Защо хората си правят татуировки?
 Изпрати
Днес татуировката не носи същото значение като онова, което е имала преди 20-30 години. Обществото сякаш е станало по-либерално и вече не етикетира като маргинали или бунтари хората, които се татуират. Но така или иначе причините човек да си направи татуировка са се променили и могат да бъдат най-различни: от желание да следваш модата до изразяване на чувствата си към някого по един нестандартен начин.
Самата дума „татуировка” произлиза от английската „tatoo”, като тя пък е заемка от полинезийски език. Практиката е привнесена на Стария континент едва през 18 век от мореплавателите. Но изписването на телата е много древно и при племенните народи е служило за най-различни цели: за отбелязване на социалния статус на човека, за предпазване от лоши поличби, за декорация и дори като специфично изпитание за издръжливостта на младите мъже. Днес татуирането е разпространено сред най-различни групи от хора, като дори се е превърнало в нещо нормално, което не би учудило никого.
Но защо човек би се подложил на подобна болезнена процедура? И какво е толкова специалното на татуировките? Лично аз не съм голям поддръжник на татуировките. Макар че мога да оценя красотата им, когато са направени с истинска изкусност, не смятам, че човешкото тяло има нужда от допълнително разкрасяване. И все пак, причините хората да си правят татуировки са много различни и не се свеждат единствено до естетиката или до това, че е модерно. Нека да разгледаме някои от тях.
Религиозни
Много хора избират да татуират определен религиозен символ на телата си, тъй като смятат, че така ще бъдат закриляни от определеното божество или просто защото искат да дадат изразят силата на вярата си пред света. Кръст, лотусово цвете (будистки символ) или луна (езически символ на Богинята майка) – за определени хора в тях се крие много дълбок смисъл.
Себеизразяване
За други бодиартът (изкуството на изписване на тялото) е идеалното средство, за да изразят своята индивидуалност. Чрез уникални татуировки тези хора искат да подчертаят своята различност от останалите, своята необикновеност. Често такива мъже и жени обичат да предизвикват обичайните норми на поведение и мислене на средностатистическия човек, както и идеите на преобладаващата култура.
В последните години татуировката придоби голяма популярност и сред жените, тъй като се превърна в начин, по който те могат изразят своята независимост, своята способност сами да решават как да изглеждат. В Западното общество, в което властва представата за жената-кукла Барби, в което пластичната хирургия и анорексията са нещо нормално, татуировката като че ли даде алтернативен поглед към жената и нейното тяло. Разбира се, не трябва да забравяме, че има и много други начини за отстояване на индивидуалността си.
Принадлежност
Много често хората, за които принадлежността към дадена група или кауза, е от изключителна важност, си татуират символите на дадената организация. Така например много войници поставят на телата си изображения, разкриващи верността им към родината и професията им.
Емоции
Друг разпространен мотив, подтикващ хората да се татуират са емоциите. Когато си влюбен, е естествено да искаш целия свят да разбере това, но внимавайте, защото някои връзки не са за цял живот, докато татуировките са . Плод на чувствата са и друг тип татуировки – онези, които ни припомнят важни моменти от живота ни, моменти, които никога не искаме да забравяме. Така някои хора изписват имената на починали близки или поставят напомняне на тялото си за предизвикателство, с което са успели да се справят. |
Виж още статии за: Любопитно · Красота · Мода · Кожата ·
Коментари
2013-04-23 #1  Десислава Ив. Симеонова Зависи от мястото, което се татуира, но по принцип процесът не е особено болезнен, по-скоро гъделичкащ. Освен в душата, споменът, раната, щастието, постижението е и върху тялото - двете изграждащи те неделими части. Колкото по-дискретно и завоалирано обаче, е по-добре, за мен поне. Ако си решил да го направиш, ок - но не е така належащо всички около теб да го разбират.
Виж още статии за: Любопитно · Красота · Мода · Кожата ·
|
|
Неделя 22 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 "Не мога да си представя изкуство, което да учи на зло"
- Вашето име периодично се е оказвало в епицентъра на най-проблемните ситуации в следвоенното ни литературно...
 Не позволявай на хората да те привличат в техните бури
Не позволявай на хората
да те привличат в техните бури,
привлечи ги в твоя покой....
 И когато срещнеш истинската жена...
„Може да не си първият мъж в живота й, нито последният, нито единственият. Тя е обичала и преди, може...
 След 15-годишно прекъсване: Започват разкопките на знаковото светилище Орфей при с.Татул
След дългогодишното прекъсване отново започват разкопки на един от знаковите обекти на българската археология...
 Изобретяването на синьото
Синият цвят има дълга и сложна история - от наметалата на ренесансовите мадони до обикновените докерски...
 2014 г. - годината на Дървения кон
Според легендата, когато Буда напускал Земята, поканил всички зверове и птици да го изпратят. Дошли само...
 Избирай хора, които избират теб
Избирай хора, които избират теб.
...
 Безопасно онлайн пазаруване
Интернет предоставя много възможности за закупуване на продукти и услуги, без изобщо да напускаме дома...
 Световни тенденции в кулинарията и ресторантьорството за 2016 г.
Австралиецът Мат Престън е виден кулинарен съдия, критик и оценител на ресторанти. Пред The Daily Telegraph,...
 Синди Крауфорд - един супермодел на 50
Синди Крауфорд навърши на 22 февруари 2016 г. 50 години и отпразнува рождения си ден с официалното си...
 "Ако в края на деня се чувстваш като пребито куче, вероятно цял ден си ръмжал."
"Всеки ден по нас хвърлят камъни. Важното е какво градим с тях? Мостове или стени?"
"Хвали пред всички....
 Иво Андрич: "Животът ни връща само това, което даваме на другите."
„Щастлив те прави онова особено щастие, което идва преди самото щастие.“
"Не е страшно, че се старее,...
|