Коледни пости - Ден 16: Годишнина от смъртта на Оскар Уайлд. Какво общо има той с постите?
 Изпрати
На днешната дата, през 1900 г. умира Оскар Уайлд. Винаги съм мислила, че това е човек, който не принадлежи на епохата си. Той е неин страничен наблюдател, въпреки че един от най- известните й представители, осмива я, понякога е саркастичен дори. Вижданията му, образите му, идеите в книгите му са една цяло с личния му живот – волни, но ограничавани, цинични, но преживяващи. Отричащи чистата любов, но никога не спиращи да я търсят. И проклинат.
Оскар Уайлд е известен и с разпуснатия си начин на живот, хомосексуализма си. Той никога не се е лишавал от насладата - от чувствената, материалната, душевната. Хедонист в пълния смисъл на думата. Но скандалният му начин на живот и голямата му уста успяват да го затворят за две години в затвор. За тогавашното общество това е направо публично социално погребение. Този престой в тъмницата го променя завинаги. Довчера канен в най- известните салони, с каймака на обществото, безупречен франт, изискан и обсъждан от всяка уста в Лондон, той умира на 46 години в пълна бедност и нещастие.
Защо се сещам за Оскар Уайлд, освен, че много го харесвам като автор? В известното му произведение „Портретът на Дориан Грей”, той извежда една популярна теза, която задочно противоречи с идеята на постите. Противопоставям ги изкуствено, но си струва да се замисли човек – за изкушението и отдаването му, за правотата да следваме сляпо поривите си и какво ни носи това – наслада или разочарование.
„И все пак мисля, че ако човек живее пълнокръвно, ако дава израз на всяко свое чувство и на всяка своя мисъл, ако превръща в действителност всеки свой блян… мисля, че светът би получил такъв силен стремеж към радостта, че ние бихме забравили всички болести на средновековието и бихме се върнали към елинския идеал… а може би и към нещо още по-великолепно и бляскаво от елинския идеал. И най-смелият от нас, обаче, се страхува от себе си. Самоосакатяването на дивака се е съхранило днес в трагическата отживелица, наречена самограничение, която хвърля тъмна сянка над нашия живот. Ние сме наказани заради нашите самоограничения. Всеки порив, който се стараем да сподавим, продължава да стои в съзнанието ни и да го трови. Тялото греши и веднага се избавя от влечението към греха, тъй като задоволяването на желанието е един вид пречистване. След това остава само споменът за наслаждението или изтънченото удоволствие от разкаянието.
“Единственият начин да се отървем от изкушението, е да му се подчиним.”
Противопоставим ли му се, душата започва да се стреми към онова, което й се струва нечестиво и престъпно благодарение на противоестествените закони, които сами сме си измислили. Казано е, че най-големите събития на света се творят в мозъка. По същия начин в мозъка и единствено в мозъка възникват и най-големите грехове на този свят…”
Дали единственият начин да се отървем от изкушението, е като му се отдадем? Звучи много примамливо. Вместо терзания и лишения - блаженство и свобода. Можем ли да калим волята си и с нейна помощ да преодолеем изкушението? Да станем герои, преборвайки сами себе си и дали има смисъл такава битка?
Мисля, че не сме слепи роби на поривите си, мисля, че можем да сме нещо повече. Самоограничението, за което говори Уайлд, не е тъмната сянка, надвиснала над живота ни, тя е начин да открием личните си граници, да се познаем по кътчетата на душите си - там където няма фойерверки и аплодисменти, а е неясно и неопределено, от които и малко или много се страхуваме да надзърнем. Докато не дойде момент, когато сенките от ъглите не започват да ни поглъщат, внезапни и помитащи или бавно разяждащи, но не по малко унищожителни. Затова е хубаво от време на време да изпитваме лишения, за да опознаем именно тези части от себе си, които умишлено прикриваме, за които понякога дори и не подозираме.
Колкото до изкушенията, мистър Уайлд, Вие най- добре знаете цената на отдаването им.
Ако искате да проследите заедно с мен Коледните ми пости ден по ден, заповядайте тук |
Виж още статии за: Пости с Hera.bg ·
Виж още статии за: Пости с Hera.bg ·
|
|
Петък 12 Август 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Любопитство в бяло
Религия, философска система или секта, окултизъм или езотерична трактовка на християнството, Бялото братство...
 Водите на март
Тик-так, тик-так! –
настоява капчука.
Пролетта ще е тука
след петнайсет минути!
Сред виелици люти
вече...
  Дневникът на мама
Идеята за този дневник е породена от две неща. От време на време ме хваща един ужасен фатализъм. "Ами...
  Древното изкуство на физиогномиката
В Древна Гърция Аристотел създава теория, която твърди, че можем да разберем нечий характер според чертите...
 100 години от рождението на Стоянка Мутафова
На 2 февруари 2022 г. се навършват 100 години от рождението на великата българската актриса Стоянка Мутафова.
С...
 22 март - Денят на водата
Световният ден на водата бива ежегодно отбелязван на 22 март. Инициативата възниква през 1992 г. по време...
 Рядко показвани снимки на Фреди Меркюри
Фреди Меркюри е артист, който обича сцената. И когото сцената обича. И това с времето не може да се промени....
  Откриването на Америка като кулинарна революция - II
Фасулът
Бобът вероятно е едно от най-старите културни растения в света. Произхожда от Южна Америка,...
 Луси Мод Монтгомъри: "Докато има живот, има надежда."
Луси Мод Монтгомъри е най-известната канадска авторка на детска литература, добила особена популярност...
 Денят на земята - 22 април
Денят на Земята - 22 април, е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард...
 Есенното равноденствие - време за балансиране и равносметка след изминалото лято
Есенното равноденствие е астрономическо събитие, което отбелязва началото на есента. Всяка година това...
 Най-добрите снимки от дивата природа за 2017 г.
Както е традицията, в края на 2017 г. списание National Geographic представя победителите от конкурса...
|