Професия самотна майка
 Изпрати
По смисъла на Закона за социално подпомагане самотен родител е „лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда само деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно общо или професионално образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст”. Конкретно определение за самотна майка не е дефинирано в закона.
Колко самотна е самотната майка?
Самотата е усещане, което няма нужда от законово определение, за да съществува. Колкото и патетично да се говори за силата на самотната майка тя е преди всичко човешко същество и като всяко човешко същество, освен хубавите моменти и победите, има своите провали и неуспехи. Има вечерите, напоени с много сълзи (когато за пореден път отговаря на неудобни въпроси) и сутрините, изпълнени с въздишки (докато брои малкото останали банкноти в портфейла си). Като малко момиченце и тя е мечтала за семейство, за вечери, прекарани в игри с децата на килима, за дълги топли разговори със съпруга си пред камината. Но после животът, без дори да почуква предупредително по черната дъска, дава един от вечните си уроци – не всички приказки имат щастлив край и не всички мечти се сбъдват.
Какво се случва, когато самотната майка е с главоболие или хрема, а трябва да сготви и изпере? Или пък, когато детето й е с висока температура, а в домашната аптечка няма лекарство? Решението на проблемите е същото като във всяко друго семейство. С единствената разлика, че в подобна ситуация се изисква много по-добра организираност, точно планиране на времето, стриктно отношение и към най-малката подробност от ежедневието, предвидливост и смелост в действията и решенията. Самотната майка е като торбичка чай. Никой не знае каква е силата й, докато не се потопи в гореща вода (или екстремни обстоятелства). Ако към всички тези качества се прибави и бързината (с която й се налага да тича до аптеката, например), може би ще се доближим максимално до успешната формула за справяне с проблема. В самотата си самотната майка трябва да е и добра актриса. И дори, когато я мъчи зъбобол, да се усмихва и да играе на „Не се сърди човече”, да скрива угрижената физиономия дълбоко в дамската си чанта и да слага тази на добрата и мила майка, когато я гледат детските очи. Това, разбира се, прави и всяка друга майка и отношението майка-дете не е пряко обвързано със социалния статус. С малката разлика, че ако другата майка може да остави поне за малко малчугана на бабата, или той по мъжки да покара колички на пода с баща си, за самотната тези опции или не съществуват, или са доста ограничени. Отглеждането на дете без помощта на втория родител е голямо предизвикателство. Често майката изпълнява ролята и на баща или пък натоварва с нея брат, братовчед, дядо, близък приятел.
Какво е отношението към самотните майки във времето?
Обществената нагласа към самотните майки постепенно, но категорично се е променила във времето. В периода на социализма дългът да бъде майка доста настойчиво е бил вменяван на жената. Но освен това тя трябвало да бъде общественичка и работничка, даваща всичко от себе си за преизпълнение на работния план. Жените, забременели по случайност, без брак и без мъж до тях, са изкарвали бременността си в болници с отделение „Майка и дете”, където са раждали и оставяли извънбрачните си деца (поглед към проблема – във филма „Бъди благословена” (1978), на режисьора Александър Обрешков.). Новороденото в повечето случаи бива изоставяно, защото „петното” да имаш дете, а да нямаш брак, се е носело трудно. Днес жената, избрала да живее сама или с партньор, но без граждански брак, съвсем спокойно и свободно прави този избор. Живеенето на семейни начала е може би една от най-често срещаните форми. Да живее само с детето си, без партньор, и дори то да не е припознато от биологичния си баща, може да е и осъзнат избор на жената.
Ако тя иска дете, чувства се психически и емоционално готова за това, тялото й дава нужните сигнали, а до нея няма подходящ мъж, жената може просто да прескочи това „стъпало”. Причината е, че понякога инстинктът да бъде майка се оказва по-силен от този да бъде ъпруга. Тогава прави своя избор не в магазин за сватбени рокли, а в медицински кабинет с няколко досиета на анонимни донори на сперма. В днешно време жената заема еднакви социални позиции с тези на мъжа, а понякога дори и по-високи. Това предопределя не само психологическата, но и финансовата й независимост. От което пък безспорно произхожда способността и правото й да бъде авторитет в своето семейството, поемайки всички отговорности и функции. А цената за своите избори така или иначе после всички плащаме сами. |
Коментари
2011-01-29 #8  лили Самотна майка,пожелавам ти много сила,смелост,вяра,за да отгледаш едно здраво,умно и добро дете,сигурна съм,че ще успееш!!!По написаното съдя,че си отговорна,смела,мъдра жена,която може да даде много на детето си,неозлобена,а помъдряла,въпреки трудната ситуация!А,Цвети мисля,че е много права,че понякога е по-добре 1 родител,отколкото 2.Вярвай в любовта и ти я пожелавам от все сърце,за теб е детенцето!Много любов,късмет и прегръдки!!!
2010-09-29 #7  Инна Георгиева Житейските уроци винаги са трудни, това което се е случило лесно ние даже не го имам предвид като житейски урок.
Успявай на всяка цена да се съхраниш, ти даже си задължена.
Може би даже си помогнала вече на някой с това, че споделяш а той ще го прочете в миг на колебания, така че ти вече си помогнала. ДЪржавата нямам какво да чакаме.
2010-09-29 #6  Цвети За всичко си права, синът ти може да се гордее с теб  Успехи и любов ти желая 
2010-09-29 #5  самотна майка Благодаря на всички за съпричастността.Понякога и една дума е достатъчна за да върне волята за живот.
Всеки си има своите житейски уроци и понякога ги научаваме по най-трудния начин.След като реших,че това дете ще се роди никога не съм имала дилема дали да го оставя в дом.Това ,което ме радва ,че не позволих на чувствата към бащата да ми повлияят спрямо детето ми,а то е най-прекрасното на света.
Искам един ден синът ми да има достатъчно знания в главата ,сърце в гърдите си и власт за да може да променя към добро съдбите на тези деца,защото всяко дете има право на щастливо детство и защото ние двамата с него имахме късмета да се справим дотук.....
Тъжен факт ,е че държавата нищо не прави в такива ситуации.Искам да се промени това-да се помага на тези майки за да могат да отгледат децата си.Трябва да се работи още в училище с подрастващите и най-вече с момичета с рискови семейства за да се променя техният мироглед.
Благодаря още веднъж за съпричасността.
2010-09-29 #4  Цвети самотна майка - аз ще ти кажа, че понякога е по-добре с един родител, отколкото с двама. Има хора, които не заслужават да имат дом и семейство и по-добре за едно семейство да няма такъв родител. Замисли се, един не стойностен и безотговорен мъж, не би бил добър баща - в това съм убедена. Предстви си един живот, в несигурност и тревога - дали ще ссе прибере, дали ще донесе заплата, дали изневерява....трявеги, които се отразяват и на детенце, и на теб...Понякога е по-добре да знаеш, че разчиташ само на себе си !!!!
Не унивай - признанието ще прочетеш в очите на детето си  )))
Имаш моята подкрепа, дори и малко да значи това от една непозната 
2010-09-29 #3  Инна Георгиева "Безотговорен мъж ,който с мен е бил такъв и с детето ни и се оказва ,че такъв е бил и с жена си и с децата от нея."
Истината винаги се оказва около нас, но не всеки път имаме възможността или желанието да я видим.
Желая ти успех, не унивай!
2010-09-28 #2  Iskra Самотна майка, усещам някакво самообвинение в думите ти, което е несправедливо. Ти си дала най-добрия шанс за живот на своето дете, защото си го родила и отгледала, въпреки житейската криза, в която си попаднала. Историята ти ми напомня на филма "Москва не вярва на сълзи" - и заради нехайството на биологичния "баща" и заради късния му опит да се вмъкне в живота на вече порасналото дете, само защото вече се чувства самотен и ненужен.
2010-09-28 #1  самотна майка Тъжно е и е истина.Изборът да гледаш детето при несключен брак те преследва цял живот ,дори и само с въпроса дали щеше да бъде осиновено от хора ,които могат да му дадат по-добър шанс за живот,когато си броиш стотинките и знаеш ,че детето ти един ден си купува закуска в училище ,а на другия не, защото няма толкова парички.Много ми е тъжно.
Години ми трябваха за да разбера защо ми се случи това и след като разбах имах смелостта да питам сега ,когато бащата на детето ми ми напомни ,че никога не се бил женил за мен дали се гордее с това.Още ме стяга гърлото ,когато научих,че се ожени 1 /един /месец преди да се роди детето и както разбрах впоследствие жена му е знаела ,че друго момиче чака дете от него..След толкова години ми се обади да ми каже ,че се развежда,но нищо не почувствах-нито се зарадвах ,нито се натъжих.
Безотговорен мъж ,който с мен е бил такъв и с детето ни и се оказва ,че такъв е бил и с жена си и с децата от нея.Жалко ,че не разбрах това преди години.
Моят съвет е не гледайте детето си сама -наказвате детето си.
|
|
Вторник 22 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти
Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
 Ролите, които играе жената
Не е нужно да сте родена актриса, за да ви се налага да изиграете безброй роли в живота си. Замисляли...
  Близки приятели – далечни познати
Когато си млад, приятелите са почти всичко. Почти, понеже семейството се приема за даденост, докато приятелите...
 Заветът на д-р Франсоаз Долто
Трябва ли да бъдем строги? Да, ако забраняването на опасното се нарича строгост, но винаги със съчувствие...
 Идеи за добри дела през ваканцията
Ваканцията за много родители е истински стрес. Как да запълним цялото това време? Какво да направим,...
  Мълчаливата любов
Хората сме различни и колкото сме уникални почти толкова на брой са и начините, по които обичаме и показваме...
 Как да научим детето на търпение?
“Децата не са в състояние да си представят промяна, която не могат да видят.” – Рей Бредбъри
...
  Да къпеш бебето в кофа - защо не?
Близо месец преди да родя, и аз като всяка млада и неопитна майка, бях изправена пред дилемата каква...
 Традицията на даване на прякори издава нашата свързаност
Роди ли се човек- дава му се име. И законът го повелява, и традицията е такава. Родителите избират на...
  Любов или приятелство?
Понякога става така, че имаме чувства към някого, без да знаем дали той ни отвръща със същото. И така...
  За дефлорацията и хората
Коя ли от нас не се е разтапяла, когато някой галантен джентълмен й е поднасял цветя? Жестът на подаряването...
 Закъснялата любов
В любовта хората постоянно се разминават. Дори и в щастливите отношения единия обича повече, а другият...
 Носталгия по изгубеното детство - продължение
"Когато сме жадни, пием от белите води на нашето сладко и тъжно детство." – Георг Тракл
"Всичко е...
|