Лов на внимание
или как да бъдем по-продуктивни
 Изпрати
Съсредоточи се!
Златното правило за справяне с постоянно изникващите идеи, задачи и мисли в главата ни е „Улови фокуса“. Често пъти се случва да вършим три четири неща наведнъж, което прави продуктивността ни много ниска, а резултатите незадоволителни.
Скачайки от задача на задача и вършейки по малко от всичко, ние убиваме творческото начало в себе си и се предаваме на нечии чужди времеви рамки. Креативността не търпи срокове и затова трябва да и осигурим необходимото време да се развива. Това става като се научим да се съсредоточаваме и да отсяваме важните от не толкова важните задачи. Така наречената “can do attitude” е много подходяща за поддържане на темпото в работата. На много от обявите за различни позиции “can do attitude” стои като някакво клише, но ако човек се замисли, нагласата, че можеш да се справиш с всичко е в основата на решаването на трудните задачи, които работния ден обича да поставя.Друг е въпросът, че трудни задачи няма, има големи предизвикателства. Същото е и със сроковете, с които постоянно се борим за надмощие или пред които тичаме запъхтяни, ако сме малко по-лабилни и се подадем на истерията „сега или никога“.
Времето е една от многото рамки, в които съвременният свят иска да се вместим. Спазването на крайни срокове е задължително условие за това да си вършим работата прецизно. Правилният подход към един такъв срок е изместването му с един час или ден по-назад. Ако трябва да свършите нещо до два часа, поставяйки си за цел да го направите за един, ще спечелите 60 минути в надпреварата.
Разобличи крадците на внимание!
Едни от най-известните крадци на внимание са Фейсбук, телевизия, празни приказки. Всички тези неща разбира се имат своя чар и място в ежедневието ни, но прибягването до тях в работно време или във време, в което наистина се нуждаете от концентрация е все едно да режете картофи с очи, вперени в някакво предаване. Възможните последици от подобно упражнение не са непосредствено видими, но със сигурност ще се отразят на резултатите ви след време.
Потъването в работни задачи и несвършени задължения е сигналната лампичка, която ви показва, че вече е време да подходите по различен начин към делата си. Намалената продуктивност през деня, води до необходимост постоянно да правите нещо през уикендите, или вечер, дори нощем, за да догоните поставените ви срокове. И още нещо, поемането на всички проекти, които ви предложат е най-големият враг на креативността и справянето с поетите задължения.
Устойчиво ежедневие
Постоянно се говори за устойчиво строителство, земеделие, животновъдство и какво ли още не, без никой да споменава най-важното – устойчивото ежедневие.
Смятате ли, че е възможно човек да съществува постоянно затрупан от работа, гонещ задачи и междудругото живеещ. Дори и да е възможно за някакъв период от време, това не е животът, в неговата пълнота, а напротив, това е някакво безсмислено надбягване с възможностите ни.
Продуктивността в работата ни влияе пряко на личния ни живот. Има някои основни моменти в работната ни сфера, които ще дадат нови хоризонти за вниманието ни и ще ни направят по-креативни и в същото време по-свободни.
Противно на очакванията обаче това са правила, които трябва да умеем да четем наобратно. Това със сигурност ще ни помогне да намерим своя собствен начин за увеличаване на продуктивността в работата ни и намаляване на стреса от несвършени задачи.
Погледнете на клишетата отзад напред и си позволете улеснете живота си.
Почивайте активно
Много неприятен оксиморон, в който съвременната цивилизация не намира нищо противоречиво. Вместо това обаче неактивното почиване е доста по-приятно. Просто намерете време да не правите нищо или да правите това, което обичате без към него да се отнасяте като поредната работна задача – да му отделите точно час, да го свършите преди да започнете нещо друго – просто се отдайте на момента.
Отлагайте
Правилното подреждане на задачите и умелото им отлагане може да доведе до блестящи резултати. Започването на работния ден с нещата, които са ви приятни и ще свършите бързо е печеливш ход. Има и друга система, според която е добре първо да се справите с по-трудоемките неща, а по-малките да оставите за по-късно. Въпрос на предпочитание – важна е концепцията за приоритизиране.
Казвайте НЕ
Нямате представа колко полезно е да отказваш. Това говори за ясно съзнаване на възможностите, които имаме, както и на времето, с което разполагаме. Има моменти, в които не ни е до глупави разговори или лека почивка с колеги. Казването на „не“ важи и за неща, с които искате, но нямате време да се заемете. Помислете, наистина ли ви трябва да се захванете със задача, която смятате, че ще свършите през пръсти.
Спешно не значи важно
Неща, които сте поставили на челно място, си остават първи, независимо от това колко много хора се появят след тях и искат нещо да бъде свършено веднага. Дори компютрите не могат да се справят с прекалено много задачи едновременно. Основно правило за успех – нещата трябва да се вършат поетапно, без стрес.
