Съдомиялнята - лукс или инвестиция
 Изпрати
Да наречеш някой домакински уред инвестиция може и да звучи пресилено, но не и неточно. Ако въпросният уред пести консумативи, време и ценна енергия, то финансовият термин за него е оправдан. Що се отнася до съдомиялнята, ако погледнем статистиките на НСИ от преди няколко години с веселото име “Снабденост на домакинствата с уреди за дългосрочна употреба” ще видим, че тя почти липсва в “инвестиционния портфейл”на домакинствата. За разлика от телевизора, пералнята и мобилния телефон, съдомиялнята не може да се похвали с голяма популярност. Засега тя може да се нарече по-скоро лукс.
Може би причината е не толкова в цената, колкото в нагласата към този уред. Има много домакини, които държат да мият чинии на ръка и просто не искат да оставят "удоволствието" от тази дейност на машина.
И все пак повечето домакини като че ли предпочитат да пропуснат точно тази част от домакинската работа и да не влизат в неравна битка с неизмитите чинии. Въпрос на домакинство - брой хора, навици, стил на хранене.
За онези, които принадлежат към втората изброена група, домакинският живот заслужено може да се раздели на два периода - преди и след появата на миялнята. Затова и тук, ще разделим темата за съдомиялнята на две части – как да изберем такъв тип уред и как оптимално да го използваме, след като вече сме се сдобили с него.
Как да изберем подходяща съдомиялна машина
Основните факти, с които трябва да се съобразите при избора ви са - от каква вместимост се нуждаете (членове на семейството, интензивност на ползване на съдове), какъв е бюджетът ви и колко място можете да отделите на новия домакински помощник (монтажът и изискванията за него към миялнята са почти еднакви с тези за пералнята).
Размерът има значение...
Най-общо миялните могат да се разделят на следните размери:
 Големи (60х60х85см., за 12-14 комплекта)
 Средни (при тях ширината е намалена на 45 см., 6-9 комплекта)
 Компактни (45х55х45 см., 4-5 комплекта).
Прословутият “комплект”, една от главните характеристики на тези уреди, означава броя прибори, които един човек използва - вилица, лъжица, чаша, чиния, купичка и други. Обикновено за едно семейство от четирима, се събират около 10 комплекта на ден, като към това трябва да се добавят тенджерите и тиганите. Например за семейство от двама, една миялня с вместимост 6 комплекта е напълно достатъчна.
Цената също...
Ако разделим миялните по вместимост, цената им (за нов уред) варира в следните граници:
 6 комплекта - 300 - 600 лв
 14 комплекта - 600 - 900
 10 комплекта - 500 - 700
Разбира се стойността на всеки един модел зависи и от функциите му - брой на програмите, температури, енергиен клас, отложен старт, различни датчици, автоматичен избор на програма и други. Както и при другите уреди, съдомиялните за вграждане са значително по-скъпи от останалите модели.
Няколко полезни съвета за употреба
Изплаквайте добре чиниите
Добре е ако си изградите навика веднага след вдигане на чиниите от масата да ги избърсвате от остатъците от храна и да ги поставяте в миялнята. Ако пък смятате, че няма да я пускате веднага, е по-добре да ги изплакнете и тогава да ги наредите.
Не трупайте съдинките една върху друга
Подреждането на миялнята не е голяма философия, но все пак изисква практика. Купичките и дълбоките съдове се слагат с дъното надолу и не трябва да се струпват един върху друг, защото струята няма да успее да стигне до всички мръсни участъци. Също така тиганите, тенджерите и по-обемните съдове не трябва да са най-отпред, за да не попречат на препарата да достигне до вътрешността на миялнята.
Проверявайте перката
В това правило можете да се убедите и сами, след като няколко пъти учудени намерите чиниите мръсни след като програмата на миялнята е свършила. Това може да се случи заради някоя вилица или нож, които са попречили на перката, която разпръсква вода да се върти свободно. Затова всеки път преди пускане я завъртайте пробно и проверявайте дали не се спира някъде от някой прибор.
Внимавайте с температурата
Задаването на правилната програма е много важно за добрата поддръжка на съдовете. Температурата за силно замърсени мазни тенджери е една, а за стъклени чаши и съдинки съвсем друга. Повечето машини сами избират програмата, която да включат, но ние също можем да я зададем, като я съобразим с приборите, които са вътре.
|
Коментари
2013-05-17 #8  София Стефанова Мили дами, продавам съдомиялна, която е стар модел на BOSCH (когато още ги правеха в Германия, а не в Китай), но не е пускана нито веднъж, тъй като е от най-големия модел, а ние сме само двама (подарък ни е...) и е безумно да си събираме три дена приборите за да я ползваме. Прави ми навалица и нямам търпение да я разкарам, затова съм склонна да предложа добра цена.
При интерес - София Стефанова 0883 324 666, намирам се в гр. София.
Поздрави! 
С
2013-01-27 #7  Цвети охх, няма търпение и аз да сдобия със съдомиялна...имам чувството, че ще сваля цяло робство от плещите си... 
