Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Цветница


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Божура, Елица, Цветан, Теменужка, Жасмина, Върбан, Цветелина – море от имена на хора, които ще почерпят седмица преди Великден – на Цветница. Казват, че една пета от българите носят имена на растения. И имениците, и всички останали християни имаме чудесната възможност в последния от цикъла пролетни празници преди Великден да си вземем осветена клонка върба от църквата. Защо точно тогава, защо върба и защо ще ни пази тази клонка?

Пищна и наситена с много символика е обредността на този ден, познат и под името Връбница, Момина неделя, Вая, Куклинден, Памлова или Цветна неделя.
Официално Православната църква ни припомня посрещането и влизането на Исус Христос в Йерусалим. В неделята преди Пасха (на еврейски – избавление) той дошъл във Витания и възкресил от мъртвите Лазар. Веднага на следващия ден Божият син потеглил за Йерусалим и навсякъде по пътя хората го срещали в знак на благодарност с цветя, зелени клонки с бели цветове и палмови листа с възгласи „Осанна! Благословен идващия в името Господне!”. И така вече повече от две хиляди години християните продължават празнуването на този ден.

Богослужението започва още вечерта преди Цветница. Вместо палмови клонки, хората берат като символични заместници върбови, откъдето идва и едно от имената на празника. Тези клони се отнасят у дома и се слагат до иконата, пазят през цялата година и носят здраве и изцеление. Малки деца и млади булки се причестяват в храма. В някои краища на страната се прави курбан. На този ден Българската православна църква позволява консумацията на риба, въпреки, че още сме във времето на Велики пости.

2016 година – 24 април
2017 година – 9 април
2018 година – 1 април
2019 година – 21 април
2020 година – 12 април



Освен църковна, Връбница има и народна обредност, свързана с тази на Лазаровден. Момите, които са лазарували предишния ден се събирали на реката и изпълнявали обичая „кумичене”. Всички лазарки се събират край течаща вода и носят, опечен от тях хляб с формата на човек. Късат залък от него и го пускат по водата. Който залък изпревари другите, момата, което го е месила става "кума" и води хорото обратно към селото.
Хората в Североизточна България вярват, че на този ден Господ разпускал умрелите и душите им бродят по земята чак до Спасовден. Затова и до днес по-възрастните жени в тази част на страната раздават жито и питки за помен на умрелите си близки.
Коментари
2012-04-05 #19
mimi
честит празник на всички!
2011-04-17 #18
Цвети
"Вашето" Цвети благодари от все сърце))) Обичам всички ви
2011-04-17 #17
Ралица
Мерси, мерси! Да сте здрави всички!
2011-04-17 #16
Ели
Честит имен ден, момичета и момчета с изящни имена на цветя и клонки! Да сте здрави и свободни!
2011-04-17 #15
Инна Георгиева
Честит имен ден на цветенцата и на "нашето" Цвети също )
2011-04-17 #14
Светлана Чамова
Честит имен ден на всички именници! Сред тях е и дъщеря ми, затова този ден е специален за мен
2010-03-29 #13
Норка
И аз да се включа със закъснение за интересната статия. Честито на всички, които празнуват Цветница!
2010-03-29 #12
Инна Георгиева
Лили, честит празник и на теб на патерица!
2010-03-28 #11
Iskra
Лили, разликата може да бъде до един лунарен месец (28 дни).
2010-03-28 #10
lili_vanili
Брей тая година много рано дойде Цветница , като се замисля и към края на април е била май...
2010-03-28 #9
Инна Георгиева
Ами аз имам приятелка Елица и тя си празнува днес. Определено не отива името към Елена, но кой както си го чувства. И аз празнувам на Ивановден Щото уж И-то от баба Иванка Нищо общо, но така го чувствам, така си празнувам
2010-03-28 #8
Инна Георгиева
Eee единственото ни /активно / цвете се обади ) Цвети бъди здрава, обичана и обичаща!
Ели ти нямаш ли имен ден също?
2010-03-28 #7
Цвети
Май само аз се чувствам поздравена ! Тогава - благодаря ви, момичета, да сме живи и здрави
2010-03-28 #6
Инна Георгиева
Честит празник и от мен!
2010-03-28 #5
Ели
Честит празник! Да сте здрави и обичани! ЦВЕТЯ, да почерпите!
2010-03-28 #4
wildprincess
Честит празник на всички!!!
2010-03-26 #3
Ели
Благодаря ви, момичета Тук само разказвам традицията . Добре сте дошли!
2010-03-26 #2
Дарина
Винаги ми е приятно да чета написаното от теб, Ели - позитивно и зареждащо Весели празници на теб и твоите читатели
2010-03-26 #1
Пенка
Благодаря за чудесното настроение, което създаваш... не само с тази статия!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Честита Баба Марта!
· Песни за лазарки
· Ярко жълти яйца за Великден с естествен оцветител - куркума
· Секновение е! В народните представи изключително опасен празник
· Голяма задушница преди Великия пост
· Да кажем дружина: "Да бъде!"
· Как да избегнем пролетната умора
· Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
· Копривата - някои добре опазени тайни
Събота
9
Май 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Възнесение Господне - Спасовден
Спасовден е подвижен празник. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-тия ден след Великден. За християните...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 25
Ден 25 от Коледните пости. Вчера направих Супа от червена леща с мароканската подправка Рас ел ханут,...
Когато нямаше Коледа
А имаше време, когато нямаше Коледа … Не съвсем, но поне не официално. Православната църква си отбелязваше...
Сухият въздух у дома
Гърлото ви е пресъхнало, устните напукани, носът ви има корички, кашляте, кожата ви е зачервена и ви...
Андреевден (Мечкинден)
На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Имен ден имат всички свързани със светеца Андрей Първозвани. -...
1
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 30
Ден 30 от Коледните пости. С наближаването на Коледа почти не ми остава време за нищо. Работните ангажименти...
Йордановден - Богоявление
Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е денят, в който...
Сушени лимони
Сушените лимонови резени можете да използвате за декорация на дома, свещи, подаръци, картички, коледната...
Как се почистват сребърни обеци
Чифт сребърни обеци, с правилна грижа и почистване, са добра инвестиция за много години напред. Те никога...
Гергьовден - 6 май
На 6 май отбелязваме Гергьовден, може би един от най-големите български празници. Името Георги е най-често...
1
Лазаровден
Лазаровден е първият от трите големи празника, свързани с чудото на Възкресението, следван от Цветница...
Алея на славата... в коридора
Всеки има нужда от признание, похвала и стимул, но най-вече децата. Сигурно сте виждали как очите им...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook