9 игри от миналото, на които да научите децата през ваканцията
 Дама
Играта на дама е подходяща за навън. За нея е необходим тебешир, с който да се начертае полето. То представлява квадрати, разположени един до друг или един върху друг, а в тях са изписани числата от едно до десет. Всяко дете трябва да премине полето скачайки на един крак, като преди това хвърли камъче в някой от квадратите. Ако то излезе от схемата, детето губи реда си. Целта е да премине цялата "Дама", без да залита и да излиза от очертанията ѝ, като не трябва да стъпва в квадрата, където е хвърлено камъчето. Победител е този, който успее да мине през полето без да сгреши.
Скачане на въже
Скачането на въже се използва в много спортове като подготовка на тялото преди тежка тренировка или за развиване на пъргавост и бързина. В детската игра това се случва неусетно, като тя помага за добрата координация на горните и долните крайници. На въже може да се скача самостоятелно, но ако то е по-дълго, в играта могат да се включат неопределен брой участници. Двама от тях трябва да въртят въжето, а останалите да се редуват, като могат да изпълняват различни по вид и брой скокове. Този, който сбърка, отива да върти въжето, а другият влиза при останалите.
Игра на ластик
Нужни са разтегливо въже или дълъг ластик, като краищата им трябва да са сключени. Децата е добре да са поне три. Две от тях слагат ластика около глезените си и застават на разстояние един от друг, колкото да го опънат. Третото дете започва да го прескача, като редува десния и левия крак. Когато се върне в първоначалната си позиция, тези, които държат ластика го вдигат на нивото на прасците си и играта започва отначало. Така се продължава, като при всяко успешно преминаване на детето позицията на ластика се сменя все по-нависоко. Играта приключва, когато играчът сбърка или не може да го прескочи без да си помага с ръце. Разбира се, освен този вариант съществуват още няколко игри на ластик. Една от тях е "Немската", която може да видите във видеото.
Криеница (Жумичка)
Това е една от любимите игри на много поколения деца, особено когато се играе в топлите летни вечери, а участниците са възможно най-голям брой. Избира се едно дете, което ще търси всички останали. Харесва се място, където то да "жуми" и да "заплюва" всички, които е успяло да открие. Обикновено това е стена или дърво. След като се обърне с гръб и затвори очи, детето брои най-малко до 10, а през това време всички останали си търсят скривалища. Целта е криещите се да успеят да стигнат до първоначалното място, преди да ги е открило детето, което ги търси. Обикновено това става с много бързо тичане. Когато стигне, участникът трябва да извика "пу за мен" и да докосне стената или дървото с ръка. Но ако се случи така, че бъде открит, преди да успее да стигне, тогава търсещото дете прави същото, като казва "пу за..." и името на открития участник. Следващият, който ще брои, е този, който е намерен последен.
Гоненица
Има много вариации на тази игра, но най-разпространената сред тях е тази, в която от участниците се избира един, който се опитва да хване останалите. Когато гонещият хване някое дете те си сменят местата и то започва да гони останалите. Щом някой от участниците каже "къща" и сложи дланите си над главата във формата на триъгълник, детето, което се опитва да го хване, няма право да го докосва.
Друг популярен вариант на тази игра е "Замръзванка". Правилата са същите като при "Гоненица" с тази разлика, че когато гонещият докосне някое от бягащите деца, то трябва да остане на място и да чака някой от другите играчи да го пипне, за да го "размрази". Така то може да започне да тича отново. Играта свършва, когато детето, което гони останалите, успее да замрази всички.
Пиян морков
За тази игра са необходими трима участници. Един от тях се избира за "пиян морков", като неговата цел е да се опита да хване топката, която другите двама си подават. Ако успее - този, който я е хвърлил, застава на мястото на "пияния морков", а той заема неговото. Играта може да се играе с по-голям брой участници.
Народна топка
Играта на "Народна топка" е една от най-популярните игри, която присъства дори в програма по физическо възпитание и спорт в училищата. Но в повечето случаи тя е позната още преди децата да започнат да го посещават. За нея са нужни по-голям брой участници, най-малко 10, които се разделят на два отбора. От тях се излъчва по един "консул", който влиза в ролята на капитан. Играчите се разпределят в две равни по големина полета. Обикновено в училищните дворове има специално начертано игрище за "Народна топка", но ако няма, то може да се нарисува с помощта на тебешир.
Двата отбора заемат местата си в полетата, а консулите застават зад ограничителната им линия. Когато играта започне, капитанът подава топката на своите съотборници или се опитва да улучи противникови играчи, които бягат свободно из своето поле. Неговите съотборници също имат право да целят участниците от другия отбор. Ако някой бъде улучен, изгаря и застава зад очертанията на противниковото поле. Той става помощник на консула и също има право да хвърля и хваща топката, както и да цели останалите участници.
Играта продължава, докато не бъдат изкарани от полето всички противникови играчи. След това в полето за игра се връща консулът на отбора. Той получава топката, за да играе. Когато и той бъде улучен, играта завършва. Победител е отборът, запазил повече играчи.
Стражари и апаши
Играта е подобна на "Гоненица", но с малко по-сложни правила. От всички деца се избира едно, което брои до 10 със затворени очи. През това време останалите участници оставят по един предмет. Когато детето спре да брои, разглежда предметите и решава кой да бъде стражар и кой апаш.
Играта започва отново с броене до 10, но този път от стражарите, чиято цел е да намерят скрилите се през това време апаши. Когато това се случи, казват фразата "Стражарска марка, бум-печат, от днеска ставаш мой събрат" и апашът става част от противниковия отбор. Играта продължава, докато стражарите не хванат всички апаши.
Ръбче
Тази игра се играе с топка на улицата, затова е важно да се намери безопасно място, където няма автомобили. Участниците трябва да бъдат най-малко двама, но винаги е по-забавно, когато са повече. В този случай децата трябва да се разделят на два отбора и да застанат на двата отсрещни тротоара. Целта е топката да уцели противоположния ръб на бордюра и да се върне при този, който я е хвърлил. Така той ще спечели 10 точки. При улучване на вътрешния ъгъл между бордюра и паважа или асфалта ще получи 5 точки. При изпускане на топката или непостигната цел е ред на противоположния отбор. Играта печели този, който е събрал най-много точки.
Източник: dnevnik.bg |
|
|
Събота 15 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 30
Ден 30 от Коледните пости. С наближаването на Коледа почти не ми остава време за нищо. Работните ангажименти...
 Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
  9 причини да хванем парцала
Пролетно почистване на домовете ни – ясно е, че трябва да се свърши - къде с по-малко, къде с по-голяма...
 Хюга – урок за щастие и уют от Дания
Датчаните са определяни за една от най-щастливите нации (заедно с швейцарците и исландците). Макар не...
   Декоративните възглавнички
Солидните и функционални вещи формират основния облик на нашето жилище, но малките детайли са тези, които...
  Когато нямаше Коледа
А имаше време, когато нямаше Коледа … Не съвсем, но поне не официално. Православната църква си отбелязваше...
  Моето първо... цвете
Обикновено казваме, че децата са цветята на Земята, но всъщност не много често се замисляме за връзката...
 Да оцелееш по Коледа
Нека си говорим открито – Коледа е най-трудното време в годината. Липсата на време буквално ни задъхва,...
  Нова „одежда” за стария диван
Обикновено не забелязваме как обичния ни стар диван бавно, но безнадеждно се протрива и избелява. При...
  Полезни съвети, ако сте с куче на път
Лято е – време за пътувания и летни приключения, за туристически открития и споделени моменти с любимите...
   Елхи - шишарки
Тази Коледа реших да не си купувам елха. Не исках в дома ми да има нито отсечено дръвче, нито пластмасово,...
  Лазаровден
Лазаровден е първият от трите големи празника, свързани с чудото на Възкресението, следван от Цветница...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 14
Започваме новата седмица от Коледните пости, ето ни в ден 14. В петък вечер бяхме на гости на свекъра,...
  Елементите на българската сватба
Всяка жена, която е казала заветното „Да”, иска най- страхотната сватба за всички времена. Когато започне...
 Успение Богородично
На 15 август (28 август, по стар стил) по стара българска традиция се празнува Голяма Богородица или...
 21 декември - Православна църква почита Света мъченица Юлиания
Българската православна църква почита днес Света мъченица Юлиания и пострадалите с нея 500 мъже и 130...
 Клепоухият приятел - II
храна и купичка – Противно на схващанията, тези зайчета не се хранят със зеле и моркови, нито с други...
 Нов живот за балкона? Толкова е лесно
Сгъваеми мебели, градинска пейка, системи за окачване, много цветя и още идеи - ето как да вдъхнете нов...
  Св. Харалампий
На 10 февруари почитаме Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Празникът остава в българската...
 Съединението на Княжество България с Източна Румелия в документи от архива
На 8 септември 1885 г. Александър I издава прокламация, с която се обявява за „княз на Северна и Южна...
 Антоновден
На 17 януари църквата почита паметта на преподобний Антоний Велики, първият всепризнат основоположник...
  Оригинални новогодишни късмети
Новогодишните късмети остава вечен извор на вълнение и за децата, и за възрастните. Поверието, че каквото...
 Екологичният ремонт: подбор на материалите - II
Ако искаме нашия ремонт да е екологичен, по-добре да избягваме:
Ламинатът
Това подово покритие е...
 Втори живот на вещите - рециклиране за устойчиво развитие
Устойчивото развитие стимулиращо естественото природно равновесие в епохата на индустриален подем, се...
  Тодоровден
Тодоровден е един от първите пролетни празници в народния календар. Отбелязва се в първата събота след...
 15 юли - св. княз Владимир Велики
На 15 юли Православната църква празнува паметта на св. княз Владимир, покръстител на руския народ. Той...
 Кактусите - бодливите красавци II
Почва и пресаждане
Кактусите нарастват бавно, затова трябва да се пресаждат рядко – на 4-5 години. Най-подходящият...
   Коледни играчки от шишарки
С малко усилия и малко финанси можете да се сдобиете с уникални играчки за декорация, които можете...
 Идеи за ръчно изработени подаръци
Изборът на подаръци често се оказва голямо предизвикателство – къде заради изчерпаните идеи, къде заради...
   Стайни растения за мързеливци
Вечно забравяте да полеете цветята, обичате да проветрявате през зимата и не знаете какво е това наторяване...
 Модерно и просторно излъчване за вашия хол и дневна
Усещане за уют, топлина, комфорт, в комбинация с много стил и модернистична визия - това е атмосферата...
 Парти идеи за Хелоуин: Сандвичи-мумии
Решили сте да направите Хелоуин парти и търсите идеи за храна? Тези сандвичи ще спечелят вашите гости...
 5 причини да си завъдим индрише у дома
Индришето (Pelargonium roseum) е традиционно за българския дом растение. Почти всяка селска къща има...
  Арт Терапия
Ако стресът беше дреха, то тя би била плътно прилепнал латексов костюм. Обличаш си го сутрин или в определени...
  Топло вълнено одеялце за студените дни
Когато навън дърво и камък се пука от студ, а у дома отоплителните уреди едвам насмогват, няма по-голямо...
   Арт дрешка за кутията за подправки
Случвало ли ви се е да се привържете към вещ, която както се казва в един забавен израз "тя ви оставя,...
 Съвети за по-топъл дом през зимата
Отново сме в началото на поредния отоплителен сезон и би било полезно да помислим преди големите студове...
 Няколко идеи за малка детска книжка
Приказката за лека нощ е стара традиция. Вероятно кратки чудновати историйки преди лягане са слушали...
 Събор на архистратиг Михаил и Светите Ангели
8 ноември е определен от църквата за празник на безплътните небесните сили и борец против духовете на...
 Как да се почувстваме като местен, когато пътуваме?
Все повече хора искат да се почувстват като местните хора, когато пътуват. Искат да усетят атмосферата,...
|