Как да развием социалната си интелигентност и каква роля играе в живота ни тя
 „Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.” - Джон Стайнбек
Социалната интелигентност (Social Intelligence – SI) е способността на човек за успешно изграждане на взаимоотношения, разбиране и свързване с другите, възможността да се движи в социалните среди. Обществото поставя голям акцент върху интелигентността и знанията, оставяйки на заден план важността от връзка с другите, социализация и създаване на контакти, които всъщност заемат голяма част от живота ни и оказват голямо влияние във всяка една сфера.
 Според теорията за 9-те типа интелигентност това е т.нар. интраперсонална интелигентност.
Ванеса Едуардс, публичен говорител и автор, разяснява важността от развитие на социалната интелигентност: „Силната връзка с другите подобрява дори имунната система и помага в борбата с различни болести и тревожни състояния. Самотата и липсата на контакти са сред основните източници на стрес, различни здравословни проблеми и депресия. Освен това, нашите отношения влияят във всяка една област в живота ни – от работната среда и приятелствата, до семейната атмосфера и взаимоотношенията с партньора, децата, близките ни.”
Важно е да се отбележи, че социалната интелигентност и емоционалната такава са две различни понятия: Емоционалната интелигентност е способността на човек да анализира своите мисли и чувства, толкова добре, колкото контролира и своите реакции. Ниската емоционална интелигентност може да се отрази на социалната такава на даден човек. Социалната интелигентност изисква самоконтрол и способност да се разбере как се чувстват другите. Хора с ниска емоционална интелигентност често не са в състояние да направят това.
Социалната интелигентност не е неотменна част от личността на човек, това е умение, което се придобива. Много хора смятат, че колкото някой е по-енергичен и активен, толкова по-голяма е социалната му интелигентност. Истината е, че това ниво на енергия не е от съществено значение.
“Хората могат да бъдат спокойни и интровертни, но все пак високо социално интелигентни, докато един динамичен и на пръв поглед общителен, но твърде шумен и често груб човек, да е с твърде ниска социална интелигентност. ”
Кои са основните компоненти на социалната интелигентност?
Управление на впечатлението – това умение не е свързано с външния вид и очакванията на другите за това как да изглеждаме. В действителност, оставяме лошо впечатление за себе си, именно когато се стараем да се държим и изглеждаме по начин, който смятаме, че ще се радва на одобрение сред хората около нас. Тези, които умеят да контролират впечатлението, което оставят, не крият своята автентична същност. Те са наясно за образа, който представят пред другите, имат високо ниво на осъзнатост, когато става дума за възприятията и емоциите на хората около тях. Поради тази причина те избягват ситуациите, в които могат да обидят събеседниците си и представят себе си в най-добрата светлина.
Изкуството да вникваш в другите – хората с високо ниво на социална и емоционална интелигентност са развили умения за усещане на интуитивни мотиви, чувства и мнения на хората около тях. Те са в състояние да четат между редовете, когато комуникират и улавят всяка фина промяна в тона, изражението и езика на тялото на събеседниците си. Социално интелигентните хора притежават качества на добри слушатели и успяват да забележат визуални и тактилни намеци, които често остават пропуснати. Когато приятел или колега изпадне в неудобно положение, социално интелигентният човек успява да реагира, да усети ситуацията и да действа така, че да ги накара да се почувстват комфортно.
Умение за слушане - най-очевидният знак за социално интелигентен човек е способността да слуша добре. Това умение позволява да се създаде дълбока връзка докато научаваме повече за човека срещу нас. Слушането е умение, което рядко бива развивано и практикувано, защото повечето хора смятат, че го притежават. Истината е, че повечето не слушат ефективно, а просто изчакват своя ред да говорят. Следващия път, когато водите разговор, не се опитвайте да формулирате отговор докато събеседникът все още говори. Постарайте се да се потопите в историята му, да почувствате емоцията – ще се изненадате от това колко много ще научите.
Разговорна сила – социално интелигентните хора не само слушат добре, но и знаят как да говорят по интересен и вълнуващ начин. Те умеят да изразяват ясно себе си без да доминират в разговора, да бъдат забавни без да прекаляват. Те са овладели деликатния баланс да бъдат увлекателни, но не и смущаващи. Това се дължи на невероятното умение да усещат хората около себе си. Социално интелигентните хора са наясно как да предразположат приятелите си, да ги накарат да се почувстват ценени, обичани и значими. Хората обичат да са около тях, търсят компанията им, защото знаят, че те винаги могат да разпространят добро настроение и да създадат удоволствие от разговора.
Как да развием социална интелигентност?
На първо място е добре да знаете, че това изисква време и определени усилия. Можете да започнете като обръщате повече внимание на социалния свят около вас и постепенно да се насочвате към отделни компоненти, които да усвоявате.
Разбиране на езика на тялото – улавяне на малките жестове, промяна в гласа и изражението на човека, с когото разговаряте. Разбира се, нужна е практика и наблюдение, за да започнем интуитивно да разбираме невербалните знаци на нашите събеседници, които могат много да ни помогнат в хода на разговора.
Внимателно слушане – основен компонент за развиване на социалната интелигентност е умението да бъдете добри слушатели, да вниквате в това, което събеседникът говори, да усетите емоцията и влиянието, което думите оказват върху него докато говори, да разбирате това, което казва. За това умение се използва и понятието „активен слушател”.
 Изучаване на социалните ситуации и собственото поведение – това е умението да се вгледаме в успехите и неуспехите в общуването ни, да разберем къде бъркаме и какво можем да подобрим, когато комуникираме с хората около нас. Понякога това може да означава да преодолеем една бариера от притеснение, да се постараем да бъдем по-положителни и усмихнати, живо да се интересуваме от човека срещу нас. Когато изпитвате срам или неувереност, можете да задавате въпроси за човека, с когото общувате – по този начин ще демонстрирате интерес към него, ще научите повече за интересите и нещата, с които се занимава, ще си дадете време, за да се адаптирате в ситуацията и след това ще можете да се включите по-активно и спокойно в разговора.
 Превръщане на социалната интелигентност в приоритет – желанието да развиете социалната си интелигентност трябва да бъде водещо. Можете да потърсите различни публикации, мнения и видео материали, от които да черпите идеи и дори да се упражнявате сами или с близък приятел.
 Позитивизъм – бъдете положителни и търсете хора, които се държат и общуват по същия начин. Често ние „попиваме” емоциите на хората около нас. Търсете контакт с такива, чието състояние искате да уловите и да отнесете към себе си.
Социалната интелигентност изисква сериозна работа. Доверието и съпричастността, които са в основата ѝ, трябва да започнат първо вътре в нас. Специалистът Джес Скот подчертава: „Когато емоционалното ни здраве е в лошо състояние, то и нашето самочувствие е понижено. Нужно е да забавим темпото и да се справим с това, което ни притеснява, за да можем да се насладим на усещането за щастие и най-вече на собствения си мир.” Най-важното нещо, което можете да направите, за да повишите социалната (и емоционалната) си интелигентност, е да изградите силна връзка със себе си.
Когато обичаме себе си, приемаме се и се чувстваме добре на мястото, където сме, ние сме в състояние да дадем най-доброто и на другите, да подхождаме с уважение и разбиране към тях като ги предразполагаме към един искрен и пълноценен разговор. Джон Стайнбек: „Навярно най-добрият събеседник в света е онзи, който насърчава другите да говорят.” |
|
|
Понеделник 16 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Как да изберем подарък за мъж?
Изборът на подарък може да бъде както много забавно, така и голямо затруднение. Как ще бъде прието предизвикателството...
 Възхищението във връзката - защо е важно?
Има едно чувство във всяка връзка, без което е трудно да изпитаме завършена любов. Нарича се възхищение...
 Как да не се превърнете в жертва на маниак
Пролет – време, когато копнеем за нежност, любов и страст. Но, ако вярваме на статистиката, именно в...
  Все на мен ли?
Често чуваме оплакването: „Мъжете са ужасни“, казано от жени или обратното - „Жените са ужасни“, произнесено...
  Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
  Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото
Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
  Нека не се заблуждаваме - понякога просто идва време за раздяла
Понякога сме в едни такива връзки, които хем знаем, че не ни дават почти нищо от онова, за което мечтаем,...
 Семейна капсула на времето
Времето лети и заминава необратимо, въздъхваме и се понасяме в следващия си нов ден, напълно забравили...
