Как да обезопасим дома за прохождащо дете
 Изпрати
Ето, че малкият пътешественик е направил първите си стъпки.
За него те са огромен скок към независимост, откриват необятни полета за ежедневен изследователски труд и променят коренно живота му, както и този на всички наоколо. Оттук нататък упражненията по ходене, тичане и придвижване по всякакъв странен начин ще бъдат от първостепенна важност за него. С това семейният ни свят ще се промени значително. Детето вече е в състояние да стига съвсем само до всеки ъгъл на жилището, водено от инстинкта си на млад изследовател, без да подозира за рисковете, които го дебнат.
Настъпил е моментът да огледаме всичко наоколо съвсем внимателно и да го превърнем в една безопасна зона за живот и движение на малки и големи. Това може да коства известен компромис с удобствата на възрастните, но ще направи отглеждането на детето по-спокойно и вероятно (само вероятно) ще освободи малко свободно време за лични занимания на родители и близки.
Можем да започнем от стълбището и да огледаме първо парапета. Ако няма такъв, сега е моментът за такава инвестиция. Огради с големи дупки или достатъчно място, за да се провре детска главичка, също носят потенциален риск. Можем да използваме мрежа за тяхното обезопасяване или няколко стратегически разположени саксии, като внимаваме, защото сами по себе си те също трябва да бъдат достатъчно обезопасени и стабилни. Ако стълбището е вътрешно и се използва многократно, можем да помислим за специална вратичка, която се монтира в горната му част. Тя има подходящо резе за заключване и е възможно да бъде намерена в много разновидности и модели. Хлъзгащи пътеки по стълбището, дребни гипсови статуетки, произведения на изкуството или просто малки саксии могат да станат причина за сериозен инцидент, затова можете да ги приберете или поставите на безопасни места до края на ерата „Прохождане”.
Подовите покрития, върху които е възможно подхлъзване, като влажни плочки, ламинат, мрамор и др. могат да бъдат много забавни за малчуганите, но и паданията понякога са със плачевни последици. Тук на помощ идват гумени постелки или специални антихлъзгащи подложки за килими и пътеки. За предпочитане са естествените подови покрития, заради честите случаи на алергия към изкуствените материи в бита. Банята и пространството пред мивката в кухнята изискват особено внимание, но това са ограничени пространства, които могат да бъдат решени индивидуално.
След пода можем да се наведем и да огледаме всичко на нивото на детския поглед. Има ли опасни предмети на тази височина? Вероятно – да.
Ниското шкафче, в което досега сте държали кутията с лекарства, ножиците, иглите, кабърчета, карфици, пълен комплект кристални чашки и чинии, каквито и да са остри, чупливи или дребни предмети, изобилства с предизвикателства. Рискът да бъде погълнато нещо от съдържанието на кутията с копчета или от пакета с боб е реален. Ако нямате възможност да вдигнете всичко това нависоко, то се погрижете да бъде поставено в достатъчно добре затворени кутии с подходящо затваряне. Ниските шкафове могат да бъдат заключени или на тях да бъдат поставени специални стопери против лесно открехване.
В жилището неминуемо има много остри ръбове. За тях се продават специални ъглови обезопасители от меки материали, но ако искате да си спестите този разход или не ви харесват сивите им цветове, лесно можете да си изработите весели цветни ъгли от стиропор, дебела гума или друг мек материал. Сами по себе си те се превръщат в играчка, затова се запасете с достатъчно количество. Друго любимо забавление са щорите, пердетата, шнуровете им и пръчките с интересни накрайници. Тук общи решения няма. Просто внимавайте с тези наглед безобидни предмети. Шнуровете могат да бъдат завързани високо, а корнизите – отново проверени.
Добре е да помислим за мястото, на което държим препаратите за почистване на дома, праховете за пране и дори собствената си козметика. Малките лъскави флакончета са магнит за детските очи, затова те, както и цялата битова химия трябва да се държат на безопасно място. Добре е винаги да пазим етикетите и всички упътвания към тях, както и тези към лекарствата си, защото в случай на нужда, те могат да се окажат животоспасяваща подробност.
Кабелите на електроуредите са много и навсякъде. Едва ли можем да прекараме следващите две години без компютър, телевизор или ютия, затова ако има възможност да бъдат скрити или положени в електропроводи, ще е чудесно, но ако това е невъзможно, то нека минават под килима или просто да бъдат изключени през времето, в което не се използват. За контактите се продават специални запушалки, като най-удобни са тези, които не се изваждат, за да влязат в употреба. Всеки електроуред изисква специално внимание. Не забравяйте зарядното на телефона си включено в контакта. Фотоапарати, дребни електронни уреди и устройства са много ценени от малките откриватели, затова се постарайте да са прибрани далече от любопитните им пръсти, ако все пак тайничко не мечтаете за следващия модел от тях.
Печките, нагревателите, машите за коса, ютии и радиатори освен, че трябва да бъдат изключени след употреба, представляват риск и докато са все още горещи. Не забравяйте, че ключовете на готварската печка могат да бъдат завъртени и от една малка ръчичка без особен проблем. Така е и с радиатора, а телефонът по правило е сред предпочитаните устройства за игра. Същата ръчичка вече може да прерови успешно и дамската ви чанта, като резултатът от бързата проверка на вашите документи и налични средства може да приключи с изгубване на личната ви карта или друг важен документ. Чантите, в които обикновено носим и козметика, като и остри предмети е добре да бъдат затворени плътно и да бъдат прибирани нависоко.
Кухнята все пак остава мястото, в което рисковете са най-разнообразни.Обезопасяването там налага понякога и нови семейни навици. Например да се внимава ножовете, вилиците и острите уреди да не висят извън ръба на масата, да са с острието навътре, а топлите напитки да не бъдат на достъпно място. Номерът с издърпването на кухненската покривка, върху която е сервирана разкошна вечеря е забавен само в старите неми филми или ако сте в наистина блестящо настроение. Тук може да се случи нещо много сериозно, освен най-малкото – загуба на резултата от многочасов усърден кухненски труд. Найлоновите торбички от пазаруването или тези, които използвате за боклук, носят опасност от задушаване и е добре да се прибират веднага на недостъпно място.
И накрая, вероятно има доста специфични рискове, които можете да откриете, ако разгледате къщата през очите на детето си и помислите за възможните сценарии на употреба на предметите от интериора. Въпреки това, не го оставяйте без надзор дори за кратко, защото изобретателността му може да надхвърли многократно вашите очаквания.
|