Хиперактивни деца - говорим ли за Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност?
В последните години много сериозно се заговори за хиперактивността при децата. Някои я смятат за твърде сериозен проблем, докато други са на мнение, че такова състояние изобщо не съществува или че е твърде преувеличено, когато за него се заговори като за болест. Хиперактивността не е никак преувеличена като проблем, с който не малко родители се сблъскват, но понякога може да бъде сгрешена като диагноза и да става дума единствено за по-буйно и енергично дете, а не за дете със синдром на ADHD (английското съкращение на това състояниер, a на български е Дефицит на вниманието и хиперактивност).
Най-общо казано, хиперактивността се проявява като липса на внимание от страна на детето (то просто не може да изслуша от край до край едно ваше изречение), твърде голяма физическа активност, бърза реч и импулсивно поведение, които са видимо по-силно изразени отколкото у останалите деца. Когато не се диагностицира и не се лекува, този „проблем“ в поведението е в състояние сериозно да влоши взаимоотношенията на детето с останалите деца, комуникацията му с възрастните, както и резултатите му в училище.
“Не са редки случаите, в които обаче ние сами предизвикваме поведение, „имитиращо“ хиперактивност, а то е чисто и просто резултат от наши действия.
Необичайно активни деца са и онези, които не получават достатъчно внимание от страна на родителя, без да бъдат „заклеймявани“ като хиперактивни.”
Хиперактичн изглеждат (но може да не са) децата, на които им липсва:
Самоконтрол
Предполагам сте виждали деца, които на обществени места се държат така, сякаш са хванати от гората. Не реагират на думичката „не“ или ако реагират, то е след третото и извикване. Често родителите на тези деца са до толкова изнервени от факта, че отрочетата им ги излагат пред другите, че след непослушанието, което получават, те започват да се ядосват още повече и да крещят и дори обиждат децата си. Грешка номер едно. Преди да почервенеете от яд, си дайте сметка какво означава думичката самоконтрол и не я налагайте на децата си, преди да са навършили шест и дори седем години. Постигането на самоконтрол изисква време, а обучението в самоконтрол се нуждае от наистина огромен брой повторения през целия предучилищен период. Нещо като с кученцата е. Преди да го научите да не пишка вкъщи, трябва да го изведете поне сто пъти навън. Затова, недейте да наказвате детето си заради това, че трябва малко по-често и повечко пъти да повтаряте думичката „не“. Децата са различни. Едни ще се подчинят по-бързо, други ще се борят с нея дълго във времето, но това не означава, че страдат от хиперактивност. Ако, обаче и след седем годишна възраст ви е много трудно да овладявате детето си, добре е да се консултирате със специалист.
Търпение
Сблъсквали сте се с ревящи деца на опашка на касата на магазина, предполагам? Повтаряте за пореден път „още малко изчакай“, а то се дърпа и плаче. Не издържате, със сила го дръпвате за ръката и през зъби изръмжавате нещо неприятно. Резултатът е още по-нервно и съпротивляващо се на чакането дете. До болка познато. До към 4 годишна възраст ми беше почти невъзможно да чакам с дъщеря ми на опашка в магазина. Никога не е крещяла или буйствала, но тихичко си поплакваше всеки път. По този повод бих искала да ви накарам да се замислите дали вие обичате да стоите на опашка и колко човека познавате, които обичат да го правят? Аз лично на секундата мога да посоча поне трима приятели, които откачат, чакайки повече от десет минути. Единия път дори не успях да си купя билет за кино заради една такава позната, която на 13тата минута на опашката пред киното, просто каза „стига“ и се отказа да гледа съответния филм в този ден. Затова…проявявайте малко повече разбиране към малките. Те нямат търпение и дори и като големи не е задължително да го притежават. Намирайте им занимания, вместо да им се карате. Когато ги накарате да преброят камъчетата на гривната ви, докато чакат на опашка или покупките в кошницата, едва ли ще стигнете до извода, че са хиперактивни.
Внимание
Нима всеки от нас не се нуждае от внимание и не се радва, когато му се обръща такова? Най-елементарният пример- замислете се какво правихте, когато бяхте малки и родителите ви имаха гости? А какво правят вашите деца в тази ситуация и във всяка друга, в която не се чувстват забелязвани? Бях кротко дете, но усетех ли, че мама и татко са ангажирани с всичко друго, но не и с мен, ставах същински дявол. Помня как майка ми, улисана в подготовка за рождения ми ден и не забелязваща ме, изведнъж чу как изкрещях и се разревах с глас. Просто паднах от облегалката на дивана в старанието си да и покажа какво мога, а тя дори не беше в същата стая. Затова, ако имате „хиперактивно“ според вас дете, което не се спира, опитайте се да проследите неговата хиперактивност и кога тя е най-голяма. Дали пък не му липсва малко повече внимание? Замислете се и над това дали го изслушвате докарай, когато ви разказва нещо или твърде бързо ви доскучава? Гледате ли в телефона си, когато дъщеря ви се прибере от училище и започне да ви разказва кой и как си изпуснал таблата с обяда в стола? Помислете върху някои ваши дребни пропуски, които децата винаги забелязват, защото точно те имат очи за всичко. Липсата на внимание и занижената комуникация родител-дете е определяща за поведението на почти всеки малчуган.
