Жената - сила и магия II
Изпрати
Самодивите са наричани още вили, диви, кадъни, недефки, самовили, стии и юди. Според народните вярвания те са превъплътени млади удавници или горски женски духове. Представяни са най-често като красиви девойки с дълги коси, понякога с криле, с бели дрехи. Обитават горски поляни и усои, потоци, пепелища и бунища, където се събират нощем – играят, танцуват и пеят. Силата им се крие в ризата, лъка и стрелите, свирката, елена и билката росен. Смятани са за причинителки на силните ветрове и болестите, но и за добри лечителки. Странят от хората, но когато им се направи добро, се побратимяват с тях и им стават закрилници. Едни от известните в българското народно творчество самодиви са Гюрга самодива - посестрима на Крали Марко, Дена самодива - кърмачката на Секула детенце, Мита самовила - посестрима на дърварите.
Русалиите идват на земята като жени или бели пеперуди през Русалийската седмица. Те носят магията на зрялата жена. Не са толкова добронамерени и ведри като магичните девойки и често са опасни за човека. Те въплъщават максимално разгърнатата сила на жената, затова лекуват само тежки болести, когато с нищо друго не може да се помогне на човек. От тях бягат и най-лошите духове и най-коварните болести. Предполага се, че корените на русалийската обредност са в древноримските празници в чест на розите и мъртвите.
Орисниците са наричани още нареченици или рожделници. От тяхната уста излизат думите, които предопределят съдбата на детето, затова благоразположението им е важно. Печели се с чиста къща, вкусни ястия и златна пара. Ритуалът на наричането се спазва и до днес.
Вещиците най-често са представяни като зли, грозни, стари жени, които пакостят, разболяват хората, обричат ги на беди и нещастия. Наричат ги бродници или билярки. Неслучайно думата и до днес остава като обидна за лоша, свадлива и грозна жена. Но магията на старицата не е само с негативен заряд. Тъй като мъдростта се трупа именно с възрастта, познанието е най-ценната сила на възрастната жена. Прилага го при израждане на бебета, леене на куршум против уплах, лечение с билки и др.
И така във всеки етап от живота си - в младост, в зрялост и в старост, жената насочва своите сили за решаване на различни проблеми. И днес младите момичета имат способността да разпалват магията на любовта, да разтуптяват сърца, да развеселяват и да правят живота на околните по-лек. Може да не го правят с лечебни треви и отвари, но резултатът е същият.
Магията на зрялата жена е носена предимно от майката. Поставяйки ръка върху коремчето на болното дете и гушкайки го в обятията си, тя има способността да го успокои, а болката просто да изчезне. Възрастните жени пък често изразяват негативното си мнение с клетви със страшни думи. Но те са и тези, които могат да дадат т.нар. бабешки лекове за лечебен компрес или мехлем.
Магията се случва всеки ден, навсякъде – тя е в раждането на нов живот, в любовта, природата, творчеството, грижата, даването, споделянето и приятелството.
И със сигурност около нас бродят самодиви, феи и вещици, та било то и с модерни дрехи и на високи токчета. А ти от кои си?
|
Виж още статии за: Любопитно · Жените днес ·
Коментари
2010-06-14 #23 Инна Георгиева След като из Родопите се намирал един от най-големите окултни центрове , няма начин това да не е останало на места в традициите и вярванията на хората. Вероятно измиращата част от тях. Мистични са си Родопите.
Който е ходил знае, че там се намират по странните събратя на Росините извънземни - тези на бели и сини чертички с една антенка !
2010-06-14 #22 Инна Георгиева Роси, съвсем умишлено ги използвах - знаех си ще предизвикат интерес ! ха ха
Назар и бунджук (макар не много правилно за тази дума) се ползва за синьото оченце или синьо мънисто - няма как да не сте го виждали.
Назар също се ползва и като "да не хванеш уроки" да не хване назар - да не я хване уроки.
п.с. сините мъниста, баенето, ходенето на врачка някои също смятат, че е за добро
2010-06-14 #21 Росица Ха! Две нови думи научих - бунджуци, назар, ще потърся какво значат. А иначе леенето на куршум е по-скоро за добро. На мен са ми ляли след една катарстрофа с мотор и след един сън на извънземно на бели и зелени чертички с две антенки, от което много се уплаших.
2010-06-14 #20 Цвети Орисници, между другото се канят на питката на бебето, много ми е хубаво, това с питката. Пожелават се разни много хубави неща. Орисинци има и на прощъпулника - орисва предметите, измежду които детето трябва да избира. Ама се прави с патос и сериозно, няма ала бала ))))
2010-06-14 #19 Инна Георгиева Отраснала съм в място, където леенеето на куршуми, ходжи, муски, гледачки, бунджуци, назар, врачки и всякакви такива са част от ежедневието на хората. Не казвам, че съм склонна да вярвам на всичко, но от опит знам, че има причина да си псувам Особено отидеш ли към оня Родопски край
2010-06-14 #18 Цвети Ясно Искрето, има вещици като тези на Ъпдайк или тези на Тери Пратчет, или като теб хехехе, но ти казвам, има и такива дето ти наострят космите. Гледам да ги избягвам просто
2010-06-14 #17 Iskra Цвети, точно аз никога не бих отричала ирационалната женска сила, но не се страхувам, а я чувствам някак близка и есттествена. Що ли? Искам само да кажа, че човек като не се страхува и нищо лошо не може да му се случи.
2010-06-14 #16 Цвети Пък аз вярвам във вещици - жени дето урочасват, има циганка на село с очи като мъгла и е като врабче - дребна и суха, с една дълга бяла коса - леят при нея куршуми и други подобни ала бала - мен ме побиват тръпки като я видя...има жени, които вещереят, не съм религиозна, но ми се иска да се прекръстя, има и едни бабички гадни...абе вещерска им работа. Спомням си, като бях бременна, инстинктивно съм прегръщала корема
2010-06-14 #15 Iskra Ин, не вярвай на суеверия и няма да те хващат . Иначе и на мен статията ми е много актуална, защото в момента чета една книга за Богинята-майка и трите й превъплъщения - девата, зрялата жена и старицата или иначе казано - потенциала, силата и разрушението (от което се ражда нов потенциал).
2010-06-14 #14 Инна Георгиева Като идвах към работа сутринта се сетих за тази статия, защото една баба ме гледаше много странно.
Аз винаги като видя, че някои дядо -баба ме гледат злостно псувам си наум. Знам че изглежда откачено, но някакво суеверие от малка ми е
2010-06-14 #13 wildprincess Благодаря,ethno,но не смятам да се възползвам от съвети на непознати,нищо не значещи за мен ,аноноимни хора!
Аз също бих могла да ви цитирам научни трудове,но тук просто разговаряме.Неприятен ми беше обидния ви намек,неприятна сте ми и вие и не смятам да си губя времето в разговори с вас!!!Не ми отговаряйте,няма да го прочета.
2010-06-14 #12 Iskra Принцес, говорим за произхода на русалийските игри, а не кой народ е по-древен. Те, както и кукерските игри за наследство от траките, които са също част от нашата нация. А твърдението на тази статия, че не сме славяни не ми звучи никак убедително, след като по-голямата част от вярванията във фолклора ни идват от славянската митология.
2010-06-14 #11 Росица Всъщност за да няма спор трябва да е по-ясна границата между религия, обредни вярвания, традиции и фолклор. А това е доста сложна задача. И все пак... Корените на русалската обредност идват от Древен Рим, навлизат в българската народна медицина, но постепенно вярата в тях отпада, за сметка на това намира отражение във фолклора, където обредни лица, наричани калушари, участват в едноименен обичай по времена Русалийската седмица. А тя е преди Петдесетница, така че не виждам защо се намесва месец декмври.
2010-06-14 #10 Инна Георгиева Всичко е теории, предположения, някои имащи своите исторически бележки други не. Едно е сигурно, че днес - сега и тук сме българи
2010-06-13 #9 ethno Уважаема wildprincess вземете прочете нещо по различно от Монитор - за начало ви препоръчвам "Медното гумно на прабългарите".
Не знам защо очаквате всички корени на празници да се крият в зародиш тук.
2010-06-13 #8 wildprincess Искре,защото смятам ,че българската култура е по-древна от римската.И българските познания за света са по-дълбоки от римските .
И ако имаш време прочети информацията от долния ми пост.Надявам се, че ще ти бъде интересна.
