Клоунът или за думите и нещата
Изпрати
Факт е, че има едни и същи думи, които се използват с различно значение и подтекст в зависимост от това кой и с каква цел ги използва. С времето научаваме, че за някои понятия, можем да се доверим на общоприетата употреба, а за други се налага да преоткрием думата за себе си. Понякога правим и двете неволно, а понякога се впускаме в нарочно търсене, защото усещаме, че значението, което първоначално сме научили, не е точно отражение на съответното означаемо за нас. Има понятия, най-често абстрактните, думите за които лесно се пълнят с различни смисли и с времето обрасват със значения, употреби и нюанси. Такива са думи като свобода, приятелство, здрав разум и много други.
Има обаче и съвсем конкретни неща, чийто означаеми по една или друга причина са станали заложник на негативно значение. Една такава дума е “клоун”. За употребата й въобще не си бях давала сметка, докато наскоро не попаднах в цирка и не си припомних колко добронамерени и даровити хора има там. Думата клоун (същото е с шут и палячо) много често се използва като нарицателно за човек, който се държи “неадектватно”, прави “циркаджийски номера” или подхожда несериозно към дадена ситуация. В тълковния речник, второто значение на клоун е преносно, пренебрежително - “Човек, който се държи несериозно и недостойно.”
Какво обаче е клоунът всъщност? Или кой стои зад така нареченото непреносно значение. Това е един усмихнато-тъжен човек, който развеселява и дарява усмивки, неговата професия е да ни води ту навън ту навътре в еуфорията на битието, да преобръща разбиранията ни надолу с главата и да ни поощрява да погледнем нещата от друга гледна точка. И това лошо ли е? Или просто една твърде сериозна част от обществото е решила, че клоунът не се придържа към правилата и поставя под въпрос строгостта на ежедневието ни...
Освен клоунът и целият цирк е набеден с отрицателно значение. Някои казват “циркаджия”,”какъв цирк само...”, когато имат предвид нещо обидно за ситуацията. А в същината си циркът е едно място, в което много хора са се нагърбили с нелеката задача да поддържат и отстояват идеята за “обратната страна” на нещата. Тоест отново “обратна” защото “нормалната” по определение на част от обществото е съвсем друга. В същата плоскост на мисли и самата дума "общество" е нещо доста абстрактно, зад което могат да се прикрият много неточности и отделни лични отговорности.
Интересно е защо циркаджия има отрицателно значение, след като веднага щом се потопим в атмосферата на това изкуство, виждаме и усещаме, колко истински и искрени хора са цирковите артисти. Хора, свободни от условности и завързани единствено към мечтите си. С каква прецизност само правят невъзможното възможно и как с отработени, професонални движения ни пренасят в реалността на играта, където важат съвсем различни правила.
Като цяло се оказва, че някой някъде е окупирал името на клоуна или на цирка, използвайки ги за собствената си представа за нещата и придавайки им своя смисъл. Ето защо към думите и нещата трябва да се отнасяме с особено внимание. Има понятия и думи, чието значение и предназначение преоткриваме по няколко пъти. Сякаш речникът ни расте заедно с нас, обновявайки се и допълвайки се непрестанно. И никога не бива да забравяме, че етикетите и означаващите се условни и много зависят от това кой и къде ги използва, употребява или злоупотребява с тях.
|
Виж още статии за: Общуване · животът ·
Коментари
2012-03-07 #3 Светла Преносното значение много ми хареса. Не го знаех. Отнася се изключително като нарицателно за бившето ми гадже
2011-09-08 #2 teodora Съгласна съм, всичко е в дозата и контекста
2011-09-08 #1 Светлана Чамова Аз мисля, че преносният смисъл на "цирк" и "клоун" са си съвсем на място, защото се употребяват за ситуации и хора, които би трябвало да изглеждат сериозно, да внушават достойнство и респект, а те са нелепо смешни. Някой или нещо сами се правят за смях. Това върши и клоунът, но при него е умишлено и професионално, игра и там е разликата
Виж още статии за: Общуване · животът ·
|
|
Вторник 8 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Кризата на 30-та година - II част
Трудно нещо може да те развълнува
Купонясването на 20 години и на 30 съвсем не е едно и също. През младежките...
Детските конфликти - да се намесим ли?
Ние сме добри родители. Поне се стараем. Защитаваме децата си и правим всичко възможно те да са добре,...
Когато майките вече не издържат на стреса...
Родителски срещи, извънкласни дейности, състезания и участия. Пазаруване, обикаляне в сравняване на цени,...
"Младата" любов
Умишлено сложих кавичките на думата младата. Любовта няма възраст, пол или време. Колкото и клиширано...
Отново на училище: как изграждането на успешна рутина помага на децата
За много семейства лятното време означава свобода от рутинни процедури, графици, различни задължения....
Как да се възстановим от мъчителна връзка?
Едно от най-трудните неща в живота на много хора, в повечето случаи - жени, е да сложат край на нездравословна,...
Изкуството да живееш със съквартирантка
Човек и добре да живее, налага се понякога да дели живота си със съквартирантка. Или съквартирант. Или...
Толкова ли е непосилно да бъдем учтиви?
Колко ли е трудно да бъдеш учтив? Много! За някои е невъзможно, за други е безсмислено, а трети пък обичат...
Флирт не е безобидна игра
Изследвания твърдят, че мъжете флиртуват повече от жените. Истината обаче е, че голяма част от тях нямат...
Бабите - помощници или заместнички на майката?
В миналото според традиционните модели на битуване е било нормално три или четири поколения да живеят...
Как да преодолеем раздялата с партньора?
Раздяла. Това е едно от най-трудните преживявания, които понякога се налага да понесем. Но готови ли...
Силата на визуализацията
„Един закон на психологията гласи, че ако си представиш какъв искаш да бъдеш, и задържиш тази мисловна...
|