Архангелова задушница
Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба.
Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия.
На Архангелова задушница се отдава и вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България. |
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости". Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас.
Архангелова задушница се отбелязва през годините на дата:
Тук можете да видите как се приготвя Жито за задушница.
Питки, които ви показахме за Димитровска задушница, но които можете да направите и сега.
Пилешкото можете да сварите или изпечете и накъсате на парчета.
Сълзиците стават бързо, но винаги можете да вземете и готови сладки, бисквити, пасти, рула от магазина.
Няколко идеи за домашни бонбони |
Коментари
2016-11-04 #15 канна Имайки предвид, че събота е почивен ден и ако вече сте го организирали (защото е утре), мисля че е възможно. Преди обяд (както се и прави по принцип) може да подадете за починали близки храна, различна от тази, приготвена за гостите на детето. Така, според мен, ще се разграничи едното от другото.
2016-11-04 #14 polq здравейте искам да попитам дали на тази задушница може да се направи прощапулник на дете(прощапулника ще е след обяд след 4 часа)Благодаря предварително
2016-11-03 #13 Борисова И разбира се-жито и погача-това всеки го знае!
2016-11-03 #12 Борисова Към г-жа Димитрова- на Архангелова задушница ,освен жито и сладки,се раздава всичко,което е обичал починалия-пилешко месо,агнешко, свинско-всичко,което решите да направите!Задължително се прелива с червено вино--на кръст,на кръг-няма значение,важно е да се прелее с вино и вода!
2016-11-02 #11 канна Понеже не поясних: въпросната дата от 1-вото изречение е датата, когато е починал даден човек.
2016-11-02 #10 канна Много хора раздават на датата или малко преди нея (в събота - ако изрично не е за 40-те дни) за душата на починал близък. Обикновено това е на годишнина - след първата година. Понякога, обаче въпросния ден е в пости, когато не е прието да се подават млечни, месни продукти (поне свещенника няма да ги отчете с молитва). Друг път в забързаното ежедневие може да забравим за въпросната дата. Трите големи задушници са: преди Архангелов ден, преди Месни заговезни (февруари - март) и преди Петдесетница. Във въпросните дни за съответната година не се пости и се разрешава да се подадат и непостни храни. Освен това, в тези дни можем да споменем всички починали близки, защото навярно всички имат нужда от молитва за душите им. И накрая, когато предварително се знае за определената задушница (спр. църк. календар) бихме могли отрано да заделим малко средства/ време за продукти/ организация.
"За починалите добро или нищо." И нека Бог да прости починалите!
2015-09-23 #9 От баба Самата бременна жена да не ходи за да не се вълнува на гробищата.За другите няма и естествена забрана.Разбира се ако човек е вярващ трябва винаги Славейки Бога със сърце и уста да подхожда. Няма сила която да му се противи ако Бог е с него.Мъртвия винаги очаква спомен милост молитва.
2014-11-01 #8 Николова Когато се чака или има вече бебе докато направи детето 1 годинка не се ходи на гробища.
Не се спазват до 1 година не се раздава на задушница, защото си има други ритуали
2014-10-30 #7 Цвети Мисля, че за такива неща се пита попа на църквата, в която ходите. Те би трябвало да са най-осведомени
2014-10-29 #6 Зинаида Върбанова Моят въпрос към по-осведомените е: Когато в семейството се очаква бебе или вече има такова,ходи ли се на гробища на Задушница или само се подават раздавки?
2014-10-10 #5 Ели Благодаря на авторката за изчерпателната информация. Бих искала обаче да се обърна към Вас с един въпрос, тъй като в семейството ми се получава един особен случай, а не сме възптавани във всички обреди що се отнеся за помени и задушници, и ходенето на църква далеч не е нещо обичайно за близките ми.
Та, въпросът ми е - спазват ли се тези ритуали, ако Задушницата е в раmмикте на 40-те дни след кончината на близкия?
Предварително благодаря.
2013-11-01 #4 Дина Благодаря сърдечно г-жо Адева. Научих от Вас какво да правя на Задушница. Нека обичта и паметта на нашите любими отишли си близки и приятели ни прави добри и състрадателни. Ние всички вървим по техния път. Вечна им памет.
А злобата е ненужна и опасна не само на този ден, скъпа г-жо Димитрова. Тя не помага, а само унищожава самата Вас.
