Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо умните деца вършат глупости?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Може би човек научава от собствените си грешки повече, отколкото, ако постъпи правилно, но по чужд съвет.“ - Съмърсет Моъм

Има моменти, когато родителите с изненада се питат защо интелигентното им и съобразително дете е извършило нещо така глупаво – прекалило е с алкохола на някой купон, излязло е с непознат чрез запознанство в интернет, направило си е татуировка след като е казало, че отива на разходка с приятели и т.н. Списъкът със странни и необмислени прояви е безкраен, но истинският въпрос е: защо тийнейджърите, които са много интелигентни, справят се повече от добре в училище и очевидно разбират много от концепциите на възрастните, правят нещо импулсивно и глупаво?

Свикнали сме да свързваме академичната интелигентност или културната грамотност с други форми на интелигентността – емоционалната такава или зрелостта. Според родителите, има смисъл един тийнейджър, който надминава другите си връстници в една форма на интелигентност, показвайки силни резултати в образованието и извънкласните дейности, да бъде добър и в другите ѝ форми. Истината е, че интелигентността сама по себе си не гарантира логическо мислене – логиката изисква набор от умения, които някои хора нямат или просто не използват.

Учените и психолозите в областта на детското развитие са посветили години на изучаване и различни изследвания, за да дадат отговор на въпроса: Защо умните деца вършат не дотам умни неща? Резултатите подкрепят наблюденията на толкова много озадачени родители - че умните тийнейджъри могат да вземат глупави решения, но те не правят това нарочно. Някои части от юношеския мозък се развиват по-късно от други. В мозъка на тийнейджърите, двете му различни части, които контролират мисленето и вземането на решения, растат с различни темпове. Способността за решаване на проблеми или ангажирането в сериозна дискусия може да се появи до 16-годишна възраст. Способността за рационално мислене, обаче, идва много по-късно - тъй като частта от мозъка (фронталният лоб), който контролира вземането на решения, продължава да се развива - до средата на 20-те години.

Разбира се, това не означава, че не трябва да очакваме тийнейджърите да показват самоконтрол, дисциплина и добра преценка. Означава, че не трябва да очакваме те да показват нивото на функциониране на възрастните. Родителите трябва да се опитат да им помогнат, да ги насочат далеч от импулсивни, неинформирани или неразумни решения. Друг важен момент, върху който специалистите наблягат е, че невинаги родителите имат вина за някоя неразумна постъпка на техните деца. Тийнейджърите може и да не притежават добър импулсен контрол, но имат добра памет. Ако редовно обсъждате безопасността и последствията с тях, този разговор ще остане в съзнанието им в дългосрочен план. Не можете да се докоснете до всяко възможно поведение от тяхна страна, но имате възможност да обсъдите много мерки за безопасност.

Кои са другите фактори, които оказват влияние за извършване на неразумни постъпки?

- Влиянието на приятелите – приятелите могат да имат огромен ефект върху вземането на решения от тийнейджърите. Те са много по-склонни да поемат рискове в присъствието на други хора от средата, в която се движат. За съжаление, често децата са подлагани на подигравки и унижение, ако не направят нещо, което връстниците им вършат. Ето защо типът приятели, които детето избере, е толкова важен.
- Хормони – честото усещане на тийнейджърите за неразбиране също е фактор. Новите и мощни хормони, които бушуват в тях имат нужда от време, за да се адаптират.
- Демонстриране на превъзходство пред останалите им връстници – начинът, по който околните приемат подрастващите, е много важен за тях. Често те са склонни дори на глупави или рискови постъпки, за да покажат на приятелите си превъзходство, смелост, различност.
- Погрешни представи за света - погрешните схващания могат да накарат дори добрите хора да се държат зле. Понякога изкривената представа за света около тях, за това, което се харесва и търси, може да повлияе на тийнейджърите да постъпят не както трябва.

Как да реагират и постъпят родителите?

- Споделяйте очаквания, но останете гъвкави – родителите оказват въздействие върху решенията на децата си. Говорете с тях за риска, за рисковете, които те биха искали да поемат и кои от тях да избягват. Изведете ясно последствията от поемането на тези рискове, избори и решения. И в същото време детето трябва да е свободно да споделя, без риск, че ще се провали във вашите очи.

- Не се страхувайте да кажете "не" на ситуации, при които детето ви може да е в състояние да вземе лоши решения. Едно от най-хубавите неща, които можете да направите за детето си през юношеските години, е да наблюдавате местонахождението и преживяванията им, да бъдете приятели в социалните мрежи, без да се месите, но да следите активността им.

- Казвайте "да" на възможности, които биха могли да изградят, както здрави умения за вземане на решения на детето, така и увереността им да правят добри избори (дори ако трябва да стъпите малко извън собствената си зона за комфорт). За един кандидат-студент може да се каже, че може да вземе уверено решение за бъдещето си, но за един седмокласник родителите все още са фактор.

- Бъдете търпеливи – понякога няколко лоши решения могат да бъдат част от израстването. Помислете за себе си, когато сте били на техните години, никой не е безгрешен. Важното е да поставите акцент върху поуката от конкретната ситуация, опитът, който тя ще донесе на децата.

- Продължавайте да давате на тийнейджърите шансове да вземат решения. Няма как просто да ги затворите някъде докато пораснат, да ги изолирате или да се опитвате да ги предпазвате винаги и от всичко. За развитието и израстването им се изисква опит. Единственият начин да се научат да виждат възможните последици от дадено действие е да бъдат в ситуация, когато трябва да вземат решения, които включват възможни последици.