Не се облепяйте с лепящи се листчета
На всеки се е случвало да се зарине в листчета, които от толкова време стоят на работното ни място, че вече дори не ги забелязваме. Пропуснете този момент, спасете няколко дръвчета и си записвайте всичко на едно място. Хвърчащите листчета предвещават хвръчащи задачи – спестете си ги.
Не си проверявайте мейла
Пет минути съвсем не са от значение за едно писмо. Ако някой наистина ви търси спешно, той ще ви намери по телефона. Същите пет минути, които не бива да отделяте за постоянно проверяване на мейл, фейсбук, телефон и други канали за комуникация, могат да се окажат много важна част от заключителната ви работа по даден проект. Не се захващайте с нещо, което ще ви отвлече вниманието, без да има голяма полза от това.
Не се насилвайте
Най-големият враг на добре свършената работа е притеснението. Не се стресирайте излишно, притеснявайте се само за неща, които зависят от вас и които можете да поправите. Положителната нагласа е водеща за продуктивността във всяка една сфера. Не я убивайте с ненужни опити да свършите хиляди неща, повечето от които не са ваша работа.
Смесвайте работното време с времето за почивка.
Ето още един мит. Идеите са навсякъде, никой не е казал, че трябва да започне работния ден, за да започнете да работите. Когато сте спокойни и имате време за размисъл, добрите идеи ще бъдат така добри да ви връхлетят. За да стане това обаче, не трябва да се чувствате затрупани от задачи.
В тази връзка, ако сте прочели тази статия в работно време, браво! Това значи, че умеете да приоритизирате и току що сте свършили нещо полезно – разбрали сте как да цените времето и креативността си
|
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Откраднато щастие
Има много съвети за това как да превърнем празника в истинско вълшебно преживяване и какви са триковете,...
 Менделсон на бис
„Вторият брак е триумф на надеждата над опита” - твърди американецът Самюъл Джонсън, с което обобщава...
 Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
Едно от най-важните занимания за едно малко бебе е опознаването на света, а това ще стане много лесно...
 Един училищен обяд в Япония
Един обикновен училищен ден в Сайтама, Япония и e време за обяд. В това начално училище обядът на децата...
 Интровертните родители и предизвикателствата на модерното възпитание
Независимо от характери, възпитателни нагласи и представи за отглеждане, родителите сме изправени пред...
 Свърхотговорните деца
Според психолозите децата в семейството се чувстват отговорни за щастието на своите родители. Ако вкъщи...
 Децата творят Коледа с нас: Рециклирана елхичка за най-малките
След 3D снежинката и коледния венец, това е занимание за най-малките. То развива фината моторика, естетическото...
  Влюбена в измислен образ
Да се влюбиш в измислен образ е една от самоизмамите, които сами си устройваме. Обикновено сполетява...
 Децата - учители по емоционално здраве
Вероятно всяка майка не веднъж се е удивлявала на уникалната способност на детето си да смени истеричен...
 Промяната - не скокове, а стъпчици
Да промениш себе си, а не обкръжаващата те среда, е трудна задача, която още от самото начало е изпълнена...
  Свекървата - кратък разговорник за начинаещи снахи
Съчетанието снаха-свекърва е в центъра на много фамилни войни и размирици. По-често звучи взривоопасно...
  Защо след 35-те ни години е трудно да се сприятеляваме?
Изследване, публикувано в The Royal Society, показва, че пикът на новите приятелства, нашата най-голяма...
 Алиса в света на финикийските знаци
Не е нужно да се родиш вундеркинд, за да уловиш отрано връзката, която съществува между парите и удовлетворяването...
 Детето и първото му посещение при зъболекаря
Много родители изпадат във възторг и документират по всевъзможни начини всички първи неща, случили се...
  Кога да си направим тест за бременност?
Ако вече планирате да имате бебче, сигурно се питате, кога най-рано можете да разчитате на достоверен...
  Самочувствието – въпрос на избор
Случвало ли ви се е да се питате как така непривлекателната ви колежка има толкова богат и красив мъж....
 Капанът на обезличаването в името на любовта
“Когато сам изтриеш с гумичка своята самоличност, за да станеш част от някой друг - ставаш невидим за...
 Бездушието на един емотикон
Колко пъти този месец се видяхте с приятели? И колко пъти взехте телефона и просто звъннахте на стар...
 Съвети за поведение при тежки зимни условия
Зимните условия не трябва да се подценяват, затова от Българския червен кръст разпространиха някои полезни...
 Бащи, отнасяйте се с уважение към дъщерите си!
Според много разпространеното схващане, слабост на бащите са момичетата, а на майките - момчетата. Семейните...
  Какво харесват в нас мъжете
Никого няма да учудя, ако кажа, че за мъжете жените сме ( пълна ) тайна. Начинът, по който ги привличаме,...
|