Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Из малка част от Югозападна България - I


Когато имаме въможност, пътуваме; децата са винаги с нас. Често дестинациите ни са част от „100-те национални обекта”.

Спомняте ли си колко дъждове валяха в края на този месец май? Особено около 24,25 и 26 май? Е, именно тогава решихме да поемем по маршрут, изминат преди 5 години. След появата на второто ни дете през този месец май спонтанно се роди необходимостта да видим отново Рилския манастир, Стобските пирамиди, Благоевград, Сандански, Мелник, Роженския манастир, Петрич, Рупите и Самуиловата крепост.

Първо да подчертая, че на подобно пътуване би следвало да се отделят най-малко три пълни дни. Ние го преживяхме за малко повече от два. Като отстояние между София (откъде тръгнахме) и най-отдалечената точка от въпросния маршрут, Самуиловата крепост, говорим за към 185 км.


Напускайки пределите на София, пътуващите неусетно се включват в готовите отсечки на автомагистрала „Струма”, а след село Долна Диканя могат в движение и в реално време да наблюдават как протича строежът на отделните трасета. Първата задължителна спирка по този маршрут е, разбира се, Рилският манастир, отстоящ на 109 км от София. (Не бих искала да пропусна красивият, с неизвестно за мен име водопад, разположен вдясно по пътя, на около 15-тина километра преди манастира). Рилският манастир е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Построен е през 10-ти век. Влизайки в двора му, впечатлява каменната кула, съградена през 1335г от севастократор Хрелю. В манастирската черква, „Света Богородица”, се въздига прекрасен иконостас, дело на Захарий Зограф.


Стана ми мило и се върнах години назад, виждайки как две баби, още преди да са запалили по свещичка, но вече в пределите на храма, седнаха и разтвориха вестник с увити в него доматки, салам, сиренце...


При всяко посещение на Рилския манастир си давам сметка, че пазя спомена за уханието и вкуса на „произвеждащите” се в пределите му мекици, за вкусния мед, за помещението, в което се е приготовлявала храната на монасите (което, в края на май, уви, беше в ремонт), за реката, протичаща досами манастира, носеща уникалното име Друшльовица... Около нас, традиционно, имаше доста гърци и руснаци, както и възрастни хора от нашата страна, явно дошли на групово посещение. Да ме прости Бог, сувенирите и търговията с тях, суетенето, прекомерно големите тълпи от туристи не са ми се нравили никога, усещането ми за святост и покой асоциират с по-друг тип атмосфера. Манастирът не е част от „100-те национални обекта”, факт, който ме изненадва. На около 4 км от манастира е гроба на светеца Иван Рилски. За съжаление и наш срам, отново не го посетихме; вървенето пеша дотам е продължително, децата биха се поуморили. Надявам се скоро да видя с очите си това свято място и да опитам да мина през „цепнатината”, през която само праведните минават... Поверието гласи, че, успееш ли да се промушиш през нея, греховете ти биват опростени.

Стобските пирамиди са наречени така вероятно по името на селото, край което въздигат снага. Самото село се намира вдясно по пътя, преди Рилския манастир (или вляво :), ако решите да видите причудливите формирования на тръгване от манастира). Самите пирамиди са природни образувания, ръждиви на цвят, появили се вследствие топящите се ледници на Рила, примесени с глина и пясък. Около тях има добре изградена еко пътека. С кола може да стигнете донякъде, самите пирамиди са достижими и най-добре видими единствено пеш.

От Рилският манастир до Благоевград са 38 км. За мен впечатляваща традиция е ежегодно провеждащата се на 05 октомври на площад „Македония” заря-проверка в памет на загиналите над 30 000 българи в Балканската война. Неусетно след Благоевград попадаме в пределите на дългото около 18 км Кресненско дефиле. Невероятно красиви природни дадености, чист въздух, уникална природа и липса на постоянен поминък – поне на пръв поглед това бяха нашите впечатления. Град Кресна е разположен от двете страни на главен път Е-79. Именно тук на 05.10.1878г избухва Кресненско-Разложкото въстание вследствие разделението на България след Берлинския конгрес. За мен беше интригуващо да разбера, че тук се предполага да е възникнало първото селище, основано от Александър Македонски, носещо името Александрия.

Кресненското дефиле (или „пролом”) е образувано от река Струма при пресичане на планините Пирин и Малашевска. Районът около село Влахи (подобно района на Искърското дефиле например), отстоящо на около 9 км от Кресна, е изключително подходящ за рафтинг. Именно тук на два пъти видяхме биваци, около които гордо се вееха флагове на десетки европейски държави. Рафтингът е любимо занимание за немалко хора, а в дъждовно време, казват, той е особено впечатляващ.

От Благоевград до Сандански са 65 км. Градът се слави с прекрасния си климат, минералните си извори и връзката си със Спартак. За мен поне беше изненада факта, че Сандански се „спряга” за евентуалното родно място на Спартак. Туристите са с постоянно присъствие, трудно се намира хотел или стая за гости през почивните дни. (Ако някой желае да отседне в чист и уютен апартамент или стая за гости, вече имам подходящите координати.) Заведенията са пълни, предлаганите ястия са вкусни, хората – гостоприемни и мили. Може би защото уцелихме момента на абитуриентските балове обаче, поне на мен, малко в повече ми дойде неизменната чалга, лееща се от почти всеки ресторант или по-малко заведение. Най-известният хотел носи името на града. Пред него тече река Санданска Бистрица. Известна с богатия асортимент от стоки на достъпни цени е търговската улица на града, изцяло пешеходна зона.