Грешките на децата ни са пътека към разбирането, към зрелостта и преминаването в света на възрастните. Животът е пълен с несигурност и всички ние се учим да се справяме с нея. Бъдете търпеливи, опитайте се да изградите доверие във взаимоотношенията с децата си, една сигурна и пълноценна комуникация, която да им позволи да споделят с вас, да търсят съвет, тогава, когато имат нужда. Бъдете добър пример за тях, подкрепяйте ги да бъдат уверени в себе си, в качествата си, да бъдат свободни да изразяват собствената си идентичност, без да се съобразяват с някакви масови предразсъдъци и модели на поведение сред връстниците им.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Родители на тийнейджъри, да посрещнем предизвикателствата!
· Кои житейски умения е необходимо да развиваме у децата?
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Неделя
16
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Трудността да приемем детето такова, каквото е
Лесно е да се каже, но не винаги е лесно да се направи – да приемеш детето си такова какво е, а не каквото...
"Детето ми се срамува от мен"
Не е нужно да ви го казва, но вие го знаете. Начинът, по който ви игнорира пред приятелите си, как не...
Очаквания срещу реалност в първи клас
За нашето семейство първи клас е вече минало. Минало, от което почти няма и спомен - не защото нямаше...
Съкровищата на малките "нещотърсачи"
Топчета, гума от счупен камион, стара опаковка от дъвка, перо и острилка...прилича на останалото от страни...
Първата играчка
Първата детска играчка е малко по-различна от просто подарък. Тя, както подсказва името, е първата играчка,...
Играчките на децата по света
Вашите деца получиха ли мечтаните подаръци? За Коледа, за рождените им дни, стараем се да ги направим...
Кратък речник на съвременния родител
Ако сте били родители преди примерно седем-осем години или това е първото ви дете вероятно сте изправени...
Можем ли да казваме "Не!"
„Не“ - звуча кратко и ясно, като отрязано с нож. Категорично и без сянка от възможна промяна на мнението....
За какво служи майката
Изложеният по-долу списък е съставен в резултат на напрегната обща работа на една четиринадесет годишна,...
Имаме ли „половинка“
Според една притча Създателят разделил душите на половинки и ги пръснал в различни краища на света с...
Какво се питат първо хората, когато се запознават с вас?
Разбира се, за третия всички сме много наясно – дали сме потенциални партньори. Но в самото начало, когато...
Спасителната прегръдка между две близначки, която промени грижата за бебетата
Знаете ли историята на тази снимка? Близнаците Кайли и Бриел Джаксън от Мазачузетс, САЩ били родени 12...
Майчинският инстинкт – митове и реалност II
Пет истини за майчинския инстинкт 1. Майчинският инстинкт не е достатъчен за правилното отглеждане...
Сексизъм и сексуалната освободеност на жените - митове и двойни стандарти
Сексуалността е неделима част от всеки здрав психически и физически човек. Темата за сексуалната освободеност...
Докосването - общуване, близост, доверие
„Докосването предшества зрението, предшества и речта. Това е първият език и той не лъже.” - Маргарет...
Рожденият ден на вашето дете - II
Къде? Във всеки по-голям град има вече парти центрове, които са доста предпочитани, но изискват определена...
Есенни занимания за деца с материали от природата
Като чуем Валдорфска педагогика, си представяме нещо много сложно, някаква теория, която човек трябва...
Тийнейджърът – как да го разбираме по-добре
Периодът на юношеството носи множество предизвикателства за връзката между тийнейджъра и родителите му....
Куклата Барби посреща промени в имиджа си и стъпва здраво на земята
Куклата Барби вече десетилетия е в дома на почти всяко момиче. Тя изразява съвършената жена, която всяко...
Какво печелим, когато губим?
Това е част от диалектиката на живота – докато печелиш едно, губиш друго. И обратното, разбира се. Пропускането...
Най-типичните страхове на мъжете и жените - I
При зараждането на една връзка и мъжете, и жените имат куп притеснения. Макар и твърде различни. Привличането...
FunStarter: Подаръците, които не познават срокове
Колко често сте се сблъсквали с онзи момент, когато намирате стар подаръчен ваучер – забравен, изтекъл...
Разводът и децата - I
Преди години, когато една от най- близките ми приятелки взе смелото решение да прекрати нещастен брак...
От какво има нужда порасналият ви ученик преди първия учебен ден?
Началното училище е минало и е оставило сладки спомени у вас, сигурна съм. Но с 5-ти клас всичко се променя...
Активното раждане е право и избор за всяка жена
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете,...
Увеличена трета сливица при децата
Проблемът с увеличената т.нар. трета сливица е много разпространен и един от най- честите поводи консултация...
Малкото дете и тати - връзка от самото начало
Днес има всевъзможни материали, книги, семинари по родителство. Всеки разкрива чрез цитати, теории и...
Децата готвят с нас
Общоприетото схващане е, че децата не са добре приети в кухнята. Те цапат, разхвърлят, разсипват разни...
"Предпочитам с татко"
Ражда се детето и, по подразбиране, то става едва ли не неделима част от майка си. Дори бащата да участва...
Къде е мистерията на любовта в днешното свръхсподеляне?
Да провериш някой в социалните мрежи е условен рефлекс - научаваш името му и ровичкането започва. Снимки,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook