Шумът в големия град
 Изпрати
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние – в едни случаи благотворно, а в други може да ни навреди. Последното важи за силните шумове, които влияят негативно на нервната система. А чрез нея могат да станат причина за нарушения, които на пръв поглед нямат нищо общо със слуховият апарат - проблеми с вестибуларния апарат, повишено кръвно налягане, дори забавена обмяна на веществата. И, разбира се, шумът угнетява психиката и под негово въздействие хората стават по-агресивни – нещо, в което навярно се е убедил всеки жител на големите градове.
За организмът ни психичното здраве е приоритет, затова той се опитва да се защити със...загуба на слуха. При епизодично излагане на силен шум това се случва само временно, след което сетивото се възстановява. Но при продължително въздействие слухът отслабва трайно и необратимо – например, при работа в промишлено производство без защитни средства. Но за да оглушем не е задължително да работим на струг. Същият резултат може да се получи дори от слушане на силна музика.
Съвсем не са безобидни и обичайните градски звуци. Натовареното уличното движение произвежда средно 85 децибела шум, а само клаксонът на една кола дори на разстояние 6-7 метра отеква в ушите ни със 110 децибела. Сирените на бърза помощ и пожарната са още с 10 децибела по-силни. Ако в тези условия (средно 100 децибела) прекарваме повече от час на ден, това може да доведе до постепенно, но трайно отслабване на слуха. Този факт за момента не представлява интерес за компетентните органи. Затова е необходимо да се спасяваме със собствени усилия.
Как да намалите влиянието на шума
● В градска среда. В случай, че предимно се движите пеш или с велосипед най-добре е да избягвате главните булеварди с интензивно движение и да предпочитате спокойните улички. Ако пък използвате транспорт, имайте предвид, че шумът по метростанциите е по-силен от този на автобусните спирки. В автомобил е най-добре да пътувате при затворени прозорци и тиха музика.
● Моят дом е моята крепост. Защитете жилището си от градския шум със звукоизолиращи прозорци и врати. Дори да не живеете в близост до оживен булевард само писукащите нощно време автомобилни аларми са достатъчни, за да нарушат комфорта и здравето ви. Свойство да поглъщат звуците имат също стайните растения и интериорният текстил – щори, плътни завеси, дебел килим и възглавнички.
● Качествена техника. По какви критерии избирате домакинската си техника? Обръщайте внимание и на нивото на шума, които трябва да е изписан в характеристиките на уреда. Колкото е по-съвременна една техника, толкова е по-безшумна. Допълнително можете да намалите децибелите като сложите постелки под пералнята, съдомиялната или музикалните инструменти, които ще поемат част от вибрациите.
● Дайте пример. Преди да поведете война със съседите, заради шума, уверете се, че самите вие уважавате тяхното спокойствие. Ако планирате ремонт или организирате празненство, предупредете предварително. Например, като сложите листовка на първия етаж и се извините за неудобството. Само така можете да очаквате, да ви отвърнат със същото.
|
Виж още статии за: Здравето · Здраво тяло ·
Коментари
2011-05-04 #1  Инна Георгиева В моя блок в момента има междусъседска война заради шума. На единия му тропа детето, другия отговарял с метален лост и удари, после пък първия пускал бомбички... лудница
Какво ми направи впечатления обаче, една от по-възрастните комшийки /е вярно малко ядосана/ каза: ако не ви харесва идете да живеете в къща, в блок е така.
Та сигурно и "в града" е така ще важи 
Виж още статии за: Здравето · Здраво тяло ·
|
|
Сряда 18 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Антиоксидантите – шепа несинтетично здраве!
Списания, телевизия, радио ни заливат ежедневно с реклами за фармацевтични лекарства. "Излекувай болката",...
 Сауната през времето
Днес повечето от нас свързват сауната с козметични салони, СПА комплекси и лъскаво удоволствие. Много...
 Бок чой - екзотичният братовчед на зелето
Обичате ли зеле? Аз не съм сред най-големите му почитатели, но затова пък намерих идеалния му заместител,...
  Мандарината - в помощ на зравето и тънката талия
Вкусът им е съвършената комбинация от свежест и в същото време сладост, без излишна киселина или тръпчивост....
 Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
Сексуалната издръжливост е важен аспект от сексуалното здраве на мъжа, който често е обсъждан в обществото....
 Новият грип, щам „ Хонг Конг“ - какви са скритите опасности и как да се предпазим?
Тази зима сме потърпевши на грип с щам „Хонг Конг”. Тъй като той не е върлувал вече десетина години,...
 Колко вредни са трансмазнините и как да ги разпознаваме на етикетите
Мазнините се съдържат в почти всяка храна, която консумираме. Често пъти ние ги слагаме в графа „вредни“,...
 Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си
Не този,
който си ти,
те държи в застой,
а този,
който си мислиш,
че не си.
...
 Защо е важно да се разтягаме преди, по време и след тренировка - продължение
Разтягaнето по време на тренировка е необходимо, макар на пръв поглед то да я прекъсва. Това са малки...
 Предизвикателство за 30 дни
Имате ли чувството, че вървите по течението, че нищо не се случва, че ходите сякаш по отъпкани пътища...
  Трупате ли ненужни вещи?
Едно от нещата, които наистина не обичам, е у дома да е разхвърляно. За мен редът е усещане са спокойствие...
  Умеем ли да се "продаваме"?
Странни са времената, в които живеем…Обществото ни е меркантилно, силно ориентирано към материалните...
|