Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Чиклит романите – защо ги харесваме


Терминът чиклит идва от английското „chick”, което се употребява със значение мацка и съкращението ”lit” за литература. Това са романите, които отразяват женския поглед върху живота. Заради непринудения си стил се четат лесно и бързо.

Таргет групата на чиклит романите са 20- и 30-годишните жени, които са в момент от живота си, когато търсят Господин Перфектен, къщата мечта, работата за милиони и, разбира се, гардероба, пълен с маркови обувки и дрехи. В този период жените имат множество въпроси относно качеството на техния живот. Дори да не отговарят пълноценно, чиклит романите дават редица потенциални възможности за развитие на живота в различни посоки. Добрите чиклити са остроумни и дръзки.

Главната героиня обикновено също е жена около 30-те, която трябва да се справи с определен проблем от живота си. Тя е с голяма уста, но и с голямо сърце. Разказаната история е неангажираща, но същевременно читателят винаги може да намери нещо, заради което да възкликне – „Точно като мен!”. Страниците са наситени с комични моменти, персонажите приемат предизвикателствата на живота с чувството за хумор, умеят да се самоиронизират, а коментарите им често са доста хапливи. Лекотата на четене и откриване на нещо за себе си са само два от елементите, които правят чиклит романите предпочитано четиво през ваканциите, на плажа или за приспиване привечер. Не натоварват с излишно сложна терминология, нито с чудене кой е убиецът. Темите, които разглеждат, са съвременни, касаещи всички жени по света – брачни и семейни затруднения, напрегната работа в офиса, неприятности с колеги и шефове, нездравословна любов към сладкото, проблеми с килограмите и фигурата, препъвания по пътя към добрата кариера и други. Коя от нас не е имала проблеми в някоя от тези области?

На последната страница на чиклит романите голяма част от проблемите са решени. Силната героиня е преодоляла трудностите и собствените си слабости. Тъй като това не е съвсем възможно в реалния живот, бягството от действителността, е търсено и радва. И въпреки дозата идеализъм, мацките обикновено са наясно със своите слаби места, с провалите си, с недостатъците си и с грешките, които допускат. В романите, които не завършват с хепиенд, героинята може да не е придобила перфектната манекенска фигура, но е осъзнала, че може да бъде щастлива и без мерки 60/90/60. Знае, че животът не е перфектен, че може и да не срещне Принца, че може и никога да не носи обувки на Маноло Бланик, но животът й пак ще е прекрасен, защото си е нейният и е затова - да бъде живян. И всеки опит, последван от провал, ще я прави по-силна, за да продължи напред. Много от тези неща знаеш и ти, нали?

Виж още статии за:   Жените днес · Свободното време ·
Коментари
2016-08-21 #20
Vania
Аз съм прочела във вихара на двайсете наистина е забавна четесе на един дъх с всяка следваща страница
ставаш по нетърпелив да разбереш края стрхотна е различна така ъе завладява че оставяш всичко което имаш да свършиш колкото и спешно да е за по касно
2011-06-14 #19
Цветелина
пиша чиклит. първия ми. доста добре се получава. търся издател..
2011-01-27 #18
nikol
Аз пък съм на съвсем друго мнение ОБОЖАВАМ ги тези книжлета имам над 70-80 такива и отделно над 250 изтеглени на английски в лаптопа(няма какво да се залъгваме тях със сигурност няма да ги прочета)...Но искам да кажа,че те не само ме разтоварват,те ме карат да се чувствам страхотно.Приятни са,леки са,забавни са.С тях мога да си помечтая за нещата,които никога няма да имам нито пък ще ми си случат.И все пак мисля,че може би не сти попадноли на най-добрия избор.Аз като \\\"професионалист\\\" в тази област мога да кажа,че съм срещала и абсурдни и безмислени чиклити..Горещо ви препоръчвам \\\"Във вихъра на двайсетте\\\" ,\\\"Училище за един милиард долара\\\",\\\"Мъжът на най-добрата ми приятелка\\\",\\\"Сайонара\\\".И не си мислете,че в тези книги се говори само за секс и скъпи обувки!Ще се изненадате колко различни са...Например \\\"Сайонара\\\"...Толкова се смях и плаках на нея!И все пак пробвайте ги тея,ако не ви харесат няма да се опитвам повече
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Идея за тематично парти: Булченско парти
· Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
· Ода за пейкинга
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
Виж още статии за:   Жените днес · Свободното време ·
Сряда
15
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
Възхищението във връзката - защо е важно?
Има едно чувство във всяка връзка, без което е трудно да изпитаме завършена любов. Нарича се възхищение...
Празникът на татко - 26 декември
Не зная за вас, но вкъщи тачим и празнуваме 26 декември като Ден на бащата – празник, официално признат...
Гневът срещу нас
Гневът е една от най-силните и разрушителни емоции. Той влияе негативно както на този, който го изпитва,...
Може ли телевизията да е полезна за децата?
Силно вярвам в това, че твърде дългото стоене пред телевизора не е от полза на децата. Много сме говорили...
1
Да отгледаш дете на природата
Кое е това дете? Това дете на първо място цени и обича природата. От малко прекарва много време на открито...
Въображаемите приятели на детето
Обикновено родителите започват да се притесняват, когато в живота да детето им се появят въображаеми...
Светлина за очичките на Ани - I
Вижте тези красиви детски очи. Те са на Ани от Бургас. Желана, очаквана, като всяко дете, рожба на любов,...
Враговете на добрия секс
Сексуалното желание може да бъде както непобедимо, така и изключително крехко. Често само едно обстоятелство,...
Край с оплакването веднъж завинаги!
Не са малко хората, които хленчат твърде често. Обикновено винаги те са прецаканите, винаги на тях не...
1
Ироничното усещане да си родител днес
Родителският ми опит досега ме изпълва с дълбоко чувство за ирония. Първо, разбира се, към самата мен....
Когато майките вече не издържат на стреса...
Родителски срещи, извънкласни дейности, състезания и участия. Пазаруване, обикаляне в сравняване на цени,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook