Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да развием социалната си интелигентност и каква роля играе в живота ни тя



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.” - Джон Стайнбек

Социалната интелигентност (Social Intelligence – SI) е способността на човек за успешно изграждане на взаимоотношения, разбиране и свързване с другите, възможността да се движи в социалните среди. Обществото поставя голям акцент върху интелигентността и знанията, оставяйки на заден план важността от връзка с другите, социализация и създаване на контакти, които всъщност заемат голяма част от живота ни и оказват голямо влияние във всяка една сфера.

Според теорията за 9-те типа интелигентност това е т.нар. интраперсонална интелигентност.

Ванеса Едуардс, публичен говорител и автор, разяснява важността от развитие на социалната интелигентност: „Силната връзка с другите подобрява дори имунната система и помага в борбата с различни болести и тревожни състояния. Самотата и липсата на контакти са сред основните източници на стрес, различни здравословни проблеми и депресия. Освен това, нашите отношения влияят във всяка една област в живота ни – от работната среда и приятелствата, до семейната атмосфера и взаимоотношенията с партньора, децата, близките ни.”

Важно е да се отбележи, че социалната интелигентност и емоционалната такава са две различни понятия: Емоционалната интелигентност е способността на човек да анализира своите мисли и чувства, толкова добре, колкото контролира и своите реакции. Ниската емоционална интелигентност може да се отрази на социалната такава на даден човек. Социалната интелигентност изисква самоконтрол и способност да се разбере как се чувстват другите. Хора с ниска емоционална интелигентност често не са в състояние да направят това.

Социалната интелигентност не е неотменна част от личността на човек, това е умение, което се придобива. Много хора смятат, че колкото някой е по-енергичен и активен, толкова по-голяма е социалната му интелигентност. Истината е, че това ниво на енергия не е от съществено значение.

Хората могат да бъдат спокойни и интровертни, но все пак високо социално интелигентни, докато един динамичен и на пръв поглед общителен, но твърде шумен и често груб човек, да е с твърде ниска социална интелигентност.


Кои са основните компоненти на социалната интелигентност?

Управление на впечатлението – това умение не е свързано с външния вид и очакванията на другите за това как да изглеждаме. В действителност, оставяме лошо впечатление за себе си, именно когато се стараем да се държим и изглеждаме по начин, който смятаме, че ще се радва на одобрение сред хората около нас. Тези, които умеят да контролират впечатлението, което оставят, не крият своята автентична същност. Те са наясно за образа, който представят пред другите, имат високо ниво на осъзнатост, когато става дума за възприятията и емоциите на хората около тях. Поради тази причина те избягват ситуациите, в които могат да обидят събеседниците си и представят себе си в най-добрата светлина.

Изкуството да вникваш в другите – хората с високо ниво на социална и емоционална интелигентност са развили умения за усещане на интуитивни мотиви, чувства и мнения на хората около тях. Те са в състояние да четат между редовете, когато комуникират и улавят всяка фина промяна в тона, изражението и езика на тялото на събеседниците си. Социално интелигентните хора притежават качества на добри слушатели и успяват да забележат визуални и тактилни намеци, които често остават пропуснати. Когато приятел или колега изпадне в неудобно положение, социално интелигентният човек успява да реагира, да усети ситуацията и да действа така, че да ги накара да се почувстват комфортно.

Умение за слушане - най-очевидният знак за социално интелигентен човек е способността да слуша добре. Това умение позволява да се създаде дълбока връзка докато научаваме повече за човека срещу нас. Слушането е умение, което рядко бива развивано и практикувано, защото повечето хора смятат, че го притежават. Истината е, че повечето не слушат ефективно, а просто изчакват своя ред да говорят. Следващия път, когато водите разговор, не се опитвайте да формулирате отговор докато събеседникът все още говори. Постарайте се да се потопите в историята му, да почувствате емоцията – ще се изненадате от това колко много ще научите.

Разговорна сила – социално интелигентните хора не само слушат добре, но и знаят как да говорят по интересен и вълнуващ начин. Те умеят да изразяват ясно себе си без да доминират в разговора, да бъдат забавни без да прекаляват. Те са овладели деликатния баланс да бъдат увлекателни, но не и смущаващи. Това се дължи на невероятното умение да усещат хората около себе си. Социално интелигентните хора са наясно как да предразположат приятелите си, да ги накарат да се почувстват ценени, обичани и значими. Хората обичат да са около тях, търсят компанията им, защото знаят, че те винаги могат да разпространят добро настроение и да създадат удоволствие от разговора.

Как да развием социална интелигентност?

На първо място е добре да знаете, че това изисква време и определени усилия. Можете да започнете като обръщате повече внимание на социалния свят около вас и постепенно да се насочвате към отделни компоненти, които да усвоявате.

Разбиране на езика на тялото – улавяне на малките жестове, промяна в гласа и изражението на човека, с когото разговаряте. Разбира се, нужна е практика и наблюдение, за да започнем интуитивно да разбираме невербалните знаци на нашите събеседници, които могат много да ни помогнат в хода на разговора.

Внимателно слушане – основен компонент за развиване на социалната интелигентност е умението да бъдете добри слушатели, да вниквате в това, което събеседникът говори, да усетите емоцията и влиянието, което думите оказват върху него докато говори, да разбирате това, което казва. За това умение се използва и понятието „активен слушател”.

Изучаване на социалните ситуации и собственото поведение – това е умението да се вгледаме в успехите и неуспехите в общуването ни, да разберем къде бъркаме и какво можем да подобрим, когато комуникираме с хората около нас. Понякога това може да означава да преодолеем една бариера от притеснение, да се постараем да бъдем по-положителни и усмихнати, живо да се интересуваме от човека срещу нас. Когато изпитвате срам или неувереност, можете да задавате въпроси за човека, с когото общувате – по този начин ще демонстрирате интерес към него, ще научите повече за интересите и нещата, с които се занимава, ще си дадете време, за да се адаптирате в ситуацията и след това ще можете да се включите по-активно и спокойно в разговора.

Превръщане на социалната интелигентност в приоритет – желанието да развиете социалната си интелигентност трябва да бъде водещо. Можете да потърсите различни публикации, мнения и видео материали, от които да черпите идеи и дори да се упражнявате сами или с близък приятел.

Позитивизъм – бъдете положителни и търсете хора, които се държат и общуват по същия начин. Често ние „попиваме” емоциите на хората около нас. Търсете контакт с такива, чието състояние искате да уловите и да отнесете към себе си.

Социалната интелигентност изисква сериозна работа. Доверието и съпричастността, които са в основата ѝ, трябва да започнат първо вътре в нас. Специалистът Джес Скот подчертава: „Когато емоционалното ни здраве е в лошо състояние, то и нашето самочувствие е понижено. Нужно е да забавим темпото и да се справим с това, което ни притеснява, за да можем да се насладим на усещането за щастие и най-вече на собствения си мир.” Най-важното нещо, което можете да направите, за да повишите социалната (и емоционалната) си интелигентност, е да изградите силна връзка със себе си.

