На борба с акнето – да развенчаем митовете
 Малцина са онези, които се радват на истински чиста кожа – без досадните на всички ни пъпки и комедони. За съжаление борбата с тях е дълга и упорита и при някои хора продължава дори и след пубертета. Потърпевшите обикновено прибягват до всички възможни мазила, до уж изпитани, но често неефикасни домашни рецепти и още, и още редица начини и средства. В борбата с акнето, независимо дали в тинейджърска или зряла възраст, самата аз съм чувала не един и два съвета от добросъвестни приятелки и дори лекари. По-голямата част обаче, напълно неефективни и дори съмнителни още на пръв прочит. Затова, за да спестим време и излишна енергия на други засегнати от този така упорит козметичен проблем, предлагаме кратък списък с ширещите се из пространството и хората митове и заблуди относно акнето.
Шоколадът не предизвиква акне. Напротив. Може и да предизвиква - зависи от какво е направен. В масовия случай - мазнина и захар. Всъщност начинът ни на хранене има пряко влияние върху появата на пъпки. Не е задължително шоколадът да е главният виновник за акнето. Могат да бъдат млечните продукти, могат да бъдат лошите транс мазнини. Нашият организъм е цяла Вселена, затова отделете малко време и на принципа проба-грешка установете кои продукти имат най-силно влияние върху състоянието на кожата ви. Най-добрият начин е да изключвате за седмица-две конкретен продукт (или група продукти) и да наблюдавате реакцията на организма ви.
Гримът влошава състоянието на акнето. Много жени се страхуват да си слагат пудра или фон дьо тен, за да не запушват порите по кожата и с това да предизвикат появата на пъпки. Истината е, че правилно подбрани и използвани, подобни продукти могат да имат благотворно влияние върху кожата на лицето. Пример за това е прахообразната минерална пудра, която има в състава си минерални компоненти, като титаниев диоксид, цинков оксид и силиции. Всички те имат благоприятно антисептично, слънцезащитно и бактерицидно действие и са помощници в борбата с акнето.
Слънцезащитните продукти запушват порите. И тук от значение е видът на продуктите, които използвате. Съществуват два типа слънцезащитни кремове – химични (в състава им влизат оксибензон и авобензон) и физични (на основата на естествени минерални вещества – титаниев диоксид и цинков оксид). Първите могат да причинят кожни раздразнения и алергии, докато вторите се чудесно средство срещу бактериите причинители на акнето. Следващия път, когато купувате слънцезащитна козметика, просто четете етикетите и направете информиран избор.
Пастата за зъби помага срещу пъпки. Няма начин да не сте опитвали или поне чували за този метод – да намажете проблемното място и да го оставите да пренощува. Да, само че след това, освен с пъпка, се сдобивате и с раздразнена и зачервена кожа. Факт е, че съставките на пастата имат подсушаващо действие, но те в никакъв случай не са правилното средство за справяне с акнето. Да не говорим, че са толкова агресивни и силни, че често опитите ви за справяне със ситуацията, завършват с двоен проблем.
Слънцето изсушава акнето. На пръв поглед, когато сме на почивка на море, пъпките сякаш изсъхват под въздействие на слънчевите лъчи. След като се приберем обаче положението се влошава. Причината? Слънцето повлиява добре на възпалителните процеси в тялото. Имайки предвид, че акнето също е вид възпалителен процес, то първоначалното намаляване на акнето е напълно обосновано. Слънцето също така обаче понижава количествата колаген в кожата, което от своя страна разширява порите. Освен това слънцето затруднява процесите на възстановяване и обновяване на кожата, включително и от акне. Изводът е, че ако желаете хубава кожа в дългосрочен план, то слънцето е едно от нещата, които трябва старателно да избягвате или поне да дозирате в умерени количества.
Черните точки са всъщност замърсени пори. Всъщност порите се пълнят с остатъци от себум, остарели кожни клетки и протеин. Това са отпадните продукти, които кожата ни образува съвсем естествено в процеса на обновяване на кожата. Или казано направо - черните точки в никакъв случай не са резултат от лоша хигиена, мръсен въздух и прочее. В подобни случаи специалистите препоръчват прием на допълнителни количества витамин А, който подпомага процеса на обмяна на клетките на кожата.
Акнето е резултат от лоша хигиена. Ако беше така, то едва ли щеше да има хора с акне. Или поне лекуването му щеше да става наистина лесно – като увеличим честотата на измиване и третиране на проблемната кожа. Истината е, че прекалено честото почистване на кожата, било то само с вода или по-лошо – със силно подсушаващи и антибактериални козметични средства може да има обратния ефект – да накара кожата ни да произвежда повече себум. А това неминуемо води до запушване на порите и акне. Почистване два пъти дневно, сутрин и вечер, е напълно достатъчно.
Изстискването решава проблема. Пъпка с връх може да мине от самосебе си за три дни. Ако я изстискате рискувате да си направите рана, която в най-добрия случай, ако не се инфектира допълнително, ще зараства със седмици, а белегът от нея ще носите поне месец-два. Знаем, че понякога е трудно да се устои на подобно „изкушение“, но пък усилието си струва.
Продуктите за коса не влияят на акнето. Точно обратното. Дори има самостоятелен термин, обозначаващ акнето, предизвикано от продукти за косата – козметично или вазелиново акне. Получава се в следствие на контакта на маслата от продуктите за коса с кожата на лицето, най-често при наличие на бретон. За да избегнем подобен вид акне е достатъчно да избираме продукти без вазелин, ланолин и други плътни масла, които могат да запушат порите по механичен път. Заменете ги с козметика на водна основа.
