Как да: Ушием гоблен
Гоблени за начинаещи
Изпрати
Шиенето на гоблени е като рисуване с конци. Почти от нищото – една панама и разноцветни нишки, из-под ръцете ти излиза красота, оживяват форми и картини. Това е хоби, което увлича до степен на зависимост. Казваш си – хайде да завърша и тази фигура, да ми свърши конеца и прочие смешно-глупави основания, заради които не спираш и не спираш. Пред очите ти става чудо – от уж на пръв поглед несвързаните знаци и квадратчета по схемата след време изниква нещо прекрасно и почти живо. Майсторките на гоблени отлично занаят за какво става дума, но тези редове не са за тях. Те за всички онези, които са относително отскоро посветени в страстта по гоблените или се изкушават да се захванат, но не им стига кураж. Защото аз съм една от тях. И не велики тайни и чудеса искам да споделя, а трудностите, с които се сблъсква начинаещият. И решенията, които търси. Все неща отдавна забравени от виртуозите на иглата, на които безкрайно се възхищавам.
Ако се захващате с първия си гоблен, започнете с нещо относително лесно. Изборът на първото творение е важен – ако е много трудно, ще се обезсърчите, ако е прекалено опростено – резултатът няма да донесе нужното удовлетворение. При следващите си гоблени усложнявайте и разнообразявайте задачата, за да има предизвикателство. Ако първата ви „картина“ е пейзаж, нека при втория гоблен да има фигури, например. Така ще усетите разликата при създаването им. Ушиването на образи има плюсове и минуси. Радваш се, когато от конците се оформя човешко лице или се изписва животно. Опасността е при грешки ликът да се деформира. Затова най-добре е първо да се шие с цвета, който очертава основната форма. Грешките вътре, при нюансите, могат да се замаскират, без да това да си личи драматично.
Друг проблем е ориентирането в пространството на панамата. За удобство тя е разграфена на квадратчета в комплектите, които се продават. Шиенето по квадрати е удобно, така няма да пропуснеш и бодче, но съществува друга опасност - това би могло да си личи на завършения гоблен и той да изглежда като разделен на квадрати. Посъветваха ме да шия по цветове. Това е удобно, но и рисковано - ако някой цвят се появява далеч в пространството, опасността да сбъркаш дори с един бод и това да обърка всичко, е голяма. Аз, например, съм си избрала смесена система – по цветове, но не върху целия гоблен, а в по-ограничен периметър. Водя се от принципа, че ако все пак стане някаква грешка, да огранича щетите. Но така или иначе, всичко е въпрос на предпочитание – един обича да му е цветно, друг - да знае, че е приключил с определен цвят. Съществува практика да се шие с много игли едновременно – различна за всеки цвят. Аз пробвах известно време само с две едновременно и не издържах дълго.
Опасността от разнищване краищата на панамата. Обикновено съветват да ги подшивате преди да започнете гоблена. Може да ги залепвате и с книжно тиксо.
Важна е светлината при шиене. При всички случаи дневното осветление е за предпочитане при възможност. В началото, когато бях завладяна с цялата си страст от гобленарството, шиех с часове и нощем. Резултатът бе бърз и недобър за мен – зачервяване, сълзене на очите и болки. Трябваха ми 4-5 дни, за да се възстановя.
Много се страхувах какво ще стане с първия ми гоблен при изпирането му. Цяла седмица не се решавах да направя тази стъпка, за да не предизвикам някакво ужасно изкривяване. Не му се случи нищо страшно, освен че цветовете светнаха, каквато бе и целта. Разбира се, само го потапях в хладка вода със сапун, без избелващи препарати. Суших хоризонтално и после - задължителното гладене през влажна кърпа. Опасността от изкривяване съществува, ако се шие много стегнато, обясниха ми сведущи. Освен това след изпирането бодовете се наместват и притягат.
Голямото ми опасение бе, че гоблените ми не изглеждат достатъчно добре отзад. Знам на теория как трябва да се подпъхват конците, виждала съм гоблени с две лица, но признавам, че това е много трудно за мен. А при шиенето на кръстат бод е и невъзможно. Не се обезсърчавам. В крайна сметка гобленът се гледа отпред, а не отзад. Прави се за собствена радост и наслада, така че е простено. А и ние начинаещите, има още много да се усъвършенстваме.
Сложете непременно в рамка готовия си гоблен и го закачете на стената. Оказа се, за моя собствена изненада, че опъването и рамкирането не са прекалено скъпи манипулации. Радвайте се, че тази красота е ваше дело, защото усещането от сътворяването на нещо прекрасно не може да се опише с думи.
|
Коментари
2020-01-13 #7 канна Още малко пояснения, които съвсем скоро си припомних:
т.к. гоблена го шия от горен ляв ъгъл за най-първия ред броя много старателно необходимите бодове за съответния цвят (ред от схемата) и започвам да запълвам отдясно наляво; т.к. наклонът е надясно с иглата се бодва долу-ляво и конецът се прибира горе-дясно и т.нат. в указаната посока.
