Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дафни дю Морие - „Няма връщане назад в живота. Няма втори шанс”



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Ясно е, че животът трябва да бъде издържан и изживян. Как да го живеем обаче е проблемът.


Дафни дю Морие, английска писателка и драматург, е един от най-обичаните автори на популярната фантастика на своето поколение. Нейните романи, известни със своята страст, напрежение и тревожно, откровено, психологическо поведение на героите, които често са в капана на нездраво обсебващи отношения, я утвърждават като майсторски разказвач. Тя пише и пиеси, разкази, биографии. Благодарение на нейните творби, носещи специфична мистериозна атмосфера, Дафни дю Морие заема специално място в литературата от 20-ти век, привличайки широка аудитория. Сред най-известните ѝ произведения са „Ямайка“ (1936), „Ребека“ (1938), „Тъй завърши нашата нощ“ (1946), „Братовчедката Рейчъл“ (1951), сборникът с разкази „Птиците“ (1963) и др.

Луксът никога не ме е привличал. Винаги съм харесвала малките неща – книгите, да бъда сама или с някой, който ме разбира.


Авторката е родена на 13 май 1907 г. в Лондон (Англия) в богато бохемско семейство със сериозен исторически и артистичен произход – майка ѝ е актрисата Муриел Бомонт, а баща ѝ именитият актьор сър Джералд дю Морие. Тя получава образованието си предимно вкъщи от гувернанти, заедно с двете си сестри, с които е много близка, свързани в един свят на въображение, истории и фантазия. Ранните ѝ години, през които се радва на свобода във всяко едно отношение, без финансови и родителски ограничения, ясната връзка с нестабилния ѝ баща и тревожните чувства около майка ѝ, оказват огромно влияние върху бъдещата ѝ творческа работа. Тя започва да пише още в тийнейджърските си години, въпреки опитите на семейството ѝ да я разубеди.

Жените искат любовта да е роман, а мъжете – разказ.


След пубертета Дафни прекарва времето си в плаване с ветроходни лодки, пътувания с приятели и писане на истории. Престижна издателска къща приема първата ѝ творба, когато е на 20-годишна възраст, а нейното публикуване ѝ носи не само слава, но и вниманието на един красив войник, майор (по-късно генерал-лейтенант) Фредерик Браунинг, с когото сключват брак през 1932 г. Двамата имат три деца (Теса, Флавиа и Кристиан). Въпреки многогодишния си брак със Сър Браунинг, Дафни признава, че е бисексуална (така наречената от нея "венецианска тенденция") и има близки отношения с няколко жени, включително актрисата Гертруд Лорънс.

...пази само за себе си нещата, от които боли.


Един несполучлив период в Египет като армейска съпруга поражда вдъхновението за написването на най-известния роман на Дафни дю Морие - „Ребека“ (1938). По време на войната и след нея, отношенията на английската авторка и Сър Браунинг се влошават. Това я подтиква да напише и пиеса „The Years Between" (1944), която изследва последиците от войната върху брака.



Писателите трябва да бъдат четени, а не гледани или слушани.


„Ребека“ (1938) е най-популярният и емблематичен за авторката роман: „Нощес сънувах, че съм се върнала в Мандърли“ – това е едно от най-култовите и известни изречения в литературата, с което започва книгата. Различна, драматична, изненадваща в моментите, когато си мислиш, че знаеш какво предстои да се случи, съчетаваща в себе си мистерия, готически трилър, тайни, престъпления, напрежение, написана с богат и красив език. Дафни дю Морие успява да изгради незабравими герои, а ярките описания и неповторима атмосфера допринасят за това романът да предизвика истинска сензация. „Ребека“ е поставена на 14то място в „съкровищницата на англоезичната литература“ от участниците в класацията „Голямото четене“ на Би Би Си. Великият Алфред Хичкок, ненадминат майстор на съспенса, екранизира романа „Ребека“ през 1940 г. – за този филм той получава и единствения си „Оскар“.

„Колко ли хора по тази земя страдаха само защото не можеха да се отскубнат от собствената си паяжина от нерешителност и плахост и от безразсъдна слепота сами вдигаха пред себе си висока и крива стена, зад която се криеше истината“. (из „Ребека“)


Сборникът с разкази „Птиците“ също предизвиква голям интерес и внимание сред читателите – впечатляващите истории са определяни като психо-фантастични или разкази на ужаса. Любителите на разкази със сигурност ще оценят майсторството и стила на невероятната дю Морие. По сборника са направени едни от най-големите филми на ХХ век - отново дело на режисьора Алфред Хичкок. Той режисира филма с едноименното заглавие през 1963 г. В екранизацията участват Род Тейлър и Типи Хедрен – това е и първият ѝ дебют като актриса. През 2016 г. филмът е определен за „културно, исторически и естетически значим“ от Library of Congress (националната библиотека на Съединените щати, намираща се в Вашингтон – това е най-голямата библиотека в света) и е включен в регистъра за опазване на филми. През 1991 г. филмът печели и наградата Horror Hall of fame.

