Вариантът да държиш кредитната си карта във фризера звучи смешно, но съвсем не е далеч от истината като опция за предотвратяване на бъдещи харчове. Пластмасовото изкушение макар удобно за определени случаи, може да повлияе зле на финансите ни в дългосрочен план, ако не си създадем правилните навици за ползването му.
Карта с две остриета
Подобно на всяка монета, която има две страни, така и кредитната карта има както своите
преимущества, така и капаните си. Да си го кажем направо: подходяща е за определени моменти, но си струва да я ползваме наистина като последна опция, като един разумен начин за излизане от разни ситуации. Защото определено не е много умно цяла година да плащаш факта, че си се поддал на изкушението да пазаруваш безразборно.
Добрата страна на това да имаш на разположение кредитна карта е, че при определени условия, можеш да разчиташ на средства, които, да не забравяме, реално нямаш. Когато част от парите, които очакваме обаче се бавят или възникнат неотложни покупки е добре да има винаги на какво да разчитаме. Но, заедно с това, винаги трябва да си припомняме и на каква цена разполагаме с парите в картата, защото вероятността да злоупотребим с дадената възможност е много голяма. Това е и една от най-честите грешки на хората, които имат кредитна карта.
Съвсем накратко, удобството, което носим в портмонето си е свързано с определени условия: месечни такси за обслужване, лихвен процент при покупка и при теглене в брой, срокове за погасяване, наказателните лихви за закъснения с плащанията, годишна такса за поддръжка. Парите в картата са скъпи и затова трябва да умеем да я използваме добре.
Изиграйте картите си правилно (Няколко проверени съвета)
Никой от нас не се ражда научен, особено относно ползването на кредитна карта. Има няколко важни правила, които е за предпочитане да знаем. Съветите са свързани основно с полезните навици, които можем и трябва да изградим за харченето на пари, с които реално не разполагаме.
Използвайте картата само за належащи нужди
Най-лесният път към дългове, с които не можем да се справим е купуването на всякакви неща, с идеята, че ако сега нямаме, то по-нататък ще се сдобием със средства и ще изплатим заетото. Истината е, че ако не можем да си позволим нещо днес, то едва ли ще можем да си го позволим следващия месец или дори следващата година, освен ако нямаме ясен план за бъдещи приходи. Ето защо покупката с кредитната карта на неща, които могат и да почакат не е препоръчителна.
Не харчете повече отколкото изкарвате
Изкуството да решаваме разумно кои неща ни трябват и кои могат да бъдат сложени по-скоро в графа „Прищевки“ се усвоява трудно. Много често използваме думата “трябва ми” за неща, които просто много искаме. Прекрачването на тънката граница между двете може лесно да се предотврати, когато харчим толкова, колкото предстои да получим. Обратното ни струва между 15 и 20 % в добавка към платената с кредитна карта сума.
Плащайте повече от минимални вноски.
Добре е да поддържате баланс, който сте в състояние да изплащате на поносими за бюджета ви вноски. Когато си купите само едно две неща с карта, приемате разходите по тях, лошото е когато започнете да си купувате всичко, което поискате с нея, започнете да забравяте, че това струва скъпо и изведнъж се оказва, че живеете
живот назаем. Опитвайте се да всеки месец да надхвърляте минималната вноска по картата си. Ако превърнете това в навик и внасяте колкото можете повече, ще намалите баланса по сметката си по-лесно и с по-малко разходи по дължимите лихви.
Спестявайте за покупки вместо да ги взимате на кредит
Не случайно това звучи точно обратното на всички слогани, които изскачат на всяка крачка от типа “Купи сега”, “Вземи веднага” и други подобни. Просто защото кредитът е точно обратното на спестяването и до него трябва да се прибягва само в краен случай. И колкото и да ни се иска, прекрасният пуловер от кашмир не е „краен случай“. С други думи това, за което все не успяваме да спестим пари, е това, което всъщност не можем да си позволим.
Изброените правила звучат елементарни и очевидни за всички, които не се изправяли пред плюсовете и минусите на това да имаш кредитна карта. Спазването им обаче ни помага да ние да ръководим финансите си, а не те нас.