Познавате ли онлайн живота на децата си?
Скритите опасности, доверието и безопасността
 С напредъка на технологиите и днешният динамично развиващ се начин на живот, пада и възрастовата граница за използване на различни смарт устройства и масово присъствие в социални мрежи от подрастващите. Тяхното участие в многото и разнообразни сайтове с лични профили е свързано със стремеж за възход, повече последователи, максимално много харесвания на публикации, желание да подражават на популярни лица, често и излишна драма.
Важно е родителите да се информират добре за характера на социалните мрежи, които децата им използват най-активно, да наблюдават ефекта им върху тях. По този начин те ще са в състояние да помогнат на децата да ги управляват по начини, които ще ги обогатят и ще им носят позитиви в образователен и социален аспект. Специалистите съветват родителите да бъдат особено внимателни, когато се опитват да разберат какво става с децата им в социалните мрежи – от една страна, за да са в състояние да ги предпазят, от друга, да не прекаляват със следенето и навлизането в личното пространство на тийнейджърите.
Какво препоръчват специалистите:
 Проверка на настройките за поверителност – няма как да ограничите подрастващите от посещението/ участието в социалните мрежи и интернет, но поне можете да направите някои настройки срещу рисково съдържание и ограничаване на достъпа на непознати до лична информация за децата. Щом те са достатъчно големи, за да използват социалните мрежи, трябва да са на наясно, че има и определени правила за това. Направете нужните настройки за поверителност първо на браузъра за интернет, а след това и в социалната мрежа.
 „Сприятеляване“ с децата в социалните мрежи – има много мнения и проучвания за това до колко е уместно родителите да изпращат „покана за приятелство“ на децата си в социалните мрежи. Ако децата ви са все още малолетни, специалистите съветват да направите това, но след 16-та година е по-добре все пак да спазвате определена дистанция. Едно проучване, направено сред 500 деца и родители сочи, че подрастващите нямат против да бъдат приятели с родителите си в мрежата, ако родителите им не публикуват коментари за техни снимки и други публикации.
 Познаване на навиците на тийнейджърите и хората, с които контактуват –. Не е нужно да следите всяко тяхно действие, но все пак намерете начин да прегледате списъка с приятели/ последователи и най-често посещаваните страници.
 Научете децата да избягват въпросници, конкурси и игри за безплатни скъпи подаръци – интернет е пълен с такова съдържание, а за да се участва в тези игри, често приложенията изискват попълване на лични данни, адрес и други подробности. Обяснете на децата, че дори въпросникът/ играта да са изпратени от приятел, по-добре е да не участват. Често тези рекламни съобщения носят и сериозни вируси, които могат да навредят на компютъра.
 Обяснете им значението на онлайн репутацията - въздействието на неподходящите послания или изображения може да има негативен ефект за тийнейджърите в бъдеще - това, което се случва онлайн, остава онлайн
 Обяснете им за онлайн опасностите – да имате отворена линия на комуникация е от решаващо значение в момента, в който вашите деца започват да използват интернет по-независимо
 Бъдете добър пример за това как се използват социалните мрежи - използвайте/ публикувайте отговорно, за да можете да сте адекватен пример за онлайн поведение пред децата си.
“Разбирането от наша страна на тази нова и специфична потребност на децата да бъдат постоянно и всякак свързани и споделящи е ключово за тяхната безопасност и за успеха на нашия диалог по темата. За доверието помежду ни.”
Какво търсят/намират тийнейджърите в социалните мрежи?
 На първо място това е връзката с другите, нуждата да знаят къде принадлежат и как се вписват в средата, в която се намират. По време на пубертета контактите са много важни за тийнейджърите. За тези от тях, които общуват по-трудно и се чувстват изолирани, използването на социална мрежа им дава по-голяма свобода и увереност за по-лесно контактуване. За какво да се внимава: допускане на твърде много излишни непознати хора в личния профил, внимание към споделяната информация, управление на хората, които могат да разглеждат профила.