Чудя се защо местата са толкова по-красиви, когато си сам.


Интересен факт е, че Дафни дю Морие е обсебена от миналото. Докато съвременните писатели се занимават критично с теми като войната, отчуждението, религията, бедността, психологията и изкуството, експериментирайки с нови техники като потока на съзнанието, Морие издава "старомодни" романи с ясни разкази, които привличат любовта на публиката към фантазията, приключенията, сексуалността и мистерията. В някои от нейните романи обаче тя преминава отвъд техниката на романтичната формула, за да постигне силен психологически реализъм, отразяващ силните ѝ чувства към баща ѝ и в по-малка степен до майка ѝ.

Ако само имаше откритие, което да бутилира паметта, като аромат. Да не избледнява, да не остарява. И тогава, ако някой иска, бутилката може да бъде отпушена и моментите ще могат да се преживеят отново и отново.


Смъртта на съпруга ѝ през 1965 г. оказва дълбоко влияние и нейното безпокойство се усложнява от нарастващото чувство, че нейният талант за фантазия и богато въображение намалява. Впоследствие английската авторка влиза в период на творчески и личен упадък, завършващ с нервен срив през 1981 г. Тя умира в дома си в Корнуол през 1989 г. на 81-годишна възраст. По нейно желание тялото ѝ е кремирано и пепелта ѝ е разпръснато по скалите близо до дома ѝ.

Щастието не е нещо, което притежаваш и което трябва да отстояваш, то е качество на ума, състояние на духа.


Дафни дю Морие е една от най-забележителните жени в световната литература със собствен впечатляващ стил, който и до днес привлича нови читатели и почитатели. Ако не сте попадали на нейни творби, то задължително я добавете в списъка си с книжни желания – няма да съжалявате.


