Феноменът късна бременност
Изпрати
Повечето жени днес планират своята първа бременност след 30-та година. Причините за това са не една и две. Най-често изтъкваната е кариерата и то с пълно основание. Докато в годините на „светлия” комунизъм жените, първо са раждали децата си и после са тръгвали да жънат професионални успехи, то в нашето съвремие това е трънлив и мъчителен път. Защото въпреки голямото старание на държавата да защити майчинството, на практика жената с дете се смята за ненадежден служител. За разлика от останалите си колеги, тя не остава след работно време, не се труди по празниците, не се отзовава на всяко повикване – а това са всички онези неписани правила, които според работодателите показват хъс за професионално развитие.
Разбира се, не всички представителки на нежния пол, са се наточили да жънат невероятни професионални успехи. Дори и днес за много млади жени най-големият приоритет е традиционния блян по дом и семейство. Но макар и лесно постижим наглед, пътя към този идеал също е изпълнен с подводни камъни. Докато в миналото хората са се женили за „първото либе” (или най-късно за второто), то днес жените минават през множество несполучливи връзки, мъчителни отношения с психопати и неспособни за обвързване екземпляри, докато открият мъжа, които е подходящ за баща на децата им. И така в търсене на другата половинка често превалят 30-та година.
Ето това са основните причини (не рядко действащи в комбинация), всички медицински предупреждения за рисковете на късната бременност, да остават глас в пустиня. Фактът е неоспорим – съвременните жени раждат близо десет години по-късно от своите майки. Ако тази тенденция продължи, съвсем естествено е да се замислим какви биха били последствията за човешкия род след още 20, 50, 100 г. Някои специалисти рисуват катастрофална картина – повече новородени с генетични дефекти, спонтанни аборти, майки, които не могат да доживеят пълнолетието на децата си. Съществува обаче и една друга теория, която намира все по-солидни научни доказателства – че поколение след поколение късната бременност води до по-голяма продължителност на живота.
А логиката на тази хипотеза е проста и може да се наблюдава в целия животински свят. От гледна точка на природата, основната цел на нашето съществуване е да създадем и отгледаме поколение. След като изпълним тази мисия, ние ставаме ненужни и умираме. Ако обаче все по-късно раждаме децата си и те на все по-късно стават способни сами да създадат поколение, това води до генетични изменения, които ще удължат продължителността на човешкия живот. С това майката-природа за пореден път доказва своята изобретателност, нещо което ние наричаме еволюция.
Дали тази теория ще се докаже на практика – само времето ще покаже. Истина е обаче, че все повече жени, които раждат на 30, 35, 40 имат здрави деца и се чувстват по-жизнени и млади. В този ред на мисли, е напълно възможно по-голямата продължителност на живота през последния век да се дължи не толкова на развитието на медицината, колкото на факта, че жените са започнали да раждат по-късно. |
Коментари
2013-11-25 #6 Боряна Стоянова
2013-01-23 #5 Жана Аз също се омъжих на 28,родих на 29 и 35.Сигурна съм, че всеки прави своя избор според своите убеждения. Няма нищо лошо да станеш родител точно когато си готов за това,а не поради неясни обстоятелства. По- възрастните родители са по-отговорни за възпитанието на децата си,по-търпеливи и успяват да се сприятелят лесно с тях.
2011-10-17 #4 Снежана Станева Да,Деси, права си!!!Така постъпва всяка майка,която е родила с любов децата си-тя и така ги отглежда!!!
2011-10-17 #3 Десислава Симеонова Омъжих се на 27, родих първата си дъщеря на 29, втората - на 37 години, сега съм на 39. От хората съм, които решават първо да завършат образование, да започнат работа, а след това - да създават и отглеждат поколение. Родителството, освен инстинкт и любов, е и всеотдайна отговорност. Давам си пределно ясна сметка, че Господ е с мен - затова така ми се случват нещата. Моля се и децата ми да имат сили и право на подобен избор. Разбира се, по-младата майка е и по-енергична и по-свежа . Стремя се да не "изоставам" и да съм близо до децата ми, във всякакво отношение. Ролята на партньора, на таткото е също толкова неимоверно важна. Стабилността, спокойствието и уюта в дома се дължи и на двамата родители. Формули няма, нито правила - всеки решава как да извърви пътя си. Поздрави на всички майки, споделящи сайта!
2011-10-08 #2 STANEVA Предимството е в това,че една майка на по-стабилна възраст изгражда по-здрава връзка между детето си и нагласата и и разбиранията и при възпитанието,а от това/ струва ми се/ едва ли има по-важен фактор.Времето в което живеем е век на нарко и други зависимости,време на открит цинизъм и разюздано поведение на младите хора.Да не забравяме, че забравяйки всичко това сме потентциална заплаха както за самите нас така и за криворазбраното ни модернизирано общество!!!
2010-02-22 #1 Цвети Темата е много щекотлива, заедно с тази за майчинството и кариерата. Става ясно от практиката, че раждаш след/около университета/училище, или около/след 30-те и нагоре. Или преди да започнеш да градиш кариерата и детето ти да расте заедно с нея, или едва когато усещаш, че си стъпил на някаква основа в професионален план...Аз лично съм за бебета на всяка възраст, стига да си поне малко емоционално узрял или да не се пенсионираш окло първи клас на детето Но в защита на по-младото майчиство ще кажа, младите майки са по-енергични и са по-близки до децата си, когато растат, така си мисля. И все пак признавам, че да имаш дете на по-късна възраст има своите пре димства
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Здравословният егоизъм в майчинството
Имам една приятелка, отдадена майка на две деца. Когато дъщеря й беше последна година в гимназията и...
Какво означава да бъдем успешни?
Успехът за всеки представлява нещо различно и индивидуално, но повечето хора са съгласни с тезата, че...
Жените, които никога не млъкват
Една карикатура в книга по приложна психология много добре олицетворяваше многословието на жените и се...
Защо трябва да спрем постоянно да се съобразяваме с децата си?
Децата са най-големият консуматор в света, дори децата да са във възраст, в която те дори не са в състояние...
Как да излезем сухи от водата
На всяка от нас рано или късно се случва – да усети недвусмисленото внимание на шефа, съпругът на колежката...
Доколко тези мъжки грешки са непростими?
Няма съмнение, че ние жените се сърдим по съвсем различни поводи, за разлика от мъжете ни. Склонни сме...
Любовта между екстроверт и интроверт
Любовта често изненадва, събираща в едно полярни противоположности, среща ни с „нашия” човек, когато...
Критичното мислене и децата
Днешният дигитализиран свят предлага на децата океани от информация. Те обменят данни, споделят, имат...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Идеи за детски занимания без пари
Всеки родител е изпитал усещането вече да не знаеш как да забавляваш детето. Едно или по-голяма група,...
Конфликтите в любовта
Съгласни ли сте с мен, че има нещо странно в двойки, които никога не се карат? Уж се очаква да кажем:...
Майчинският инстинкт – митове и реалност II
Пет истини за майчинския инстинкт
1. Майчинският инстинкт не е достатъчен за правилното отглеждане...
|