„Нова ТВ“ и 5 други медии с награди за лоша и вредна журналистика
 „Нова телевизия“ е големият победител в наградите за лоша и вредна журналистика „Златен Шиши“, раздавани от Сдружение "За граждански прояви - Клин".
4-членно жури в състав Калоян Константинов (главен редактор на „КлинКлин“), Чавдар Николов (карикатурист и един от създателите на „Прас Прес“), Йордан Стефанов (създател на страницата „Наука и критично мислене“ и научния блог “6Nine”) и Константин Мравов (редактор в радиото) – избра наградените в 6 категории, като във всяка от тях бяха отличени и по два подгласника.
Общо 50 номинации от 18 медии бяха получени в рамките на месец, като едно от условията бе те да са публикувани в периода 06.10.2021 – 14.11.2021 г. Можете да видите наградените и мотивацията на журито по-долу:
Награда за цялостен принос
„Нова телевизия“
„Нова“ грабва първото място за цялостен принос към лошата журналистика и вреда към обществото поради 3 основни причини. Макар да съществуват далеч по-очебийно вулгарни и продажни медии, влиянието на „Нова“ е значително по-пагубно поради това, че е една от най-популярните медии в България, която далеч по-фино и майсторски прикрива своите зависимости и послания. Освен това авторитетът ѝ все още е висок сред масовия зрител, който не е запознат в дълбочина със задкулисните финансови потоци и акробатики в прехвърлянето на собствеността над телевизията. Така се създава впечатлението, че тя представя обективно и безпристрастно политическата и обществената среда у нас, докато всъщност се случва точно обратното.
Втората причина е, че по-голямата част от гостите и материалите ѝ са тенденциозни, целящи да представят в положителна светлина тезите, интересите и личностите от доскоро управляващата политическа класа и нейния олигархичен кръг – ГЕРБ, ВМРО, НФСБ, ВОЛЯ, ДПС, Пеевски (представен многократно от нея като най-големия дарител в страната и дори честитяща рождения му ден) Домусчиеви, Гешев, Божков (преди да изпадне в немилост) и други. В същото време неглижира или напада опозицията, печално известни станаха уволненията на редица лица, работещи там, които не отговаряха на изискванията за пълно подчинение. Телевизията е добър ветропоказател на властта и е вероятно да изостави доскорошните си покровители, ако това вече не ѝ е изгодно.
Третата причина е изключителната пошлост, с която от години наред „Нова“ залива българската аудитория – воайорство, скандалджийство и представяне на най-низки човешки страсти и отношения в предавания като „Биг Брадър“, „Съдби на кръстопът“ и „Съдебен спор“, обикновена простащина във „Забраненото шоу на Рачков“ и „Семейни войни“, клюкарски и пошли като „Женени от пръв поглед“, „На кафе“ и „Черешката на тортата“, манипулативни като „Пресечна точка“ и още много други настоящи или минали предавания. Добрите примери са редки, но е редно да се отбележи наличието им, което само подчертава ниското ниво на популярната медия, особено ако се има предвид цялата информационна инфраструктура, която „Нет инфо“ предлага със своите сайтове, действащи като интернет проводник на зловредното и пошло съдържание на „Нова телевизия“.
Подгласници
ПИК
Безспорно ПИК е най-отблъскващата „медия“ в страната, която дори е силно да се нарече така. Основната причина да не е на първо място за цялостен принос е, че по-голямата част от читателите са наясно с политическите ѝ обвързаности и прозират през откровените обиди, пошлости и лъжи. Буквално е невъзможно да бъде казана и една добра дума за онлайн отрочето на Недялко Недялков и Ива Николова.
В. „Уикенд“
Един от топ 3 на най-тиражираните български вестници вече години наред обгражда кръстословиците, судокуто, тв-програмата и жълтениите за естрадни звезди със зловредна пропаганда в полза на силните на деня.
Най-абсурдно заглавие
“Фердинанд оплождал Мария-Луиза като циганка“ – Доц. Йордан Василев и в. “168 часа“
В очаквано силна конкуренция в. „168 часа“ грабва първото място с този шедьовър на буумърските предразсъдъци, който блести с тоталната си нерелевантност към цялостния текст. Букварен пример за тоалетен кликбейт, запазена марка на толкова значимата ни вестникарска школа от 90-те. Някой трябва да каже на Принц Уилям, че опложда Кейт Мидълтън като циганка, а на циганите – че се плодят като кралски особи.