Когато обичаме себе си, приемаме се и се чувстваме добре на мястото, където сме, ние сме в състояние да дадем най-доброто и на другите, да подхождаме с уважение и разбиране към тях като ги предразполагаме към един искрен и пълноценен разговор. Джон Стайнбек: „Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.”
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
· Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
· Хората, на които им липсва емпатия и как да се справяме с тях
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· 9 юни - Международен ден на приятелството
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
Неделя
15
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Реформаторската педагогика на д-р Мария Монтесори
Мария Монтесори е може би най-известното женско име в педагогиката. Тя е основател на цяла школа в обучението...
Раздялата - как да се адаптират децата?
Понякога, каквото и да правим и колкото и да обичаме, така се стичат обстоятелствата, че трябва да се...
"Да поиграем на челик!"
"Васко, прибирай се за вечеряя!" "Мамо, може ли още малко? Да си доиграем!" И милостивата майка,...
Как да се харесаме на околните - I
Въпреки че не е възможно да се харесаме на всички около нас, почти всички хора имаме стремеж да бъдем...
Любов - къде да те намеря?
Къде и как да срещна любовта – това е въпрос, който си задават много необвързани, самотни или просто...
100 дини под една мишница
За хората, които носят много дини под една мишница, „скука” е непозната дума. Те не само че винаги имат...
Ще се омъжа за някой като татко
Има период в живота на малкото момиченце, когато то макар да не знае дори какво работи баща му (или пък...
Най-неустоимото бельо през първата любовна нощ
С дрехите всичко е просто и ясно. Щом даден мъж ви ухажва, най вероятно харесва стила ви. Или още по-добре...
Как да представим Коледа на децата така, че те да схванат смисъла й?
Коледа е празник на любов, единност, надежда, топлина. Коледа е и празник на безкрайно пазаруване, следене...
Уроците на разбитото сърце
Разбитото сърце не е просто една метафора, то е съвсем реален физиологичен процес. Лекарите биха го нарекли...
Как да разпознаем фалшивите приятели?
Все по-трудно се ориентираме за хората около нас - маските стават все по-сложни, нямаме време и енергия...
Обичам да пазарувам, но харча неразумно. Няколко съвета как да пазарувате за по-малко пари
Учудващо много хора водят борба с харченето на пари, просто някои не си го признават и когато банковата...
Дама в лъскави доспехи – и преди, и след 8-ми март
Която от вас получила карамфил, получила, която не... нищо – догодина ще се сетят. Еуфорията има изумителното...
Несигурни в любовта
В отношенията ни с любимия уж всичко е същото, но не съвсем, защото има едва доловима, неопределима промяна....
Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
Защо жените изневеряват?
Жените често бързо и твърде категорични осъждаме изневярата на мъжа, но стане ли дума за нас, можем да...
30 юли - Международен ден на приятелството
30 юли като Mеждународен ден на приятелството се отбелязва от 2011 година по решение на Генералната асамблея...
SMS любовните обяснения
Новото време с новите технологии промени изцяло представите за романтика и начинът й на случване. Любовните...
Искате щастлив сексуален живот? Отървете се от тези притеснения!
Скорошни проучвания твърдят, че младите хора днес правят по-малко секс в сравнение със своите родители...
Внимание – деца на пътя
Едва ли има съмнение у някой, че днешните улици са като бойно поле – невинни жертви, безкрупулни убийци...
Клюката – антидот на скуката
„Не обичам, как’ Сийке, и не съм от тия, дето се бъркат в хорските работи, ама има едни жени, като Тана...
"Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Внушават ли ви чувство за вина?
Замисляли ли се, доколко вземате сами важните решения в живота си и доколко го правите под натиска на...
Бездушието на един емотикон
Колко пъти този месец се видяхте с приятели? И колко пъти взехте телефона и просто звъннахте на стар...
Кога детето да тръгне на ясла - II
От гледна точка на майката. Немалък е и стресът на майката. Отдаването на грижите на друг човек предизвиква...
Защо не помним, че сме били бебета?
На практика никой няма спомени от най-ранна детска възраст - но това не е защото не пазим информация...
Хиперактивното и мудното дете - как да им помогнем
Сигурно сте виждали някое от тези деца, за които казват, че са като „на пружина“ - те просто не спират...
Второто дете – дали и кога?
Едно българско семейство средно има 1.4 деца. Статистика. Оказва се, че да имаш второ дете е едно нелеко...
Изкуството на малкия разговор на работното място
Започването на кратък разговор с почти или напълно непознат човек може да се окаже по-трудно, отколкото...
Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
Секс тройка: ти, той и телевизора - II
Време е шоу Идва есента, а заедно с нея дълъг период на домошарство. Край на вечерните разходки в парка,...
Когато майките вече не издържат на стреса...
Родителски срещи, извънкласни дейности, състезания и участия. Пазаруване, обикаляне в сравняване на цени,...
Еднообразие във връзката или еднообразие в ежедневието?
Да съхраним една връзка във времето, без да я „изцапаме” с битовизми, обидни думи и пренебрежително отношение,...
Асен Разцветников - "Тръгнал кос" и други произведения за деца
Тръгнал кос Тръгнал кос с дълъг нос през гората гол и бос. Тупнал с крак - так-так-так, като...
Какви таланти има вашето дете - II част
Може би вашето дете е бъдещ писател ако: Неуморно слуша любимите си приказки и дори си съчинява нови...
За и против детската градина - I
Всяка майка се изправя пред този избор. Някои от нас - поради необходимост. Други - защото смятат, че...
Емоционална подкрепа
При всяка емоционална криза на моя приятелка ми се иска да имах диплома от Харвард по психология. Само...
Спорт за децата
Децата не могат да стоят на едно място. Те кипят от енергия, която имат нужда да изразходват, тичайки,...
Не обичам детето си... - I
Майка, която не обича собственото си дете! В представите ни изниква образът на асоциална жена, която...
Тротинетка за всяко дете – как да изберем
Всяко малко дете обича да играе на открито. Играта навън е важна за правилното развитие на децата. От...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook