Вечният конфликт между поколенията
 Изпрати
„Днешното поколение за нищо не става...“ Това не е реплика подочута на пазара от вечно мърмореща старица. Написал го е древногръцки философ за своите съвременници. Ала от стара Елада до сега са минали хилядолетия и нищо не се е променило. Оплакванията от младото поколение са си все същите. Увереността, че то върви към провал, е неизменна.
В подобен дух са и въздишките по доброто старо време, когато всичко е било уж по-хубаво. А всъщност всяко време си е със своите плюсове и минуси. Днешният ден е настоящето на поколение, което след няколко десетилетия ще заеме мястото на носталгичните старци и ще търси кусурите на новите млади. Животът действително е колело и докато в един момент си от едната му страна, то току се е извъртяло и вече си от другата. Вечните проблеми между поколенията са заложени от самото естество на битието. Всяко поколение си изработва своите мерки за нещата, които след известно време се оказва, че никак, ама никак не пасват на следващото. Затова и конфликтът снаха-свекърва, бащи и синове е абсолютна класика. Особено ожесточен е сблъсъкът на терена на бита. Отрязаните плитки на момичетата през 20-те години на миналия век, заради модата на късите коси, са били истинска домашна революция. Лакираните нокти на младите дами през 60-те години на предишния век са предизвиквали ужас у техните дядовци. Днешните компютри, Интернет и мобилни комуникации трудно прилягат на бабите и дядовците. На увещанието да си вземе мобилен телефон за по-голямо удобство, съм чувала възрастен човек простичко да отговаря: “Остави, това нещо не е от моя свят“.
Вероятно в основата на конфликта между поколенията е първичната човешка съпротива към всичко различно от уюта на познатото ни битие. Приемането на новото означава да се променяш и ти, а това изисква значително усилие. Затова отворените към света, творчески личности имат далеч по-малък междупоколенчески проблем, отколкото онези, които са свикнали на удобството всичко около тях да е все едно и също. Усещане, илюзорно в рамките на един живот и невъзможно въобще, особено при динамиката на съвремието.
Всъщност няма лесна възраст. Факт е, че именно младежите до 29 г. и хората над 50 г. официално се смятат за най-рисковите групи при намиране на работа.
Младият човек за пръв път прави всички важни неща в живота си и истинското удоволствие е да ги направи сам, без да му дишат във врата – да има свой дом, лично да го обзаведе, да открие красотата и трудностите да отгледа детето си. Сам да си завъди за пръв път котка или цвете, без непрекъснато да бъде поучаван от всичкознаещия възрастен.
Човекът на години пък иска никой да не пипа и размества мебелите в къщата му. Те са материалното късче от неговия изчезващ свят. Затова старият гардероб или спалнята, купени за сватбата, ще си отидат само заедно с него. Държи нещата да стават по неговия начин. Упорито вярва, че той е най, ако не и единствено правилният.
В интересна ситуация се намира средното поколение, което е между чука и наковалнята. То трябва да реагира горе-долу адекватно на щуротиите на поотрасналите си деца и да отбива недоволството на поостарелите си родители. Затова пък има уникалния шанс в тази етап на живота си да има гледна точка и към двете посоки – към бъдещето и към миналото. А тя показва, че всяко ново време неизбежно става старо. Така че независимо от страховете, че сегашните млади са го ударили на мързел и за нищо не стават, светът няма да пропадне, щом е оцелял от Елада досега. Той си върви неотменно напред - хем променен откъм бит и технологии, хем един и същ в основните човешки разбирания за него.
|
Коментари
2011-03-22 #7  Инна Георгиева Звучи ми мъдро, в разцвета на живота си да не си мислиш, че си много мъдър  Има прекалено много време за да се убедиш/разубедиш дали това е така 
2011-03-21 #6  Iskra Аз придобих мъдрост на доста ранна възраст, както казва Цвети - въз основа на жизнения опит. Може странно да звучи, но се радвам, че животът ми не бил лесен и ме е накарал от рано да намирам собствени решения и да нося отговорност. Иначе, аз бях със зелена коса и не го забравям  Винаги, когато срещам по-улиците ексцентрични тинейджъри се сещам за собствената си буйна младост. Крайностите в тази възраст, дори и да изглеждат глупаво, са начин младият човек да намери себе си.
2011-03-21 #5  Цвети може - мъдрост се придобива въз онова на жизнения опит и, от твоя страна, на определни заключения, които си вадиш, когато го трупаш. един вид мисловния процес, който го съпровожда. Има млади хора с по- богат жизнен опит от много други, които за цял живот не са го имали...така си мисля аз. Стар не означава непременно мъдър, както и млад - неразумен, глупав или повърхностен 
2011-03-21 #4  Инна Георгиева Хм, може ли наистина да придобиеш мъдрост на млади години?
Въобще какво трябва да разбираме под мъдрост?
2011-03-21 #3  Цвети  разбрах, че не съм от "младото поколение" когато казах - "При нас беше друго"  надявам се никога да не забравя, че съм била и аз на 17 и съм вършила щуротии, косата ми е била синя и често съм била в неизвестност за моите родители. Макар на тях да им се иска да забравят  младият дух се поддържа с известни усилия, а мъдрост може да се придобие на ранна възраст 
2011-03-21 #2  Светлана Чамова Мъдро и различно от обичайните клишета.
Бих добавила - всеки има нуждата сам да се научи, да измине своя си път. Присаденото наготово познание за живота, колкото и да е стойностно, никога не е същото, когато е наготово. Сигурно и затова от поученията няма особена полза.
2011-03-21 #1  Инна Георгиева Наскоро четох в едно списание интервю с Валери Петров и ето какво каза той /предавам го само смислово/ По-старите хора смятат, че има какво да научат по-младите, заради своя опит и години, но това може би е една самозаблуда, защото времето, в което живеят младите... е съвсем друго.
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Носталгия по изгубеното детство - продължение
"Когато сме жадни, пием от белите води на нашето сладко и тъжно детство." – Георг Тракл
"Всичко е...
  Бизнес партньори или приятели
Когато ти трябва помощ – търсиш приятели. Нуждаеш ли се от пари назаем – пак се обръщаш към тях. Дали...
 "Младата" любов
Умишлено сложих кавичките на думата младата. Любовта няма възраст, пол или време. Колкото и клиширано...
  По пътя на логиката... към успешна връзка
Замисляли ли сте се защо понякога грешим в избора си на партньор? Защо този, в който се влюбихте умопомрачително,...
 Как да предпазим децата да не се превърнат в консуматори
Едва ли има родител, който не познава досадата от непрекъснатите детски искания за нови покупки - играчки,...
  Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
 Правилата на отворената връзка
Има ли моменти, в които искате вашата връзка да е по- свободна, без да се налага да давате обяснения...
  Как детето ни да се справи с тормоза в училище
Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не...
  Колкото сам позволиш…
Вървя по улицата. На отсрещния тротоар - момче и момиче на видима възраст в последните гимназиални класове....
  Бебето играе – кои са подходящите играчки? - II
Бебето от 3-6 месеца е съвсем различно. Можем да кажем, че на третия месец, то сякаш отново се ражда...
 Свърхотговорните деца
Според психолозите децата в семейството се чувстват отговорни за щастието на своите родители. Ако вкъщи...
 Изкуството в помощ на Ани
Помните ли Ани? Малкото дете, което страда от, пригответе се: Вроден хипотиреоидизъм, Сколиоза, Спина...
|