Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да развием социалната си интелигентност и каква роля играе в живота ни тя



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.” - Джон Стайнбек

Социалната интелигентност (Social Intelligence – SI) е способността на човек за успешно изграждане на взаимоотношения, разбиране и свързване с другите, възможността да се движи в социалните среди. Обществото поставя голям акцент върху интелигентността и знанията, оставяйки на заден план важността от връзка с другите, социализация и създаване на контакти, които всъщност заемат голяма част от живота ни и оказват голямо влияние във всяка една сфера.

Според теорията за 9-те типа интелигентност това е т.нар. интраперсонална интелигентност.

Ванеса Едуардс, публичен говорител и автор, разяснява важността от развитие на социалната интелигентност: „Силната връзка с другите подобрява дори имунната система и помага в борбата с различни болести и тревожни състояния. Самотата и липсата на контакти са сред основните източници на стрес, различни здравословни проблеми и депресия. Освен това, нашите отношения влияят във всяка една област в живота ни – от работната среда и приятелствата, до семейната атмосфера и взаимоотношенията с партньора, децата, близките ни.”

Важно е да се отбележи, че социалната интелигентност и емоционалната такава са две различни понятия: Емоционалната интелигентност е способността на човек да анализира своите мисли и чувства, толкова добре, колкото контролира и своите реакции. Ниската емоционална интелигентност може да се отрази на социалната такава на даден човек. Социалната интелигентност изисква самоконтрол и способност да се разбере как се чувстват другите. Хора с ниска емоционална интелигентност често не са в състояние да направят това.

Социалната интелигентност не е неотменна част от личността на човек, това е умение, което се придобива. Много хора смятат, че колкото някой е по-енергичен и активен, толкова по-голяма е социалната му интелигентност. Истината е, че това ниво на енергия не е от съществено значение.

Хората могат да бъдат спокойни и интровертни, но все пак високо социално интелигентни, докато един динамичен и на пръв поглед общителен, но твърде шумен и често груб човек, да е с твърде ниска социална интелигентност.


Кои са основните компоненти на социалната интелигентност?

Управление на впечатлението – това умение не е свързано с външния вид и очакванията на другите за това как да изглеждаме. В действителност, оставяме лошо впечатление за себе си, именно когато се стараем да се държим и изглеждаме по начин, който смятаме, че ще се радва на одобрение сред хората около нас. Тези, които умеят да контролират впечатлението, което оставят, не крият своята автентична същност. Те са наясно за образа, който представят пред другите, имат високо ниво на осъзнатост, когато става дума за възприятията и емоциите на хората около тях. Поради тази причина те избягват ситуациите, в които могат да обидят събеседниците си и представят себе си в най-добрата светлина.

Изкуството да вникваш в другите – хората с високо ниво на социална и емоционална интелигентност са развили умения за усещане на интуитивни мотиви, чувства и мнения на хората около тях. Те са в състояние да четат между редовете, когато комуникират и улавят всяка фина промяна в тона, изражението и езика на тялото на събеседниците си. Социално интелигентните хора притежават качества на добри слушатели и успяват да забележат визуални и тактилни намеци, които често остават пропуснати. Когато приятел или колега изпадне в неудобно положение, социално интелигентният човек успява да реагира, да усети ситуацията и да действа така, че да ги накара да се почувстват комфортно.

Умение за слушане - най-очевидният знак за социално интелигентен човек е способността да слуша добре. Това умение позволява да се създаде дълбока връзка докато научаваме повече за човека срещу нас. Слушането е умение, което рядко бива развивано и практикувано, защото повечето хора смятат, че го притежават. Истината е, че повечето не слушат ефективно, а просто изчакват своя ред да говорят. Следващия път, когато водите разговор, не се опитвайте да формулирате отговор докато събеседникът все още говори. Постарайте се да се потопите в историята му, да почувствате емоцията – ще се изненадате от това колко много ще научите.

Разговорна сила – социално интелигентните хора не само слушат добре, но и знаят как да говорят по интересен и вълнуващ начин. Те умеят да изразяват ясно себе си без да доминират в разговора, да бъдат забавни без да прекаляват. Те са овладели деликатния баланс да бъдат увлекателни, но не и смущаващи. Това се дължи на невероятното умение да усещат хората около себе си. Социално интелигентните хора са наясно как да предразположат приятелите си, да ги накарат да се почувстват ценени, обичани и значими. Хората обичат да са около тях, търсят компанията им, защото знаят, че те винаги могат да разпространят добро настроение и да създадат удоволствие от разговора.

Как да развием социална интелигентност?

На първо място е добре да знаете, че това изисква време и определени усилия. Можете да започнете като обръщате повече внимание на социалния свят около вас и постепенно да се насочвате към отделни компоненти, които да усвоявате.

Разбиране на езика на тялото – улавяне на малките жестове, промяна в гласа и изражението на човека, с когото разговаряте. Разбира се, нужна е практика и наблюдение, за да започнем интуитивно да разбираме невербалните знаци на нашите събеседници, които могат много да ни помогнат в хода на разговора.

Внимателно слушане – основен компонент за развиване на социалната интелигентност е умението да бъдете добри слушатели, да вниквате в това, което събеседникът говори, да усетите емоцията и влиянието, което думите оказват върху него докато говори, да разбирате това, което казва. За това умение се използва и понятието „активен слушател”.

Изучаване на социалните ситуации и собственото поведение – това е умението да се вгледаме в успехите и неуспехите в общуването ни, да разберем къде бъркаме и какво можем да подобрим, когато комуникираме с хората около нас. Понякога това може да означава да преодолеем една бариера от притеснение, да се постараем да бъдем по-положителни и усмихнати, живо да се интересуваме от човека срещу нас. Когато изпитвате срам или неувереност, можете да задавате въпроси за човека, с когото общувате – по този начин ще демонстрирате интерес към него, ще научите повече за интересите и нещата, с които се занимава, ще си дадете време, за да се адаптирате в ситуацията и след това ще можете да се включите по-активно и спокойно в разговора.

Превръщане на социалната интелигентност в приоритет – желанието да развиете социалната си интелигентност трябва да бъде водещо. Можете да потърсите различни публикации, мнения и видео материали, от които да черпите идеи и дори да се упражнявате сами или с близък приятел.

Позитивизъм – бъдете положителни и търсете хора, които се държат и общуват по същия начин. Често ние „попиваме” емоциите на хората около нас. Търсете контакт с такива, чието състояние искате да уловите и да отнесете към себе си.

Социалната интелигентност изисква сериозна работа. Доверието и съпричастността, които са в основата ѝ, трябва да започнат първо вътре в нас. Специалистът Джес Скот подчертава: „Когато емоционалното ни здраве е в лошо състояние, то и нашето самочувствие е понижено. Нужно е да забавим темпото и да се справим с това, което ни притеснява, за да можем да се насладим на усещането за щастие и най-вече на собствения си мир.” Най-важното нещо, което можете да направите, за да повишите социалната (и емоционалната) си интелигентност, е да изградите силна връзка със себе си.

Когато обичаме себе си, приемаме се и се чувстваме добре на мястото, където сме, ние сме в състояние да дадем най-доброто и на другите, да подхождаме с уважение и разбиране към тях като ги предразполагаме към един искрен и пълноценен разговор. Джон Стайнбек: „Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.”
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
· Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
· Хората, на които им липсва емпатия и как да се справяме с тях
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· 9 юни - Международен ден на приятелството
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
Вторник
21
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Заветът на д-р Франсоаз Долто
Трябва ли да бъдем строги? Да, ако забраняването на опасното се нарича строгост, но винаги със съчувствие...
Просто секс
При нас хората съвкуплението не е с една-единствена цел – продължението на рода. То е свързано с емоции...
Разходка и хранене - част от Бебчо идва какво е най-важно да купя - IV
Един от най-важните артикули, които съм включила в списъка с най-необходими продукти в началото за разходката...
Смелостта да кажеш пръв: "Обичам те!"
Нова връзка... Многоточието е за сладостна въздишка... Със сигурност това е едно от най- вълнуващите...
Тълкуване на сънищата – бабини деветинини или път към себепознанието
В древността се смятало, че сънищата са послания от боговете, изпълнени с пророчества и предупреждения...
От какво се страхуват мъжките уши?
И мъжкото, и женското съзнание са способни понякога да се самоизключва. Така ако не искаме да чуем нещо,...
"Помощ, деца във ваканция!"
Всички деца очакват зимната ваканция. С тяхното нетърпение расте и нашето недоумение какво да ги правим...
Колбасите нарушават бъбречната функция при децата и ги правят по-нервни
Д-р Татяна Брежнева, главен детски диетолог в Московския департамент по здравеопазване, посочва, че прекомерната...
Как да вдъхновим любимия за домакинска работа
Страстта към чистотата и реда традиционно се приписва на жената. Мъжете, възпитани с идеята, че са създадени...
Лятна ваканция в града
“Скукааа!” биха възкликнали вероятно повечето от вас. Да, така е, тя не може да бъде съперница на онази,...
Защо са важни извънкласните занимания за децата?
Живеем в такова време, че графиците на децата ни са доста запълнени, а често - дори по-пълни от нашите...
Проговарянето - когато бебето започва да общува с думи - II
Малко преди годинката детето вече осъзнава, че говорът има своето значение, а с това започва формиране...
8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
"Той не ми прави подаръци"
В първия момент оплакването „Той не ми прави подаръци“ звучи малко неприятно. Казваш си – що за меркантилна...
18 януари - Световен ден на снежния човек
Световният ден на снежния човек се отбелязва от 2011 г. и е неофициален празник на един любим в зимните...
Най-неустоимото бельо през първата любовна нощ - II
Ето и няколко съвета, които ще ви бъдат полезни в избора на най-подходящото бельо за вълнуваща любовна...
Враговете на добрия секс
Сексуалното желание може да бъде както непобедимо, така и изключително крехко. Често само едно обстоятелство,...
Не обичам детето си... - II
Прекалено рано Идеалната възраст за раждане на дете съществува само от гледна точка на медицината. Според...
Мъжете, които си тръгват без обяснение
До преди няколко месеца си мислех, че колкото и да е некоректен даден мъж във взаимоотношенията си с...
Деца пред компютъра
Компютри, игрови конзоли и прочие електронни джаджи – често децата ни искат и получават такива подаръци,...
Не викай, не скачай, не пипай!
Колко лесно би било, ако можехме да разсъждаваме поне малко като децата. Да имаме техния дух и непринуденост...
Кризата на 30-та година - I част
По времето на нашите баби 30-годишната жена се е смятала вече за престаряла. Днес на същата възраст се...
Да отгледаш бебе - преди век и сега - I
Времената се менят, модите – също. Изумително е, как методите и разбиранията в отглеждането на бебето...
Какво да не поръчваме за ядене на първа среща
Най-сетне ще излезете само двамата. Вече е демоде може би да се казва „първа среща”, при положение, че...
За дефлорацията и хората
Коя ли от нас не се е разтапяла, когато някой галантен джентълмен й е поднасял цветя? Жестът на подаряването...
Tи, той и...най-добрата му приятелка
Понякога ревността може да погуби и най-здравата връзка. Друг път обаче, тя е напълно оправдана, особено...
Компромисът – „ваксина“ срещу раздяла
Колкото и розово и красиво да е всяко начало на романтичната връзка, с времето тя се подлага на множество...
Когато сексът е източник на тревога
Когато става дума за секс, ние жените винаги сме много по-емоционални. За нас сексът е изява на чувства,...
Телевизионната зависимост
Все по-често релаксираме пред телевизора, използваме електронната кутия, за да ни приспива, гледаме към...
Опасните типове мъже
Запознанствата, флиртовете, първа среща, втора среща...може да мине наистина много време, преди да разберем,...
Разнородното семейство
Не за всякa житейска ситуация има готов съвет. Нито пък ако си много мъдър, ще се справиш непременно...
Да обичаш на Коледа
Някои Коледи се помнят вечно. И нищо не е в състояние да ги изтрие от миналото. Празникът, който помниш...
Можем ли да загърбим миналото?
„Минало – заминало”, казват старите хора. „Гледай напред” – чуваме от другите, когато си припомним с...
Колко струва щастието, старче?
Колко струва щастието, старче? - Безсънни нощи, чедо, над детското креватче; умение да се погребваш...
Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
Плашат ли силните жени?
За най-точен отговор на въпроса трябва прецизно да се изяснят всички негови компоненти. А именно: Коя...
Домашният любимец и новия член на семейството
Само до вчера любвеобилния пес или гальовното коте са били със статут на разглезено дете във вашето семейство....
Доколко тези мъжки грешки са непростими?
Няма съмнение, че ние жените се сърдим по съвсем различни поводи, за разлика от мъжете ни. Склонни сме...
Как да разпознаем женения мъж - II
Любов и празници. Той е постоянно зает през празниците и почивните дни – ту трябва да гостува на роднини,...
Отгледай уверено дете - II
По- голямото дете отвътре. При по- големите деца ( 4-7 г ), които вече чувствително разширяват социалните...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook