Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дафни дю Морие - „Няма връщане назад в живота. Няма втори шанс”



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Ясно е, че животът трябва да бъде издържан и изживян. Как да го живеем обаче е проблемът.


Дафни дю Морие, английска писателка и драматург, е един от най-обичаните автори на популярната фантастика на своето поколение. Нейните романи, известни със своята страст, напрежение и тревожно, откровено, психологическо поведение на героите, които често са в капана на нездраво обсебващи отношения, я утвърждават като майсторски разказвач. Тя пише и пиеси, разкази, биографии. Благодарение на нейните творби, носещи специфична мистериозна атмосфера, Дафни дю Морие заема специално място в литературата от 20-ти век, привличайки широка аудитория. Сред най-известните ѝ произведения са „Ямайка“ (1936), „Ребека“ (1938), „Тъй завърши нашата нощ“ (1946), „Братовчедката Рейчъл“ (1951), сборникът с разкази „Птиците“ (1963) и др.

Луксът никога не ме е привличал. Винаги съм харесвала малките неща – книгите, да бъда сама или с някой, който ме разбира.


Авторката е родена на 13 май 1907 г. в Лондон (Англия) в богато бохемско семейство със сериозен исторически и артистичен произход – майка ѝ е актрисата Муриел Бомонт, а баща ѝ именитият актьор сър Джералд дю Морие. Тя получава образованието си предимно вкъщи от гувернанти, заедно с двете си сестри, с които е много близка, свързани в един свят на въображение, истории и фантазия. Ранните ѝ години, през които се радва на свобода във всяко едно отношение, без финансови и родителски ограничения, ясната връзка с нестабилния ѝ баща и тревожните чувства около майка ѝ, оказват огромно влияние върху бъдещата ѝ творческа работа. Тя започва да пише още в тийнейджърските си години, въпреки опитите на семейството ѝ да я разубеди.

Жените искат любовта да е роман, а мъжете – разказ.


След пубертета Дафни прекарва времето си в плаване с ветроходни лодки, пътувания с приятели и писане на истории. Престижна издателска къща приема първата ѝ творба, когато е на 20-годишна възраст, а нейното публикуване ѝ носи не само слава, но и вниманието на един красив войник, майор (по-късно генерал-лейтенант) Фредерик Браунинг, с когото сключват брак през 1932 г. Двамата имат три деца (Теса, Флавиа и Кристиан). Въпреки многогодишния си брак със Сър Браунинг, Дафни признава, че е бисексуална (така наречената от нея "венецианска тенденция") и има близки отношения с няколко жени, включително актрисата Гертруд Лорънс.

...пази само за себе си нещата, от които боли.


Един несполучлив период в Египет като армейска съпруга поражда вдъхновението за написването на най-известния роман на Дафни дю Морие - „Ребека“ (1938). По време на войната и след нея, отношенията на английската авторка и Сър Браунинг се влошават. Това я подтиква да напише и пиеса „The Years Between" (1944), която изследва последиците от войната върху брака.



Писателите трябва да бъдат четени, а не гледани или слушани.


„Ребека“ (1938) е най-популярният и емблематичен за авторката роман: „Нощес сънувах, че съм се върнала в Мандърли“ – това е едно от най-култовите и известни изречения в литературата, с което започва книгата. Различна, драматична, изненадваща в моментите, когато си мислиш, че знаеш какво предстои да се случи, съчетаваща в себе си мистерия, готически трилър, тайни, престъпления, напрежение, написана с богат и красив език. Дафни дю Морие успява да изгради незабравими герои, а ярките описания и неповторима атмосфера допринасят за това романът да предизвика истинска сензация. „Ребека“ е поставена на 14то място в „съкровищницата на англоезичната литература“ от участниците в класацията „Голямото четене“ на Би Би Си. Великият Алфред Хичкок, ненадминат майстор на съспенса, екранизира романа „Ребека“ през 1940 г. – за този филм той получава и единствения си „Оскар“.

„Колко ли хора по тази земя страдаха само защото не можеха да се отскубнат от собствената си паяжина от нерешителност и плахост и от безразсъдна слепота сами вдигаха пред себе си висока и крива стена, зад която се криеше истината“. (из „Ребека“)


Сборникът с разкази „Птиците“ също предизвиква голям интерес и внимание сред читателите – впечатляващите истории са определяни като психо-фантастични или разкази на ужаса. Любителите на разкази със сигурност ще оценят майсторството и стила на невероятната дю Морие. По сборника са направени едни от най-големите филми на ХХ век - отново дело на режисьора Алфред Хичкок. Той режисира филма с едноименното заглавие през 1963 г. В екранизацията участват Род Тейлър и Типи Хедрен – това е и първият ѝ дебют като актриса. През 2016 г. филмът е определен за „културно, исторически и естетически значим“ от Library of Congress (националната библиотека на Съединените щати, намираща се в Вашингтон – това е най-голямата библиотека в света) и е включен в регистъра за опазване на филми. През 1991 г. филмът печели и наградата Horror Hall of fame.

Чудя се защо местата са толкова по-красиви, когато си сам.


Интересен факт е, че Дафни дю Морие е обсебена от миналото. Докато съвременните писатели се занимават критично с теми като войната, отчуждението, религията, бедността, психологията и изкуството, експериментирайки с нови техники като потока на съзнанието, Морие издава "старомодни" романи с ясни разкази, които привличат любовта на публиката към фантазията, приключенията, сексуалността и мистерията. В някои от нейните романи обаче тя преминава отвъд техниката на романтичната формула, за да постигне силен психологически реализъм, отразяващ силните ѝ чувства към баща ѝ и в по-малка степен до майка ѝ.

Ако само имаше откритие, което да бутилира паметта, като аромат. Да не избледнява, да не остарява. И тогава, ако някой иска, бутилката може да бъде отпушена и моментите ще могат да се преживеят отново и отново.


Смъртта на съпруга ѝ през 1965 г. оказва дълбоко влияние и нейното безпокойство се усложнява от нарастващото чувство, че нейният талант за фантазия и богато въображение намалява. Впоследствие английската авторка влиза в период на творчески и личен упадък, завършващ с нервен срив през 1981 г. Тя умира в дома си в Корнуол през 1989 г. на 81-годишна възраст. По нейно желание тялото ѝ е кремирано и пепелта ѝ е разпръснато по скалите близо до дома ѝ.

Щастието не е нещо, което притежаваш и което трябва да отстояваш, то е качество на ума, състояние на духа.


Дафни дю Морие е една от най-забележителните жени в световната литература със собствен впечатляващ стил, който и до днес привлича нови читатели и почитатели. Ако не сте попадали на нейни творби, то задължително я добавете в списъка си с книжни желания – няма да съжалявате.


„Ребека“ – преводач: Емилия Л. Масларова
„Птиците“ – преводач: Мариана Шипковенска
Виж още статии за:   Цитати, мисли, афоризми · Личности ·
Коментари
2019-07-15 #2
Виктор
Когато една жена престане да обича мъжа си я навяват такива мисли.
2019-07-14 #1
бай Гъдю
Че кой е разбрал жена до сега и то еврейка?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Херман Хесе: „Мъдростта е да мислиш с песимизъм, а да действаш с оптимизъм"
· 30 години от смъртта на незабравимия Фреди Меркюри
· Гена Димитрова: Живях от изкуство, живях от любов…
· 16 крилати фрази на Марк Твен, които ще ви усмихнат
· Ако животът на човек е прост, следва да дойде удовлетворението
· Това, което на едно ниво на виждане е конфликт, на друго ниво е хармония""
Виж още статии за:   Цитати, мисли, афоризми · Личности ·
Сряда
4
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Две важни правила за мъдър живот
"За да живееш живота си мъдро, трябва много да знаеш. Но две важни правила запомни за начало: По-добре...
Понякога ми се приисква...
...да не говоря – ако не ми се говори, да изключа мобилния си, да не се гримирам, да не се лакирам, да...
Марк Твен - от просяка до принца
Когато говорим за хора, които завинаги ще останат в историята, несъмнено Марк Твен (30 ноември 1835...
Жорж Сименон: "В живота няма престъпници, има само жертви."
„Давайки домашни упражнения, учителите се целят в учениците, но улучват родителите. „Всеки счита себе...
Планове покрити с прах
Отлагането може да бъде изкуство, но може и да ни изиграе лоша шега. Когато не позволяваме на нещата...
Благи думи за Благовещение: "...благодарна, че точно мен за своя майка ти избра!"
Здравейте, Инна и Цвети, изпращам ви няколко думи за Благовещение. Приветствам инициативата, прекрасна...
Раздадоха наградите за театър "Аскеер - 2017"
"Правете изкуство, а не война, в този наш идиотски свят", това каза актрисата Меглена Караламбова в кратката...
Казанлък- град с аромат на гюл - II
Тук може да посетите музея на розата. Някогашната сграда построена през 1907г. била Институт на розата...
Пътьом
Лазур и злато: гигантски медальон от син емайл във филигранна рамка. Надлъж по кея грамадни купчини портокали...
Поезията на Мария
Мария Донева Несъвършено Несъвършено щастие расте в сърцето ми, докато го изпълни. И продължава. Прелива...
След време
Ний срещаме се всеки ден почти и после отминаваме се неми. Това ли бяха нашите мечти? Къде са вече...
Показаха първия „Рибен буквар“ на д-р Петър Берон (виж онлайн)
Три много ценни книги, възрожденски издания на „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон се съхраняват в Централната...
Любовно дълголетие
Преди да притъмнея от обида. Преди да озверееш от безсилие. Събирам честност - за да си отида. И конят...
(Д)еволюцията на банския костюм
Дрехите са едни от белезите, които различават човека от животните. Нашите предци започнали да покриват...
ЕС ще ограничи употребата на канела
ЕС може да ограничи употребата на канела на килограм тесто, съобщава вестник The Telegraph. Всъщност...
Жената през погледа на Йордан Йовков
"А Албена беше вече близо. Тя вървеше напред, а след нея двамата стражари. Нямаше човек, който да не...
Благи думи за Благовещение: "Благодаря ти, човеко с голямо име!"
Господ с награда дари ме - да те имам и зова по име, когато болен, обезверен или омерзен съм, благодаря...
Пой - магията на огненото кълбо
Виждали ли сте случайно улични артисти, които въртят огнени топки във въздуха? Умело жонглират на ръба...
Излишните неща в куфара
Дойде сезонът на почивките и пак започнахме да мислим коя рокля да сложим в багажа и коя да оставим в...
Когато лятото вдъхновява в цветове
Лятото е пъстро, волно, свободно. Преди да изпепели цветовете си, то ги разгръща в разгара си в разноцветни...
Олдъс Хъксли: "Човек не може да консумира много, ако си седи мирно и си чете книжки."
"Думите биха могли да бъдат като рентгенови лъчи, ако човек ги използва правилно – биха проникнали през...
10% от живота е това, което се случва
10% от живота е това, което се случва. Останалите 90% - начинът, по който реагираме...
Животът имитира изкуството или предизвикателството на Getty Museum
По време на социалната изолация хората прекарват толкова време у дома, както никога до сега. Всяка вещ,...
Женската зиморничавост – каприз или физиология
Зимата идва. И заедно с нея започва битката за дистанцинното на климатика или копчето на радиатора. Сега,...
Най-нежната лирика на Вапцаров
Пролет Пролет моя, моя бяла пролет, още неживяна, непразнувана, само в зрачни сънища сънувана,...
Когато започваш пътуване
Когато започваш пътуване, не търси съвет от този, който не е напускал дома си. ...
Пещери в сърцето на Родопите II: Дяволското гърло
В Ягодинската пещера се запознавам с много приятна компания, която отива към Дяволското гърло. Това е...
За какво е служел Механизмът от Антикитера?
Механизмът от Антикитира е намерен през 1901-1902 година при претърсване на антично корабокрушение край...
Мария Мичъл – първата жена-астроном в Америка с голям принос за науката и историята
Мария Мичъл е астроном, библиотекар, натуралист и преподавател. Първата жена астроном в Съединените...
Рей Бредбъри: "Усмихвайте се, не доставяйте удоволствие на бедите!"
„Ако криеш невежеството си, никой няма да ти се присмее, но и никога нищо няма да научиш.” Кой е Рей...
Пътуването, не пристигането, има значение
Пътуването, не пристигането, има значение....
200-те най-обичани БГ песни на десетилетието
След два месеца гласуване БГ Радио изпраща знаковата 2020-та година с подреждане на саундтрака на десетилетието...
В живота получаваш това, което имаш смелост да поискаш
В живота получаваш това, което имаш смелост да поискаш. (и за което се потрудиш повече)...
Вик в тишината
Вятър иде от земята - август бавно се руши. Спят на сенките стадата със слънчасали души. Сури хребети...
"Нешънъл Джиографик" излъчи победителите в конкурса за снимка за 2016 г.
"Нешънъл Джиографик" обяви победителите в конкурса си за снимки за 2016 година. Пътешественици от цял...
Тома Аквински: "Нещата, които обичаме, ни говорят какви сме."
"Любовта е там, където знанието свършва." "Нещата, които обичаме, говорят какви сме." "Щастливият...
"Разбрах, че съм станал баща, когато за първи път не аз изядох сърцето на динята"
„Когато бях малък, сине, баща ми ми даваше сърцето на динята. И когато пораснах, пак посягах към него....
Защо се интересуваме от живота на известните?
Телевизията, списанията и вестниците непрекъснато ни заливат с пикантни подробности от живота на известните....
Снежен лабиринт в Полша, като излязъл от приказките
Полският град Закопа̀не е известен зимен курорт - наричат го зимната столица на Полша. Но той е...
Имате ли чувството за хумор?
Не го виждаш, не го чуваш, а може да ти потекат сълзи заради него. Що е то? Не, не е Батман с шапка невидимка....
26 декември - Ден на бащата
На църковния празник Събор на Пресвета Богородица, деня след Рождество Христово, се чества паметта на...
Естествено... като дишането - II
Е, може да не сме запалени по йогата, но пък медитацията е нещо, което си струва да се опита в този забързан...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook