Възнесение Господне - Спасовден
 Спасовден е подвижен празник. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-тия ден след Великден.
За християните това е денят на Възнесението на Исус Христос, а в старите славянски традиции Спасовден е най-вече празник, свързан с култа към мъртвите.
Според вярването, душите на покойниците след Велики Четвъртък слизат на земята, границата между горния и долния свят е размита и именно на Спасовден е времето, когато трябва да се върнат.
Същата вечер, срещу Спасовден, на земята слизат русалките – сестри на самодивите - прекрасни и демонични, символ на възраждащата се природа. Те ще останат цяла седмица и ще вършат много пакости, но и ще поръсят с жива вода за плодородие на нивите. И така до Русалската неделя.
Вечерта срещу Спасовден русалките се събират да си наберат едно от магическите им цветя, което закичват в дългите си коси - росен. Смятало се, че, ако боледуваш от незнайна болест или безплодие, вечерта трябва да преспиш на някоя росенова поляна. В тази потайна нощ, самодивите са весели, щастливи и иначе пакостливите жени могат да излекуват всеки.
Задължително е да идеш с човек от другия пол, които да не ти е роднина, а също да носиш дарове за самодивите: нова кърпа, зелена стомна, печена кокошка, бъклица вино и погача. Болният трябва да сложи паница с водица, на сутринта ако плувало листенце или цвят от росен, скоро ще оздравее - значи самодивата се е смилила над него. А после от паничката трябва да пие 40 дни. С човека, който си отишъл „на росен”, оставаш побратим за цял живот.
Интересно е, че на места на Спасовската, Черешовата задушница (няколко дни по-късно) се боядисват червени яйца, подобно на Великден. Раздават се, заедно с варено жито и хляб, за помен на близките. По-късно, в събота срещу Петдесетница, е Черешова задушница.
Предшестван от молитвата за дъжд на Герман, подобно и на Гергьовден, на Спасовден е важно да завали. Затова на този ден ергените и момите обикалят нивите за да предпазят лятото от суша.
Имен ден имат Спас, Спаска, Спасимира, Сотир, Спасен |
Коментари
2010-05-14 #15  Инна Георгиева  Принцесата, къпината наистина е едно от предположенията какъв точно е бил храста (тази култура се е отглеждала там). Другите предположения са акация (малко по-лианен вид от този, които вирее у нас) и росен.
 Роси аз мисля, че точно в това е очарованието. Признавам аз съм фен на идеята да се съхрани поне спомена за старите ни традиции - без оглед, че те са чисто езически ритуали. Има страхотно единство с природата в тях 
2010-05-14 #14  Росица Инна, права си, че такъв светия в християнството няма и Свети Спас е в смисъл на Спасител. Затова в някои руски икони това име се използва, когато иконата е с Христос. Той е Спасителят.
А иначе при нас е нормално да се пресичат християнски празници с езически ритуали. Да не забравяме колко народ е минал и оставил по нещо по земите ни.
2010-05-14 #13  wildprincess Така е написано на руски.Това е името на растението на руски.Но защо в българския е влязло като горящ къпинов храст идея си нямам!!!  И на руски избщо купина не е къпина в превод!Не за първи път се сблъсквам с навлезли в употреба грешно преведени думи!Е това поне си го изясних-горящия храст не е никаква къпина!
2010-05-14 #12  Инна Георгиева Принцесата малко не те разбрах май  В превод от руски горящ храст означава "неопалимая купина" ? /руския не е моя език/
По принцип в бг пространството литеартурата свързана с християнство е преводна руска.
2010-05-13 #11  wildprincess За пореден път се сблъсквам с липса на заинтересованост у на шите учени,които трябва да внесат светлина по въпроса!!
Това до което се добрах е ,че: наименованието идвало от руски език,, наречено горящ храст, горяща къпина“ (на руски: неопалимая купина), в който Бог Яхве се явил на Мойсей,"
2010-05-13 #10  Инна Георгиева Ами това, което аз съм чела ми е било най-логично за росена - защото реално (към днешна дата, нещо което можеш да видиш, а не прочетеш) това растение може да гори, без да изгори, заради етеричните масла. Иначе срещнах също мисля и акация, но тъй като иде реч в статията за росен - реших да обърна внимание на този вариант
Разбира се, аз нямам нищо против варианта това да е било къпина.
п.с. До колкото прочетох думата, която е използвана /писмено/ означава чисто и просто храст. А от там насетне... тълкувания
Къпината е семейство розоцветни, така че росен и къпина въобщееее не са си близки 
2010-05-13 #9  wildprincess Но не познавам това растение,та ако е някакъв вид бодли  в храст,който е рода на къпините ,може и да си е то.
2010-05-13 #8  wildprincess Горящият храст на Моисей е къпина обаче. 
2010-05-13 #7  Инна Георгиева И още нещо интересно. Според книга на Петко Славейков, много хора са ходили по времето на Русалската седмица да спят на едно място пълно с росен - търновския санджак - село Армутлий. Та днешното му име е Крушето
Предполагам, че росена като растение тип бурен - все още си расте там. Та ако ще искаме да видим русалките това ще е мястото 
2010-05-13 #6  Инна Георгиева Роси и аз на места прочетох това което казваш. Търсех доста в Интернет и книги и така не успях да стигна до предхристиянския Свети Спас - и в славянски богове не го открих. Единствено Ярило е представен като бог с златен клас в ръка и интересно, че е облечен като самодивите с дълга бяла риза.
Все пак на места има и ритуални песни изпълнявани от русалии, в което се споменава Свети Спас /поне като словосъчетание/. Абе знаете какъв "карашик" е тук  Много интересен!
И искам да допълня, че такъв светия в християнството няма и Свети Спас е в смисъла Спасител. 
2010-05-13 #5  Цвети Росиии, голяма емотикония  мен ме устройва тоз режим, не само за Спасовден. Таз година големи жълтици ще ни чакат, вали та се къса, поне около Плевен. МНого е шаантаво как при нас се преплитат християнството и езичеството, а и като сложиш едно :"мойта баба казва..." Слабо няма откъм традиции 
2010-05-13 #3  Инна Георгиева Ако се сещате за момента, в който Мойсеи се качил на планината и там имало горящ храст, които не изгарял /Мойсей видял Бог в него/- това било имено растението росен.
Растението има етерично масло, което разпръсква във въздуха. Концетрацията е толкова силна, че ако има непосредствено огън растението ще се възпламени /въздуха около него/ без то да изгори. Въобще чудна работа е това росен-а. А и отровна!
Изолда 
2010-05-13 #2  Изолда Ще ми е натоварено тази седмица - през деня трябва да ходя на работа, а вечер да върша пакости  . Много увлекателна статия 
2010-05-13 #1  Симон Адева Казват, че душите на умрелите по това време са превъплатени във всички мушички и пеперудки. За това да убиеш мушичка не е добре 
|
|
Понеделник 4 Юли 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 На Велики вторник се замисляме за добродетелите
На Велики вторник от Страстната седмица Христос разказва различни нравствени поучения на своите ученици....
  Страстната седмица
След Лазаровден и Цветница, дните до Великден носят в себе си дълбок смисъл и припомнят последната седмица...
   Да си направим мартеница-бижу
Дойде ли време за мартениците, някакво радостно вълнение обхваща сърцето ми.. Не за друго, а защото свързвам...
  Кактусите - бодливите красавци
Кактусите са голямо семейство покритосеменни растения, което произхожда от Северна и Южна Америка. Само...
 Да изгладим... дрехите
Вероятно очаквахте продължението след многоточието да е “противоречията”, “различията”... Но този път...
 Една сигурност, моля!
Има разходи от семейния бюджет, които можем да отложим и дори да пренебрегнем, но когато притежаваме...
 Коледни пости - седмица 2
През втората седмица от поста вече се разрешава риба и така до Игнажден. Ограничението продължава да...
  Дървовидно алое
Родът Алое включва около 350 вида растения, които произхождат от тропическите области на Африка и Арабския...
  Коледните пости
След Коледни заговезни от 15 ноември (до 24 декември включително) започват Рождественски пости или така...
 Какво се случва на Велики понеделник?
На Велики понеделник евангелистите ни разказват как Божият син влязъл в Йерусалимския храм и го намерил...
 Новогодишните пиратки и фойерверки - забавление или заплаха за живот
От новините: Самоделна бомбичка избухна в ръцете на млад футболен фен и откъсна едната му ръка до лакътя....
 Кукувица кука за Гергьовден
Закукала кукувица
рано ми, рано за Гергьовден.
Закукала на ябълка,
на ябълка, на петровка,
на петровка...
|