Най-малкият град в България - Мелник е на около 22 км от Сандански. „МЕЛ” означава глина. Популярни са белите глинести скали, обграждащи градчето. Градът и регионът му се славят с тежкото си червено вино (тук почти никой не произвежда бяло вино и/ли ракия) и със сладкото си от смокини. Комай във всяка къща има хотелска част, а самостоятелните хотели са наистина многобройни. Градът има само една улица, от двете страни на която са разположени къщите, хотелите и магазините. Самата улица е разделена от Мелнишката рекичка (приток на река Струма). В Мелник може да разгледате Кордопуловата къща (с богатата и изба), Калето, паметника на Яне Сандански, няколкото черкви.

Между Мелник и Роженския манастир се намира Кърланово – почти обезлюдено, разположено в красива месност селце. Отдясно на пътя се издигат Кърлановските (наричани често и „Мелнишки”) пирамиди. Структурата им е пясъчно-глинеста, а цветът – мръснобял.
Виж още статии за:   Пътешествия ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Метеопрог за планиране на почивката
· Туристическа агенция за специални събития: как да организирате персонализирано пътуване за специални поводи?
· Какви обувки задължително да вземем по време на почивката си
Виж още статии за:   Пътешествия ·
Четвъртък
12
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Хамбург забрани кафето в капсули заради екологичната им вреда
Германският град Хамбург е първият в света, който забрани в институциите на федерален бюджет да се ползва...
Албер Камю: "Животът е сумата на всички твои избори."
“Блажени са сърцата, които могат да се огъват, те никога не могат да бъдат разбити.” “Ако съществува...
Непреходната женственост на София Лорен
На 20 септември, през 1934 г. в сърцето на Италия, Рим, се ражда София Вилани Шиколоне. Не след дълго...
Фернандо Песоа: "Никога не се обезсърчих да наблюдавам живота"
Присъствал съм незнайно на постепенното замиране на живота ми, на бавното крушение, на всичко което съм...
"Аз видех те при розов храст…Смутено ме погледна ти"
ЦЪФТЯХА РОЗИТЕ… Цъфтяха розите… Аз видех те при розов храст… Смутено ме погледна ти… Минаха дни...
Изкуството в помощ на Ани
Помните ли Ани? Малкото дете, което страда от, пригответе се: Вроден хипотиреоидизъм, Сколиоза, Спина...
Ако не попиташ, отговорът винаги ще е "не"!
Ако не попиташ, отговорът винаги ще е "не"!...
Щастлива Коледа, приятели!
Желаем ви да сте здрави, да се грижите за себе си, защото само така ще можете да се грижите и за любимите...
Да стигнеш до училище - екстремно преживяване
Скоро започва новата учебна година и с нея - всички обичайни притеснения, които я съпътстват. "Ще мога...
Парфюмите с феромони
Вероятно сте чували за парфюмите с феромони. Техните производители щедро обещават, че само няколко капки...
Винаги ще има още една възможност
"Лудост е, да мразиш всички рози, защото си се убол на една от тях, да изоставиш всички мечти, защото...
Телефонът ми звъни... в главата?
Защо получаваме „фалшива тревога”, че телефонът ни звъни ...когато всъщност си лежи безжизнен. Няма...
Никога не се отказвай...
Никога не се отказвай от нещо, за което мислиш всеки ден!...
Веднъж опитал чувството да прави нещо добро за себе си, човек вече не може да спре
Веднъж опитал чувството да прави нещо добро за себе си, човек вече не може да спре....
Любовта е гора
Любовта е гора. Във всичко, което е приютила в сенките и светлината на същината си. Шум на тънки скършени...
Вирджиния Улф: "Приятелствата, дори най-добрите, са чупливи."
"Който не казва истината за себе си, не може да казва истината и за другите." "Когато въпросът е силно...
5 от най-хубавите стихчета за ученици
Училище - Иван Вазов Детенце хубаво, пиленце любаво, къде под мишница с таз малка книжчица? Отивам,...
Малката пчеличка – чудо на природата II
За нас, представители на ненаучните среди, но твърди почитатели на малките раирани насекоми, остава да...
Към учителите: "Помогнете на вашите деца да станат човечни"
"Аз съм оцелял от концентрационен лагер. Очите ми са виждали неща, на които никой не бива да е свидетел....
Древното изкуство на физиогномиката
В Древна Гърция Аристотел създава теория, която твърди, че можем да разберем нечий характер според чертите...
Любими стихчета на малките деца от Иван Вазов
Детенце хубаво, пиленце любаво! Къде под мишница с таз малка книжица? Отивам, бабичко, макар...
Най-романтичните комедии на всички времена
Най- добрите любовни филми на едно място. В началото бях вдъхновена от тази идея и мислех, че е лесна...
Валери Йорданов: Този свят отдавна е женски - харесвам го точно такъв
Румена войвода е силна жена, жена-войводка. Тя следва своя път, следва своята същност, прави своите жертви....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook