Натуралната козметика – има ли я?
 Изпрати
В съвременния свят от всякъде ни засипват с информация за вредни храни, продукти, мръсен въздух, озонова дупка, слънчеви лъчи, нитрати, отрови ... списъкът е безкраен. Вероятно и ти си усещала неведнъж „пластмасовия” вкус на домата в любимата ти салата или необикновен обрив по тялото след едночасова наслада под слънчевите лъчи. Тук идва място на мислите : Не е ли дошло времето да се върнем назад към природата?
Много козметични компании, усещайки тази тенденция, обявяват, че продуктите им са натурални, чисти, съдържат естествени съставки, никакви консерванти, парабени (вредни вещества) и т.н. Е, това е добър подход, но важното е да не се подвеждаме и да не се доверяваме напълно на тези гръмки реклами. Вярно е, разбира се и че има редица фирми, които залагат на натуралното и естественото.
За да се ориентираш кога в един продукт преобладават натуралните вещества, е достатъчно да обърнеш опаковката и да разгледаш съдържанието й. При всеки козметичен продукт съдържанието се изписва, следвайки един и същ принцип : съставките, които са в най-голямо количество са първи, след това идва ред на тези, който са с по-малък процент.
Ето и два прости примера от козметичната ми тоалетка:
• Почистващ тоник съдържа : Water/Aqua, Alcohol, Anthyllis Vulneraria Extract, Calendula Officinalis Flower Extract, Tropaeolum Majus (Indian Cress/Nasturtium) Extract, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Bark Extract, Echinacea Pallida (Coneflower) Extract, Geraniol, Linalool, Lactic Acid
Става ясно, че водата (water) е с най-голямо съдържание, а млечната киселина (lactic acid), с най-малко. Освен това, преглеждайки съставките по всичко личи, че тоникът е с достатъчно натурални вещества и екстракти (Extract), при това в завидно количество.
• Овлажняващ лосион съдържа: Water; Isononyl Isononanote; Glycerin; Cyclohexasiloxane; Propylene Glycol; Ethylhexyl Palmitate; Poly C10-30 Alkyl Acrylate; Butylene Glycol; Aluminum Starch Octenylsuccinate; Dimethicone; Nylon-66; Styrene/Acrylates Copolymer; Glyceryl Stearate; Tocopheryl Acetate; Rosa Canina Fruit Oil; Capryloyl Salicylic Acid; Titanium Dioxide; Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer …… и т.н. (съдържанието продължава до безкрай)
Виждайки двата примера, и без да си химик можеш да прецениш количественото съдържание на натурални и химични съставки в продуктите и разликата между първия и втория. Да, химичните съставки са всички тези, които не съдържат думичката Extract или Oil, не разбра какво означават и ти напомнят за часовете по химия от средното училище.
Все пак имай предвид, че е трудно постижимо козметичният продукт, който си купуваш от магазина, да съдържа 100% натурални съставки, тъй като запазването му не е лесно, трайността е по-кратка и това предполага прилагането на различни химични консерванти. Съществува една чудесна поговорка, която е добре да запомниш при избора си на козметика – „Ако не би се хранила с него, не го слагай на кожата си”. Затова въпреки многобройните предложения на пазара, ако искаш да си сигурна, че продуктите ти са изцяло натурални и са запазили в себе си, всички полезни за кожата и тялото вещества, заложи на маски и кремове лично твое домашно производство.
|
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Подпухнали очи – никога повече
Въпреки, че сами по себе си подпухналите очи не са признак на възрастта, наличието им отнема от свежестта...
  Грим и козметика през летните жеги
Лятото е сезонът на флиртовете, отпуските, вечерните разходки и забавленията. Затова нищо чудно, че искаме...
 Бебешката козметика, която можем да ползваме и ние
Знаете ли, че някои бебешки продукти ще ви свършат чудесна работа, в случай, че е свършила козметиката...
 Упоритите стрии
Какво представляват стриите и защо е толкова трудно да се отървем от тях? Повечето от нас в някакъв период...
 Сутиенът винаги приковава вниманието
Малка част от нас са притежателки на безупречен бюст, който няма нужда от дооформяне, а и сутиенът се...
 Меню за красива кожа
Какво ли не използваме, за да съхраним красотата и младостта на своята кожа – кремове, маски, серуми,...
  Подхранващи и етерични масла – има разлика!
Скоро попаднах на една статия, където под заглавието „Чарът на етеричните масла” надълго и на широко...
 Спящата красавица
Сънят за хубост не е мит. Хората, които спят достатъчно (около 8 часа на денонощие) изглеждат по-млади...
  Пролетни маски с ягоди
Ягодите вече се появяват по пазарите, а съвсем скоро ще настъпи и пълното им изобилие. Хапвайки от този...
  Меден балсам за напукани устни
Студеният вятър е безжалостен към устните ни – те изпръхват, напукват се и започват са се лющят. Някои...
 Лесно подмладяване
Да, остаряването е неминуемо – никой не може да спре времето, дори и козметичните гиганти и техният нов...
  В какво се състои мъжката красота
Женската красота е подложена на обсъждане, дефиниране, анализ и синтез от хилядолетия. За мъжката се...
|