Все на мен ли?
 Изпрати
Често чуваме оплакването: „Мъжете са ужасни“, казано от жени или обратното - „Жените са ужасни“, произнесено от мъж. Към мъжете по традиция се прибавят упреците, че те са нечувствителни, искат само секс, не помагат в домакинската работа. За жените се казва, че са меркантилни, истерични и най-вече търсят само мъже с пари. Разбира се, всяко обобщение е винаги погрешно – има прекрасни мъже и жени, има и такива, които действително е по-добре да не влизат в живота ти. Но ако точно на нас ни се случва да срещаме само ужасните им представители, това вече е повод за тревога. И е симптоматично за нас самите. Ако имаме достатъчно ум в главата, най-правилно е вместо да обвиняваме срещуположния пол за неговите реални и мними недостатъци, да променим посоката и отправим поглед към себе си.
Защо все на нас? Най-вероятно, защото причината сме самите ние. Правилните въпроси са къде и какво търсим; кои са хората, които допускаме да ни опознаят и самите ние искаме да опознаем; доколко. Всички те подсказват, че или търсим на грешното място, или по неправилния начин.
Къде очакваме да намерим своята половинка? Ако сте мъж и търсите дамата на сърцето си само по нощните клубове, не се чудете, че попадате на меркантилни или лекомислени момичета. Има хиляди жени, които не киснат всяка вечер по заведенията, не пушат цигари и не пият повече водки, отколкото вие можете да понесете. Ако сте жена и искате на всяка цена вашият любим да кара супер кола и да пръска пари с шепи, после не се тръшкайте, че мъжете търсят само секс и се отнасят към вас като с вещ. Вие сама сте се поставили в това положение.
Друг важен въпрос е какви хора допускаме до себе си и до каква степен, за да ни опознаят истински. Нормално е при запознанство в началото човек да е по-резервиран, подсъзнателно да цели получаването на повече информация за другия, а да даде по-малко за себе си. Когато доверието нараства, всеки започва да се пооткрехва, да повдига все по-нагоре завесата на своята истинска самоличност. Обикновено се получава на принципа доверие за доверие, споделяне срещу споделяне. Ала ако самите ние сме залостили прекалено здраво вратата към себе си, няма как да очакваме отсрещната страна да отвори широко портите. Ако сме мнителни и лесно се сърдим, ако подлагаме другия човек на проверки, за да видим как би реагирал в еди каква си ситуация, гарантирано няма да ни се получи сближаването. Ако ние сме повърхностни и лекомислени, да не се чудим, че попадаме на мъже, които търсят секс за една нощ. Ако все хленчим и се оплакваме от живота, да не се питаме защо жизнерадостните хора ни избягват.
Най-лошият вариант е, ако мъжът или жената притежава някакво материално благосъстояние или финансова стабилност и смятат, че това им дава свръхправа. Те си вярват, че това е достатъчно основание всички представители на противоположния пол да им падат в краката. Това е особено популярна гледна точка при мъжете. Такива екземпляри са способни да устройват истински кастинг в главите си за съвършени кандидат-съпруги. Интересното е, че сами не осъзнават абсурдните си, взаимно изключващи се изисквания – например: да е зряла и разумна жена, но в същото време да не е „емоционално похабена от предишни връзки“.
Доколко искаме и най-вече – доколко имаме търпения да опознаем другия човек? То е като да дълбаеш в търсене на полезни изкопаеми. А и няма гаранция, че действително ще напипаш златна жилка. Но щом човекът те е заинтересувал, си струва да опиташ, да му дадеш шанс да се разкрие. Някой е чаровен по природа и те печели светкавично. С течение на времето може да откриеш, че зад това стоят заучени фрази и еднообразни реакции, които майсторски прикриват празнота. Друг може да е по-затворен, да му трябва повече време, в течение на което разкриваш у него душевно богатство, дълбочина и стойностни човешки качества.
Преди да обявим всички мъже или жени за въплъщение на злото, нека честно да си отговорим къде ние бъркаме. Едва ли става дума само за лош късмет. А може би ни трябват и доза позитивизъм, както и да му махнем с ръка и да оставим всичко просто да се случва - без насилване и големи очаквания. Така стават най-хубавите неща. Единственото ни тактическо въоръжение да е, че доброто привлича добро.
|
Коментари
2011-11-30 #1  taniajo Както казва една моя приятелка Господ е събирач,т.е. събира хора,които си подхождат и си приличат.Какви хора срещаме в живота си и най-важното ,с кои хора решаваме да споделим живота си зависи от нас самите. 
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Алтернативни терапии за успокоение
Ако не сте си открили специален финансов фонд „При нужда психолог”, то когато имате спешна нужда от успокояване...
 "Дай ми назаем роклята си"
Много добре помня тинейджърските си години, когато редовно си обменяхме дрехи с моите приятелки. Моите...
  Илюзорната сигурност на нерешителността
С какво да бъде палачинката – шоколад или мармалад? Черната или червената рокля? За някои от нас дори...
 Готвим ли все още за цялото семейство?
Наскоро една приятелка, която от няколо месеца ходи на работа след второ майчинство, сподели на всеослушание...
 Чуваме ли се какво говорим?
Може би някои прочитайки това заглавие биха си казали: „Че как да не се чувам, да не съм глух/а?”. В...
  Да бъда майка и да бъда себе си
Тази почти шекспирова дилема, започна да ме измъчва с наближаването на 30-те. Една по една моите близки...
 Следродилната депресия - I
Много жени очакват с нетърпение един от най – хубавите моменти в живота си – появата на тяхното първо...
  Професия добър съсед
От скоро се появиха фирми, които предлагат да наемете домоуправител под наем. Задълженията да води домовата...
 7 фрази от метода Монтесори, които всички можем да ползваме
Монтесори концепцията не може да бъде обяснена с няколко думи. Неслучайно учителите се обучават няколко...
  Излей емоциите
Искате ли да живеете дълго и спокойно? Тогава ругайте и обиждайте. Това не изглежда като съвет, който...
 В очакване на 8-ми март - с какво да изненадаме жената до себе си
В океана от предложения за подаръци по празници като 8-ми Март, изборът на правилния, си е цяло предизвикателство...
 Детският труд - позорното петно на обществото
168 000 000 децата работят. В този момент. Не за джобни през лятото, не като помощ на баба и дядо на...
  За предразсъдъците без гордост - II
Когато трябва бързо да вземем решение да общуваме или не с някого, се опираме на опита си и със същата...
  Изкуството да се вдетеняваш - II
Маскирайте се. Ако ви е трудно (или смешно) да се преобразите в някой друг, сложете си маска. Промененият...
  18 неща, които бременните жени тайно правят
Нека си признаем, бременността не е каквото сме очаквали, както са ни казвали и каквото пише по книги...
|