2013-10-24 #3 Симон Адева Г-жо Димитрова, вероятно възрастта Ви е такава, че попадате в поколението, което не е запомнило старите български ритуали, извършвани от обикновени хора, които разбира се, са предхристиянски. И не само това, е характерно за това поколение, но да не размивам основната си идея. Не смятам да ви убеждам, колко е важно да съхраним чисто българските ритуали, колко е важно те да бъдат запомнени, а и какво представлява църквата, и голяма част от нейните служители. Относно българските ритуали, дори и църквата, която не е могла да ги премахне коренно, се е нагодила към тях.
Благодарение на хора, които искат да отрекат корените си, и да прегърнат разни модерни /за тяхното време разбира се/ идеи, тяхното изчезване, на българските ритуали и символи, е факт. За щастие, хората, които се интересуват, все още могат да открият записани в стари, оръфани книги, голяма част от информацията - в по-големите библиотеки.
На Архангелова задушница ние не викаме на гроба свещеник, защото се извършва обща панахида в храмовете. За щастие поне тя безплатна.
В подавките даваме това, което искаме, въпреки, че е общоприето поради много съображения и символика основно да е жито. Често присъства и месо за Архангеловата задушница, защото е било част от общата трапеза, на която всички от семейството или близките са стояли.
За другите Ви коментари лично към мен - нямам какво да кажа. Те са само показателни за вас самата.
2013-10-24 #2 Димитрова Hera.bg Симон Адева Г-жо , името Ви не е типично българско . Сигурно не сте и православна християнка и преписвате някакви простотии от интернет . Какви пилешки и агнешки меса Ви гонят на гробищата ? Задушница означава да се раздаде нещо ЗА ДУШАТА на покойника . Раздава се само хляб , вино и жито . Всички други простотии си ги измислят такива като Вас . Била ли сте да гледате как свещеника отлива виното върху гроба във форма на КРЪСТ и не прави измислени ляви кръгови движения . Отидете в някой храм да Ви ограмотят.
2011-11-05 #1 lori82 ДНЕС Е АРХАНГЕЛОВА
ЗАДУШНИЦА!
Много хора си отиват
твърде рано. И когато гледаме
към небето, ни харесва мисълта,
... ... ... ... ... че те ни
наблюдават. Често си спомняме
за тях сутринта или през нощта,
когато гледаме към
звездите. Или на някоя дата,
или слушайки любима песен,
или на познато място,
или напомняйки ги някоя
миризма. В памет на тези, които
са ни напуснали.
Копирайте и поставете това на
вашата стена ,ако ви липсва
някой, който ви гледа
днес от небето!!!
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
"Синеока теменужке, теменужке, мила дружке"
Тя е едно от най-нежните и прекрасни цветя, което с настъпване на пролетта веднага се появява по градини...
Да приберем балконските цветя у дома - II
И така, започнали сме прибирането на растенията, сега е време да погледнем самите тях.
През лятото...
Децата творят Коледа с нас: 3D снежинки от хартия
Децата обожават да са намесени в нещо голямо и важно, а коледната декорация е едно от тези неща. Празничната...
Домашните любимци през зимата
Котките
Със застудяването зиморничавите писани стават спокойни, по-дълго спят и безпогрешно се ориентират...
Домашна картотека
Една от най-активните характеристики на всички листове и листчета е да се губят и дори понякога мистериозно...
Кредитната карта - опасно близо
Вариантът да държиш кредитната си карта във фризера звучи смешно, но съвсем не е далеч от истината като...
Тематичната сватба - някои свежи и модерни идеи за съвършената сватба
Сватбите не са това, което бяха. Или поне вече не изглеждат по начина, по който изглеждаха до преди десетина...
На тази дата: Световен ден на морето
Световният ден на морето (World Maritime Day) се отбелязва от 1978 г. с решение на 38-та сесия на Международната...
Как да: Изберем възглавница
За качествения сън, към който всички се стремим, е необходимо толкова малко, но и толкова много. Всичко...
Вода и ток – даденостите, без които (не) можем
„Преди седмица целият квартал осъмна със спряна вода. Предната вечер празнувахме рождения ден на дъщеря...
"Стъклени" коледни сладки
Според най-древните традиции коледната елха се обкичвала с ядки и сушени плодове, които символизирали...
Филтрирате ли питейната вода?
Всички знаем, че чистата вода е едно от най-важните условия за доброто ни здраве. Водата от водопроводния...
По-дълъг живот за откъснатите цветя
Не помня какъв беше повода, но колегите в офиса ми бяха подарили огромен букет с любимите ми хризантеми....
Форми за сладкиши – какви да изберем
Едва ли ще ви зарадвам, но универсална форма за печене не съществува. Използването на един-единствен...
Кошничка за яйца - Веселите зайчета
Винаги съм се чудела какво да ги правя тези кори и кутии за яйца – от една страна се натрупват толкова...
|