Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      
Саграда Фамилия
Саграда Фамилия

До Барселона и обратно… II


Ден 4
Наспахме се след продължителната разходка. Баща ми сготви традиционното за Испания ястие – Паеля. То се прави с различни видове морски дарове и 2 или 3 вида месо. В случая имаше миди, скариди и пилешко. Отделно баща ми приготви голям октопод с доматен сос, от който не ядох, но казаха, че бил много вкусен.
Вечерта отидохме до Барселона. Испания е разделена на провинции или както е тук в България – области. Барселона е столицата на провинция Каталуня, която е 6,7 млн. жители. Барселона е вторият по големина град в Испания с 1, 580 хил. жители. Типично за испанците е, че поставят на пиедестал добрата храна и хубавото вино. Държат много на семейството си и на традициите. Редовно в Испания се празнуват различни фиести (като фестивали) в памет на някой светец, някои от които продължават по няколко дни. Интересно за Барселона е, че градът е разделен на общности – латиноси, северно-американци, мюсюлмани и други. Има множество паркове и редица забележителности като възможности за отдих и разглеждане. В училищата децата учат два испански езика и на много места табелите бяха двуезични, тъй като официално се говорят катала и кастилиано (който е и официален за цяла Испания). По телевизията казаха, че до август Испания е привлякла 48 млн. туристи, като всеки четвърти посещава провинция Каталуня. Годишно Барселона приема над 10 млн. от тях.

Ден 5

Отново станахме рано, но този път в 5.30 ч. Насочихме се към Андора, която е на около 200 км. от Барселона и е на границата на Франция. Това е град-държава, която се намира в планината Пиринеи. Концентрира природа, спорт, култура, гастрономия и покупки, които целогодишно се предлагат. През зимата пейзажът се облича в бяло, за да привлече милиони туристи – любители на зимните спортове. Цялата държава е 468 кв. м. и в нея живеят 84 082 жители. Андора има най-голямата ски писта в Южна Европа: Grandvalira и Vallnord, които образуват 285 км. През пролетта страната предлага уникални преживявания чрез вело туризъм, спорт, субмаринизъм нависоко, голф в полето най-високо в Европа. В Андора се намира и най-големият център в Южна Европа с термални извори за балнео-лечение и СПА – Caldea.

Известно е, че страната на Пиринеите е безмитна зона и някои от стоките се предлагат на много изгодни цени. Основно там обикаляхме търговски центрове и пазарувахме. С колата обикаляхме из улиците и снимах страхотни планински пейзажи. Направи ми впечатление, че не усетих границата между Испания и Андора. Нямаше спиране за проверка на документи. Само на излизане бяхме една от малкото коли, които отклониха. Баща ми отвори багажника и каза какво сме купували. Не ни караха да отваряме торбите. Граничарите преценявали кои автомобили да спират. Принципно контролът е с цел да се предотврати прекаляването на някои лимитни стоки като цигари и алкохол.

Нямаше време да се разхождаме сред природата. Иначе видяхме туристи с раници, които се изкачваха по стръмните пътеки. Сградите бяха много интересни. Имаше такива направени изцяло от камък. По уличните лампи бяха закрепени саксийни растения на високо и минаваха с цистерна да ги поливат, като служител се качваше по стълба, за да стигне до тях.

Пеещите фонтани
Ден 6
Отново отидохме на плаж. Жалко че ни беше за последен път. Но определено хванах стабилен тен дори само от разходките. През седмицата се оказа, че ходят още по-малко плажуващи. Очевидно рядко туристи посещават плажа в Гавà. Повече го знаят местни жители.

Вечерта ходихме на пеещите фонтани. Това е страхотна атракция за посетителите на Барселона. Имаше над 20 туристически автобуса, спрели по пътя за там. Площадът беше пълен и хората бяха насядали по стъпала, градинки и дори директно на земята. Фонтаните се намират на хълма на града в Oliver-Bonjoch или побългарено Монджуик. Шоуто е с различна мелодия и светлини. Трудно е да се опише колко е красиво съчетаването на водни струи, различни цветове и музика. Всяко движение е подбрано да бъде в такт с мелодията. Започва в 21 ч. и продължава с кратки антракти близо до полунощ. Когато отидохме, в началото стартира с класическа музика, имаше с филмова музика от детски анимации като Кралят лъв, Аладин и други, както и хитовата песен на Куин – Барселона. Тръгнахме си след 23.30 ч. и шоуто продължаваше. Интересно как подобна атракция е напълно достъпна и безплатна. Тя е включена към стандартната обиколна на града, когато изберете туристически автобус.

Ден 7
Ходихме до прословутия стадион на Барса. Испанците са фенове на футбола. Не можахме да влезем да го видим, тъй като ни искаха 22 евро на човек за достъп до него и за разглеждане на музея към стадиона. За сметка на това се задоволихме напълно от специализирания им магазин, който беше на два етажа и беше пълен със спортни дрехи и сувенири с емблемата на отбора. Правихме си снимки и никой не ни направи забележка, че използваме фотоапарат. Благодарение на магазина се спасихме от първия ми дъжд в Барселона, който беше пороен и приключи сравнително бързо. Поне час обикаляхме и разглеждахме. Цените бяха доста завишени и купихме само магнити за хладилник и чаши за шотове.

После посетихме известната катедрала на Гауди – Саграда Фамилия. Тя е строена 150 години, като продължава да се строи и по думите на баща ми най-вероятно стоежът ще продължи още 100 години. Има стара част и нова част, като старата е по-стилна, невероятно красива, а новата е леко кичозна и не подхожда много на първоначалния проект.

Ден 8
Отидохме до парка Гюел. В него има невероятно красиви скулптори, пейки и сгради от цветна мозайка, множество палми, дървета и пътеки за изкачване нагоре. Ние стояхме предимно в основната част, която е в началото на парка. Харесаха ми музикантите, които радваха минувачите със странните си музикални инструменти. За таланта си получаваха някоя и друга монета.
При влизане има две основни сгради като в приказката за баба Яга – сякаш са от захар. Поне това е моята асоциация. Паркът е разположен на етажи, като под първата тераса може да се мине. Представлява нещо като тунел. Подпорите са колони, които са различно моделирани. По тавана има красиви мозаечни фигури.
След Гюел минахме с кола покрай известния булевард Ла Рамбла с най-дългата пешеходна алея в Барселона. Започва от площад Каталуня и стига до пристанището, където е разположен паметника на Колумб. Вечерно време там застават различни статични артисти, облечени и гримирани. Представят се в различни роли и мърдат едва щом им дадеш монета.

Имахме възможност да се качим на самия паметник, който се извисява на 7 метра нагоре и разкрива всички посоки на площада. Успяхме да видим дори и красивите яхти в яхтеното пристанище.

Ден 9
За съжаление в неделя приказката приключи. Станахме в 4 сутринта, понеже бяхме резервирали ранен полет. Казахме си довиждане с родителите и със сестра ми поехме към Виена в 6.35 ч. „Героите бяха изморени.“
Поради часовата разлика, която е с час назад в Барселона в сравнение с България, пристигнахме в София чак в 12.50 ч. Успяхме да сменим билетите си за автобуса и да хванем с 2 часа по-ранен и вдишахме варненски въздух в 21 ч. Бяхме изтощени от дългия път и почти веднага се свряхме под завивките. Определено след топла Барселона в България ми се стори хладно.
Препоръчвам на всеки да посети Барселона. Има още много какво да се разгледа.

Виж още статии за:   Пътешествия ·
Коментари
2017-07-20 #3
олаварна
Хареса ми искреното впечатление на Катя. Няма нужда от туристически справочник /човек, когато се интересува от
това - чете /, важното е, че тя споделя това, което я впечатлило. И аз останах очарована от този град на Гауди. Има атмосфера, красив е наистина и не е зле да се посети отново. Жалко, много жалко, че от Варна няма полет до Барселона. Малко е сложно пътуването до там, но когато го има желанието всичко е постижимо.
2011-10-24 #2
Катя Ихчиева
Елка, благодаря за искреното мнение. Прекарах наистина невероятна почивка в Испания и писах от сърце за преживяванията си. Може би понякога, за да усетим емоцията и радостта, не трябва да се държим, пишем и говорим като възрастни.
2011-10-24 #1
elka
Благодаря за статията и за положения труд на авторката.
Но... изключително слабо изложение. Все едно пише 12 годишна ученичка в дневника си.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Туристическа агенция за специални събития: как да организирате персонализирано пътуване за специални поводи?
· Какви обувки задължително да вземем по време на почивката си
· Достъпни и бързи летни дестинации извън страната
Виж още статии за:   Пътешествия ·
Четвъртък
5
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Слабите отмъщават, силните прощават, щастливите забравят.
Слабите отмъщават, силните прощават, щастливите забравят....
Интервю: Балетният педагог Виргиния Казарина - I
Виргиния Казарина е щастлив човек. Тя е сбъднала детската си мечта и е станала балерина. Танцува от 5...
Виктория Бешлийска: Езикът дава характер, отличимост, чувство за принадлежност
От известно време следим една сладкодумна страница във Фейсбук - блога Words Do Worlds. "Сладкодумна",...
Заключваха ме...
Заключваха ме - счупвах всяка брава, не чувствах как вината в мен тече! А в сянката ми девствено лилава се...
Световен ден на динята - 3 август
Световният ден на динята се отбелязва на 3 август, но се празнува предимно в САЩ. На този ден се организират...
Отражения
Американският фотограф Том Хъси ( Tom Hussy ) е заснел една малко носталгична, но прекрасна фотосесия...
Световни тенденции в кулинарията и ресторантьорството за 2016 г.
Австралиецът Мат Престън е виден кулинарен съдия, критик и оценител на ресторанти. Пред The Daily Telegraph,...
Виола Смит - първата жена професионален барабанист в историята
История, достойна за филм! Тя е първата жена професионален барабанист в историята на музиката! Вероятно...
Коледни пости - Ден 22:
Как се случиха един сандвич с хумус и усещането за Коледа.
Днес е ден на подготовка. Все пак е Никулден и трябва да се погрижим за шарана. Сутринта го извадих от...
Радостта и Скръбта
Тогава една жена помоли: - Кажи за Радостта и Скръбта. А той в отговор й рече: - Вашата...
Изследване на български марки масло показа тревожни резултати
Въпреки че кравето масло е много лесен за произвеждане млечен продукт, изследване на "Активни потребители"...
Епичните любовни филми на всички времена
Най- добрите любовни филми на едно място. В началото бях вдъхновена от тази идея и мислех, че е лесна...
Hera.bg на 7 години - Честит рожден ден!
Приятели, днес Hera.bg става на 7 години! Рождените дни са мигове на дълбоко осъзнаване. Мигове,...
На тази дата: Роден е "бащата" на Фердо Мравката
Чешкият писател и илюстратор на детски книги, Ондржей Секора, познат най-вече с героя си Ферди Мравката...
Защо изчезват пчелите?
„Трябваше да намеря Доктора и тогава се сетих, че замеся ли се в някоя неприятност, той винаги се появява....
На тази дата: Загива Димчо Дебелянов
Димчо Дебелянов е един от най-нежните български поети. Роден с името Динчо на 28 март 1887 година в Копривщица,...
Непорастващият малък принц на Екзюпери
"Показах прекрасното си произведение на възрастните и ги попитах дали моята рисунка не им вдъхва страх....
Провокативен и нестандартен, филмът "Никой" е с официална премиера на 3 юни
Пълнометражният дебют на режисьора Андрей Андонов дава заявка да бъде нещо, което досега в българското...
На тази дата: Роден е Гео Милев
Сред тези сиви отчаяния Сред тези сиви отчаяния, които кърмят мойта плът с горчиви горестни познания и...
Мароко - Страната на 1001 нощ - I. Танжер
„Танжер наистина си струва да се види!” и „Изобщо не ми харесва!”, са само част от многото и разнообразни...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook