Използването на
билкова козметика за лице и тяло е все по-популярно. Изключването на синтетичните компоненти от състава на такъв тип продукти има изключително много ползи както за здравето на кожата ни, така и за околната среда. Точно поради тази причина все повече потребители започват да търсят алтернативи, произведени от естествени съставки, които са без парабени и изкуствени аромати.
Каква е разликата между синтетичната и билковата козметика за лице?
Вероятно сте чували, че кожата действа като защитна бариера срещу външния свят. Това е абсолютно вярно, но не всеки знае, че тя работи по-скоро като гъба. Едно от нейните свойства е да абсорбира около 60 процента от продуктите, които прилагате всеки ден, като това е основният аргумент на почитателите на органичната грижа.
Много от синтетичните съединения, които съставляват съвременните продукти, са създадени, за да имитират свойствата на естествените растителни елементи. Случва се така, че изкуствените заместители създадени в лабораториите, не са по-ефективни от естествените им еквиваленти. Тяхното производство обаче е по-лесно и по-евтино, поради което много големи компании увеличават печалбата си като ги използват.
По отношение на свойствата, продуктите от синтетични компоненти имат няколко основни разлики от тези с натурален състав. Всичко зависи от производителя, неговата технология, ефективността на формулите, както и от индивидуалните нужди на всеки.
Качества на билковата козметика за лице
Качествата на билковата козметика за лице са неоспорими и отговарят на въпроса “Защо тя е по-предпочитана?”. Нека обаче ги разгледаме по-обстойно:
1. Полезен за кожата състав – съставът на билковата козметика за лице е с много полезни растителни компоненти, които активно помагат за подхранване, почистване и хидратиране. Най-основните сред тях са витамин С, различни антиоксиданти, протеини, билкови екстракти, алое вера и други.
2. Рискът от дразнене е сведен до минимум – подобни продукти са изключително нежни и имат лека текстура, което ги прави много подходящи за хора с чувствителна кожа, склонна към раздразнения. Билковите козметични продукти за лице не запушват порите, не водят до омазняване и лекуват много успешно неприятното за всички акне. Те помагат на лицето да остане чисто и свежо.
3. По-висока ефективност – за разлика от синтетичните продукти, натуралните имат по-дълготраен ефект. Те са по-качествени и се възприемат много по-добре. Ефектът настъпва малко по-бавно отколкото при козметика с агресивни съставки, но пък е доста по-дълготраен и има свойството да лекува даден проблем, а не да го прикрива само по време на употреба. Силата на природата винаги е в наша полза.
4. Съдържа етерични масла – това са ценни компоненти на натуралната козметика, които имат уникални свойства. Аргановото масло е един от най-богатите източници на витамин Е, който подмладява и възстановява. Не по-малко срещано е етеричното масло от лимонена трева, което помага за нормализиране на баланса на мазнините и подобряване на тонуса.
Вземайки предвид тези основни качества на билковата козметика за лице, е неизбежно да не се замислим кое е по-доброто за нас, когато става въпрос за здравето и добрия ни външен вид.
Как да изберем правилната билкова козметика за лице?
За да изберем правилните продукти, е много важно да знаем каква кожа имаме, както и дали сме склонни към някакви алергии или обриви. Нека обобщим:
нормална – хората с нормална кожа са късметлии. При тях липсват черни точки и мазен блясък на повърхността. Тя не е много претенциозна и не изисква големи грижи. Ежедневно почистване, редовно ексфолиране и хидратация, са напълно достатъчни;
суха – сухата кожа отново няма проблеми с мазния блясък, но пък това води и до проблем, свързан с нейната защита. Тя се нуждае от добри слънцезащитни средства и ежедневна хидратация, тъй като в противен случай може да започне да се лющи;
мазна – мазната кожа си личи отдалеч. Тя изисква специални грижи, тъй като е най-склонна към акне, запушени пори и неприятни обриви. За нея е добре да се използват специални кремове, които да са с по-лека текстура и да не я омазняват допълнително. Розовата вода влияе много добре в такива ситуации;
комбинирана – това е един от най-често срещаните типове. Обикновено се изразява с мазни участъци около Т-зоната (нос, чело, брадичка) и суха или нормална кожа в останалите области. Това означава, че местата, които се омазняват по-лесно, изискват по-специална грижа, тъй като точно там се появяват пъпчици и раздразнения;
чувствителна – за хората с чувствителна кожа се препоръчва употребата само на козметични средства от естествен тип. Всякакви синтетични съставки и химични формули могат да доведат до неприятни раздразнения, обриви и зачервявания. Тук е най-добре да се посъветвате с дерматолог, за да определите кои продукти са най-подходящи за вас.
Не забравяйте, че всеки човек има индивидуални нужди и това, че един продукт е добър за някого, не го прави подходящ за вас. За да направите най-добрия избор, по-добре е да се посъветвате със специалист, който да определи точният ѝ тип, устойчивост и поносимост.
Какви съставки ще срещнем в билковата козметика за лице?
Едни от най-честите съставки в билковата козметика за лице включват растителни екстракти от лавандула, алое вера, известната българска розова вода и други.
Алое вера съдържа почти всички необходими микро и макроелементи, аминокиселини, витамини и алантоин, които омекотяват горния слой на кожата, стимулират регенерацията на тъканите и предотвратяват процеса на стареене. Сокът от това растение подобрява бариерната функция и стимулира микроциркулацията, клетъчното обновяване и има успокояващ ефект. Също така помага при акне и дерматит.
Лавандулата, от своя страна, има изразен подмладяващ ефект. Почиства добре, облекчава раздразнението, подхранва и овлажнява, подобрява микроциркулацията на кръвта и прави лицето устойчиво на агресивни външни фактори. Лавандуловото масло помага за бързо облекчаване на възпалителни обриви, което го прави подходящо за чувствителна кожа с нужда от слънцезащитни средства. То насърчава заздравяването на пукнатини, ефективно овлажнява и омекотява, като почиства от вредни токсини.