Възнесение Господне - Спасовден
 Спасовден е подвижен празник. Отбелязва се винаги в четвъртък, на 40-тия ден след Великден.
За християните това е денят на Възнесението на Исус Христос, а в старите славянски традиции Спасовден е най-вече празник, свързан с култа към мъртвите.
Според вярването, душите на покойниците след Велики Четвъртък слизат на земята, границата между горния и долния свят е размита и именно на Спасовден е времето, когато трябва да се върнат.
Същата вечер, срещу Спасовден, на земята слизат русалките – сестри на самодивите - прекрасни и демонични, символ на възраждащата се природа. Те ще останат цяла седмица и ще вършат много пакости, но и ще поръсят с жива вода за плодородие на нивите. И така до Русалската неделя.
Вечерта срещу Спасовден русалките се събират да си наберат едно от магическите им цветя, което закичват в дългите си коси - росен. Смятало се, че, ако боледуваш от незнайна болест или безплодие, вечерта трябва да преспиш на някоя росенова поляна. В тази потайна нощ, самодивите са весели, щастливи и иначе пакостливите жени могат да излекуват всеки.
Задължително е да идеш с човек от другия пол, които да не ти е роднина, а също да носиш дарове за самодивите: нова кърпа, зелена стомна, печена кокошка, бъклица вино и погача. Болният трябва да сложи паница с водица, на сутринта ако плувало листенце или цвят от росен, скоро ще оздравее - значи самодивата се е смилила над него. А после от паничката трябва да пие 40 дни. С човека, който си отишъл „на росен”, оставаш побратим за цял живот.
Интересно е, че на места на Спасовската, Черешовата задушница (няколко дни по-късно) се боядисват червени яйца, подобно на Великден. Раздават се, заедно с варено жито и хляб, за помен на близките. По-късно, в събота срещу Петдесетница, е Черешова задушница.
Предшестван от молитвата за дъжд на Герман, подобно и на Гергьовден, на Спасовден е важно да завали. Затова на този ден ергените и момите обикалят нивите за да предпазят лятото от суша.
Имен ден имат Спас, Спаска, Спасимира, Сотир, Спасен |
Коментари
2010-05-14 #15  Инна Георгиева  Принцесата, къпината наистина е едно от предположенията какъв точно е бил храста (тази култура се е отглеждала там). Другите предположения са акация (малко по-лианен вид от този, които вирее у нас) и росен.
 Роси аз мисля, че точно в това е очарованието. Признавам аз съм фен на идеята да се съхрани поне спомена за старите ни традиции - без оглед, че те са чисто езически ритуали. Има страхотно единство с природата в тях 
2010-05-14 #14  Росица Инна, права си, че такъв светия в християнството няма и Свети Спас е в смисъл на Спасител. Затова в някои руски икони това име се използва, когато иконата е с Христос. Той е Спасителят.
А иначе при нас е нормално да се пресичат християнски празници с езически ритуали. Да не забравяме колко народ е минал и оставил по нещо по земите ни.
2010-05-14 #13  wildprincess Така е написано на руски.Това е името на растението на руски.Но защо в българския е влязло като горящ къпинов храст идея си нямам!!!  И на руски избщо купина не е къпина в превод!Не за първи път се сблъсквам с навлезли в употреба грешно преведени думи!Е това поне си го изясних-горящия храст не е никаква къпина!
2010-05-14 #12  Инна Георгиева Принцесата малко не те разбрах май  В превод от руски горящ храст означава "неопалимая купина" ? /руския не е моя език/
По принцип в бг пространството литеартурата свързана с християнство е преводна руска.
2010-05-13 #11  wildprincess За пореден път се сблъсквам с липса на заинтересованост у на шите учени,които трябва да внесат светлина по въпроса!!
Това до което се добрах е ,че: наименованието идвало от руски език,, наречено горящ храст, горяща къпина“ (на руски: неопалимая купина), в който Бог Яхве се явил на Мойсей,"
2010-05-13 #10  Инна Георгиева Ами това, което аз съм чела ми е било най-логично за росена - защото реално (към днешна дата, нещо което можеш да видиш, а не прочетеш) това растение може да гори, без да изгори, заради етеричните масла. Иначе срещнах също мисля и акация, но тъй като иде реч в статията за росен - реших да обърна внимание на този вариант
Разбира се, аз нямам нищо против варианта това да е било къпина.
п.с. До колкото прочетох думата, която е използвана /писмено/ означава чисто и просто храст. А от там насетне... тълкувания
Къпината е семейство розоцветни, така че росен и къпина въобщееее не са си близки 
2010-05-13 #9  wildprincess Но не познавам това растение,та ако е някакъв вид бодли  в храст,който е рода на къпините ,може и да си е то.
2010-05-13 #8  wildprincess Горящият храст на Моисей е къпина обаче. 
2010-05-13 #7  Инна Георгиева И още нещо интересно. Според книга на Петко Славейков, много хора са ходили по времето на Русалската седмица да спят на едно място пълно с росен - търновския санджак - село Армутлий. Та днешното му име е Крушето
Предполагам, че росена като растение тип бурен - все още си расте там. Та ако ще искаме да видим русалките това ще е мястото 
2010-05-13 #6  Инна Георгиева Роси и аз на места прочетох това което казваш. Търсех доста в Интернет и книги и така не успях да стигна до предхристиянския Свети Спас - и в славянски богове не го открих. Единствено Ярило е представен като бог с златен клас в ръка и интересно, че е облечен като самодивите с дълга бяла риза.
Все пак на места има и ритуални песни изпълнявани от русалии, в което се споменава Свети Спас /поне като словосъчетание/. Абе знаете какъв "карашик" е тук  Много интересен!
И искам да допълня, че такъв светия в християнството няма и Свети Спас е в смисъла Спасител. 
2010-05-13 #5  Цвети Росиии, голяма емотикония  мен ме устройва тоз режим, не само за Спасовден. Таз година големи жълтици ще ни чакат, вали та се къса, поне около Плевен. МНого е шаантаво как при нас се преплитат християнството и езичеството, а и като сложиш едно :"мойта баба казва..." Слабо няма откъм традиции 
2010-05-13 #3  Инна Георгиева Ако се сещате за момента, в който Мойсеи се качил на планината и там имало горящ храст, които не изгарял /Мойсей видял Бог в него/- това било имено растението росен.
Растението има етерично масло, което разпръсква във въздуха. Концетрацията е толкова силна, че ако има непосредствено огън растението ще се възпламени /въздуха около него/ без то да изгори. Въобще чудна работа е това росен-а. А и отровна!
Изолда 
2010-05-13 #2  Изолда Ще ми е натоварено тази седмица - през деня трябва да ходя на работа, а вечер да върша пакости  . Много увлекателна статия 
2010-05-13 #1  Симон Адева Казват, че душите на умрелите по това време са превъплатени във всички мушички и пеперудки. За това да убиеш мушичка не е добре 
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Венецианската мазилка
Венецианската мазилка идва при нас от епохите на Римската античност и Ренесанса. Тя придава индивидуалност...
 Идеи за ръчно изработени подаръци
Изборът на подаръци често се оказва голямо предизвикателство – къде заради изчерпаните идеи, къде заради...
  Съдомиялнята - лукс или инвестиция
Да наречеш някой домакински уред инвестиция може и да звучи пресилено, но не и неточно. Ако въпросният...
  Лов на Вещи - I
Случвало ли ви се е да ненамирате място за една чаша на кухненския плот или за дреха в гардероба? Или...
   "Обичам те" - фигурки от полимерна глина
Малките романтични жестове стоплят сърцето. Още по-добре ако са просто така, без повод, целящи да направят...
 9 игри от миналото, на които да научите децата през ваканцията
Дама
Играта на дама е подходяща за навън. За нея е необходим тебешир, с който да се начертае полето....
 Здравословното пестене
Всички искаме да спестяваме (поне малко), но не всеки успява. Да не кажем, че за някои хора това си е...
   Кукерите - силата да прогоним злите сили
Кукерите се появяват в различно време в различните краища на България. В Банско идват на Нова година,...
 Сама на Коледа? Не е толкова страшно - идеи от нас за една несамотна Коледа
Ами и така се случва понякога - една жена в разцвета на силите, ума и красотата си, да е необвързана,...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
 Можем да си улесним живота и да спечелим повече време за себе си
Сещате ли се за дните, в които полудявате от факта, че имате да свършите поне 10 неща, за които ви трябват...
  Мръсно, по-мръсно, най-мръсно
Сигурна съм, че сме отлични домакини и чистотата е у дома си именно в нашия дом. Вероятно всяка от нас...
|