Националният монумент Девилс Постпайл се намира се в планината Мамот в окръг Мейдера, Калифорния. Като в извънземен пейзаж невероятните колони от базалтови скали изглеждат сякаш не на място, в сравнение с околностите, които някога са били част от Националният парк Йосемити. Тази странна формация се е образувала от поток от лава, който минал през река Сан Хоакин и от там се насочил към местността Постпайл. Горещата лава достигнала плътност от 400 стъпки и бавно и постепенно изстинала като оформила високи симетрични колони.
През далечните години структурата е разрушена почти два пъти. Веднъж по време на взривове за злато през 1800 г. и след това, когато е планирано изграждането на водноелектрическа централа на това място. Само намесата на влиятелни калифорнийци успяла да спре разрушението на изумителното творение на природата. През 1911 по молба на Уолтър Л. Хубер е издаден указ за придобиване на статут на национален монумент и по този начин Девилс Постпайл е запазен до днес.
Остров Сокотра
Остров Сокотра е островна група в Индийски океана, принадлежаща на Република Йемен. Най-големият остров от архипелага е остров Сокотира.
Сокотра се е отделила преди милиони години от континента Африка. Поради тази си изолация са се появили растения, уникални по своята природа. На острова се срещат 700 изключително редки животински и растителни видове, като 1/3 от тях съществуват единствено там. Дърветата на острова изглеждат като огромни поставки за чадъри. Най-известното растение е Драконово дърво (Dracaena cinnabari). Чувството за пълна откъснатост от света се допълва от факта, че първите магистрали на острова са направени едва преди няколко години, след като ЮНЕСКО обяви Сокотра за част от Световното природно наследство. Местните жители са около 40 000 души, занимаващи се основно с риболов, животновъдство и земеделие.
Кристалната река (Каньо Кристалес)
Кристалната река (Каньо Кристалес) се намира в Колумбия. Местните жители я наричат още „Реката на петте цвята” Тя извира от южната част на планинската верига Макарена и тече на изток до вливането си в река Гуяберо. Кристалната река представлява поредица от бързеи, водопади, вирове и котловини. Водата в реката е толкова чиста, че дъното й може да е види дори и в дълбоките места.
Лятното слънце изсушава растение, наречено Macarenia Clavijera и реката придобива наситен червен цвят. В лоното на реката се различават пет цвята: синьо, зелено, жълто, черно и червено. Всички те са 'продукт' на жизнената дейност на многобройни водорасли и в зависимост от годишните времена, тяхната наситеност ту отслабва, ту се засилва. Тъй като истинската експлозия на цветове се наблюдава само през горещите месеци на годината, реката е отворена за посещения от юни до ноември. През останалото време е невъзможно да се достигнат бреговете й.
Езерото с медузите
Езерото с медузите е разположено на остров Мечерчар в архипелага Палау, езерото с медузите е още едно невероятно място, на което можете да се насладите. Преди доста време, водоема и е бил свързан с Тихия океан чрез подземен тунел, но след срив той е бил заличен и така медузите които били в тази част, останали затворени там, а поради липсата на естествени хищници, започнали да се размножават изключително бързо.
Езерото е на около 12 000 години и е практически пълно с безкраен брой медузи, от вида Златна медуза, които не жилят като нормалните и са безвредни за човешката кожа. В медузеното езеро не се допуска подводно гмуркане, а единствено със шнорхел, тъй като дори мехурчетата от кислородните бутилки могат да наранят нежните създания.
Налице е мистерия в езерото, обаче, през 1998 година медузите умират и езерото е с нулево население. А през 2000 година те мистериозно се появяват отново. Науката все още няма обяснение за това
Каменната вълна
Каменната вълна (Аризона, САЩ) може да се опише единствено като точно копие на някой извънземен пейзаж. Смята се, че кривите линии са се образували преди 190 милиона години от пясъчни дюни. Достъпът до това уникално място е органичен. Позволено е едва на двадесет души на ден да ходят по деликатната повърхност. Можете да се замаете от удивителните скали на Аризона само докато се взирате във фотографиите. Странното е, че повечето американци не знаят за тях или не ги е грижа. По-голяма част от посетителите са от Европа. Пауза, Moreto.net