2010-06-13 #7 wildprincess Това е интересно-http://www.monitor.bg/article?id=247786
2010-06-13 #6 Iskra Принцес, сигурно имаме толкова прабългарска кръв, колкото и тракийска (а може би и повече). Защо смяташ, че римските празници нямат нищо общо с нашата нация?
2010-06-12 #5 wildprincess Но разбира се ,вие вероятно ще се втурнете и да доказвате ,че няма българска нация,или че не е имало турско робство!!
Предпочитам да не влизам в този спор,вярвайте в каквото си искате,то си е ваше право..и мое също!
Направих коментар на написаното,не целя дебати!
2010-06-12 #4 ethno wildprincess вие на каква база заявявате това, защото аз ще ви извадя няколко научни труда за да видите за какво става въпрос
2010-06-12 #3 wildprincess ,,Предполага се, че корените на русалийската обредност са в древноримските празници в чест на розите и мъртвите."
Исках да докажа ,че русалийските празници са си чисто български(прабългарски).Неприятно е това непрекъснато търсене на корените на български обичаи при римляни или други.Сякаш всеки се стреми да доказва,че нашите обичаи са взаимствни от другаде!Дори тази година имаше твърдения,че мартеницата е от румънците,но това е друга тема.
Та русалийските обичаи са най-вероятно от езическите времена на българите ми беше мисълта.
Останалото в статията беше много интересно,забавно и занимателно.Така събрано на едно място е хубаво четиво!
Просто това с препратката към римляните е дразнещо и невярно!
2010-06-12 #2 Инна Георгиева това за празник на розата през декември не го разбрах?
За русалийската седмица говорехме в статията за Спасовден, който вече мина.
Иначе русалка и русалии са различни До колкото съм чела в разбиранията русалията е тип самодива
2010-06-12 #1 wildprincess Русалийските обичаи са отглас от древни шамански обичаи, които предхождат римските и християнските традиции по време, независимо дали коренът им е славянски, тракийски или прабългарски.Какъв празник на розата през декември?!За Русалската неделя, свързана с лекуването на болни, които трябва да преспят на открито върху билката Росен, пък знаем, че се е отбелязвала в седмицата след Петдесетница (50я ден след Великден), така че времето отново не съвпада.
Изследователите май се базират само за словесната близост на думите "русалка","русалия" и "Rosalia".
Виж още статии за: Любопитно · Жените днес ·
|
|
Вторник 21 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Разкриха нови подробности за световноизвестната Теракотена армия
Теракотената армия е скулптурна композиция край планината Лишан, в селището Линтун до гр. Сиан, провинция...
Мечтата става реалност с труд, упоритост и...щипка лудост
Мечтата става реалност с труд, упоритост и...щипка лудост....
Поръчение - Пеньо Пенев
Когато вече някой ден
решиш към нов бряг да отплуваш;
недей си взема сбогом с мен -
отплувай, без...
Превъртане на световете
Тя продължава до ръба на огледалото
и там се отразява и изчезва.
Из стаята той често ще е обикалял
и...
Български актьори с емблематични он-лайн монолози
Христо Мутафчиев, Деян Донков, Весела Бабинова, Велислав Павлов, Йоана Буковска, Валентин Ганев, Лили...
На тази дата: 8 май - Ден на Червения кръст и на Червения полумесец
През 1863 г. в Женева се провежда заседание на частен комитет, учреден от Анри Дюнан (роден на 8 май...
Не позволявай на хората да те привличат в техните бури
Не позволявай на хората
да те привличат в техните бури,
привлечи ги в твоя покой....
Идея за тематично парти: Булченско парти
Вие сте настояща или бивша омъжена жена, която още пази булченската си рокля. Вие имате приятелки със...
За днес си пожелавам тишина
За днес си пожелавам тишина.
От същата, която ме осмисля.
Онази, сбъдващата чудеса,
по-чисти, и по-мои,...
Ето как можем да спестим повече време за четене
Времето е най-голямото ни богатство и най-голямата ни тревога. То никога не стига - за книги, за филми,...
Волтер: "Моите права свършват там, където започват правата на другите."
Който не обича свободата и истината, може да стане могъщ човек, но велик — никога.
Който е добър само...
Коледни пости - Ден 5: Кълненето започва. Размисли върху един обикновен тиквеник
Ден 5ти от постите ще е тиквен ден. Взех си от неделния пазар две малки тикви- цигулки. С тиквите е малко...
|