Красив фотоалбум след отпуската
 Изпрати
До съвсем неотдавна количеството снимки, направени по време на отпуската се ограничаваха с две-три ленти – толкова, колкото успявахме да вземем със себе си. Но с разпространението на дигиталните фотоапарати положението коренно се промени. Сега се завръщаме от всеки отпуск със стотици, дори хиляди снимки, а разглеждането им е истинско изпитание за търпението дори на най-любящите приятели. Те не, че не се интересуват от нашите преживявания, дори напротив, но просто не съумяваме да им ги представим по интересен и вълнуващ начин. Затова трябва да изберем най-впечaтляващите от тях в компактно фото есе. Бъдете сигурни, че вашите близки ще оценят усилията ви.
Подборът на снимки е не лесна задача, дори за професионалните фотографи. Но се отдава най-леко, ако се заемете с нея, веднага след завръщането си от почивка, когато спомените ви са все още свежи и не ви се „губи” дори и най-малката подробност.
Вашият Топ 10
От огромното количество снимки изберете 10-те най-добри. Разбира се, могат да бъдат 8 или 12 – не това е от значение. Идеята е да се ограничите с минимално количество, което да гарантира качество. При избора обърнете внимание не само на самите обекти, които сте запечатали, но и на интересната композиция, настроението, което струи от фотографията, доброто изображение, колорита.
Разказ по картинки (снимки)
Нека избраните 10 снимки се превърнат в скелет на вашето фото есе. Подредете ги по хронология и започнете да попълвате пробойните. Допълнителните кадри трябва да направят вашия разказ още по-вълнуващ и интересен. Не се увличайте обаче в детайли, защото рискувате най-силните фотографии да „потънат” в морето от снимки.
Отстранете дубликатите
Серийното заснемане води до това, че ви остават множество почти идентични фотографии на един и същи обект. В това няма нищо лошо, ако ги оставите само за себе си. Дори да ви се е отдало да „уловите” най-ефектните моменти, силата на въздействието на тези снимки буквално се срива, когато са твърде много. Затова отстраняването на дубликатите е необходимо, за да бъде създадена по-силно въздействаща визуална история. В същото време винаги можете да прибегнете до фото архива и да замените един или друг кадър с някой по-ефектен.
Придържайте се към хронологията
Не е необходимо да бъдете стриктни, но за да бъдат увлечени близките от вашата фото история, тя трябва има и своя сюжетна линия. Затова пък спокойно можете да експериментирате с жанра – например портрет, който е следван от пейзаж, след него крупен план или впечатляващ детайл. Различните по композиция снимки ще направят разказът ви по-интересен, а редът от подобни кадри – по-свързан. Изберете, този стил на повествование, който ви е по-близък.
Погледнете назад
Седмица или две след създаването на албума, прегледайте отново всички подбрани снимки. Така на свежи очи ще можете да прецените дали сте пропуснали нещо или обратното – дали не сте подбрали твърде много снимки. След тази последна корекция, вашият фотоалбум вече е готов за показване (и разказване).
В никакъв случай не изтривайте снимките, които не са намерили място в представителния албум. Възможно е след няколко години да погледнете на тях със съвсем други очи. |
Коментари
2010-08-29 #3  galina Оставям тази задача на сина ми ! Забавно му е , интересно и безпорно полезно .......
2010-08-19 #2  Iskra Наистина фотоалбумът трябва да се прави възможно най-скоро след завръщането от отпуската. Аз съм натрупала фотографии от няколко пътешествия и вече не знам от къде да започна, а и вълнението от тези интересни места вече е отшумяло. Трудна работа 
2010-08-19 #1  Инна Георгиева Аз правя флаш филмчета от снимките, слагам им музикален фон и така ги "презентирам" на близките 
|
|
Събота 14 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
Всеки път, когато отпивате от бутилката си с вода, оставяте в нея бактерии, които могат да се размножат...
  Избор на тиган: в какво да пържим - I
Достатъчно е да надникнем само в някой по-голям магазин за битови потреби, за да се удивим от големия...
 За нашия еко дом - пролетНо без химия
Искаш домът ти да бъде чист, да ухае на свежо и да е безопасно за теб и за природата, докато се грижиш...
 Постни арменски сармички
Ако са ви омръзнали обичайните рецепти за лозови сърми и искате да опитате нещо ново и все пак традиционно...
 Есента в градината
Смяната на сезоните никъде не се усеща толкова ясно и безапелационно, отколкото в градината. В градовете,...
 7 юли - Света Неделя
Неделя или Кириакия или Неделя-Кириакия е светица и великомъченица, сред най-тачените от българите светци.
По...
 Последователните стъпки на ремонта - II
4. Ел. инсталация
От качественото окабеляване зависи безпроблемната работа на всички електроуреди в...
 Съхранение и сервиране на виното
Виното е напитка с фина душа и изисква своите грижи. Ако ценим достойнствата му и сме склонни да отделяме...
 30 май - честваме св. Емилия
На 30 май православната църква чества света Емилия.
Света Емилия произхожда от богат благороднически...
 Засейте през есента луковиците на пролетните цветя
Знаем кои са предвестниците на пролетта. Това са първите цветя – кокичета, минзухари, лалета, зюмбюли,...
 Българска гордост: Високото пеене от селата Долен и Сатовча в списъка на ЮНЕСКО (видео)
Високото пеене от селата Долен и Сатовча беше вписано в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите...
 Перем ли правилно?
Едно от най-неприятните домакински задължения, които наистина нямат край, е прането. Когато имаш съпруг...
|