Подгласници
“Ваксината на Pfizer увеличава гърдите“ - в. „Труд“
Сред безбройните фалшиви новини за КОВИД ваксините, тази е може би една от най-абсурдните, а заглавието цели няколко евтини прочита. Ако имаше и капчица истина, опашките пред ваксинационните центрове щяха да са безкрайни като глупостта на авторите и редакторите.
“Пеевски имал офшорки без дейност. Е, и?“ – в. „Труд“
Анонимният коментар на в. „Труд“, самоотвержено бранещ едно от най-вредните лица в историята на българската журналистика и държава, е коронован с майсторски неглижиращо и по детски му невинно заглавие. Подобни нему биха били само „Ханибал Лектър яде месо. Е, и?“ и „Аугусто Пиночет лети с хеликоптери. Е, и?“
Най-вреден коментар
”Валерия Велева: Яйчена революция! Отровното трио свърши отровната работа. Превърна протеста в тълпа” – Валерия Велева и epicenter.bg
Изключително труден избор в компания от „образци“ на публицистичния слугинаж. И все пак, докато в конкретните примери от творчеството им майстори като Блъсков и Недялков поне насочват справедливия си гняв към персонифициран враг, коментарът на Мадам В. е пример за отровната злеприкрита герберщина в месеците на протести, когато апологетите на Бойко не обелваха дума за полицейско насилие, но не пропускаха да определят всяко хвърлено яйце и затворено кръстовище като поругаване на демокрацията и държавен преврат. Хора като Велева впрегнаха всичко останало от спорния им авторитет и дар слово, за да очернят заряда на необяснимо мирните демонстрации в най-бедната и корумпирана членка на ЕС.
Подгласници
“Писмо до отвъдното” – Петьо Блъсков и в. „Труд“
Макар и кратък, този коментар е особено отблъскващ поради това, че е евтин опит за впрягане на името на един уважаван покойник в мръсната пропагандна война на личности като Петьо Блъсков, за които няма нищо свято в борбата за задържане на Кокала.
„Кирчо и Кокорчо - Пълни П*дали Подмениха Правото“ – Недялко Недялков и pik.bg
Типичен материал в стила на „ПИК“, който обаче се отличава като особен подвиг на творческия анти-гений на автора си Недялко Недялков. Ако тенис партньорът на бившия премиер Борисов беше толкова добър с ракетата, колкото е с перото – Гришо отдавна да е потънал в аналите на световната тенис история. За нещастие на всеки с капчица морал, здрав разум и вкус, авторът е решил да се развива в областта на фантастиката, неумело замаскирана като журналистика.
Най-беззъбо интервю
Бойко Борисов в една лодка с липсващи герои, братовчеда Тайпи... – Любен Дилов-син, Димитър Стоянович и „L‘Еuropeo Bulgaria“
Интересен занаятчийски бленд между ПР, приятелска раздумка и терапевтична сесия, в която психиатърът е забравил да дойде и затова пациентите са решили да я проведат без него. Забележителна е мимикрията, с която Любен Дилов-син и Димитър Стоянович се опитват да внушат, че задават смислени и провокативни въпроси на своя гост, докато всъщност му подават топката за удар от воле във вратата на неблагодарния български народ. Участниците в този несъвместим с реалността разговор или споделят масова психоза, или масивна сума пари.
Подгласници
Ванко 1: Моят живот и свят е бил изключително динамичен – Николаос Цитиридис и bTV
В българското медийно пространство е традиция да се дава поле за изява на всякакви престъпници, измамници и крадци (замаскирани като политици и бизнесмени), но разговорът с осъждания и лежал сводник Ванко 1 в едно от най-рейтинговите предавания в национален ефир – беляза ново дъно в родната журналистика. Макар да изглежда, че на водещия му е неудобно, интервюто представи Ванко 1 в ласкава, дори геройска светлина. Фактът, че това се случва именно по bTV, медия с определени обществени тежест и влияние (макар и с все по-забележими залитания към сензационализма и пошлостта), а не някой треторазряден таблоид – само прави ситуацията по-лоша. Как изобщо е преминало през цял екип сценаристи, редактори, продуценти и чистачката в сградата, е отвъд нашите разбирания. Но ние се чудим това за повечето гости в bTV.
Карай направо с проф. Тодор Кантарджиев – Диана Найденова и „Нова телевизия“
Странно веселото интервю по „Нова“ с проф. Кантарджиев изненадва с пълната липса на журналистически инстинкт, проявен от водещата и медията, известна с благоразположението си към силните на деня и техните лакеи. Странните внушения за самата пандемия и справянето с нея от страна на правителството на Борисов и самия проф. Кантарджиев заслужаваха поне един напреки зададен въпрос.
Най-безумен материал
Олга Ускова: Два рептила се борят за власт след изборите” – Иван Кирев и marica.bg
Както е казал народът: когато два рептила се борят за власт – трети печели.
Подгласници
„Как да разпознаем коронавируса по кашлицата“ – в. „Труд“
Няма нищо по-хубаво от малко класически псевдонаучни небивалици. Особено когато те могат да всеят малко паника, когато чуеш някой да кашля по грешния начин.
„Извънземни оперирали приживе Стефка Съботинова“ – Таня Пушкова и в. „Труд“
Всякакъв коментар е излишен.
Най-отблъскващ материал
„Психодаскалът Тео – Нешка Робева в кабинета по физика“ – Евгени Чертовенски и lupa.bg/в. „Уикенд“
Не сме сигурни дали авторът или гаджето му са скъсани по физика от Тео, защото друга причина човек да пише против един от най-изявените преподаватели в цяла България просто не виждаме. В страна, в която се сещаме от раз за поне 1000 публични личности, които са навредили зрелищно на милата ни родина – да се упражняваш върху един учител по физика (та бил той и впечатляващият Тео) е просто жалко.
Подгласници
Фашизъм е другото ти име, Радев! Обяви война на медиите, които не ти подгъзуват, сега се изплю и върху свободата на българите! – Веселина Томова и afera.bg
Истеричният коментар на уважаемата Веселина Томова би бил удостоен с медал от партията, ако живеехме в едни отминали времена, когато лидер на страната бе бившият шеф на бившия ни премиер. Понякога някои хора е по-добре да са бивши.
Гарантирам ви, че до 2025 г. всички ваксинирани ще умрат – ТВ „Алфа“
Всички замесени в този материал би трябвало да са подсъдими. |
Виж още статии за: Новини ·
Виж още статии за: Новини ·
|
|
|
Понеделник 10 Август 2026 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Ако си направил добро - замълчи. Ако са ти направили добро - разкажи
Ако си направил добро - замълчи. Ако са ти направили добро - разкажи....
 Поражение - Халил Джубран
“Поражение, мое поражение, мое
отчуждение и уединение,
ти си ми по-свидно от хиляди победи,
по-сладостно...
 9 от най-великите балетни вариации
Балетната вариация е солов танц в балета. Той изразява чувство, описва героинята или разкрива нейно вътрешно...
 Неизвестно за известните френски писатели
Познаваме ги чрез написаното от тях и често забравяме, че са били хора от плът и кръв, които са грешали,...
 Безопасно онлайн пазаруване
Интернет предоставя много възможности за закупуване на продукти и услуги, без изобщо да напускаме дома...
1 Виктор Юго: "Най-голямото щастие в живота е убеждението, че сме обичани."
"Безделието е щастие за децата и нещастие за възрастните."
"Бог е създал водата, а човекът създал...
 Голямата ти сестра е най-важният човек в живота ти. Ето защо!
Искрено вярвам, че колкото и голяма (или малка) да е разликата между две сестри, те инстинктивно се стремят...
 "На какво не привиква човек"
"(...)
Бараката №14 притежаваше шест кревата, през които се прибави още един, според числото ни. Смешно...
 Вълшебство
На заника червената черта
зад пролетните хълмове изтлява
и среща ни часът на нежността
и сяда с нас...
 Желязната лейди и принципите й за живота, политиката, жените и мъжете
Маргарет Тачър (13 октомври 1925 г. - 8 април 2013 г.) е една от най-влиятелните жени в политиката, от...
1 Ти избираш, дали да видиш доброто в човека
Ти избираш, дали да видиш цветето в пъпката, песента - в птичката, доброто - в човека...
 "Към себе си" - откровението на императора-философ Марк Аврелий
1. От дядо си Вер (научих) — добротата и уравновесеността.
2. От спомена за доброто име на моя родител...
 Неустоимата Кармен - в литературата, операта и балета
Кармен е неостаряващият женски образ на всички времена. Една сложна, страстна жена със съмнителен морал,...
 28 октомври - Международен ден на анимацията
На 28 октомври отбелязваме Международния ден на анимацията, учреден, за да подчертае и признае силата...
 Това, което не е за теб, няма да остане. Това, което е за теб, няма да те подмине
Това, което не е за теб, няма да остане. Това, което е за теб, няма да те подмине.
...
1 Обичай мъж, който е...
Oбичай мъж, който е добър с теб.
Който ще те прегръща всяка сутрин и няма да е навик, а в сърцето...
   Гърция и България. Туристически дестинации по време на криза - III част
Гърция
Откакто можем да преминаваме границата на Гърция без абсолютно никакви формалности, голяма част...
 Август - с поезията на Борис Христов
С прах в душата и прах по нозете,
с непоносимото слънце на рамото
аз съм тръгнал да стигна морето,
но...
 Жени-столетници, родени още през 19 век
Пет забележителни дами, живели над 100 години, но родени не в миналия, а в по-миналия век. Живот, обхванал...
 Жан-Жак Русо за възпитанието, обучението и ученето
"Ако събудите у ученика си внимание към природните явления, той много скоро ще стане любознателен; но...
1 По-различната почивка, в която ще се влюбите
Иска ли ви се тази година да опитате нещо различно? Може би и не сте от тези, които резервират големите...
 Как да играете онлайн слотове и да печелите много
Играчите на слотове все още имат шанса да станат богати, въпреки че те до голяма степен са игри на късмета....
 "Вкусното" изкуство на Надя Луонго
Надя Луонго е млада италианска художничка, завършила всъщност биомедицинско инженерство в Неапол. Родената...
 "Колкото повече живея, толкова повече разбирам силата на отношението"
Колкото повече живея, толкова повече разбирам силата на отношението*.
Отношението е по-важно от миналото,...
 Не ти трябва нова година, за да започнеш промяна, нужен ти е...
Не ти трябва нова година, за да започнеш промяна, нужен ти е само един понеделник....
1 4 цвята дамски чанти, които ще си отиват с всичко
Честно казано, не знам има ли нещо по-досадно от черна дамска чанта. Да, знам, че особено по нашите ширини...
  Лятото - това безкрайно зреене на мига
Има нещо особено в топлината, дългите сенки, във внезапния дъжд и тъгата, която лятото носи със себе...
  Умира бавно този...
Умира бавно този,
който не пътува,
и този, който не чете,
и който музика не слуша,
и който...
  Притча за факирът и кобрата
Живял някога в Индия един факир, който прекарал трийсет години в неподвижно състояние и медитация, с...
 Забравена песен
Аз знаех една песен.
Трябва да е било много отдавна, още в детинството ми, защото не помня вече нито...
1 27 септември - Световен ден на туризма
Световният ден на туризма е възможност повече страни да влязат в диалог за бъдещето на този толкова важен...
 Стоян и самодиви
Стоян пасял стадото си на тучна поляна и свирел на кленова свирка, когато три самодиви дочули омайните...
 16 октомври - Световен ден на храната
Световният ден на храната се чества по инициатива на Организацията по изхранване и земеделие към ООН....
 Първите годишни награди за кулинарни блогове
На специална и тържествена церемония на 26 септември 2015 г. бяха раздадени първите Годишни награди за...
  Пазаруване от дивана - II
Крайна цена и доставка
Онлайн магазините обичайно предлагат много по-богат асортимент от обикновените,...
1 Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
От Асоциация „Активни потребители“ са направили тест на предлаганите край училищата готови пакетирани...
  Нуждата от красота
Възможно е някои да се усъмнят, че такава нужда изобщо съществува. Красотата е нещо, което звучи толкова...
 Актриса от Боливуд е победителката в конкурса "Мис Вселена" (видео)
Представителката на Индия Харназ Сандху стана победителката в конкурса "Мис Вселена", който се състоя...
 Моите песни
И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но...
  За феминизацията на мъжкия гардероб
Мъже облечени в дантели, чорапогащи и високи токове. Това не е сцена от гей парад, а обичайното облекло...
1 |