 Влиянието на приятелите оказва голям ефект върху поведението на подрастващите, желанието да не бъдат различни от другите е водещо. Тук идва и моментът, когато децата трябва да преценят заслужава ли си да бъдат като всички останали или е по-добре да съхранят собствените си разбирания и ценности, но пък да се сблъскат с неразбиране. В тези моменти намесата на родителите със съвет и препоръка е повече от необходима. От друга страна, както нездравословното поведение може да бъде заразно в социалните мрежи, така и позитивното такова може да бъде в помощ и да доведе до израстване, свързване със стойностни хора и обмяна на идеи/опит. Препоръка от специалистите: разговори с тийнейджърите, в които да се наблегне на това да не позволяват на мнозинството, избрали даден стил на поведение/вкус да им влияе и да ги ограничава. Подкрепа от родителите, че имат свободата да бъдат точно такива, каквито искат и чувстват.
 Използването на интернет, различни социални медии и приложения, може да помогне на децата в образователен аспект, търсейки и откривайки информация за света около тях. Възможността да се докоснат до места, хора, музика, филми, спорт, които да ги обогатят и вдъхновят, носи усещане за свобода и удовлетворение, създава нови гледни точки и идеи. Социалните мрежи дават и възможност за лична изява, ако децата имат определено хоби или талант. Споделяйки лично творчество или умения, те могат да получават обратна връзка и да се свързват с други деца с подобни интереси. За какво да се внимава: споделяне на съдържание само на места, където могат да управляват поверителността и да следят кой вижда публикациите им.
 Създаване на нереална представа за света около тях - осъзнаване на разликата между реален и виртуален свят. Често съдържанието в интернет е подлагано на обработка, подобрения, използват се различни похвати, за да се привлича внимание и интерес. Обяснете на децата, че обикновено това, което се показва, не отговаря на действителността. За какво да се внимава: сравняване с другите, създаване на нереалистични представи за това как трябва да изглеждат/ какво трябва да имат в живота си. Насочете разговора към идентичността на децата, техните силни страни и качества, поощрявайте ги да ги развиват. Научете ги да виждат красотата на живота отвъд материалното.
 Любопитство и рисково съдържание – сред многото информация, снимки, забавление, социалните мрежи не са застраховани и от поява на рисково съдържание – различни публикации, показващи насилие/ неморални сцени/обиди. В повечето социални мрежи има възможност да се сигнализира за такъв проблем и съдържанието да бъде свалено. От ранна възраст научете децата да обсъждат с вас всичко, което ги притеснява, предразположете ги да се чувстват спокойни и сигурни да споделят с вас, когато попаднат на неподходящи материали онлайн.
Социалните мрежи могат да помогнат на подрастващите да намерят подкрепа, нови приятели, шанс за споделяне на идеи, проучване и изучване на света. Дайте им възможност да опознаят и експериментират в този нов свят, но се опитайте да останете достатъчно близо, за да ги запазите в безопасност. Основното е да ги оставите да поемат водеща роля, да им покажете, че им вярвате и да ги предразположите да споделят, когато нещо ги притеснява. Забраните и ограниченията биха имали негативен ефект.
Необходимостта им от връзка с връстници може понякога да ги накара да се справят по-трудно, но това е наистина нормална и важна част, през която преминават през юношеството, за да се превърнат в зрели и независими хора. |
|
|
Сряда 29 Ноември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Свекървата - кратък разговорник за начинаещи снахи
Съчетанието снаха-свекърва е в центъра на много фамилни войни и размирици. По-често звучи взривоопасно...
  Най-сигурните начини да съсипете връзката си
Най-често обвиняваме обстоятелства, късмета или другите за несполуките си в живота. Подлагаме на анализ...
 Как да се справим със завистта и да я превърнем във вдъхновение
Ако трябва да сме искрени, всеки от нас в даден момент от живота си е изпитвал чувство на завист - това...
 Тълкуване на сънищата – бабини деветинини или път към себепознанието
В древността се смятало, че сънищата са послания от боговете, изпълнени с пророчества и предупреждения...
 Да наказваме ли децата - I част
Вашето малко същество идва в света на хората без понятие за социалните условности. То не знае какво е...
  Кризата на 30-та година - II част
Трудно нещо може да те развълнува
Купонясването на 20 години и на 30 съвсем не е едно и също. През младежките...
  Атопичният дерматит при децата
Атопичният дерматит е едно от най-често срещаните заболявания при бебета и малките деца. По статистически...
 Да обичаш на Коледа
Някои Коледи се помнят вечно. И нищо не е в състояние да ги изтрие от миналото.
Празникът, който помниш...
 Границите на вниманието към децата
Почти всеки родител се старае да е повече време с детето си (до колкото обстоятелствата му позволяват),...
