Фрилансър – професията на новото поколение
 Изпрати
Службата на работно време донякъде напомня на вечните мъки на митичния Сизиф. Той бил осъден да търкаля една канара нагоре по хълма и всеки път, когато достигнел върха, тя се претъркулвала обратно и всичко започвало отначало. Едва ли има по-показателен пример от този за безсмислието, което често ни обхваща от постоянното натоварване и никога неприключващите работни задачи. Краят на всеки проект означава само начало на следващия и независимо от старанието, което полагаме, резултатът е един и същ, заплащането също. Всичко това се случва под зоркия поглед на началството, което бди да не спираме с бутането на канарата дори и за миг, а проявите на лична воля не влизат в служебните ни задължения.
Затова стремежът към независимост е съвсем естествен. Все повече хора започват работа на свободна практика, т. нар. фрийленс, който в буквален превод означава „свободно копие” – така някога са наричани наемните войници, които не полагали клетва пред господаря си. Днес терминът се употребява за всички независими специалисти, които се ангажират само за извършването на определен проект и сами решават колко, кога и как да работят. С развитието на интернет технологиите тази възможност за заетост става все по-реална и достъпна.
Но не всяка професия позволява преминаването на свободна практика. Например, ако сте завършили Бизнес администрация и работите като редови чиновник, няма как са избегнете четирите стени на офиса или учереждението. Фрийленсът е най-популярен сред артистичните професии - художници, фотографи, журналисти, преводачи, графични, интериорни и уеб дизайнери, но е характерен също за счетоводители, програмисти и консултанти.
Фрийленсът ознавача повече свобода, но също повече инициативност и отговорност. Затова ще трябва да отрезвя тези от вас, които вече са се размечтали, как ще потънат в безделие и в същото време ще изкарват приличен доход. Ежедневието на хората със свободни професии е свързано с постоянно търсене на проекти, участие в конкурси и преговори, които не винаги дават резултат. Най-много поръчки получават опитните фрийленсъри, а останалите чакат късмета си или приемат твърде неизгодни оферти. Конкуренцията е безпощадна и за да блеснете сред тълпата трябва да имате висока квалификация в съответната област, впечатляващо портфолио и желателно трудов опит. Но и това са само малка част от необходимите качества за успех. Тък като нямате началник, ще трябва сами да се мотивирате, да градите репутация и да имате желязна самодисциплина.
Не на последно място, за да упражнявате свободна професия, трябва да разполагате у дома с всичката ви необходима техника и софтуер – най-малкото компютър или лаптоп, надеждна интернет връзка, принтер и скенер, а за някои професии се налагат много по-сериозни финансови инвестиции.
Безспорно работата на свободна практика не е толкова лесна и безгрижна, колкото изглежда отстрани. Но рискът и усилията си струват в името на заветната цел – да правите това, което най-много обичате.
|
Коментари
2013-05-28 #7  Виктория Имам щастието от година да съм фрийлансър и искам да насърча всички желаещи да се поинтересуват повече по темата. Има един прекрасен блог на колежката Диана www.freelancemarketingtips.net, който ми помогна изключително много в началото. Тук е мястото да споделя, че не е вярно, че хора завършили Бизнес администрация не могат да практикуват професията си на свободен принцип - глобалният пазар е отворен за всички и има всевъзможни проекти и възможности, стига да си упорит и да не спираш да се развиваш. Хитрината тук е да се специализираш в това, което ти харесва и те влече (а не просто специалността, която си завършил) и да се отдаваш на 100% на работата си, защото тук вече мърдане няма - работиш сам за себе си и за собствените си репутация и бъдещи проекти!
2011-02-09 #6  Iskra Nadu6a55, има форуми за фрийленсъри (потърси ги в Гугъл), където такива теми се обсъждат и можеш да направиш запитване.
2011-02-08 #5  nadu6a55 извинявам се на всички за грешките-много бързо писах.
2011-02-08 #4  nadu6a55 здравейте! аз се интересувам от темата, защото нямам постоянна работа и такива сайтове в българия биха били полезни за много хора. само, че може би тези сайтове не са много популярни. аз се опитвах да вляза в един такъв, но не се получи- много неясно е описано всичко. става въпрос за сайта под името свободен.ако някой знае други таква да се обади. аз съм преводач с рускши език, давам и уроци по руски.
2011-02-04 #3  Lil @Кукличка, под популярна имам предвид хората да знаят какво точно означава да си фрийленсър и да те уважават.
Чужденстранните сайтове са големи за българите, тоест там конкуренцията е много голяма и не можеш да разчиташ на нисък бид и не толкова глобални познания.Съгласи се, че дори и да предложиш по-ниска сума за извършване на проекта, ако търсят native English (например), ти си не си достатъно квалифициран и прочие такива примери.
2011-02-04 #2  кукличка Лили, не мислиш ли, че ако стане по-популярна у нас, то няма да води до значително повишаване на конкуренцията и още по-трудно намиране на проекти? Ще се занижи и цената, и качество, и всичко останало? Пък и нали има достатъчно чуждестранни сайтове, те не ти ли вършат работа? 
2011-02-03 #1  Lili Много добра и полезна статия  .Аз съм freelancer , но за съжаление не се радвам на кой знае какъв успех с намирането на проекти.Именно поради тази причина разчитам на основната си работа , а в случай на проект - движа нещата паралелно.Учудва ме факта,че малко хора в България знаят какво точно означава този вид професия, въпреки че по един или друг начин я упражняват.Жалко и че има само два или три уеб портала за български фрийленсъри.Надявам се тази професия да става все по-популярна у нас 
|
|
Неделя 18 Април 2021 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Когато е време за решителната стъпка
Всичко в живота е устроено така, че да върви напред и да се развива. Това правило е валидно в пълна степен...
 Да възпитаваме, а не да дресираме децата си
Често се сблъсквам с майки, които обичат да разнищват темата дали децата им са непослушни, защото просто...
 Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши
...
 Насоки към хиперактивните деца
Казват, че днешните деца не са като едновремешните деца. И нормално да е така, предвид времето, в което...
 Сексуалната символика на женските коси
След хиляди години еволюция по тялото на жената са останали само две силно окосмени области – интимните...
 Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
 Бебешка козметика, аптечка и дрешки - V
В многообразието от марки и видове детска козметика, предлагано в търговската мрежа, можете тотално да...
  Ангел Каралийчев - детското, светлото, родното у всеки от нас
- Сълза ли? Каква сълза? – надигна се тревожно лястовичето.
- Майчина. Историята на моя живот е къса....
 Добрият събеседник
Какъв е той?
Добрият събеседник ще създаде в нас чувството, че сме единствени на света. Пламенният жар,...
 Какво трябва да знаем при избора на летни колички?
Лятото е времето на дългите разходки, забавленията на открито и изпълнените с много слънце дни. Майките...
  Да си аутсайдер не винаги е беда
Човекът е социално животно и винаги търси контакт с околните. Но съществуват особен тип хора – аутсайдерите,...
  За дефлорацията и хората
Коя ли от нас не се е разтапяла, когато някой галантен джентълмен й е поднасял цветя? Жестът на подаряването...
|