На борба с акнето – да развенчаем митовете
Малцина са онези, които се радват на истински чиста кожа – без досадните на всички ни пъпки и комедони. За съжаление борбата с тях е дълга и упорита и при някои хора продължава дори и след пубертета. Потърпевшите обикновено прибягват до всички възможни мазила, до уж изпитани, но често неефикасни домашни рецепти и още, и още редица начини и средства. В борбата с акнето, независимо дали в тинейджърска или зряла възраст, самата аз съм чувала не един и два съвета от добросъвестни приятелки и дори лекари. По-голямата част обаче, напълно неефективни и дори съмнителни още на пръв прочит. Затова, за да спестим време и излишна енергия на други засегнати от този така упорит козметичен проблем, предлагаме кратък списък с ширещите се из пространството и хората митове и заблуди относно акнето.
Шоколадът не предизвиква акне. Напротив. Може и да предизвиква - зависи от какво е направен. В масовия случай - мазнина и захар. Всъщност начинът ни на хранене има пряко влияние върху появата на пъпки. Не е задължително шоколадът да е главният виновник за акнето. Могат да бъдат млечните продукти, могат да бъдат лошите транс мазнини. Нашият организъм е цяла Вселена, затова отделете малко време и на принципа проба-грешка установете кои продукти имат най-силно влияние върху състоянието на кожата ви. Най-добрият начин е да изключвате за седмица-две конкретен продукт (или група продукти) и да наблюдавате реакцията на организма ви.
Гримът влошава състоянието на акнето. Много жени се страхуват да си слагат пудра или фон дьо тен, за да не запушват порите по кожата и с това да предизвикат появата на пъпки. Истината е, че правилно подбрани и използвани, подобни продукти могат да имат благотворно влияние върху кожата на лицето. Пример за това е прахообразната минерална пудра, която има в състава си минерални компоненти, като титаниев диоксид, цинков оксид и силиции. Всички те имат благоприятно антисептично, слънцезащитно и бактерицидно действие и са помощници в борбата с акнето.
Слънцезащитните продукти запушват порите. И тук от значение е видът на продуктите, които използвате. Съществуват два типа слънцезащитни кремове – химични (в състава им влизат оксибензон и авобензон) и физични (на основата на естествени минерални вещества – титаниев диоксид и цинков оксид). Първите могат да причинят кожни раздразнения и алергии, докато вторите се чудесно средство срещу бактериите причинители на акнето. Следващия път, когато купувате слънцезащитна козметика, просто четете етикетите и направете информиран избор.
Пастата за зъби помага срещу пъпки. Няма начин да не сте опитвали или поне чували за този метод – да намажете проблемното място и да го оставите да пренощува. Да, само че след това, освен с пъпка, се сдобивате и с раздразнена и зачервена кожа. Факт е, че съставките на пастата имат подсушаващо действие, но те в никакъв случай не са правилното средство за справяне с акнето. Да не говорим, че са толкова агресивни и силни, че често опитите ви за справяне със ситуацията, завършват с двоен проблем.
Слънцето изсушава акнето. На пръв поглед, когато сме на почивка на море, пъпките сякаш изсъхват под въздействие на слънчевите лъчи. След като се приберем обаче положението се влошава. Причината? Слънцето повлиява добре на възпалителните процеси в тялото. Имайки предвид, че акнето също е вид възпалителен процес, то първоначалното намаляване на акнето е напълно обосновано. Слънцето също така обаче понижава количествата колаген в кожата, което от своя страна разширява порите. Освен това слънцето затруднява процесите на възстановяване и обновяване на кожата, включително и от акне. Изводът е, че ако желаете хубава кожа в дългосрочен план, то слънцето е едно от нещата, които трябва старателно да избягвате или поне да дозирате в умерени количества.
Черните точки са всъщност замърсени пори. Всъщност порите се пълнят с остатъци от себум, остарели кожни клетки и протеин. Това са отпадните продукти, които кожата ни образува съвсем естествено в процеса на обновяване на кожата. Или казано направо - черните точки в никакъв случай не са резултат от лоша хигиена, мръсен въздух и прочее. В подобни случаи специалистите препоръчват прием на допълнителни количества витамин А, който подпомага процеса на обмяна на клетките на кожата.
Акнето е резултат от лоша хигиена. Ако беше така, то едва ли щеше да има хора с акне. Или поне лекуването му щеше да става наистина лесно – като увеличим честотата на измиване и третиране на проблемната кожа. Истината е, че прекалено честото почистване на кожата, било то само с вода или по-лошо – със силно подсушаващи и антибактериални козметични средства може да има обратния ефект – да накара кожата ни да произвежда повече себум. А това неминуемо води до запушване на порите и акне. Почистване два пъти дневно, сутрин и вечер, е напълно достатъчно.
Изстискването решава проблема. Пъпка с връх може да мине от самосебе си за три дни. Ако я изстискате рискувате да си направите рана, която в най-добрия случай, ако не се инфектира допълнително, ще зараства със седмици, а белегът от нея ще носите поне месец-два. Знаем, че понякога е трудно да се устои на подобно „изкушение“, но пък усилието си струва.
Продуктите за коса не влияят на акнето. Точно обратното. Дори има самостоятелен термин, обозначаващ акнето, предизвикано от продукти за косата – козметично или вазелиново акне. Получава се в следствие на контакта на маслата от продуктите за коса с кожата на лицето, най-често при наличие на бретон. За да избегнем подобен вид акне е достатъчно да избираме продукти без вазелин, ланолин и други плътни масла, които могат да запушат порите по механичен път. Заменете ги с козметика на водна основа.
