Интуицията – нашият вътрешен компас
 Изпрати
Сигурно не веднъж ви се е налагало да вземате важно решение, чийто последствия са трудно предвидими. В такъв момент разумът започва надълго и на широко да анализира, да претегля плюсове и минуси. Докато интуицията се обажда изневиделица и предлага светкавично решение. Но сякаш в нас има заложен някакъв рефлекс, които ни кара да пренебрегваме гласа й – дали защото не може да се обоснове с аргументи, дали защото я смятаме за глуповат каприз и даваме повече тежест на здравата логика.
Но провели ли сте си собствена статистика, кое решение в крайна сметка се е оказвало правилното. Аз да – най-често това, което ми е било подсказано от интуицията. Докато логиката само предполага, тя знае. Някой я наричат предчувствие, други я причисляват към сетивата, трети я смятат за инстинкт, четвърти за божествено откровение, но може би най-точно може да се определи като бързо съждение, което идва от дълбините на несъзнаваното – онази част от човешката психика, която макар и забулена в тайни, стои в основата на човешката личност.
Колкото до разума, може би е прав Айнщайн, когато го нарича „набор от предразсъдъци, с които човек се е сдобил до 18-годишната си възраст”. Наистина най-често аргументите му се изчерпват с различни социални страхове, които са ни внушавани от най-ранно детство и „правилни” модели на поведение. Той иска да ни предпази от това или онова и винаги е мнителен към промените. Това, разбира се не винаги е лошо и често е необходимо за нашето самосъхранение. Без промяна обаче, няма развитие, затова трябва умеем да отсяваме полезните съвети на разума от тези, които ни връщат назад.
Колкото и неблагоразумен, опасен и изпълнен с трудности да изглежда пътят, по които ни води интуицията, от опит знам, че само той отвежда към щастието. Защото този глас идва от мястото, където се таят най-съкровените ни желания, неизкривени от никакви условности и стереотипи. Може би ви е позната репликата: „Привидно всичко в живота ми изглежда наред, но се чувствам нещастна”. Това усещане за неудовлетворение се появява тогава, когато сме действали в разрез с истинските си убеждения, поддавайки се на клишетата, които ни налага обществото.
Затова се научете не само да чувате, но и да слушате интуицията си. Това не означава да стигате до безразсъдство – например да напуснете изненадващо работа, без никакви планове, какво ще правите от тук нататък. Но, когато вътрешно усещате, че дадена работа, отношения, социална роля, ви правят нещастна, не упорствайте с надеждата, че това може с времето, да се промени, а храбро вземете живота си в ръце. Интуицията ще ви води.
И все пак, да живееш, следвайки сърцето си е особен дар, които не всеки притежава. Това е нашия вътрешен компас, който често ни прекарва през трънливи и опасни пътища, но винаги сочи в правилната посока.
|
Виж още статии за: Здрав дух · Личността ·
Коментари
2011-07-14 #5  maradent Интуицията е първата мисъл,породена от съответната ситуация.За мен тя е най точната.Това е подсъзнателната връзка на твоето съзнание с космическия Разум.Там е събрано цялото вселенско знание.Интуицията е "споменът "ти за минало познание и натрупан опит
2011-03-07 #4  Светлана Чамова На сто процента съм съгласна с всичко написано в тази статия. Освен това е казано по най-добрия начин.
2010-11-26 #3  Iskra Благодаря, Енигма  . Със сигурност опитът е това, което ни учи - не само нашия собствен, но и на всички живяли преди нас. На физическо ниво можем да го наречем информация в нашите клетки, а на психическо - архетиповете от колективното несъзнавано. Мисля обаче, че този опит формира инстинкта.
Интуицията за мен е гласът на душата, която често забравяме, че е толкова реална част от нас, колкото и тялото. Тя черпи информация от източник, които надхвърля както собствения ни опит, така и общочовешкия. Иначе няма как да си обясним много гениални прозрения, които не са предшествани от нищо подобно в историята.
2010-11-26 #2  Енигма Искра,добре се ориентирате в нещата и статиите Ви имат добър импакт фактор 
Специално за интуицията,освен всичко изброено, не мислите ли,че интуицията е паметта на клетките ни,събрали натрупания опит от нашите предци? Всички ние сме компютри с огромна информация в клетките ни. Интуицията ни според мен е главно натрупани знания от нас и всички преди нас... Точно това обяснава защо някои неща просто ги знаем. Обяснението не е Прераждането, това са глупости- Природата не разхищава толкова материал никога... Обяснението е съвсем просто- клетките ни помнят всичко,което се е случило на тези преди нас...
2010-02-19 #1  Инна Георгиева За съжаление, не често можеш да се резонираш с интуиция...
Виж още статии за: Здрав дух · Личността ·
|
|
Вторник 5 Декември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Детските лъжи и кражби - II
Може би защото ние възрастните сами не рядко преиначаваме и скриваме истината, сме по-търпеливи и благосклонни...
 Двама на една вълна
Когато между двама души съществува много силна емоционална връзка, те развиват помежду си нещо като...
 Още начини да бъдем близо един до друг във връзка от разстояние
Технологиите днес много помагат във връзките от разстояние. Ако си имате някого и се обичате, но ви делят...
  За и против гражданския брак
Гражданският брак е договор за материална и морална сигурност, но в никакъв случай не гарантира добро...
 Лятна ваканция в града
“Скукааа!” биха възкликнали вероятно повечето от вас. Да, така е, тя не може да бъде съперница на онази,...
 Детският труд - позорното петно на обществото
168 000 000 децата работят. В този момент. Не за джобни през лятото, не като помощ на баба и дядо на...
 Физическата активност по време на бременността
Често на бъдещите майки им се втълпява убеждението, че са едва ли не болници – трябва само да си почиват,...
  На палатки – какво да вземем - II
Необходими неща за готвене и хранене:
• Газов котлон с резервна бутилка ( спазвайте безопасност за...
  Болката от миналото, щастието в бъдещето - II
Всъщност това наистина е илюзия. Аз ли съм тази, през чийто мироглед искате да се отървете от нещастието,...
 Еднообразие във връзката или еднообразие в ежедневието?
Да съхраним една връзка във времето, без да я „изцапаме” с битовизми, обидни думи и пренебрежително отношение,...
  Да работи ли детето през лятото?
Да работи ли поотрасналото ни дете през лятото, се питат не един и двама родители пред дългата ваканция....
 Сладката лудост на лятната афера
Пролетта е съвършеният сезон, в който да се влюбиш, но лятото е времето на страстния романс. Когато се...
|