Коледни пости - Ден 16: Годишнина от смъртта на Оскар Уайлд. Какво общо има той с постите?
Изпрати
На днешната дата, през 1900 г. умира Оскар Уайлд. Винаги съм мислила, че това е човек, който не принадлежи на епохата си. Той е неин страничен наблюдател, въпреки че един от най- известните й представители, осмива я, понякога е саркастичен дори. Вижданията му, образите му, идеите в книгите му са една цяло с личния му живот – волни, но ограничавани, цинични, но преживяващи. Отричащи чистата любов, но никога не спиращи да я търсят. И проклинат.
Оскар Уайлд е известен и с разпуснатия си начин на живот, хомосексуализма си. Той никога не се е лишавал от насладата - от чувствената, материалната, душевната. Хедонист в пълния смисъл на думата. Но скандалният му начин на живот и голямата му уста успяват да го затворят за две години в затвор. За тогавашното общество това е направо публично социално погребение. Този престой в тъмницата го променя завинаги. Довчера канен в най- известните салони, с каймака на обществото, безупречен франт, изискан и обсъждан от всяка уста в Лондон, той умира на 46 години в пълна бедност и нещастие.
Защо се сещам за Оскар Уайлд, освен, че много го харесвам като автор? В известното му произведение „Портретът на Дориан Грей”, той извежда една популярна теза, която задочно противоречи с идеята на постите. Противопоставям ги изкуствено, но си струва да се замисли човек – за изкушението и отдаването му, за правотата да следваме сляпо поривите си и какво ни носи това – наслада или разочарование.
„И все пак мисля, че ако човек живее пълнокръвно, ако дава израз на всяко свое чувство и на всяка своя мисъл, ако превръща в действителност всеки свой блян… мисля, че светът би получил такъв силен стремеж към радостта, че ние бихме забравили всички болести на средновековието и бихме се върнали към елинския идеал… а може би и към нещо още по-великолепно и бляскаво от елинския идеал. И най-смелият от нас, обаче, се страхува от себе си. Самоосакатяването на дивака се е съхранило днес в трагическата отживелица, наречена самограничение, която хвърля тъмна сянка над нашия живот. Ние сме наказани заради нашите самоограничения. Всеки порив, който се стараем да сподавим, продължава да стои в съзнанието ни и да го трови. Тялото греши и веднага се избавя от влечението към греха, тъй като задоволяването на желанието е един вид пречистване. След това остава само споменът за наслаждението или изтънченото удоволствие от разкаянието.
“Единственият начин да се отървем от изкушението, е да му се подчиним.”
Противопоставим ли му се, душата започва да се стреми към онова, което й се струва нечестиво и престъпно благодарение на противоестествените закони, които сами сме си измислили. Казано е, че най-големите събития на света се творят в мозъка. По същия начин в мозъка и единствено в мозъка възникват и най-големите грехове на този свят…”
Дали единственият начин да се отървем от изкушението, е като му се отдадем? Звучи много примамливо. Вместо терзания и лишения - блаженство и свобода. Можем ли да калим волята си и с нейна помощ да преодолеем изкушението? Да станем герои, преборвайки сами себе си и дали има смисъл такава битка?
Мисля, че не сме слепи роби на поривите си, мисля, че можем да сме нещо повече. Самоограничението, за което говори Уайлд, не е тъмната сянка, надвиснала над живота ни, тя е начин да открием личните си граници, да се познаем по кътчетата на душите си - там където няма фойерверки и аплодисменти, а е неясно и неопределено, от които и малко или много се страхуваме да надзърнем. Докато не дойде момент, когато сенките от ъглите не започват да ни поглъщат, внезапни и помитащи или бавно разяждащи, но не по малко унищожителни. Затова е хубаво от време на време да изпитваме лишения, за да опознаем именно тези части от себе си, които умишлено прикриваме, за които понякога дори и не подозираме.
Колкото до изкушенията, мистър Уайлд, Вие най- добре знаете цената на отдаването им.
Ако искате да проследите заедно с мен Коледните ми пости ден по ден, заповядайте тук |
Виж още статии за: Пости с Hera.bg ·
Виж още статии за: Пости с Hera.bg ·
|
|
Петък 17 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Седни Тъга, дошла си ми на гости
Седни Тъга, дошла си ми на гости,
дори да ме разплачеш, пак седни!
Разплакала си други и до кости
ти...
Твърде много втори шансове значат, че и първият не си е струвал
Твърде много втори шансове значат, че и първият не си е струвал.
...
Сатурнова дупка - кризата преди рождения ден
Имате ли чувството, че в дните около рождения си ден сте някак потиснати, изнервени, твърде умислени...
Най-добрите снимки за 2019 г. според сп. "Нешънъл Джиографик"
Престижното списание, което ежегодно провежда и фотографски конкурс, излъчи най-добрите снимки в трите...
Ходене на Богородица по мъките
1. Пресвета Богородица се помоли на нашия Господ на Елеонската планина: „В името на Отца и Сина и Светия...
Бети Смит – едно от големите имена на американската литература
Елизабет Лилиан Уинер, по-известна като Бети Смит, е американски автор, драматург и новелист. Своята...
Джак Керуак: "В края на краищата… пътят трябва да води към целия свят."
"Ех, беше чудна нощ, топла нощ, нощ за вино, лунна нощ, нощ да притискаш момичето си, да говориш, да...
30 години от смъртта на незабравимия Фреди Меркюри
На 24 ноември 2021 г. се навършват 30 години от смъртта на незабравимия певец на група Queen – Фреди...
Бъдете в крак с тенденциите - още за най-модерните дамски дрехи
И така ревютата от Париж, Лондон, Милано и Ню Йорк разкриха пред любителите на модата различни новости,...
Нобеловата лекция по литература на Александър Солженицин
Нашият XX век се оказа по-жесток от предишния и не само с първата му половина е изчерпано всичко страшно...
"Бог да благослови Коледа!"
Веднъж, отдавна — и то на Бъдни вечер, измежду всички други благочестиви дни на годината, — старият Скрудж...
Давай на света най-доброто от себе си
Хората често са неразумни, нелогични и егоистични;
въпреки това, прощавай им!
Ако си любезен, ще...
|