втория ред от панамата (за същите квадратчета от схемата (1:4)) - нашиването е отляво надясно (връщане) в следния ред: с бод горе-дясно (до нашития вече ред) излизаш с иглата в/у панамата и долу-ляво прибираш конеца. Успех!
Ако имах възможност за снимки бих прикачила. Може би ще стане ако съм регистриран потребител!
2020-01-08 #6 канна В същност това за "отляво надясно" или обратно трябва да ти го покажат, че скоро не съм шила!
2020-01-08 #5 канна Хубаво да отидеш при някой който шие гоблени! Бодът е с един и същ наклон - надясно. Ако схемата е 1:4, значи 4 бода (в квадратче) за 1 знак от схемата. В този случай, ако трябва да избродираш 5 знака, то бодовете са 5х4=20 ( 10 бода в хориз. редица и после в обратната посока 10 бода (връщане му казвам аз). Моите гоблени ги започвам от ляв, горен ъгъл и затова първо шия горната редица, после долната. Ако се започва от десен долен ъгъл, първо се прави долната редица и после горната (отляво надясно). Чувала съм, че е добре да се шие от по-тъмни към по-светли цветове, за да се избегне зацапване на светлите. Но ако си винаги с чисти ръце (което и е редно!), мисля че не е проблем! Въпреки това, цветовите пространства (шия по цветове) трябва да са последователни, т.е. да няма "празни пространства" между шитото, освен ако това не е човешко лице (обикновено се шие 1 бод за 1 знак - 1:1), което се оставя за накрая!
2020-01-07 #4 Цветелина Купих си гоблен.Как да се науча за първи път ми е но много искам да се науча.Нищо не разбрах от схема
2015-08-13 #3 канна И аз имам подобна система на работа като авторката. Дневното осветление е задължително, както и осигуряването на време само за това, изключване на други мисли - за манджи, чистене и др. Иначе, заради 1 бод може да разпоря цял конец, и тогава целия труд - на вятъра. Между другото разпарянето е по-гадно. И е добре, според мен, честичко да се брои, колко има, колко е ушито по схемата пред вас. Така уших 2 пейзажа, започнах гоблен-икона, но кога ще бъде завършен... ?! Може би трябва наистина да ги сложа в рамка, да им се радваме, и пак да ми дойде вдъхновението! Успех на всички бродерачи!
2013-11-16 #2 анна-мария
2013-11-16 #1 анна-мария аз мисля че е добре обяснено !!! можеше и малко картинки ама е добре
|
|
Вторник 10 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Калдаръмчето
В детството ми моята майка отглеждаше калдаръмчета на терасата. След първата година, така да се каже,...
Засейте тези култури до лука и ще предпазите градината от вредители
Лукът е непретенциозна култура. Той се "разбира" с голяма част от посевите, но с някои от тях има "по-добри...
Най-"коледните" подправки
Коледа е единственият празник, който има свой личен аромат. Той е упойващ и топъл, навява мисли за уют...
Марсала - цветът на 2015 г.
Всяка година престижният институт "Пантон" (Pantone Color Institute) обявява кой цвят ще властва през...
Моята първа Коледа
„Нещо странно се случва през последните дни. Мама и татко прекарват с мен целия си ден, гушкат ме и ми...
Да си направим: Подаръчна кутия за яйца
По традиция на Великден разменяме яйца с близки и познати. Най-често ги завиваме във вестници и салфетки,...
Мислех, че на Коледа ще сме само аз и кучето ми
Нямам свое семейство, нямам гадже и си мислех, че тази Коледа ще сме само аз и кучето ми. Родителите...
Засейте през есента луковиците на пролетните цветя
Знаем кои са предвестниците на пролетта. Това са първите цветя – кокичета, минзухари, лалета, зюмбюли,...
Черешова задушница
В събота преди Петдесетница църквата извършва заупокойна панихида за душите на умрелите.
Този ден народът...
Какво да сложим на трапезата за Бъдни вечер
Бъдни вечер е не само последният ден от великите пости, а навечерието изпълнено с трепетно очакване да...
Камелия - една истинска източна красавица
Всяка от нас има своите ежедневни ритуали за красота, които общо взето не особено често променяме. Често...
Растенията в офиса
Човешкият разум се е зародил в природата, затова е истинско престъпление да полагаме умствен труд в в...
Вълшебството на Рождество
Рождество Христово е един от любимите ми празници. Специални приготовления. Градът е украсен и е целият...
Йордановден - Богоявление
Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е денят, в който...
Парти идея за Хелоуин: Домино "Батман"
Парти домино "Батман"
Тази идея се прави с шаблон "Прилеп", който можете да принтирате от тук.
Необходимите...
Многократно срещу еднократно
В моето детство вещите бяха за продължителна употреба, по възможност за цял живот. И това важеше за абсолютно...
Как да съчетаем градинската люлка с нашия двор?
Да разполагате с градина е истинско предимство, стига да знаете как да организирате външното пространство...
|