2013-01-27 #6  Десислава Ив. Симеонова Съдомиялната се нуждае от скъпи препарати, които обаче се използват дълго време. Разбира се, загорели тави и тигани не могат да се измият само чрез нея - ръката трябва да свърши нужното преди това. Мога и без съдомиялна, но, както се твърди в рекламите, сме жени, не само домакини... - демек, спестеното време от ръчно миене на съдове може да оползотвориш, почивайки си ... 
Най-вече, поне вкъщи е така, след гости и празници миялната влиза на 100% в ход.
2013-01-06 #4  миленка Седемнадесет години мих чинии на ръка, това беше най голямата грешка в живота ми:-). Сега моята мила компактна Индезит върши това след вечеря, измивайки съдинките от целия ден докато аз с вирнати крачета сърфирам из интернет или гледам турските сапунки:-)
2012-08-13 #3  Светлана Чамова Инче, ами ние засега сме постоянно трима вкъщи, рядко ставаме петима и като дойдат гости, разбира се. Не е излишно за малко домакинство, защото са с различна вместимост. Нашата е от най-малките, така решихме проблема с липсата на място. Но е истинска благодат!
Не излизат по-скъпо препаратите за нея - купува се една сол и препарат за блясък, но се слагат толкова рядко, че не са проблем. При сапунчетата има широк ценови диапазон, така че може и да се мине и по-тънко. Аз ползвам обикновено най-кратката програма и резултатът е супер.
Идеята ми е, че и когато всичко е на мимимум, резултатът е отличен - много олекотен бит и никога мивка пълна с чинии.
2012-08-13 #2  Инна Георгиева Не знам защо все още мисля, че за 1-2 -ма човека е излишно...Вероятно защото нямам преки наблюдения за ползване.
Интересно ми е по-скъпи ли са препаратите за нея? Навремето, когато гледах телевизия, редовно вървеше реклама да си купуваш някакви допълнителни хапчета за варовиковата вода?
2012-08-13 #1  Светлана Чамова За мен съдомиялнята не е нито лукс, нито инвестиция. Но затова пък наистина животът се дели на "преди и след нея". Тя е един от най-полезните уреди вкъщи, който ти освобождава много време, усилия и въобще - прави животът много по-лек.
А някога и аз я смятах за проява на претенциозност  Сега горещо я препоръчвам. Такова удобство!
|
|
Събота 28 Януари 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Как да си направим бюджет
Представете си добре управляваните семейни средства като добре подреден гардероб - винаги знаеш откъде...
   Как да направим: Мартеница - подкова
Представям ви една идея за мартеничка - подкова. Тя е голяма и затова е подходяща за закачане в дома...
 Здравословни ли са замразените храни и какво трябва да знаем за тях?
Проучвания показват, че все повече хора избират различни замразени зеленчуци и плодове, които да...
  Възнесение Господне - Спасовден
Спасовден е подвижен празник. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-тия ден след Великден.
За християните...
 Кокичето - нежна сила и чар
Наскоро моята свекърва ми подари, по- скоро за радост на децата, две саксии кокичета. Беше ги извадила...
 Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
  Нежна грижа за вълната
В студен зимен ден няма нищо по-уютно от това, да се сгушиш в любимия си, мек пуловер. Вълната обаче...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 15
Ден 15 от Коледните пости. Снощи хапнахме каквото бе останало от рибата плакия, както и мандарини.
За...
  Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници в българския календар. Самото му име произхожда от...
 27 юли - Свети Панталеймон
Пантелеймон е великомъченик от Никомедия (днес Измит), страдал за христовата вяра по време на управлението...
 Можем да си улесним живота и да спечелим повече време за себе си
Сещате ли се за дните, в които полудявате от факта, че имате да свършите поне 10 неща, за които ви трябват...
 Как "Зеленина" променя дома ни през 2017 г.
Цветът за 2017 г., "Зеленина", навлиза смело във всеки аспект на живота ни и ние сме готови за него!...
 Как да се вместим практично и красиво в съвременните тесни пространства
За никого не е тайна, че с напредване на технологиите, всичко става все по-малко и все по-миниатюрно....
  Коледното дърво между традицията и съвременния интериор
От символиката на коледното дърво сякаш е останала само детската радост около украсяването с шарени играчки...
 Когато мъжът не е романтичен
Наближава Св. Валентин и вие сте от тези, които имат с кого да споделят празника. Вечеря, подарък, страстна...
 Боядисване на яйца с восък и с естествени боички
Харесах тази идея за боядисване на великденски яйца, защото техниката с восък не е нова за нас, а тук...
 Най-"коледните" подправки
Коледа е единственият празник, който има свой личен аромат. Той е упойващ и топъл, навява мисли за уют...
 Да изгладим... дрехите
Вероятно очаквахте продължението след многоточието да е “противоречията”, “различията”... Но този път...
  Защо и как да пестим храната?
На всички ни са известни потресаващите снимки на бедни, гладни чернокожи деца, чиито вид понякога губи...
 Да превърнем балкона в нашето магическо убежище
През пролетта отново обръщаме погледи към терасата и все ни се иска да направим нещо за нея. Да я усвоим...
|