Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници в българския календар. Самото му име произхожда от бдение или бъднини. В първия случай по-силна е християнската символика – с молитва да се посрещне раждането на Спасителя. Вторият вариант е отражение на езическите вярвания, според които раждането на младия бог се свързва с възкръсването на цялата природа и се смята за начало на новата година.. Затова на Бъдни вечер се извършват множество ритуали, които трябва да донесат късмет и плодородие в дома.
Според българската традиция семейството трябва да бъде заедно, като всеки негов член изпълнява различни ритуали. Мъжете избират и отсичат бъдника - дебел пън от дъб или круша, който символизира Световното дърво (крепящо реда и хармонията в света). То трябва да бъде запалено от най-възрастният и да бъде оставено да гори цяла нощ. Този огън има пречистваща сила и пази от зли сили, а според народните вярвания точно в навечерието на Коледа небето и адът временно се отварят и сред хората бродят караконджули и таласъми. Пепелта от Бъдника не се изхвърля – една част се разпръсква за плодородие по нивите, а друга се пази като средство срещу зли сили.
Докато мъжете изпълняват обреди за защита на дома, жените, като свързани с плодородието, приготвят празнична вечеря. Най-важно е замесването на обредните хлябове, което започва още от рано сутринта. Тогава най-младите момичета носят „мълчана” вода, тоест не проговарят по пътя. С нея домакинята замесва кръгла пита, наричана боговица или бъдняк. Вътре слага сребърна пара и дрянови пъпки за късмет и здраве, а отгоре я украсява с плодове, жита и кръстове от тесто, които са трябва да донесат благополучие. От подготовката на хлябовете се изключват само момите за женене, за да не отнесат със себе си плодородието, ако напуснат дома.
Самата вечеря на Бъдни вечер е по-скоро ритуал, отколкото хранене. Цялото семейство трябва да седне заедно на трапезата, коята обикновено се слага на земята, върху слама. Така се пресъздава обстановката, в която се е родил Младенеца. Стопанинът разчупва боговицата. Първото парче винаги е за мъртвите (или Богородица), второто за къщата, а останалите се раздават на членовете на семейството. На трапезата се седи дълго и никой не била да става. Ако на някой все пак му се наложи, той трябва да ходи приведен, катоотрупано с плодове дърво. Накрая всички напускат трапезата заедно, за да узреят едновременно класовете и посрещат коледарите. Трапезата не се прибира, а се оставя през цялата нощ. Това отново е свързано с вярата, че небето се отваря и близките покойници ще дойдат на вечеря.
Според народните вярвания на Бъдни вечер може да се види в бъдещето, затова се правят различни гадания за времето, плодородието и личната съдба. Например, ако бъдника гори добре и пръска искри, това означава богата реколта. Обичай е да се гадае и за здраве. Всеки от семейството сччупва по един орех и зависимост от това дали ядката е хубава или гнила, го очаква здраве или болест. Младите моми пък могат да сънуват бъдещия си жених, като сложат първата хапка от питата под възглавницата си.
|
Коментари
2019-01-18 #12 Valentina страхотно описание на празника бъдни вечер
2019-01-18 #11 Valentina много ми хареса
2017-01-17 #10 Лора Я харесваю ваша статия .
2013-12-12 #9 Надежда Николета, ние вкъщи винаги слагаме тези ястия: питка (постна, без яйца и мляко), баница с тиква, боб чорба, сарми, ошав, плодове, орехи, мед, туршия. Важното е да са нечетен брой. Не се притеснявай толкова ако нямаш време да приготвиш всичко това, винаги можеш да го заместиш с нещо друго, но трябва да е постно.
Успех и весело изкарване!
2012-12-21 #8 andri_1 Николета,сигурно си прочела,че на Бъдни вечер трябва да има нечетен брой ястия.Аз лично слагам на масата постни сарми,боб,питка,баница с късметчета,баклава или тиквеник,вместо ошав-компот(какъвто има),плодове,орехи,малко трушийка,бурканче мед,вино,ракия и глава чесън.Не е необходимо да готвиш като за казарма-целта е да има от всички тези неща по малко. Успех и весели празници!
2012-12-20 #7 Николета Аз лично много обичам тези празници (Бъдни Вечер,Коледа,Нова Година).Тази година ще ми е за първи път да приготвям сама празничната вечеря И искам да знам точно тадициите и обичаите и какво точно трябва да има на масата на Бъдни вечер и Коледа.Ако може някой да ми каже,защото по сайтовете не мога са намеря точно това,което търся.Весели празници на всички!!!
2012-12-10 #6 jihuhbhl
2012-12-10 #5 Сердар Айтенов Алиев от 3 а клас
2011-12-08 #4 Eлена Много хубава традиция е Бъдни вечер!
2010-12-24 #3 Hera Весели празници на всички
2010-12-23 #2 Цвети Драги ми симпатяги- тези, които пишат, тези които коментират и тези, които не виждаме - Весели празници! Желая ви една топла и уютна Коледа с любимите ви хора, една прекрасна трапеза и едно звучно Наздраве. Бъдете здрави и щастливи през Новата година - с надеждата тя да е по- добра и успешна - ние да сме по-добри, мислите ни и делата ни.
|
|
Сряда 18 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Андреевден (Мечкинден)
На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Имен ден имат всички свързани със светеца Андрей Първозвани. -...
Есента в градината
Смяната на сезоните никъде не се усеща толкова ясно и безапелационно, отколкото в градината. В градовете,...
Рециклирана играчка за елха с брокат - бляскаво цвете
Винаги съм харесвала идеята за рециклиране на старите неща, "от нищо нещо" и оползотворяване на непотребното....
Мислех, че на Коледа ще сме само аз и кучето ми
Нямам свое семейство, нямам гадже и си мислех, че тази Коледа ще сме само аз и кучето ми. Родителите...
Направи си сама... бижу -II
3. Полимерна глина – това също е много модерен материал, от който напоследък се изработват бижута. Предимството...
Легендата за иконата "Достойно есть"
През X век образ на Божията Майка за първи път е било изпято песнопение, включено впоследствие в Божествената...
Декупажът или как да превърнем обикновеното в необикновено
Може би и вашият дом е пълен с такива предмети – скучни едноцветни чинии, обикновени саксии, стъклени...
Каква количка да изберем за бебето?
Преди да имаме дете обикновено мислим, че изборът на количка е по-скоро естетичен. Ами да, какво толкова?...
Как да вдъхновим любимия за домакинска работа
Страстта към чистотата и реда традиционно се приписва на жената. Мъжете, възпитани с идеята, че са създадени...
Как изглежда датското усещане за живота Hygge в няколко бързи снимки
Хюга не е тенденция, не е мода някаква. То е начин на живот. Някъде далеч на Север, където топлината...
18 януари - Световен ден на снежния човек
Световният ден на снежния човек се отбелязва от 2011 г. и е неофициален празник на един любим в зимните...
За Новата година: да изчистим дома си от негативната енергия
Нова година, ново начало. Затова традицията повелява да я започнем на чисто. Тази задача обаче не се...
|