Не веднъж и два пъти съм се сблъсквала с майки, които твърдят, че децата им са хиперактивни, без дори да са се посъветвали със специалист. Ако в действителност имате сериозни такива съмнения, задължително заведете детето на лекар. Но ако се оплаквате от факта, че вчера детето ви е паднало на площадката два пъти, а днес още един и за вас това е нещо ненормално, помислете пак. Повярвайте, хиперактивните деца определено се различават от останалите. Срещала съм две такива дечица, които нямат нищо общо с щуротиите и разсеяността на връстниците си. Бъдете нащрек и отговорни, не давайте диагнози, без дори да сте се потърсили професионална помощ. И на първо място- научете се да се вглеждате в себе си, в своите реакции. Премерете първо своята нервност и избухливост, преди да кажете, че детето ви притежава в повече такава. И говорете - много говорете с децата си. За тях любящото общуване е най-ценното, което можете да им предложите. |
|
|
Петък 13 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Изкуството да направиш комплимент на мъж
Няма човек, който да е неподвластен на комплимента. Ако има такива, то просто не са получавали точния...
Нашите възрастни родители имат нужда от нас
Когато наближим средната възраст, в повечето случаи имаме подрастващи деца и застаряващи родители. Фокусът...
Плашат ли силните жени?
За най-точен отговор на въпроса трябва прецизно да се изяснят всички негови компоненти. А именно:
Коя...
Как детето ни да се справи с тормоза в училище - II
Нормално е децата, които са тормозени, да се чувстват изплашени или ядосани. Но те биха могли да отблъснат...
Как да изберем подходящ пъзел според възрастта на детето?
Всички знаем, че реденето на детски пъзели е полезно за малчуганите. Но също както при останалите занимания...
Голямата детска уста
Децата нямат никакви задръжки. Те не са „култивирани” с порядки и социални норми, те са това, което са...
Клишета — на парчета!
Всеки ден се сблъскваме с тях. Те ни помагат да завършим успешно някой спор, но понякога ни разгневяват...
Криворазбраният „феминизъм”
Първата представа, която изниква в ума ми при думата феминизъм е, как не особено нежна представителка...
Ерих Кестнер и няколко думи за детството
Помните ли „Антон и Точица” или „Хвърчащата класна стая”? Може би четете „Двойната Лотхен” на детето...
Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
Книгата – най-добър приятел - II
Личният пример
Както вече казахме, няма нищо по-заразително от личния пример. Ако детето ни вижда постоянно...
Децата и наркотиците
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com.
На...
Любов без маски
В малките проучвания за връзките, които правя, най- често ми съдействат приятелките. Докато си говорихме...
Рожденият ден на вашето дете
Рожденият ден е най-вълнуващото събитие в живота на едно дете. Обградено от роднини, приятели, получава...
Отгледай уверено дете - II
По- голямото дете отвътре.
При по- големите деца ( 4-7 г ), които вече чувствително разширяват социалните...
Секс на раздяла - да или не?
Всяка любовна раздяла е различна и не може да се даде универсална рецепта нито как да протече, нито как...
Има ли възрастова граница за любовта?
Няма институция, която да издава акт за раждане на любовта. Tова чувство няма и кръщелно свидетелство,...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Реално за виртуалната любов
Дори най-върлите противници на виртуалната реалност не могат да отрекат – Интернет създаде нова ера в...
Шегата – смешна или нараняваща?
По презумпция шегата трябва да е смешна, нали затова съществува – да разтовари, да свали напрежението...
100 дини под една мишница
За хората, които носят много дини под една мишница, „скука” е непозната дума. Те не само че винаги имат...
Майчини тревоги - I
Връзката между детето и майката е вероятно най- силната от всички възможни човешки взаимоотношения. От...
Детските конфликти - да се намесим ли?
Ние сме добри родители. Поне се стараем. Защитаваме децата си и правим всичко възможно те да са добре,...
Най-неустоимото бельо през първата любовна нощ
С дрехите всичко е просто и ясно. Щом даден мъж ви ухажва, най вероятно харесва стила ви. Или още по-добре...
Възхищението във връзката - защо е важно?
Има едно чувство във всяка връзка, без което е трудно да изпитаме завършена любов. Нарича се възхищение...
8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
За плавно начало на учебната година
Първият учебен ден е източник на тъга от края на ваканцията и радост от срещата с приятелите, с учителите....
Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
Ако живеете в голям град, то вероятно сте приели тази драма - дългото придвижване по трасето към работа...
Неформалното лидерство
В последно време доста се заговори за лидерството и лидерските качества. Все по-често тази „титла“ се...
|