Нова „одежда” за стария диван
Изпрати
Обикновено не забелязваме как обичния ни стар диван бавно, но безнадеждно се протрива и избелява. При един ремонт обаче всичко лъсва наяве. Свежо боядисаните стени започват да контрастират на захабеният и мътен цвят на дамаската, тук там покрита с издайнически петна.
В такъв момент не ни остава нищо друго освен да въздъхнем и да решим, че „старецът” вече си е приключил службата и е време да го заменим с нов. Цените в мебелните магазини обаче могат много бързо да охладят ентусиазма ни за такива сериозни инвестиции. Евтини модели наистина има, но в повечето случаи те се оказват по-некачествени и по-малко функционални от преминалия ни през много изпитания стар диван. Тогава решаваме да му дадем нов живот и да го претапицираме.
По форуми и по седенки се разпостраняват много истории как този или онзи е успял собственоръчно да претапицира мебелите си. Ако обаче не сте убедени, че след като разковете целия диван, ще сте в състояние да го заковете наново, не надценявайте способностите си, а се обърнете към фирма. От там ще направят оглед на мебелите и ще ви кажат предварителна цена за претапицирането. Сумата зависи от много фактори – големината на дивана, сложността на детайлите и избора на тъкан.
Първите два фактора така или иначе са даденост. Единствено изборът на материя – по-скъпа или по-евтина може да промени цената. Няма да се спираме на десени и цветове, защото всеки човек има свой индивидуален вкус. Едва ли обаче има някой, които да не иска новата тапицерия да му служи дълго и добре, а това зависи най-вече от свойствата на материята. Добрата дамаска трябва да бъде здрава, плътна и да не е склонна към разтягане и образуване на топчета, а ако имате малко дете или домашен любимец добре е да бъде и непромокаема.
Флок е мъхеста мебелна тъкан подобна на кадифе. Обичайно съдържа около 30% памук, а останалото е синтетика. На допир тъканта е мека и изключително приятна. Освен това е и практична – може да се пере с обикновени почистващи препарати. Най-големият й недостатък, че подобно на кадифето и флокът постепенно се изтърква. Въпреки това качествата на тази тапицерия са добри, особено ако се вземе предвид ниската й цена.
Жакардът е най-здравата дамаска. Състои се наполовина от памук, наполовина от синтетика Специфичното преплитане на нишките я прави изключително устойчива и плътна. Характерният десен на жакарда също практически не се изтърква и единственият му недостатък е, че понася единствено сухо почистване.
Микровелур – много красива изкуствена кадифено-копринена тъкан и въпреки това практична. Години наред запазва цветовете и свежестта си, не се изтърква и не се нуждае от особени грижи. Почиства се с прахосмукачка и обикновен сапун, а за отделни петна можете да използвате лек спиртен разтвор.
Изкуствена или естествена кожа – разликата в цената е умопомрачаваща, още повече, ако на пръв поглед не откривате съществена разлика между двете материи. Еко кожата обаче не „диша” и запарва много неприятно, особено през летните месеци. Бъдете сигурни, че до година-две ще лъснат и други разлики. С времето диванът от естествена кожа ще става все по-уютен и удобен, а този от изкуствена бързо ще се захаби.
Дамаска тип Гоблен – много модерна тъкан носеща ретро дух и артистичност. Класическите й орнаменти много приятно се съчетават с гоблени, стари картини и тежки мебели – изобщо атмосфера от началото на ХХ век. Гобленовата дамаска е изцяло памучна, която я прави подходяща за всички, които не харесват или не понасят синтетика. Единственият й недостатък е, че не се почиства с вода.
|
Коментари
2012-05-04 #1 Славчева Здравейте, имам мебели от изкуствена кожа. Наистина през лятото много запарват. Искам да ги претапицира, но незнам дали ще се получи
|
|
Четвъртък 10 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
16 ноември - Св. апостол и евангелист Матей
Матей, наричан още Левий, е един от 12-те апостоли и автор на първото от четирите канонични Евангелия...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Великденски зайчета
Заекът е свързан с плодородието, прекрасен символ, с който да поканим прераждащата се Природа да изпълни...
Успение Богородично
На 15 август (28 август, по стар стил) по стара българска традиция се празнува Голяма Богородица или...
Направи сама: Висящ цветарник
Да си направиш висящ цветарник не е кой знае какво. Ако имаме някои прежди и други въженца в излишък...
Как да се справим с мравките
Обикновено срещата с насекоми в дома ни предизвиква писъци и суматоха. И това е съвсем естествено – природата...
Домашните любимци по време на празниците
Обикновено свързваме празниците Коледа и Нова година с пътувания, независимо от това дали се прибираме...
"Синеока теменужке, теменужке, мила дружке"
Тя е едно от най-нежните и прекрасни цветя, което с настъпване на пролетта веднага се появява по градини...
Как да привикнем малкото куче да ходи до тоалетната
Вземайки домашен любимец, трябва да сме наясно, че поемаме отговорност и е нужно да се грижим по правилен...
Коледни пости - седмица 3
Третата седмица от постите е седмицата на Никулден. Значи според традицията задължително ще има риба...
Втори живот на вещите - рециклиране за устойчиво развитие
Устойчивото развитие стимулиращо естественото природно равновесие в епохата на индустриален подем, се...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
|