Стресът. Може би вече не е мит за никой, но пък е редно да го споменем. Стресът си е наистина значим фактор за появата на акне. Неслучайно пъпки ни избиват точно по време на сесия, при важно интервю за работа или дори при още по-значими събития, като сватбата или абитуриентския бал например. Обяснението е свързано с хормоналния дисбаланс, който настъпва в организма ни по време на стрес, а в списъка с решения влизат йога практиката, заниманията с любимото ни хоби и въобще всичко, което може да ни помогне да разтоварим насъбралата се отрицателна енергия.
За всички онези, които водят ежедневна битка с акнето, най-важно е да разберат, че козметиката и външното третиране на проблемната кожа е само „замазване на положението“. За постигане на реален, дългосрочен ефект, към акнето трябва да се приложи така наречения холистичен подход, като се действа, както върху самото проявление на проблема, така и вътрешно – върху неговия причинител. |
Коментари
2016-03-06 #1  Лиляна  Искам да помогна, ако мога, на всички които имат акне, защото и аз като млада страдах от тази болест. Пробвайте със био сок от Нони. Аз го пия от 2 години и виждам, че изчиства подкожните мазнини и по лицето. Идеално средство е. Може да помогне.Пробвайте.
|
|
Събота 23 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Ноктопластика? Запознайте се с рисковете
В стремежа си да бъдем ослепителни и завладяващи все по- често злоупотребяваме с всякакви видове козметични...
 Видове акне и как да го лекуваме - II част
Ретенционното акне
На пръв поглед този тип акне изглежда по-безобидно – обривите не са толкова тежки...
  Гримът за снимки
Каквото и да си говорим, суетата на всяка от нас сериозно страда, когато се види в комичен или меко казано...
 Сенки според цвета на очите
Намирането на подходящите сенки не е толкова лесно, колкото изглежда. Вярно е, че всеки сезон е актуална...
  Огнена революция
По всичко личи, че 2011 ще е изпълнена с трудности и предизвикателства, тъй като последствията от Световната...
 Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
Лятото отмина и еуфорията от почивките отстъпва място на ежедневните задачи. Сега е моментът да проверим...
  Как да не съсипем косата си по време на диета
Когато започваме поредната диета, вдъхновени от идеята, че ще изглеждаме зашеметяващо в новия си бански...
 Да посрещнем есента красиви, бодри и усмихнати
Ето, че пак сме на прага на есента и се налага да се сбогуваме с прекрасното лято, макар и да не ни се...
 Подготовката за Нова година - стъпка по стъпка - II
Веднага след този душ:
Намажете тялото си с лосион за тяло или масло, но нека ароматът да е богат,...
  Почивката на море – няколко „за” в полза на красотата
В последните години много се говори за вредата от ултравиолетовите лъчи – те са обвинявани за появата...
  Пролетен маникюр 2010
До съвсем скоро ръцете ни бяха скрити под плътни ръкавици или приютени на топло в джобовете на палтото....
 С напудрено носле - II
Подходящият нюанс
Ако сте се спрели на прахообразна пудра, изборът на цвят е изключително лесен, заради...
  Антицелулитен сапун собствено производство
Цените на антицелулитните продукти стават все по-фантастични, докато в един момент сте изправени пред...
  Фитнес според типа фигура - II
ТИП Н
Особености на фигурата – визуално ханшът е равен по ширина на раменната област, горната и долната...
 Свободните радикали и как да спрем окислителните процеси в организма
Чували сме много за тях, къде истини, къде митове. Свободните радикали са във всяка реклама на козметичен...
  Билковите приятели на кожата
Природата ни е дарила с много билки в помощ на кожата, които днес се използват широко в медицината и...
  Домашни маски с хума
Дори в т. н. натурална козметика по-големият процент от съдържанието се пада не на естествените продукти,...
 Сутиенът винаги приковава вниманието
Малка част от нас са притежателки на безупречен бюст, който няма нужда от дооформяне, а и сутиенът се...
 Ще ми ходи, няма да ми ходи - II
Ще ви отива ли рижа грива
Червеното има множество нюанси – от дискретни и тъмни до огнени и наситени....
 Макиажът в сватбеният ден
Мечтата на всяка булка е да бъде красива, по-възможност – най-красивата на света. Но действителността...
 Меню за красива кожа
Какво ли не използваме, за да съхраним красотата и младостта на своята кожа – кремове, маски, серуми,...
  Опасните козметични съставки
Преди около две седмици си взех нов шампоан и точно на третото ползване установих, че кожата на главата...
 Демакиаторът за очи – как да го изберем - I
Зоната на клепачите се нуждае от внимателна и нежна грижа. Не само защото кожата там е изключително тънка...
 Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
  Подпухнали очи – никога повече
Въпреки, че сами по себе си подпухналите очи не са признак на възрастта, наличието им отнема от свежестта...
 Хапчета за тен
Съвременната наука, освен външните методи за изкуствен тен (солариум, автобронзанти) е сътворила и друг,...
  Да обичаме (всичко от) своето тяло
32-годишната Таня смята тялото си и своя живот за ужасни. Нейният съпруг се опитва да я убеди, че формите...
 Маслата, които са най-близки до човешката кожа
Нима има нещо по-хубаво от това да се чувстваме здрави, красиви, работоспособни и същевременно заредени...
 Тайната на добрия грим
Добрият грим е като изкуство. Необходими са ви не само най-качествените материали, но и овладяна техника....
 Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
Чували ли сте за растението моринга (Moringa oleifera) ? Към днешна дата над 1300 проучвания, статии...
 Милиумите - скритите комедони
Милиумите, които често наричаме просто „бели точки”, са едни от най-неприятните козметични неволи, които...
 Правила за домашните ни маски
Домашната козметика е чудесна алтернатива, разнообразие и комфорт за нас, но не бива да забравяме, че...
|