 Приемното семейство – една друга възможност
Преди няколко години понятието „приемно семейство“ звучеше някак екзотично. Трудно беше да се намерят...
 Какво бихте казали на по-младото си "аз"?
Имали ли сте понякога чувството, че в определен момент от живота ви определен съвет би го променил напълно?...
 Носталгия по изгубеното детство - продължение
"Когато сме жадни, пием от белите води на нашето сладко и тъжно детство." – Георг Тракл
"Всичко е...
  Феноменът късна бременност
Повечето жени днес планират своята първа бременност след 30-та година. Причините за това са не една и...
 Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
 Бебето – главният герой по време на раждането
Ако всеки момент очаквате вашето бебе да се появи на бял свят, сигурно си задавате множество въпроси....
  Мъжете, които си тръгват без обяснение
До преди няколко месеца си мислех, че колкото и да е некоректен даден мъж във взаимоотношенията си с...
  Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца
Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
  Врагът в нашето приятелство
Има приятелства, които приключват. Сигурно никога не са били истински. Но какво ли означава истински?...
  Как да пазаруваме, без да има детски сълзи?
Когато ходите с дете на баня, казват, можело да ви изяде сапуна. Разходката по магазините обаче излиза...
 Мистериите на любовта
Сякаш всичко за любовта е казано...Много автори са споделили своя опит, други философски са разсъждавали...
 Козметиката, която можем да дадем на заем...на мъжа си
„Мъжете са лишени от суета - за тях това, как изглеждат, няма никакво значение!” Авторът на тази теория...
  Как да: Изберем обувки на прохождащото бебе
Прохождането е сред най-важните събития, които родителите очакват да се случат около годинката на детето....
  Каква количка да изберем за бебето?
Преди да имаме дете обикновено мислим, че изборът на количка е по-скоро естетичен. Ами да, какво толкова?...
  Житейски уроци от нашите деца - II
Да се избавим от егоцентризма
„Сега най-важното в моя живот не съм самата аз, а децата” – това е най-неочакваното...
  Посвещение
Мое малко и светло момиче,
моя тъмна и нежна печал…
Аз не зная дали те обичам.
Зная само, че ми е...
 Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com.
На...
  Приятелска ревност
Наскоро станах част от една особена ситуация. На мястото, където обядвам, видях две свои, малко позабравени...
 За жените, мерките и стереотипите
"Виж колко й е къса полата, търси си го...като ходи така по улиците", "Деколтето й е до пъпа, така е...
  Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
 Food revolution day в България - мирна революция в името на детското здраве
Стане ли дума за здравословно хранене на децата, всеки родител действа според разбиранията си. Когато...
  Мълчаливата любов
Хората сме различни и колкото сме уникални почти толкова на брой са и начините, по които обичаме и показваме...
  Принципна е, чака принца
Мечтата на всяко момиче е да дочака своя принц. Дали на бял кон, бял мерцедес, или с вече побеляла коса,...
 Изкуството в помощ на Ани
Помните ли Ани? Малкото дете, което страда от, пригответе се: Вроден хипотиреоидизъм, Сколиоза, Спина...
  Може ли микро изневярата да е полезна за връзката ни?
Днешните времена позволяват на двама да са изключително свързани - по всяко време и по всякакъв начин....
 Митът за блондинките - I част
По правило смятаме русокоските за детско-палави, нежни, женствени, привлекателни или за...пълни глупачки....
 Отношенията ни след появата на детето
Тя: „От както се роди детето, той се промени много. Мисля, че вече не ме обича така, както преди”
Той:...
 Провалът – разочарование или мотивация
Когато се провалите в нещо, мотивирате ли се още повече за постигане на по-добри резултати, или разочарованието...
 Как да избираме детски играчки. И какви?
Да купуваш играчки - на пръв поглед това си е чиста проба забавление. Ами да, какво му е сложното, ще...
 Страничните доброжелатели
Преминаващи камиони и коли, хилтито, с което разбиват асфалта по време на ремонт, човешката глъчка –...
 Есенни занимания за деца с материали от природата
Като чуем Валдорфска педагогика, си представяме нещо много сложно, някаква теория, която човек трябва...
 Границите на вниманието към децата
Почти всеки родител се старае да е повече време с детето си (до колкото обстоятелствата му позволяват),...
|