Не точица, удивителна искам да бъда!
 Изпрати
"Ослепях от много думи, оглушах от тъмнина/Мойто тяло ми е тясно, ще се сгъна в точица." – този рефрен се запечата в съзнанието ми от песента на Nasekomix към филма „Източни пиеси”. И колкото повече си тананиках мелодията, и колкото повече научавах текста, толкова повече недоумявах - защо му е на някого да се сгъва в точица?
Не пропускаме ли много възможности, когато се свиваме? Незабележим трябва да е фон дьо тенът на лицето, космодискът под дрехите или пък шините на зъбите. Но цял човек! И изобщо как да ни забележат – в работата, в бара, на улицата, ако се правим на незабележими точици?
Често докато мълчаливо се притесняваме, изпускаме добрите възможности за реализация. А смелостта е като апетита. Но вместо с яденето, идва с рискуването. И колкото по-често рискуваме като казваме мнението си, като си търсим правата, като спорим с някого, ако не е прав, толкова по-смели ставаме. Не е проява на неуважение, ако се посочат грешките на колега, който е с по-дълъг стаж. Но реплика от типа „Подозирам, че системният администратор краде от RAM паметта на компютъра ми и си я ползва вкъщи”, не бива да бъде отминавана с мълчание. Ако имаш нужния опит и знаеш какво е RAM памет, с едно разяснение по темата можеш само да блеснеш.
Свитостта и срамежливостта имат и своя цвят. Облечената в обикновена сива блуза и джинси асистентката в офиса няма да бъде забелязана дори да върши много работа. Но само едно минаване по коридора на колежката й с шумни високи токчета и червена рокля е сигнал за всички, че тя е там, виждат я, забелязват работата й дори да е малко, търсят контакт с нея. Червеният цвят издава страст, енергичност и пламенност. Логично е работодателят да търси именно такова отношение към работата у подчинените си. Силни цветове са също лилавото, зеленото и оранжевото. Звънтящите и обемни аксесоари също привличат погледа. А след погледа защо не и повишението.
На другия полюс е мисълта – „Всички гледат мен.” Определено хората на партито си имат по-интересни занимания от това да се втренчат в някого и да чакат той да се изложи. И дори когато си шушукат, не е задължително да обсъждат точно теб. Терзанието от тази мисъл е по-лошо дори от най-комичното излагане. Започването на изречението с „Малко съм притеснена в момента, но...”, дава известна преднина и печели симпатии. Все пак свенливост в малки дози може да е дори очарователна. За да ни забележат където и да било, правилното артикулиране и умерено високото говорене също са важни. И най-свежата идея няма как да бъде възприета, ако е изречена тихо, с притеснено заекване, с много хъмкане и мънкане.
Ако постоянното преглъщаме обиди и пренебрежение и таим нещата вътре в себе си, рисуваме да си навлечем и здравословни проблеми. Насъбраното вътрешно напрежение повишава кръвното налягане и разклаща нервната система.
Нещата, които си заслужава да кажеш, вместо да мълчиш:
в офиса
„Казвам се Росица, не девойче, не и Хей.”
„Престанете да мъкнете купища дискети, има малки, компактни флашки.”
„Повече няма да върша твоята работа!”
„Има по-добър и лесен начин това да бъде направено.”
„Разбира се, че мога да обработя тази снимка. Владея още много програми.”
в клуба:
„Да танцуваме, защо пък не!”
„Хайде по още едно.”
„Сериозно си се объркал - няма да дойда с теб у вас и точка!”
в автобуса
„Може ли да намалите радиото си? Не всички обичат чалга.”
„Бихте ли се легитимирали? ” (към контрольора)
на приятелките
„Не съм М, размер S съм.”
„Старото ти сако е хубаво, но не благодаря, не го искам.”
„Не!”
Времето на момиченцата, които притеснено рият краче в пясъка, отмина. Вместо да се свиваме в точица, по-добре да се разгърнем в Удивителни!
|
Коментари
2011-10-17 #5  Снежана Станева Стеснителността може да не е най-доброто за времето в което живеем,но/ УБЕДЕНА СЪМ/е едно от качествата които се цени високо!!!Хубавото на скромността е в това,че когато даваш не парадираш,че чакаш да получиш,а даваш с ясното съзнание,че трябва да постъпиш по този начин!Нахакаността в никакъв случай не е арогантност,но задължително е предпоставка за това,зависи дали знаеш кога и къде да спреш,умееш ли да бъдеш пробивен,а не натрапник и да бъдеш интелегент,а не простак.Нашето общество бърка все още тези понятия,но все си е по-добре да си си скромен човек
2011-02-19 #4  galq Ееее, Любо, гледаш нещата само от своята камбанария! Тук не става дума за чисто графични неща, нито за сексуалното състояние на 1 точица, а за нещо съвсем различно! 
2010-07-10 #3  Росица Убедила съм се от личен опит, че принципът "аз само ще си върша добре работата, а те ще ме забележат" - не работи. Нужно да наистина да се показваш повече, да подчертаваш това, което правиш, и когато имаш достойнства, да не ги криеш от излишна стеснителност.
2010-07-09 #2  Инна Георгиева "Лошата" страна на скромността, срамежливостта и стеснителността изиграва лоша шега. Към тази дата де.
Както казвам понякога, макар да звучи по-грубо от колкото влагам смисъл, човек трябва да може да се продава. С думи.
За съжаление рядко има хора, които биха те оценили само по действията. Думите са всичко.
п.с. Все пак е добре да имаш и някакви действия. (особено за мен, а може би и много други хора)
п.с.п.с Любо това с точицата - може би е така 
2010-07-09 #1  Любо Чисто графично, удивителната си е една надървена точица 
|
|
Сряда 29 Ноември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Майчинският инстинкт – митове и реалност
Обикновено майчинството се свързва със сбъдване на най-съкровените мечти, щастие, минаващо преливниците...
 Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
  Да уловиш мечтата
Преследването на мечтата – това е най-интересният и многообещаващ вид лов. За да станем такива ловджии...
  Най-големите ни грехове - II
Омраза
Враждебността към някого, чийто зло се желае е най-голямото прегрешение, водещо след себе си...
 Канистерапията – общуването с кучета лекува
„И зная – ако Бог ме попита: „Дете, на обичане кой те научи?”,
ще Му кажа с ръка на сърцето: едно куче!“...
  Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
Искало ли ви се е някога повече да се харесвате на хората? Да умеете да печелите усмивките и приятелството...
  Плюшкинизация. Любов към спомена
"Но какъв е смисълът да разтревожваме праха по чашата със розови листа, не зная." *
...
  Отличителните белези на идеалния мъж - II
Да бъде най-добрият в работата си
Или най-малкото да се стреми към това. Докато на нас жените, натоварени...
 Страст или сигурност – какво да изберем?
Всички ние искаме и страст, и сигурност, но практиката показва, че тези две понятия взаимно се изключват....
  Празнична депресия
Всеки има различно отношение към празниците – повечето хора се радват, но има и такива, които не особено...Ако...
 Носталгия по изгубеното детство
"Задачата ни не е да закалим децата, за да са готови за един жесток и безсърдечен свят. Задачата ни е...
  Закодирано с целувка
За сексуалните пози днес се пише често и с удоволствие. Целувката обаче, като не толкова пикантна тема,...
|