  За какво да НЕ говорим пред него - II
Има и такива теми, които са болезнени или неудобни, но и които не бива да отбягваме дълго време.
Външният...
 На моето силно момиче
Имам момиче и тя не играе с кукли, не харесва рокли и обноските й никак не са мили, колкото и да се старая....
 Любовта, без която не можем
Често когато говорим за любов, имаме предвид единствено романтичната. Страстта, романтиката, нежността,...
 "Мамо, да ти разкажа ли един виц?"
Може ли едно дете да се научи на чувство за хумор? Зависи ли от гени или единствено от темперамента на...
  Да отгледаш дете на природата
Кое е това дете?
Това дете на първо място цени и обича природата. От малко прекарва много време на открито...
  Рожденият ден на вашето дете - II
Къде?
Във всеки по-голям град има вече парти центрове, които са доста предпочитани, но изискват определена...
 Какво се питат първо хората, когато се запознават с вас?
Разбира се, за третия всички сме много наясно – дали сме потенциални партньори. Но в самото начало, когато...
 Дали той все още обича бившата си?
Сигурно ви се е случвало да излизате с мъж, който до съвсем скоро е бил в сериозна връзка. И още по-сигурно...
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Светът през техните очи
“Събудих се към 10, позяпах малко мама как спи и реших, че е време да става и тя от леглото. Това беше...
  Детската ревност – как да я избегнем
Когато в семейството се появи второ дете, родителите неминуемо се сблъскват с ревността на първородното....
 Неформалното лидерство
В последно време доста се заговори за лидерството и лидерските качества. Все по-често тази „титла“ се...
  Как да вдъхновим любимия за домакинска работа
Страстта към чистотата и реда традиционно се приписва на жената. Мъжете, възпитани с идеята, че са създадени...
 "Здравословен обяд за ученика" - празнична вечеря за обяд
Това е ден пети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
 Как да развием устойчивостта си, за да бъдем по-успешни?
„Животът не става по-лек или по-опростен, ние ставаме по-силни и по-устойчиви.“ - Стив Мараболи
...
 Как и кога и да кажем на детето, че е осиновено?
По официална статистика на Министерството на труда и социалната политика 140 са заведенията за настаняване...
 Домашно училище за позитивно мислене
Как да научим децата си да мислят позитивно? Как да им посочим пътя към онази светла страна от живота,...
  Какво трябва да учат децата в училище?
Че образователната система е в криза, това е повече от ясно. Но не е кризата само в нашата родна главоблъсканица,...
 Децата се учат от своя живот
Ако детето живее в дух на критичност,
то се учи да обвинява.
Ако детето живее във враждебност,
то...
 Как сами вдигаме бариери пред себе си и пречим другите да ни опознаят?
Често се чувстваме неразбрани и ние самите не разбираме околните. Лично за мен това е проблем, който...
 Tи, той и...най-добрата му приятелка
Понякога ревността може да погуби и най-здравата връзка. Друг път обаче, тя е напълно оправдана, особено...
  Как да пазаруваме, без да има детски сълзи?
Когато ходите с дете на баня, казват, можело да ви изяде сапуна. Разходката по магазините обаче излиза...
  Ако сме тайната жена в живота на любимия
Може би ви се е случвало в един момент да поемете по трудния път на жената в сянка – втората в официалния...
  През новата година ще...
1. Отслабна
2. Спра да пуша
3. Намеря работа с по-висока заплата
Това са едни от най-често даваните...
  Къде да спи бебето нощем - при мама или в свое легло?
Къде да спи бебето? В собствено легло в общата спалня, в собствена стая, при мама? Водени от решимостта...
 Есенни занимания за деца с материали от природата
Като чуем Валдорфска педагогика, си представяме нещо много сложно, някаква теория, която човек трябва...
 Съвети за поведение при тежки зимни условия
Зимните условия не трябва да се подценяват, затова от Българския червен кръст разпространиха някои полезни...
  Как да даваме и да получаваме повече любов?
Мадона може би е била права – живеем в материален свят. Зададат ли се празници, втурваме се да купуваме...
  Детето – жертва на опасни link-ове
Знаете ли какви сайтове посещава вашето дете, когато е пред компютъра? Имате ли му доверие, че внимава...
  Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един
Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
 Приятели с „екстри”
Това не е само заглавие на нашумял напоследък филм, а вид отношения, които стават все по-предпочитани......
|