Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да развием социалната си интелигентност и каква роля играе в живота ни тя



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.” - Джон Стайнбек

Социалната интелигентност (Social Intelligence – SI) е способността на човек за успешно изграждане на взаимоотношения, разбиране и свързване с другите, възможността да се движи в социалните среди. Обществото поставя голям акцент върху интелигентността и знанията, оставяйки на заден план важността от връзка с другите, социализация и създаване на контакти, които всъщност заемат голяма част от живота ни и оказват голямо влияние във всяка една сфера.

Според теорията за 9-те типа интелигентност това е т.нар. интраперсонална интелигентност.

Ванеса Едуардс, публичен говорител и автор, разяснява важността от развитие на социалната интелигентност: „Силната връзка с другите подобрява дори имунната система и помага в борбата с различни болести и тревожни състояния. Самотата и липсата на контакти са сред основните източници на стрес, различни здравословни проблеми и депресия. Освен това, нашите отношения влияят във всяка една област в живота ни – от работната среда и приятелствата, до семейната атмосфера и взаимоотношенията с партньора, децата, близките ни.”

Важно е да се отбележи, че социалната интелигентност и емоционалната такава са две различни понятия: Емоционалната интелигентност е способността на човек да анализира своите мисли и чувства, толкова добре, колкото контролира и своите реакции. Ниската емоционална интелигентност може да се отрази на социалната такава на даден човек. Социалната интелигентност изисква самоконтрол и способност да се разбере как се чувстват другите. Хора с ниска емоционална интелигентност често не са в състояние да направят това.

Социалната интелигентност не е неотменна част от личността на човек, това е умение, което се придобива. Много хора смятат, че колкото някой е по-енергичен и активен, толкова по-голяма е социалната му интелигентност. Истината е, че това ниво на енергия не е от съществено значение.

Хората могат да бъдат спокойни и интровертни, но все пак високо социално интелигентни, докато един динамичен и на пръв поглед общителен, но твърде шумен и често груб човек, да е с твърде ниска социална интелигентност.


Кои са основните компоненти на социалната интелигентност?

Управление на впечатлението – това умение не е свързано с външния вид и очакванията на другите за това как да изглеждаме. В действителност, оставяме лошо впечатление за себе си, именно когато се стараем да се държим и изглеждаме по начин, който смятаме, че ще се радва на одобрение сред хората около нас. Тези, които умеят да контролират впечатлението, което оставят, не крият своята автентична същност. Те са наясно за образа, който представят пред другите, имат високо ниво на осъзнатост, когато става дума за възприятията и емоциите на хората около тях. Поради тази причина те избягват ситуациите, в които могат да обидят събеседниците си и представят себе си в най-добрата светлина.

Изкуството да вникваш в другите – хората с високо ниво на социална и емоционална интелигентност са развили умения за усещане на интуитивни мотиви, чувства и мнения на хората около тях. Те са в състояние да четат между редовете, когато комуникират и улавят всяка фина промяна в тона, изражението и езика на тялото на събеседниците си. Социално интелигентните хора притежават качества на добри слушатели и успяват да забележат визуални и тактилни намеци, които често остават пропуснати. Когато приятел или колега изпадне в неудобно положение, социално интелигентният човек успява да реагира, да усети ситуацията и да действа така, че да ги накара да се почувстват комфортно.

Умение за слушане - най-очевидният знак за социално интелигентен човек е способността да слуша добре. Това умение позволява да се създаде дълбока връзка докато научаваме повече за човека срещу нас. Слушането е умение, което рядко бива развивано и практикувано, защото повечето хора смятат, че го притежават. Истината е, че повечето не слушат ефективно, а просто изчакват своя ред да говорят. Следващия път, когато водите разговор, не се опитвайте да формулирате отговор докато събеседникът все още говори. Постарайте се да се потопите в историята му, да почувствате емоцията – ще се изненадате от това колко много ще научите.

Разговорна сила – социално интелигентните хора не само слушат добре, но и знаят как да говорят по интересен и вълнуващ начин. Те умеят да изразяват ясно себе си без да доминират в разговора, да бъдат забавни без да прекаляват. Те са овладели деликатния баланс да бъдат увлекателни, но не и смущаващи. Това се дължи на невероятното умение да усещат хората около себе си. Социално интелигентните хора са наясно как да предразположат приятелите си, да ги накарат да се почувстват ценени, обичани и значими. Хората обичат да са около тях, търсят компанията им, защото знаят, че те винаги могат да разпространят добро настроение и да създадат удоволствие от разговора.

Как да развием социална интелигентност?

На първо място е добре да знаете, че това изисква време и определени усилия. Можете да започнете като обръщате повече внимание на социалния свят около вас и постепенно да се насочвате към отделни компоненти, които да усвоявате.

Разбиране на езика на тялото – улавяне на малките жестове, промяна в гласа и изражението на човека, с когото разговаряте. Разбира се, нужна е практика и наблюдение, за да започнем интуитивно да разбираме невербалните знаци на нашите събеседници, които могат много да ни помогнат в хода на разговора.

Внимателно слушане – основен компонент за развиване на социалната интелигентност е умението да бъдете добри слушатели, да вниквате в това, което събеседникът говори, да усетите емоцията и влиянието, което думите оказват върху него докато говори, да разбирате това, което казва. За това умение се използва и понятието „активен слушател”.

Изучаване на социалните ситуации и собственото поведение – това е умението да се вгледаме в успехите и неуспехите в общуването ни, да разберем къде бъркаме и какво можем да подобрим, когато комуникираме с хората около нас. Понякога това може да означава да преодолеем една бариера от притеснение, да се постараем да бъдем по-положителни и усмихнати, живо да се интересуваме от човека срещу нас. Когато изпитвате срам или неувереност, можете да задавате въпроси за човека, с когото общувате – по този начин ще демонстрирате интерес към него, ще научите повече за интересите и нещата, с които се занимава, ще си дадете време, за да се адаптирате в ситуацията и след това ще можете да се включите по-активно и спокойно в разговора.

Превръщане на социалната интелигентност в приоритет – желанието да развиете социалната си интелигентност трябва да бъде водещо. Можете да потърсите различни публикации, мнения и видео материали, от които да черпите идеи и дори да се упражнявате сами или с близък приятел.

Позитивизъм – бъдете положителни и търсете хора, които се държат и общуват по същия начин. Често ние „попиваме” емоциите на хората около нас. Търсете контакт с такива, чието състояние искате да уловите и да отнесете към себе си.

Социалната интелигентност изисква сериозна работа. Доверието и съпричастността, които са в основата ѝ, трябва да започнат първо вътре в нас. Специалистът Джес Скот подчертава: „Когато емоционалното ни здраве е в лошо състояние, то и нашето самочувствие е понижено. Нужно е да забавим темпото и да се справим с това, което ни притеснява, за да можем да се насладим на усещането за щастие и най-вече на собствения си мир.” Най-важното нещо, което можете да направите, за да повишите социалната (и емоционалната) си интелигентност, е да изградите силна връзка със себе си.

Когато обичаме себе си, приемаме се и се чувстваме добре на мястото, където сме, ние сме в състояние да дадем най-доброто и на другите, да подхождаме с уважение и разбиране към тях като ги предразполагаме към един искрен и пълноценен разговор. Джон Стайнбек: „Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.”
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
· Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
· Хората, на които им липсва емпатия и как да се справяме с тях
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· 9 юни - Международен ден на приятелството
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Уморена ли е душата ви?
· Къде се крие истинският смисъл на любовта?
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
Неделя
26
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Криворазбраният „феминизъм”
Първата представа, която изниква в ума ми при думата феминизъм е, как не особено нежна представителка...
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
На моето силно момиче
Имам момиче и тя не играе с кукли, не харесва рокли и обноските й никак не са мили, колкото и да се старая....
Под пара
Ние бягаме, те ни гонят. Сроковете, изискванията, плановете, неотложните действия – всички се варят на...
Когато любовта се превърне в обсебване
Аз съм ти, ти – аз и нищо повече от това не ни е необходимо. Много двойки приемат тези сантиментални...
Предлагайте на момчетата и момичетата алтернативи
Имам дъщеря на 10 години. Тя е общително момиче с приятели момчета и момичета. Обича "народна топка",...
Уроците, които искам да предам на децата си
Какво остава след нас? Нечий спомен, дреха или снимка. А може би думи, потънали в забравата на деня...Ние...
Бягство от дома
Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Едно е сигурно – никой не бяга от хубавото. Домът...
Отличителните белези на идеалния мъж
Идеалният мъж вероятно не съществува в природата, но е превзел светът на женските фантазии. Досега никой...
Когато отпуската не включва пътуване
Понякога почивката през лятото се оказва време, което не знаем как да оползотворим. Когато парите не...
Еко съвети в очакване на бебето
Днес почти всяка сфера в живота ни е свързана със стремежа към щадящо околната среда поведение и начин...
Емоционална подкрепа
При всяка емоционална криза на моя приятелка ми се иска да имах диплома от Харвард по психология. Само...
Да отгледаш бебе - преди век и сега - I
Времената се менят, модите – също. Изумително е, как методите и разбиранията в отглеждането на бебето...
Най-неустоимото бельо през първата любовна нощ - II
Ето и няколко съвета, които ще ви бъдат полезни в избора на най-подходящото бельо за вълнуваща любовна...
Разведена - без срам и съжаления
Понякога нещата се объркват. Веднъж по наша вина. Друг път по негова. В трети си делим отговорността....
Закуската на децата по света
След като ви показахме храната на семействата по света и какво готвят бабите по света, ред е на още една...
За какво да НЕ говорим пред него - II
Има и такива теми, които са болезнени или неудобни, но и които не бива да отбягваме дълго време. Външният...
В търсене на мъжките чувства
Казват, че на мъжете не може да се разчита, че са егоистични и съвършено безчувствени. Разбира се, това...
"Подаръци ще има за всички от сърце..."
С наближаването на Коледа бавно, но сигурно ни обхваща онова вълшебство, което помним от детските години....
Нека не се заблуждаваме - понякога просто идва време за раздяла
Понякога сме в едни такива връзки, които хем знаем, че не ни дават почти нищо от онова, за което мечтаем,...
10 идеи за здравословен обяд на ученика
Здравословното хранене на децата в училище не е мит. Тук можете да видите 10 безплатни идеи с рецепти...
Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
Полово-неутралното отглеждане и възпитание на децата в един все по-модерен свят
Много книги и статии дават съвети за това как да отглеждаме момче и как-момиче и повечето родители избират...
Ревю: "Какво става с мен?"
Отдавна исках да напиша няколко добри думи за "Какво става с мен? Книга за всяко момиче", но както уместно...
Домашно училище за позитивно мислене
Как да научим децата си да мислят позитивно? Как да им посочим пътя към онази светла страна от живота,...
Какво трябва да учат децата в училище?
Че образователната система е в криза, това е повече от ясно. Но не е кризата само в нашата родна главоблъсканица,...
Моето първо... цвете
Обикновено казваме, че децата са цветята на Земята, но всъщност не много често се замисляме за връзката...
По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
„Моето гардже е най- хубавото”
Конкурирането е дълбоко заложено в човека. Все по някакъв показател сме предпочетени пред други, стараем...
Заекването при децата - тревоги и решения
Заекването при децата е явление с все още неустановен произход. От една страна то е смущение в речевото...
Компромисът – „ваксина“ срещу раздяла
Колкото и розово и красиво да е всяко начало на романтичната връзка, с времето тя се подлага на множество...
Оптималното тегло при децата и ролята на родителите - II
Необходим е добър пример Детето се учи до голяма степен от примера на родителите си, така че всяка...
Майчиният език се учи още в утробата
Бебетата започват да учат майчиния си език, още преди да се родят, сочат нови открития на учените. До...
За таткото - с любов
Замисляли ли сте се какъв образ има таткото в очите на децата ни? Как ние възприемаме партньора си в...
За какво спря да ми пука, когато пораснах
Не ми пука за чуждото мнение. Не, наистина. Хората винаги говорят, хората винаги недоволстват. Не можеш...
Живот след развода
Да откриеш своята половинка е трудно. Да се разделиш с нея също. Критерии за нормално семейство няма....
Съвети за поведение при тежки зимни условия
Зимните условия не трябва да се подценяват, затова от Българския червен кръст разпространиха някои полезни...
Бракът като решение на проблемите или създаване на нови
Класика е да се смята, че в наше време човек се жени по любов. Или поне сме убедени, че така трябва да...
Ох, боли!
Дълго чакаме първата крачка на детето си. Мечтаем как то ще проходи и ще се затича към нас разтворило...
Децата творят Коледа с нас: 3D снежинки от хартия
Децата обожават да са намесени в нещо голямо и важно, а коледната декорация е едно от тези неща. Празничната...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook