 Последователните стъпки на ремонта - I
 Изпрати
Ако сте запланували ремонт през тази година, именно сега е най-подходящото време да му дадете старт. Най-малкото защото по-правило продължителността му се проточва много повече от очакванoто и края му заплашително започва да се вижда някъде в хладната и влажна есен – време, когато много от строителните дейности не са препоръчителни. Но преди да пристъпите към работа трябва да помислите, в каква последователност да извършите отделните задачи, за да не рушите вече изграденото и да не изпадате в ситуация, когато вече няма връщане назад.
Разбира се, най-удобно е да правите ремонт на цялото жилище едновременно, като се изнесете заедно с покъщината от него. В този случай семейството по-лесно ще преживее месеците на битови несгоди и мръсотия, които неминуемо съпътстват ремонта. Освен това темпът на работа е по-висок и има по-малка вероятност, вече крайно изнервени, да оставите някоя работа „наполовина”.
Далеч обаче не всички могат да си позволят алтернативно жилище – вила, престой при близки или наем на квартира. Затова най-често се налага ремонтът да се прави стая по стая, тъй като останалите помещения продължават да се обитават. Кухнята, банята и тоалетната обаче на практика не могат да бъдат изведени от експлоатация, което води и забавяне на работата и пренасяне на строителната мръсотия до всяко кътче на жилището.
Затова в този случай правилната организация е от съществено значение. Ако не се налага бърза подготовка на конкретно помещение (например детска), най-добре е да започнете ремонта от най-вътрешната стая и постепенно се придвижвайте към коридора, които трябва да остане последен.
1. Демонтаж
След като освободите помещението от всички мебели и вещи, започнете да премахвате старите покрития по стените и подовете – овехтели тапети и мазилка, ключове и контакти, линолеум, мокет или ламинат, первази и ламперии. Налага се да демонтирате и всички врати, а ако желаете да запазите дадено подобрение, например качествен естествен паркет, го покрийте с дебел найлон. Колкото и безсмислено да изглежда на този етап, почиствайте след всяка дейност, за да намалите количеството на прахоляка, които се разпространява в останалите помещения.
2. Смяна на дограмата
Тази работа е неприятна, мръсна и се произвежда голямо количество строителни отпадъци. Затова не трябва да се отлага за по-късен етап, макар новите стъкла и перваз да има вероятност да се повредят при следващите ремонтни дейности. След монтажа покрийте дограмата и прозорците с полиетиленово фолио за да не се драска и цапа с боя, прах и гипс.
3. Подмяна на ВиК тръби
Всяка повреда в канализационната система на жилището e свързана с къртене на стени, фаянс и други стенни покрития. Затова в това отношение не са допустими временни решения. Например, стоманените и чугунени тръби днес са вече морално остарели, защото лесно се подават на корозия. Макар и все още широко използвани, тръбите от PVC (поливинилхлорид) също не са разумен избор, защото не са устойчиви, както на ниски (под 0 °С ), така и на високи температури (над 60 °С) и има опасност да се напукат, а с това и целия ремонт да отиде по дяволите.
Кое тогава е съвременното решение? На първо място тръбите от металополимер заради голямата им издържливост, лекота и лесен монтаж (огъват се с ръка). Недостатъкът им обаче е високата цена. По-достъпни, но с подобни качества са полипропиленповите (PP) тръби, които на практика не стареят и се монтират единствено с напъхване една в друга.
|
Виж още статии за: Интериорът · Ремонтът ·
Коментари
2013-05-30 #1  Десислава Ив. Симеонова Да вметна и аз това-онова. По повод смяната на част от или на цялата ВиК-инсталация: без съдействието и разбирането от страна на съседите няма как да се случат нещата. Що се отнася до праха/мръсотията: наистина няма измъкване, цялата къща се изпълва с тях, колкото и да се презастраховате. Преживявали сме ремонт, с дете на 1г, на жилище от 38.00 кв.м., както и ремонт на далеч по-голямо жилище, с второто дете, току-що родено. Имаме спомени  И, не на последно място: предвидете към вече заделената сума за ремонт - в зависимост от мащабите му, допълнителни между поне 1000.00 и 3000.00 лв.
Виж още статии за: Интериорът · Ремонтът ·
|
|
Вторник 25 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 15 юли - св. княз Владимир Велики
На 15 юли Православната църква празнува паметта на св. княз Владимир, покръстител на руския народ. Той...
 Кучетата или котките - кои са по-умни
Любителите на кучета и котки отдавна спорят кой от домашните им питомци е по-умен. Отговор на този въпрос...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
 6 типа хора, които котките не харесват
Нервни стопани. Котките не харесват екстроверти, които много жестикулират и говорят на висок тон. Шумните...
 Да превърнем балкона в нашето магическо убежище
През пролетта отново обръщаме погледи към терасата и все ни се иска да направим нещо за нея. Да я усвоим...
  Ароматизаторче с липа
Лято е и аромат на липов цвят се носи из въздуха. Ако живееш на улица с липи и спиш на отворен прозорец,...
  Петровден
Петровден отбелязваме на 29 юни. Според църковния календар този ден е отреден за светиите Петър и Павел....
 5 възела, които е полезно да научите
ДА връзваш възел е нещо, което учим в детските си години и е сред тези умения, които ни трябват до края...
 Боклукът – един по-различен поглед
Вярно е, че боклукът може да каже много за своя стопанин. Не случайно криминалистите във филмите първо...
 29 юли - св. мчк. Калиник
На 29 юли почитаме Св. мъченик Калиник. На тази дата имен ден празнуват всички с имената Калин, Калина,...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 10
Ден 10 от Коледните пости. От днес можем да включим риба, скариди, калмари, октоподи, миди и всякакви...
 Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
|