Нуждаем ли се от равноправие? - II
Изпрати
И така, нуждаем ли се от равенство – както в правата, така и в задълженията? Само преди четвърт век положителен отговор са дали над 70% от европейките. Днес обаче се наблюдава обратната тенденция. Много жени, изпитали прелестите на независимостта, вече искат точно обратното. Над половината от работещите жени са изявили желание да напуснат работа и да станат домакини. Но дори и останалите, които са съгласни да се трудят наравно със съпруга си, не искат в никакъв случай да изкарват повече от него. Това ясно показва, че болшинството жени, както и преди, предпочитат в някаква степен да са зависими от мъжете си. Но означава ли това, че сами се отказват от извоюваната свобода?
Често сме склонни да подценяваме постигнатото от поколенията жени преди нас. Но достатъчно е да си представим, че без техните усилия днес не бихме могли свободно да разполагаме с финансовите си средства, да имаме право на развод, равни възможности за образование и работа. Всъщност техните успехи далеч не се изчерпват с формалните права, а преобръщат нагласите към нашия пол. Едва ли има жена днес, която би искала да бъде обиждана, смятана за за втора категория човек или бита.
Но какво тогава се е променило? Не самият стремеж към свобода, а по скоро нейното разбиране. Докато поколенията преди нас са се е стремило към изравняване не само в правата, но дори във външността и поведението, днес вече ни е ясно, че подобен път не ни отвежда до желаното щастие, а напротив – отдалечава ни от женската ни същност. Затова идеята за равенството придобива друго измерение.
Днес отново се цени това, което само преди едно поколение се смяташе за назадничаво – жените сами да отглеждат и приготвят храната за семействата си, да отделят голяма част от времето и вниманието си за децата, да се отдават на домашно творчество. Но това не е връщане в миналото, а поглед напред в бъдещето. Би могло да се каже, че женската еманципация е преодоляла вече детския си период – желанието да се докопа на всяка цена до онова, което й е било забранено и едва сега, задоволила тази потребност, започва да се вслушва в онова, което й е вътрешно присъщо.
Равноправието означава право на избор. Избор, по какъв начин да строим живота си, а не натрапването на някакъв готов модел на поведение, като този на жената-кариеристка. Всяка от нас трябва да е свободна да работи, ако това я води към нейната самореализация, или да се посвети на семейството, ако именно в това е нейното призвание. В този смисъл равноправието ни е нужно, но само ако правилно го използваме. Преди всичко трябва да осъзнаем истинските си потребности и да вземаме решения не в полза на околните и обществото, а в съответствие със собствените си влечения и ценности. |
Виж още статии за: Жените днес · Интимно · Мъжете ·
Коментари
2011-05-21 #14 Катя За съжаление ние жените сме ужасно прецакани в това отношение - на мъжете им е супер лесно.Не раждат ,не износват ,не напускат работа ,заради това , а освен това в повечето случаи само имат изисквания към нас - защо не съм се родила мъж А и тези подигравки на работното място само ,защото сме жени и само ,защото нямаме парче месо между краката са много унизителни и те карат да се чувстваш зле от факта ,че си жена
2011-05-18 #13 Цвети но щом стана дума се сетих за едно изследване, според което, жената се справя успешно в бизнеса, все повече жени има на ръководни позиции, но шефските позиции са все още привилегия на мъжете. причината, това е интересното, че жените не проявяват кураж да кандидатстват за тях. ниското самочувствие и съмненията в собствените възможности ги спират по пътя към големия връх.
2011-05-18 #12 Цвети на мъже, които правят подобни забележки, отдавна не обръщам внимание, това показва ниска култура и как да кажа - не си струва труда. загърбването на женското и приемането на мъжките прийоми, особено в бизнес сферата, отдавна не работи. моят опит казва, че жената печели на работното място ( особено на ръководна позиция ) със стил, самообладание и работоспособност - което не са изцяло мъжки качества, ако има изобщо такива. но че го има по офисите тоз сексизъм - така е, важното е да не се поддаваш.
2011-05-17 #11 мери А какво и остава на жената в България,сексизма все още си го има у нас.Ако шефът е жена,направила е основателна забележка на подчинения си служител (мъж),половин час след това слушам подмятанията какво не и е достигнало нощес,та затова е заядлива.Глупаво и обидно е,възпитана съм да приемам хората не като полова принадлежност,и м/у другото мъжете са тези,които ми казват ,че правя капитална грешка.ВЕРОЯТНО,според мъжете отсъствието на топки ни прави непълноценни хора,тогава как да напредват жените,естествено,че като загърбват женското у себе си и приемат мъжките прийоми на действие.
2011-05-17 #10 Светлана Чамова По-важна от опозицията е позицията
На на въпроса от заглавието на статията: Нуждаем ли се от равноправие, според мен все пак отговорът е - да. Само че повече в семеен план, май там повечето жени се чувстват неравноправни. Но не всички, не всички
И няма как, само ние можем да раждаме деца с всичките му последствия, включително и откъсването от работа
2011-05-17 #8 Светлана Чамова Напълно съм съгласна, че проповядването на крайности е всъщност желание да се самоубедиш, вероятно повече даже е на подсъзнателно ниво.