„Ребека“ – преводач: Емилия Л. Масларова
„Птиците“ – преводач: Мариана Шипковенска
Виж още статии за:   Цитати, мисли, афоризми · Личности ·
Коментари
2019-07-15 #2
Виктор
Когато една жена престане да обича мъжа си я навяват такива мисли.
2019-07-14 #1
бай Гъдю
Че кой е разбрал жена до сега и то еврейка?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Херман Хесе: „Мъдростта е да мислиш с песимизъм, а да действаш с оптимизъм"
· 30 години от смъртта на незабравимия Фреди Меркюри
· Гена Димитрова: Живях от изкуство, живях от любов…
· 16 крилати фрази на Марк Твен, които ще ви усмихнат
· Ако животът на човек е прост, следва да дойде удовлетворението
· Това, което на едно ниво на виждане е конфликт, на друго ниво е хармония""
Виж още статии за:   Цитати, мисли, афоризми · Личности ·
Четвъртък
12
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
НАСА откри нова Луна
Астрономите на НАСА откриха нова Луна, която обикаля около астероид на 75 милиона км от Земята, съобщава...
Родих се да живея в бури…
Родих се да живея в бури… Родих се да живея в бури – но ей живота ясноок ръка на устните ми тури: “Чуй,...
Норвегия пуска доказано ефективно лекарство за превенция срещу ХИВ
Като част от своята национална здравна политика, Норвегия включва в списъка си с безплатни лекарства...
Изумително изкуство от сухи листа
Омид Асади е млад английски артист от ирански произход, който се вдъхновява от нещо твърде преходно -...
Как да обясним раздялата на децата?
Понякога в живота ни настъпва момент на раздяла. И каквото и да си мислим в началото на стъпката, едно...
Задава се дълга магнитна буря. Как да се предпазим
Слънцето ни се „усмихна“ днес в много интересна поза. „Усмивката“ му обаче ще изпрати към Земята порция...
Из глава „Обичам те”. Излиза книга за журналиста Милен Цветков
Книгата „379 дни с Милен Цветков. Историята на една очаквана любов" (от Книгомания) излиза в негова памет....
Кои са най-популярните имена сред родените през 2019 г. бебета?
Най-често българите са кръщавали новородените си деца през 2019 г. с имената Виктория и Александър. Миналата...
Самотата
Когато си сам, ти не си сам, а си просто самотен - а между това да си сам и самотен има огромна разлика....
Джоузеф Хелър: "Ако характерът е съдба, тогава добрите хора са обречени."
"Съдбата е нещо добро, когато се развива в твоя полза. Когато не се развива в твоя полза, не я наричай...
Духовната интелигентност
Течението сякаш ни понася по вълните на живота. Много пасажери вероятно дори не знаят името на кораба,...
Народните будители: Христо Ботев
"Няма "власт" над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото...
Баба Тонка Обретенова - несломимата сила на българската жена
"Четирима сина загубих! Двамата са в гроба, а другите полуживи. Но още четирима да имах, пак ще ги накарам...
Това, което на едно ниво на виждане е конфликт, на друго ниво е хармония""
„Ако погледнем процесите си в кръвта под микроскоп, ще видим, че се води една адска битка. Всички видове...
Цветята на малката Ида
— Бедните ми цветя, съвсем увехнаха! — каза малката Ида. — Снощи бяха тъй хубави, а сега главичките им...
Излишните неща в куфара
Дойде сезонът на почивките и пак започнахме да мислим коя рокля да сложим в багажа и коя да оставим в...
Впечатляващото изкуство на фестивала "Burning man"
Фестивалът на авангардното изкуство се провежда за 11 година в пустинята Невада, САЩ. Темата на изданието...
„Има само едно хубаво нещо в живота и това е любовта."
„Аз съм виждал пияници с мъдрост в очите. И леки жени с чисти лица. Познавам силни хора, които са ридаели...
Достойнството - костната система на човешката нравственост
"Достойнството. Някога тая дума е обяснявала всичко, даже бездумието. Но сега става все по-евтина и по-евтина....
„Красотата е единственото нещо, заради което си струва да се живее.“
„Омъжих се за археолог, защото колкото по-стара ставах, толкова повече той ме оценяваше.“ „Красотата...
Посрещаме септември със "Синя Луна"
Любителите на астрономията трябва да оградят петък (31 август) в техните календари, като датата предлагаща...
Лопе де Вега: "Който не почука на сърцето, напразно чука на вратата."
Ако е казано добре, то не е ли все едно на какъв език? Да се скрият любовта, парите и грижите е невъзможно:...
Януари - Мира Дойчинова
Януари съм... Господи, тъкмо започвам тази толкова нова и чиста година... С обещания – много. До последно...
Любовните филми с незабравими саундтраци
Най- добрите любовни филми на едно място. В началото бях вдъхновена от тази идея и мислех, че е лесна...
Пътуването като терапия
Нещата, които са полезни за физическото ни здраве и благополучие, невинаги ни доставят вътрешно удовлетворение...
Без любов
Без любов от днес нататък ще живея. Независима от телефон и случай. Няма да боли. И няма да копнея. Ставам...
Между истерията и депресията: Нова Година
„Къде ще бъдеш на Нова Година?”, „А с кого?”… Това са най- омразните въпроси в края на годината, особено...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
Джиду Кришнамурти: "Винаги съществува конфликт, ако искате да станете нещо"
Болшинството от нас живее в света на видимото, измамното. Всички наши вярвания са илюзии, непритежаващи...
Безопасно ли е около училищата и детските градини около теб? Подай сигнал!
За периода 2017-2021 година са загинали 619 пешеходци и са били ранени 8119. Загиналите деца са 27, а...
Забравените илюстрации на Салвадор Дали към "Алиса в страната на чудесата"
Салвадор Дали, известен и вече любимец на арт средите художник, се съгласява към края на 60-те да илюстрира...
Понякога не трябва да започнеш нова глава, а да затвориш цялата книга
Понякога не трябва да започнеш нова глава, а да затвориш цялата книга....
Англичанките и техните шапки
Всяка нация има своята емблематична шапка. В Русия това са ушанките, във Франция-баретите, а в Англия,...
Заключваха ме...
Заключваха ме - счупвах всяка брава, не чувствах как вината в мен тече! А в сянката ми девствено лилава се...
Когато прегръщаме наранените си деца, прегръщаме детето в себе си
Когато вдъхваме надежда на децата си, получаваме надежда за себе си. Когато утешаваме децата си, ...
"Нешънъл Джиографик" излъчи победителите в конкурса за снимка за 2016 г.
"Нешънъл Джиографик" обяви победителите в конкурса си за снимки за 2016 година. Пътешественици от цял...
Калиграфията - поглед към красивото, поглед към себе си
Попадали ли сте някога на актовете за раждане на вашите прародители от началото на миналия век например?...
"От сън дълбок се събуди..."
"...От сън дълбок се събуди", но не и с широко затворени очи...
Манифест за провъзгласяване независимостта на България
Манифест за провъзгласяване независимостта на България е прочетен от княз Фердинанд на 22 септември 1908...
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка....
Правилно избраните битки са половин победа
Правилно избраните битки са половин победа....
19 август - Световен ден на фотографията
Фотографията се приема за изкуство на 19 август 1839 г., когато френското правителство представя изобретението...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook