Любопитство, откривателство...
 Изпрати
Любопитство, откривателство, проучване на нови територии са неща, които може да ни изглеждат премного човешки, ала те идват от дълбините на животинската ни природа. Тази теза може да звучи изумително за мнозина, но достатъчно факти я подкрепят. Тя не бива да ни обижда, тъкмо напротив – доказателство е, че това са ни същностно присъщи неща. Вярно, че много от животинските миграции са свързани с условията на живот и им го диктуват инстинктите. Банален е примерът с птиците, прелитащи огромни разстояния за презимуване. Качулатите пингвини, морският слон и десетки животни, обитаващи ледени територии, изминават хиляди километри, за да стигнат до места, където могат да се размножават. В търсенето на храна животните изминават огромни разстояния, опознават околната среда и се учат да се справят с нея. Това е поривът да се движат, правят го в името на поколението и оцеляването. В търсене на по-добри условия. Подгонени от нуждата. Това е част от борбата за живот.
Нима при хората е много по-различно?Големите човешки миграции към Америките и Австралия са мотивирани именно от търсенето на по-добър живот, оцеляването и размножаването на рода, на отделния човек. Хората са прекосявали огромни пространства от вода и суша, да да стигнат до плодородни земи, да отглеждат там в благоденствие потомството си, да избягат от глада, мизерията, войните и болестите, от политически и религиозни гонения в своите държави. Друг въпрос е доколко очакванията им са се оправдали. С подобни мотиви е и далеч по-ранното Велико преселение на народите, част от което е пристигането на прабългарите до днешните ни земи. Отново оцеляване – от нападатели, търсене на по-добър климат и по-плодородни земи. За номадските народи това е и начин на живот – изоставят мястото, чиито ресурси са изчерпани и отиват на ново.
Потребността от странстване, пътуване и изследване не е нещо ново. Движеща сила е любопитството. Интересът да знаеш, да разбереш какво има по-нататък, отвъд онзи хълм, след тази планина, зад хоризонта. Древните народи, които са се хвърляли с първобитните си лодки в окена, без да знаят какво има отвъд него. Великите пътешественици и откриватели на нови земи са били водени именно от неудържимата сила на това - да видиш, да научиш. Порив толкова мощен, че у отделни хора той е надделявал над друг не по-малко могъщ инстинкт – за оцеляване.
И за животните, и за хората в частност любопитството като предпоставка за любознателността е средството, чрез което те опознават обкръжаващия ги свят, за да се пазят, приспособяват или воюват в него. Да, при човека не е много по-различно по принцип. Само че стигнал други нива в развитието си, понякога самодоволно мислещ се за господар на природата, човекът може да се позволи любознателността не единствено, за да оцелява, а и намирайки в нея чистото удоволствие. Това е то удовлетворението от разкриване „тайните“ на околния свят, неговото разбиране и осмисляне – последното е вече наистина много и само човешко действие.
Така че колкото и да смятаме любопитството, откривателството и проучаването на непознатото за страни от човешката ни природа толкова те идват и от животинската ни същност. Заложени са от съзидателните сили на природата. Това ги прави още по-същностни. Затова да не ги заглушаваме, а да се вслушваме в тези пориви. Да се отворим за тях и да ги последваме. За пример могат да ни служат децата, за тях те са присъщи. Да останем по детски любопитни, откриватели, да умеем да се удивяваме!
|
Виж още статии за: Любопитно · Сред природата ·
Виж още статии за: Любопитно · Сред природата ·
|
|
Понеделник 24 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Бъди причината някой да повярва отново в доброто
Бъди причината някой да повярва отново в доброто.
...
 6-12 ноември - Седмица на бащата
За пети пореден път Седмицата на бащата се чества през втората седмица на ноември. Из цялата страна между...
 Волтер: "Моите права свършват там, където започват правата на другите."
Който не обича свободата и истината, може да стане могъщ човек, но велик — никога.
Който е добър само...
 Шарл Перо - един от бащите на вечните детски приказки
Шарл Перо (12 януари, 1628 г. - 16 май, 1703 г.) е виден юрист, прекарал целия си живот в Париж във вярна...
 Бъдеще без клане на животни - биореактори за изкуствено месо
Aмериканска компания ще изгради най-големите в света биореактори за производство на изкуствено месо....
 Кафенето, в което вали...захар
За няколко дни Mellowercoffee Cafe в Сингапур се превърна в истинска интернет сезанция, когато клиенти...
 Св. мчци Адриан и Наталия - 26 август
На 26 август православната църква почита паметта на светите мъченици Адриан и Наталия. Те живели по времето...
 На тази дата: Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест
На 20 април 1984г., около 18.30, Христо Проданов стига сам на Еверест и с това става първият българин,...
 Жан-Пол Сартр: "Ако си самотен, когато си сам, то не си добра компания."
„"Аз съм свободен" - до този извод обикновено достигат или глупаците, или хората, които губят смисъла...
 Отпадат Е-тата от етикетите на храните
От декември 2014 година и в България ще бъде задължително да се изписва целите наименования на вложените...
 Знам защо пее птица в клетка
Волната птица скача
на гърба на вятъра
и се носи по течението
до самия му край
и потапя крила
в...
  Когато някой е уязвим, а другият не се възползва
Доверие се гради тогава, когато някой е уязвим, а другият не се възползва от слабостта му....
|