Вярно е и това, че има моменти в живота, когато едно или друго излиза на преден план - докато имаш малко дете, няма как да не ти е приоритет. А и единствено с работата си малко жени могат да са щастливи, в природата ни е да имаме нужда от порядъчна доза лично щастие - та най-добре е, когато се постига относителен баланс. Малко е напрегнато, но пък е интересно, особено ако и работата ти харесва. А и когато битът се поема еднакво от мъжа и от жената, и при сегашната домашна техника, не е толкова страшно.
2011-05-17 #7 Цвети ъфкорс, без съзнателен избор не може - единствения начин да си щастлив е да знаеш какво искаш, какво работи за теб, какво ти трябва, иначе не става нищо. ако искаш да си домакиня - бъди, времето може да се запълва с много неща, които носят по- голямо удоволетворение от нова плазма или пълна количка в супермаркет, огромен апартамент - благотворителност, ръкоделни неща и какво ли не. от друга страна работата ограбва най- ценното - времето. балансът е ясно, че трябва да бъде търсен, но съзнателно.
2011-05-17 #6 Инна Георгиева Всеки е щастлив от различни неща. Най-важното според мен обаче е да бъдем убедени, че това е щастието, което желаем, а не щастието, което си мислим, че желаем. Защото, често ставаме жертва на модели, работещи къде на подсъзнателно, къде на съзнателно ниво.
Ако някой много проповядва крайностите на: само работата е важна - само домакинството е важно, според мен това е видим конфликт със себе си, нужда на гласност за да се самоубедиш
2011-05-17 #5 Цвети и аз агресия не съм срещала, честно казано ... истинските жени домакини са тези, дето мъжете им изкарват достатъчно и къде от глезлък, къде от удобство, никой не търси доходи от тях. другите са просто безработни, които, понеже не работят вършат всичко останало с полагаемата енергия - участват активно в живота на детската градина, например. и понеже децата наиситна отнемат много енергия - излиза така за околните, че се посвещават на семейството. и не търсят кариера. и както казва светла - от едно майчинство в друго е трудно да имаш кариера. в живота на всяка жена, вярвам в това, има момент, когато трябва да постави нещата на кантар. което на мъжете не им се налага. това е крайно неравноправно, но е непреодолимо. затова от тях се очаква поне разбиране да проявяват и да помагат според силите и времето си. което...
2011-05-17 #4 Светлана Чамова Ами например, да имаш много деца и да се посветиш на отглеждането им, което значи или дълго, или завинаги у дома, като алтернатива на това да си щастлив от работата си, например. Вероятно аз попадам на такива мнения, защитавани като единствено правилни
Нищо лошо не казвам за такъв избор, важното е жената да се чувства удовлетворена от живота си.
2011-05-17 #3 Инна Георгиева Не съм комуникирала досега с жени - домакини, които агресивно да натрапват собствения си "модел". В какво например се състои натрапването, Светле?
2011-05-17 #2 Светлана Чамова Напълно съм съгласна, че равноправието е правото и възможността за избор. Само че забелязвам, това е мое лично мнение, и друга тенденция - доста агресивно натрапване на модела на жената-домакиня именно от такива жени.
Реалността за по-голяма част от българките обаче е такава, че те нямат особен избор - или трябва да работят, за да се оформи някакъв приемлив семеен бюджет, или не работят, защото нямат възможност. И двата варианта опират до икономическа принуда. Изключенията са именно такива.
2011-05-17 #1 Ф.Х Честно писва ми! Работя наравно, прибирам се и продължавам да работя. Не, че толкова искам, а просто финансите в семейството не стигат.
Виж още статии за: Жените днес · Интимно · Мъжете ·
|
|
Петък 4 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Началото на пубертета - време за открити карти
Не е трудно да се забележи, че днес децата съзряват на по-ранна възраст от нас в нашето време. Да, времената...
Моето първо... цвете
Обикновено казваме, че децата са цветята на Земята, но всъщност не много често се замисляме за връзката...
Естествено раждане или секцио
Да започнем с нещата, такива каквито трябва да бъдат, а не такива, каквито са – решението дали да родим...
Уроците на разбитото сърце
Разбитото сърце не е просто една метафора, то е съвсем реален физиологичен процес. Лекарите биха го нарекли...
Как да възпитаме мъжа - II
На първо място, трябва да сме умерени в очакванията си – възпитанието на Христова Възраст, съвсем не...
Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
Умеем ли да пазим тайна?
Да можеш да пазиш тайна е почти талант. Един е способен и дума да не продума за онова, което си му поверил,...
Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
Ерма Бомбек: "Децата са като хвърчила. Прекарваш години, опитвайки се да ги вдигнеш от земята. Тичаш...
Внимание, съблазнител!
Едва ли има жена, която поне веднъж в живота си, да не е попадала в клопката на прелъстител. Сценарият...
Романтиката - примамка за жени
Женската психика е устроена особено интересно – в общия случай на прекрасните дами им е малко само да...
Зрялата любов
„И заживели дълго и щастливо....“ - така завършват приказките за принцеси, които малките момиченца обичат....
|