник за контактния дерматит. Има силно токсично действие, тъй като освобождава
формалдехид, който пък е всеизвестно, че е газ с канцерогенно действие.
Titanium dioxide - Открих го в сенките ми. Оказа се, че е в топ 20 на химикалите, използвани в козметиката. Всъщност това е най-широко използваният бял пигмент. Световното му годишно производство възлиза на 4,6 млн. тона. Ще го срещнете в почти всички слънцезащитни лосиони, в пастите за зъби и дори в някои храни, осигуряващ им снежнобял цвят. Класифициран е като вероятно канцерогенен. Опити доказват, че е причина за поява на рак на дихателните пътища при плъхове, вдишвали го дълго време.
Накрая погледнах и един гланц за устни. Съвсем обикновен и евтин. Купих го за двегодишната си дъщеря, за да си има собствено “червило”. Интересно, но тук имаше почти изцяло само растителни съставки. Изглежда, че колкото по-рекламиран и скъп е един козметичен продукт, толкова по-натъпкан е със сложни имена на не до там безобидни и дори много вредни химикали. Затова не е никак лошо по-често да посягаме към природните разкрасителни продукти, които се намират в изобилие.
Ако желаете и вие да проверите вашата козметика можете да го направите на http://www.ewg.org/skindeep/ |
Коментари
2014-01-10 #6  виолета Много Ви Благодаря за полезната информация!На право бях шокирана....всичко горе долу го приех,но за бебешката козметика не мога да го приема..как е възможно това е ужасно!
2013-10-19 #5  Tedi Хубава и полезна статия, много ви благодаря, но аз бих искала да препоръчате марки натурална/био козметика, които сте ползвали и от които сте доволни. действително , както казва Наталия, като четем етикетите още повече се стресираме , а и каква е алтернативата? Някои биокозметики са ужасно скъпи, други, пък се чудиш дал наистина са био..... Моля, препоръчайте натурална козметика от която сте останали доволни.
2012-12-26 #4  mikmals33 Много добра статуя. А също си правя сама козметика от начало не се справях но сега съм много доволна защото се справям.
2012-11-27 #3  Jaklin Аз сама си правя козметиката  и се равам на добри резултати
2012-11-27 #2  сиси аз изполвм вместо скъпи кремове,натурални масла за да хидратирам кожата си може да пробвате с кокосово масло,но не това което продават като крем а просто масло,което може да се яде.Ако не е вредно за хранене,няма как да вреди и на нас и колкото по-малко изкуствени химикали във вид на кремове използвате,толкова по-добре за самите вас.може също да използвате зехтин или бадемово олио,орехово,сусамово,дори и олио от грозде.
2012-11-27 #1  Наталия Мариова Чувала бях хиляди пъти от майка ми колко вредна е "химията" и тя беше върл противник да се гримирам от 13-годишна, но аз я издебвах и се нацапвах с каквото мога...
Като доста по-голяма обаче животът ме срещна с "химията" под друга форма - започнах да се занимавам с био тематика и си дадох сметка за какви съставки става въпрос... направо ми прилоша, като разбрах какво съм мазала върху устата си години наред, но това ми държа влага до момента, в който установих, че и на биопродуктите не винаги може да се вярва колко са био... та в общи линии не знам какво е спасението. Иначе гримове имам всякакви. Спрях да чета какво съдържат и да се стресирам. Добре е въпреки всичко да се замисляме, стига да не изпадаме в крайности. Ако можете да замените химията с нещо натурално - направете го. Моят опит с био гримовете не е особено добър - сдобих се с ултраскъп гланц за устни, който се разтече в чантата ми и направи мазало навсякъде и беше на практика неизползваем, защото не съдържаше консерванти, които да го държат стегнат през летните жеги... същото се случи и с молива ми за очи, който се размазваше още при нанасянето му и накрая приличах на Мортиша от "Семейство Адамс  )))"
|
|
Събота 28 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Масаж за извайване на тялото
Независимо, че в методиките за моделиране на тялото постоянно се множат, масажът остава един от най-предпочитаните...
  Тревожният косопад - част 2
След като вече сте определили вида на косопада си, започнете лечението му с подходящите продукти. Курсът...
  Как да изберем подходящият фон дьо тен
Добрият фон дьо тен придава съвършенство на кожата. Но да се сдобием с него не е лесна задача. Обикновено...
  Кокосовото масло – универсално средство за красота
Ако съществува универсално подхранващо масло, със сигурност това е кокосовото. То е подходящо за всички...
  Историята на крема за лице
Не, няма да започна своя разказ от най-древни времена, с библейските съблазнителни и козметичните тайни...
 Анатомия на бръчките
Защо е толкова трудно да се спре стареенето на кожата или дори само да се забави. Въпреки безбройните...
  Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
 3 бързи съвета за кожата през зимата
През зимата кожата страда, ако не се погрижим специално за нея. Освен чувството на сухота и изпръхналост,...
 Първите бръчки - кога и как да започнем съпротивата?
Идва момент, когато времето започва да се отпечатва и върху лицата ни- особено неприятен за нас жените....
  В какво се състои мъжката красота
Женската красота е подложена на обсъждане, дефиниране, анализ и синтез от хилядолетия. За мъжката се...
 Диетата на Снежанка – как да се избавим от пигментните петна
Луничките и тъмните петна – това е цената на плажния произвол, който си позволяваме през жарките месеци....
 Какво не достига на косата ни през зимата
През безгрижното лято сякаш всичко се случва от само себе си – неусетно губим излишни килограми, тялото...
  Ноктите – красотата им идва от вътре
Петна, нацепване, вдлъбнатини и разслояване на ноктите – когато се появят веднага започваме да полагаме...
 Заложете на елегантността
Като чуем "елегантна", си представяме жена на определена възраст, с установен стил и разчитаща на някои...
 Vacu Activ - Революционните комбинирани уреди за отслабване и оформяне на тялото
Когато се запознах с иновацията на технологията, която се крие зад уредите на полския бранд Vacu аctivus,...
 Ружът - финалният щрих
Ружът е последната и може би най-пренебрегвана стъпка от макиажа. Повечето дами го считат да излишен...
|