Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Извънземни кътчета от природата - I


Някои от най-красивите места в света изглеждат така, сякаш принадлежат на друга планета. Те са малко и рядко срещани. Прочетете и се насладете на вълнуващите снимки на едни от най-красивите места на Земята.


Кървавите водопади в Антарктика
Кървавите водопади в Антарктика се намират в района на сухите долини Макмърдо в Антарктика – едно от най-изолираните и сурови места в света. Казват, че нищо не може да оцелее в това място поради минусови температури и ледени ветрове.

Един кървавочервен поток се стича от ледника Тейлър в езерото Бони, сякаш някой гигант е пробол ледника с копие и кървенето е от раната. Кървавият водопад е открит през 1911 година. Първите изследователи на Антарктика си обяснили необичайният цвят с червени водорасли, но по-късно е доказано, че цветът на водата придава железен оксид, който е в следствие на уникални метаболизми на микроорганизмите.

След анализ на химическия състав на водата от водопада, учените доказват, че езерото е обитавано от микроорганизми, които при липса на слънчева светлина, необходима за фотосинтеза и хранителни вещества, идващи отвън, те получават жизнена енергия възстановявайки разтворени сулфати до сулфити и тяхното последващо окисление на тривалентни йони желязо постъпващо във водата от дъното на почвата.

Варовикови тераси Памукале
Варовикови тераси Памукале (Денизли, Турция) Хиераполис, Турция е обновен древен град, който бил построен от римляните на върха на бял „замък”. Pamukkale означава „замък от памук” на турски, това е и името дадено на тези странни и прекрасни скални образувания и древни руини. Гледайки го, човек би си помисли, че се намира дълбоко в Антарктика. Толкова ослепително бяло е.

Римляните са използвали града като лечебно място. Светът едва не губи това рядко чудо, заради занемаряването му, но за щастие местните жители са успели да възстановят каскадните басейни с лечебна цел. Водните струи, богати на минерални соли, падайки от голяма височина, създават причудливи, вкаменени и ослепително бели каскади. Наистина изглеждат като нещо от друга планета.

Калните вулкани в Азербайджан
Погледнати от въздуха, Калните вулкани в Боздаг, Азербайджан) приличат на гигантски бълбукащ котел на някоя зла вещица. Тези вулкани превръщат брега на Каспийско море в едно много опасно място. На света съществуват 700 кални вулкана, като 300 от тях са разположени на каспийското крайбрежие в Азербайджан. Азербайджанските кални вулкани са подхранвани от огромен подземен резервоар и за разлика от много свои събратя никога не пресъхват. Те изхвърлят не само кал, но и газове – предимно метан, въглероден двуокис, азот. Въпреки опасността, хората от региона твърдят, че калта има лечебни свойства.


Каменната гора край Лена
Едно от най-красивите природни чудеса на Русия, Каменната гора край река Лена (Сибир, Русия) са и едно от най-труднодостъпните места за туристи. Единствения начин да се достигнат е по самата река, а плаването става с малки лодки. Иначе могат да се видят и от въздуха, с хеликоптер. Гледката обаче спира дъха и ви оставя безмълвни. Все едно скалите са решили, че ще бъдат дървета и са се изправили до гората край реката. Каменната гора е не само красива, но и съдържа вкаменелости от различни организми, датиращи от камбрийския период през Палеозойската ера и доказателства на ранен живот.


Летящият гейзер
Летящият гейзер (Невада, САЩ) прилича на колоритна мини-планина от космически филм, стояща в средата на ранчо в Невада. Мястото, върху което се намира, е частно. През 1916 година тогавашните собственици търсели вода с надеждата да създадат богато ранчо в този пустинен район на щата. Тогава сондата, която е пробивала земните недра, е попаднала на геотермален извор и това е резултатът - гейзер.

Сегашният собственик на имота не се интересува от туризъм и е поставил ограда около мястото, за да държи посетителите надалеч. Ярките оттенъци на скалите се дължат на минералите във водата, а натрупванията са оформили своеобразен кратер с височина 1.6 метра. Наличието на вода сред пустинята е превърнало региона в любим оазис за лебеди, патици и риби, които са се появили от хайвер, пуснат от човешка ръка във водата.

Виж още статии за:   Любопитно · Пътешествия ·
Коментари
2013-12-17 #1
Десислава Ив. Симеонова
Пак препрочетох статията и пак се сетих за следното. Писала съм вече - в квартал Видима, в град Априлци, нашите имат вила. Та там, в двора, една сутрин тази пролет видях сърна, пасеше си, кротка, неземно красива. А край Дуранкулак, вече няколко лета, в морето до нас идват делфини. Невероятни, магични, приказни, истински, спиращи дъха срещи. Поне аз, всеки път, блокирам, нямам сили да направя снимка... България е най-красивото, най-вълшебното място. Понякога, оказва се, чудото е вкъщи, отсреща, на един поглед/или дъх разстояние.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Метеопрог за планиране на почивката
· Туристическа агенция за специални събития: как да организирате персонализирано пътуване за специални поводи?
· Какви обувки задължително да вземем по време на почивката си
· Обичате ли дъжда? Не сте сами
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Япония триумфира над Франция на Световното първенство по сладкиши (снимки)
Виж още статии за:   Любопитно · Пътешествия ·
Четвъртък
16
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Историята помни: Иван Вазов е погребан с големи почести от целия български народ
На 22 септември 2021 г. отбелязваме 100 години от смъртта на великия Иван Вазов. Гробът на големия български...
Дарителството - тук и сега
В българския сектор на Wictionary не можете да прочетете значението на думата „дарител”. Дали сме изгубили...
"Следвайте това, което ви вдъхновява и радва в живота. На никой не му пука за вас"
"Много отдавна, когато бях на 20 се запознах с една умна, независима, креативна и силна жена, тя беше...
Коледни пости - Ден 27:
Варено жито за закуска. А дали да е точно жито?
Днес няма да готвя нищо. Имаме спагети от вчера, които са още по- вкусни, престояли за една нощ. Снощи,...
Жената - сила и магия
Силата на жената във всяка нейна роля – социална, семейна или професионална, е безспорна. Всеки ден всяка...
1
Виждам те...
"Виждам те как водиш детето си на терапия, докато приятелите ти водят децата си на футбол и балет. Виждам...
На палатки – какво да вземем - II
Необходими неща за готвене и хранене: • Газов котлон с резервна бутилка ( спазвайте безопасност за...
Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
"Магията да твориш", Елизабет Гилбърт
Много отдавна, когато бях на 20 се запознах с една умна, независима, креативна и силна жена, тя беше...
Агата Кристи: „В живота всеки сам трябва да си прави грешките.“
"Няма нищо по-изморително от човек, който винаги е прав." "Взаимната привързаност между двама души...
1
Благи думи за Благовещение: "Благодарна съм, че ти си част от мен и аз - от теб"
Посвещавам тези редове на моята малка сестра Галина Беженар, с пожелание да свети все така ярко нейната...
Най-иконичните бански костюми от киното, телевизията и поп културата
Банските костюми имат дълга история, преминават през много модификации и може да се каже, че са отражения...
Коледни пости - Ден 25:
Провал с фалафелите. Пречи ли самоувереността?
Днес няма да се похваля с прекрасна снимка от трапезата ми. Истината е, че фалафелите ми бяха ( почти...
Четири сезона с поезията на Петя Дубарова
Пролет Повярвали в лудия смях на петлите, в звъна на камбана с нестройно сърце, взривяваме зимната...
"Търся я с поглед, за да я приближа към мене."
Търся я с поглед, за да я приближа към мене. Сърцето ми я търси, а нея я няма. В такава нощ дървесата...
1
7 филма, заради които ще се зарадвате, че сте необвързани
Гушкане, одеало, филм - романтичната класика, нали? Е, освен всички романтични комедии и тежки любовни...
На тази дата: Годишнина от рождението на Сергей Дягилев
Когато говорим не само за балет, а за изкуство изобщо, името Сергей Дягилев се откроява със свой, забележителен...
Възможностите са изпускани от много хора, защото...
Възможностите са изпускани от много хора, защото са облечени в обикновени дрехи и изглеждат като раб...
Седмицата на модата в Париж стартира с дъх на скандал
Седмицата на модата в Париж стартира днес с дъх на скандал, като Balenciaga се опитва да преодолее неотдавнашните...
Хелън Мирън с награда за цялостно творчество
Британската актриса Хелън Мирън ще получи награда за цялостно творчество от своите колеги актьори от...
1
"Ако всичко друго загине, а той остане, аз пак бих продължавала да съществувам"
1. "Имаш ли добро сърце, ще имаш и хубаво лице. И най-хубавото лице ще стане повече от грозно, ако сърцето...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook