За предразсъдъците без гордост - II
Изпрати
Когато трябва бързо да вземем решение да общуваме или не с някого, се опираме на опита си и със същата лека ръка отсъждаме – „Този/ тази не ми трябва, не е за мен”. Какво като може да се окаже Мъжът или най- добрата ни приятелка? Заради някакъв удобен предразсъдък, няма как да разберем.
Едно трябва да му се признае на живота – той е мъдър учител, който често ни благославя с прекрасни уроци. Не/ Случайни срещи с не/ случайни хора. Никой не идва в живота ти без причина, не остава там без причина и не го напуска без причина. Кой може в днешно време да си позволи подобна предубеденост, да раздава квалификации и да отсъжда с лека ръка – става/ не става? Кой има достатъчно приятели, любовници, преживявания, че да се лиши от поредното предизвикателство към самия него? Кой се е поучил от всичките си грешки, натрупал е пределен опит, че да не направи още ед на грешка, която да преобърне целия му мироглед? Кой е достатъчно честен към себе си, че да се взре в себе си, как той самият може да се побере в същия удобен калъп, в който сам напъхва останалите и може да бъде отхвърлен по същия начин?
Мързеливият глупак, ето кой! И то страдащ от онзи интелектуален и емоционален мързел, който се движи по пътя на удобството и на най- малкото усилие. Този мързел не обича да мисли, не обича да експериментира, не обича да бъде предизвикан. Той действа според чужди мисли и мирогледи, автоматично, без да прави труд да подлага на собствена преценка. Той дори чувства по не- свой начин, позволява си безмълвно да се влива в общ поток, лишавайки се от емоции, хора, преживявания. В това е и неговата безмерна глупост. В механичното му безволево бездействие. Със свое позволение той отхвърля може би най- ценното в живота – предизвикателствата, новите приятели, новата любов. Глупав е този, който доброволно отбягва това. И понеже такъв е животът, често се случва жертвата на предразсъдък челно да се среща със самия предразсъдък. И ако този сблъсък е родил не едно и две литературни и кино шедьоври, в живия живот е изкуство само по себе си да преосмислиш ценностите си и да ги промениш.
От другата страна е откритото общуване с всеки, с който те среща животът. Е, може да не остане за дълго в него, но със сигурност всеки има какво да научи от другия. Често дори този друг изобщо да не го съзнава. Нима вече не можем да погледнем на хората и събитията около нас такива, каквито са, без отсъждаме и да лепваме етикети, нима е непосилен труда да опознаеш някого или да опиташ отново. А ако той те разочарова, това да си остане нещо, в което участват двама, без да има виновен, без да има съдия, без да има присъда. Нима е трудно да захвърлим чуждите мисли, да разчупим собствените си и да погледнем живота в цялата му пъстрота. Аз вярвам, че не е.
|
Виж още статии за: Общуване · Егото ·
Коментари
2011-06-23 #5 Инна Георгиева Когато започнем да осъзнаваме различията в другия, без да ги отхвърляме, без да превръщаме своята камбанария в единствена гледна точка и съумявайки да черпим от своя собствен живот... предразсъдъците започват да изчезват.
2011-06-23 #4 Инна Георгиева "И понеже такъв е животът, често се случва жертвата на предразсъдък челно да се среща със самия предразсъдък. И ако този сблъсък е родил не едно и две литературни и кино шедьоври, в живия живот е изкуство само по себе си да преосмислиш ценностите си и да ги промениш. "
2011-06-23 #3 Цвети за мен ужасното е, че това тесногръдие се предава в семейството - гейовете примерно са изроди и прочие, а един жител на град от селски тип, а и не само той, може цял живот да не види жив гей, примерно на мен лично някои предрасъдъци ми бяха отдавна разбити на пух и прах от хора, за които съм щастлива да са част от живота ми
2011-06-23 #2 Iskra За съжаление повечето хора хора не мислят с главите си, а с ПРЕД-разсъдъците (само етимологията на думата дава ясно да се разбере, че в тях сивото вещество не взема участие).
2011-06-23 #1 Диди Чудесна статия!
Виж още статии за: Общуване · Егото ·
|
|
Вторник 10 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши
...
Илюзорната сигурност на нерешителността
С какво да бъде палачинката – шоколад или мармалад? Черната или червената рокля? За някои от нас дори...
Как да (не) кръстим децата си
Изборът на името е една от най-сладките и трудни отговорности на бъдещите родители. Името е за цял живот...
Когато сексът е източник на тревога
Когато става дума за секс, ние жените винаги сме много по-емоционални. За нас сексът е изява на чувства,...
Познавате ли онлайн живота на децата си?
С напредъка на технологиите и днешният динамично развиващ се начин на живот, пада и възрастовата граница...
Михаил Литвак: "И в работата, и в любовта можеш да се отдаваш, но не и да принадлежиш."
Ако някой младеж ви се обяснява в любов и каже: „Не съм виждал по-хубава от теб!“, значи е женкар. Ако...
„Каня те на среща... с родителите ми” - II
Ето и неписаният кодекс на бойните действия:
Остави те да говорят повече, но не оставяй неловки дупки...
Фантазиите на жените и мъжете в секса -I
Всеки човек, мъж и жена, имат хиляди фантазии и мечти за живота и случващото се около тях. Някои действително...
Детето и играчките на новото време
Играчките на децата ни не са това, което бяха. Трябва ли това да ни тревожи? Всъщност и да ни притеснява,...
Кои качества у мъжете неудържимо ни привличат
Всеизвестно е, че жените са привлечени от мъже с нисък тембър, приковаващ поглед, добра фигура, чувство...
Книгата – най-добър приятел
Много родители се оплакват, че децата им не проявяват ни най-малък интерес към книгата. Те четат с неохота...
Защо ни изоставят?
Когато ни изоставят, независимо, дали заради друг човек, или защото любовта просто си е отишла, сме убедени,...
|