Стресът. Може би вече не е мит за никой, но пък е редно да го споменем. Стресът си е наистина значим фактор за появата на акне. Неслучайно пъпки ни избиват точно по време на сесия, при важно интервю за работа или дори при още по-значими събития, като сватбата или абитуриентския бал например. Обяснението е свързано с хормоналния дисбаланс, който настъпва в организма ни по време на стрес, а в списъка с решения влизат йога практиката, заниманията с любимото ни хоби и въобще всичко, което може да ни помогне да разтоварим насъбралата се отрицателна енергия.
За всички онези, които водят ежедневна битка с акнето, най-важно е да разберат, че козметиката и външното третиране на проблемната кожа е само „замазване на положението“. За постигане на реален, дългосрочен ефект, към акнето трябва да се приложи така наречения холистичен подход, като се действа, както върху самото проявление на проблема, така и вътрешно – върху неговия причинител. |
Коментари
2016-03-06 #1 Лиляна Искам да помогна, ако мога, на всички които имат акне, защото и аз като млада страдах от тази болест. Пробвайте със био сок от Нони. Аз го пия от 2 години и виждам, че изчиства подкожните мазнини и по лицето. Идеално средство е. Може да помогне.Пробвайте.
|
|
Неделя 8 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Празничен маникюр
В дните около празниците ни се иска да бъдем неотразими и красиви. Винаги гледаме да си купим нещо ново,...
Измиване с хума за здрава и жизнена коса
В миналото хумата е била основното измиващо средство както за кожата, така и за косата. Днес мием косата...
Обем в косите
Техниката, с която да постигнем желаният обем зависи от структурата на косъма, дължината и подстрижката....
Забравените свойства на английската сол
Когато чуете „английска сол”, най-вероятно в главата ви нахлуват мисли за клизма, детоксикация и отслабване,...
Рецепти за красота от цял свят
През вековете жените от всички народи са използвали пълноценно богатствата, които им предлага природата...
Ботоксът – чудодеен, но коварен
По всичко личи, че желанието за вечна младост е непреходно. За него четем още в приказките, след това...
Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод...
Алергия към козметиката
„Хипоалергенна козметика без консерванти” този надпис може да прочетем върху опаковката на всеки втори...
Домашни маски с извара
Изварата е диетичен млечен продукт, който е достъпен и дори лесно се приготвя у дома. Той е любим на...
Декоративната козметика – може ли да бъде натурална?
Ние щателно изучаваме състава на кремовете, шампоаните и душ-геловете, защото се стремим да дадем на...
Фитнес според типа фигура - II
ТИП Н
Особености на фигурата – визуално ханшът е равен по ширина на раменната област, горната и долната...
Да освежим очите
Очите са не само огледало на душата ни, но и на начина ни на живот. Улисани в грижите за лицето и тялото,...
Настройте се на пролетна вълна
Пролетта - зелена, уханна, с топъл ветрец - прогонващ от душите ни мрачните зимни мисли и носещ ни надежда...
Луничките
Луничките са характерни за определен фототип жени с много светъл тен и руси или червеникави коси. Тяхната...
Камуфлаж за разширените пори
За разлика от много други несъвършенства на кожата, те не могат да се маскират нито с пудра, нито с фон...
Шипката - богатство на полезни вещества в малка опаковка
До слънчевата пролет има още много време, сезонът на простудите е в своя вихър, а плодовете и зеленчуците,...
Тънкостите на бръснача
Бръсненето не е най-добрият начин да поддържаме кожата си гладка, но затова пък е най-бързият. Независимо...
Добрият стар сапун - II
Сапунът и киселинният баланс на кожата
Най-силният аргумент срещу сапуните е високото им pH – между...
Спа с рибки
Спа процедурата с рибки е сред нещата, за които предимно сме чували или виждали - поне по телевизията....
Есенни маски
Есента е прекрасен сезон. След безгрижното и отпускарско лято отново идва време за се захванем с нови...
Лесно подмладяване
Да, остаряването е неминуемо – никой не може да спре времето, дори и козметичните гиганти и техният нов...
Добрият стар сапун
Той не се цени високо от дерматолозите и е засенчен от по-съвременните средства за измиване – гелове,...
Кожа, готова за пролетта
С идването на пролетта „разопаковаме” все повече от своето тяло. Лицето и шията ни вече не се крият под...
Злополучно боядисване
Имате нужда от промяна в живота си и започвате от косата. Най-добре – с промяна на цвета. Това е житейско...
Ще ми ходи, няма да ми ходи - II
Ще ви отива ли рижа грива
Червеното има множество нюанси – от дискретни и тъмни до огнени и наситени....
Козметиката, от която нямаме нужда
Светът на една жена все повече се превръща в пълен диктат от страна на козметичните гиганти и медиите,...
Цитрусова атака срещу целулита
Популярното индианско име на целулита е портокалова кожа, което у вече измъчените му жертви създава негативни...
Тайната на добрия грим
Добрият грим е като изкуство. Необходими са ви не само най-качествените материали, но и овладяна техника....
Важността на външния вид
Външният вид е много важен през първите пет минути или докато си отвориш устата. След това те преценяват...
Милиумите - скритите комедони
Милиумите, които често наричаме просто „бели точки”, са едни от най-неприятните козметични неволи, които...
Жените и бирата
В рекламния фолклор бирата е единствено мъжка привилегия, която силният пол използва не толкова по предназначение...
Водоустойчивата козметика
Ако вярваме на рекламата водоустойчивата спирала, очна линия, червило и т. н. са най-доброто решение...
|