Идеалната прахосмукачка
 Изпрати
Във всеки дом има прахосмукачка, но не всяка прахосмукачка ефективно изпълнява основната си мисия – да отстранява праха. Повечето стари уреди с торбичка и груби механични филтри задържат само по едрите частици, а фините издухват обратно в помещението и така от прахосмукачки се превръщат в прахоразпръсквачки. Разбира се, те вече почти не могат да се намерят на пазара, но струва ли си да ги търпим в дома си, само защото все още „работят”? Това е въпрос не само на удобство и естетика, а преди всичко на грижа за здравето, защото домашният прахолях е най-честата причина за поява на алергии, особено сред децата и охолна среда за отглеждане на акари. Ето на какви показатели да обърнете внимание, за да направите най-добрия избор:
Двигател
От него зависи всмукателната мощност на прахосмукачката, а именно тя в най-голяма степен определя ефективността на почистването. Колкото е по-голяма, толкова по-добре се справя уреда с изсмукването на набитият прахоляк в килими, дамаски и трудно достъпни места. За съвременните прахосмукачки всмукателна мощност (обърнете внимание, че не съвпада с общата мощност на уреда) между 350 и 400 W се смята за достатъчно добра, а над 400 W – за отлична.
Място за събиране на отпадъците
● Торбичката независимо дали е постоянна или еднократна употреба остава най-старият и неудобен начин за събиране на отпадъците. В първият случай се налага да издишате всичкият полепнал по плата прахоляк, докато я изтръсквате, а във вторият изисква постоянни разходи и в общия случай не приляга плътно към отвора за тръбата.
● Пластмасовият контейнер е далеч по-удобен за употреба, тъй като се почиства лесно и за секунди. Но и в този случай част от прахоляка може да се завърне отново в дома ви. За да не се случи това прахосмукачката трябва да е снабдена с качествени филтри, които не пропускат дори и най-финия прах. Отскоро на пазара у нас се предлага и прахосмукачка с интересна технология, която пресова боклука и го превръща в удобно за изхвърляне кубче.
Видове филтри
● Циклоннните филтри задържат по едрите частици (над 0,3 микрона), затова е желателно да се използват в комбинация с други филтри.
● HEPA филтърите са направени от нетъкани влакна, които не пропускат дори най-фините частици прах (под 0,3 микрона). Това ги прави най-добрите сухи филтри. Обърнете обаче внимание, че се разделят в различни класове (от H10 до H14), като най-високият клас филтрира въздуха 3000 пъти по-ефективно от най-ниският. При прахосмукачките засега максимума е H13. Но дори най-качествените филтри от този тип с времето се задръстват и е необходимо или да се заменят, или да се изперат, според вида. В първия случай става дума за значителен разход за консуматива
● Антибактериалните филтри съдържат сребърни йони или активен въглен, които по естествен начин унищожават бактериите и плесенните спори. Имат свойството са неутрализират и неприятната миризма.
● Воден филтър – в този случай изсмуканият мръсен въздух преминава през вода, която изцяло задържа праха. След почистване с него стаята ухая свежо, а комбинацията с HEPA или циклонен филтър (които по-малко натоварва двигателят) осигурява максимална ефективност и здравословна среда у дома. Но не всичко е идеално – контейнерът с мръсна вода трябва да се изхвърля и измива след всяко почистване, а това обикновено води и до последващо почистване на банята.
|
Коментари
2021-02-28 #3  Петя Колко струва
2014-11-27 #2  Цвети Привет, вероника  Понеже имаме такава, циклонна, знам, че трябва да има HEPA (хепа) филтър. После като се чисти резервоара на прахосмукачката и той внимателно се изтупва, със запушен нос и на открито, че голям пепеляк се вдига. 
2014-11-27 #1  вероника ако изберем циклонна прахосмукачка , трябва ли да има задължително и филтер хера за по-финните частици ?
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Благовещение - 25 март
Благовещение е празник, който обединява всички християни, без значение дали православни, католици или...
 Как да направим приказно кръщене?
Кръщенето е празник, който оставя спомен за цял живот. Този ритуал въвежда детето в духовния свят, обединява...
  Да почистим дома без химия
Масовото използване на препарати за почистване в дома може да застраши здравето на обитателите му, особено...
 Венец за врата с черупки от охлюви
Прекрасно стоплящо сърцето е, когато усетим обратна връзка от вас, нашите читатели. След конкурса ни...
 8 неща, които да сторим, преди да дойде зимата
Когато премине златната есен, небето се схлупи и почнат дъждовете, усещаме все по-ясно студения дъх на...
 15 юли - св. княз Владимир Велики
На 15 юли Православната църква празнува паметта на св. княз Владимир, покръстител на руския народ. Той...
 Вместо лакомия за Нова година - умереност и балансирано меню
С наближаването на Коледа и Нова Година, всеки декември настъпва трескава подготовка и кипи еуфорична...
 21 декември - Православна църква почита Света мъченица Юлиания
Българската православна църква почита днес Света мъченица Юлиания и пострадалите с нея 500 мъже и 130...
  Коледа е в малките неща, които споделяме
Декември не е просто месец, както Коледа не е просто празник. Това е времето ни заедно, това е очакването...
 „Личните бележници на Антон Чехов“ – за първи път в самостоятелен том на български
Искало ли ви се е да влезете в ума на любим писател и да видите как се раждат идеите му? Откъде тръгват...
   Как да си ушием възглавница
По-голяма част от дрехите ми шиеше мама. Така почти до тинейджърските ми години. Винаги бях кипра. То...
   Есента като игра
Жълто, оранжево, кафяво, червено това са багрите на ранната есен. Слънцето не топли толкова, но придава...
 С какво още да поднесем виното?
Според известната традиция, ако не се сервира с основно ястие, виното се поднася със сирена и/или сухи...
  Състарената мебел: нова вещ „с история”
В старинните вещи има особено обаяние – те създават уют, неповторим интериор и разказват истории. Ако...
|