Защо умните деца вършат глупости?
„Може би човек научава от собствените си грешки повече, отколкото, ако постъпи правилно, но по чужд съвет.“ - Съмърсет Моъм
Има моменти, когато родителите с изненада се питат защо интелигентното им и съобразително дете е извършило нещо така глупаво – прекалило е с алкохола на някой купон, излязло е с непознат чрез запознанство в интернет, направило си е татуировка след като е казало, че отива на разходка с приятели и т.н. Списъкът със странни и необмислени прояви е безкраен, но истинският въпрос е: защо тийнейджърите, които са много интелигентни, справят се повече от добре в училище и очевидно разбират много от концепциите на възрастните, правят нещо импулсивно и глупаво?
Свикнали сме да свързваме академичната интелигентност или културната грамотност с други форми на интелигентността – емоционалната такава или зрелостта. Според родителите, има смисъл един тийнейджър, който надминава другите си връстници в една форма на интелигентност, показвайки силни резултати в образованието и извънкласните дейности, да бъде добър и в другите ѝ форми. Истината е, че интелигентността сама по себе си не гарантира логическо мислене – логиката изисква набор от умения, които някои хора нямат или просто не използват.
Учените и психолозите в областта на детското развитие са посветили години на изучаване и различни изследвания, за да дадат отговор на въпроса: Защо умните деца вършат не дотам умни неща? Резултатите подкрепят наблюденията на толкова много озадачени родители - че умните тийнейджъри могат да вземат глупави решения, но те не правят това нарочно. Някои части от юношеския мозък се развиват по-късно от други. В мозъка на тийнейджърите, двете му различни части, които контролират мисленето и вземането на решения, растат с различни темпове. Способността за решаване на проблеми или ангажирането в сериозна дискусия може да се появи до 16-годишна възраст. Способността за рационално мислене, обаче, идва много по-късно - тъй като частта от мозъка (фронталният лоб), който контролира вземането на решения, продължава да се развива - до средата на 20-те години.
Разбира се, това не означава, че не трябва да очакваме тийнейджърите да показват самоконтрол, дисциплина и добра преценка. Означава, че не трябва да очакваме те да показват нивото на функциониране на възрастните. Родителите трябва да се опитат да им помогнат, да ги насочат далеч от импулсивни, неинформирани или неразумни решения. Друг важен момент, върху който специалистите наблягат е, че невинаги родителите имат вина за някоя неразумна постъпка на техните деца. Тийнейджърите може и да не притежават добър импулсен контрол, но имат добра памет. Ако редовно обсъждате безопасността и последствията с тях, този разговор ще остане в съзнанието им в дългосрочен план. Не можете да се докоснете до всяко възможно поведение от тяхна страна, но имате възможност да обсъдите много мерки за безопасност.
Кои са другите фактори, които оказват влияние за извършване на неразумни постъпки?
- Влиянието на приятелите – приятелите могат да имат огромен ефект върху вземането на решения от тийнейджърите. Те са много по-склонни да поемат рискове в присъствието на други хора от средата, в която се движат. За съжаление, често децата са подлагани на подигравки и унижение, ако не направят нещо, което връстниците им вършат. Ето защо типът приятели, които детето избере, е толкова важен.
- Хормони – честото усещане на тийнейджърите за неразбиране също е фактор. Новите и мощни хормони, които бушуват в тях имат нужда от време, за да се адаптират.
- Демонстриране на превъзходство пред останалите им връстници – начинът, по който околните приемат подрастващите, е много важен за тях. Често те са склонни дори на глупави или рискови постъпки, за да покажат на приятелите си превъзходство, смелост, различност.
- Погрешни представи за света - погрешните схващания могат да накарат дори добрите хора да се държат зле. Понякога изкривената представа за света около тях, за това, което се харесва и търси, може да повлияе на тийнейджърите да постъпят не както трябва.
Как да реагират и постъпят родителите?
- Споделяйте очаквания, но останете гъвкави – родителите оказват въздействие върху решенията на децата си. Говорете с тях за риска, за рисковете, които те биха искали да поемат и кои от тях да избягват. Изведете ясно последствията от поемането на тези рискове, избори и решения. И в същото време детето трябва да е свободно да споделя, без риск, че ще се провали във вашите очи.
- Не се страхувайте да кажете "не" на ситуации, при които детето ви може да е в състояние да вземе лоши решения. Едно от най-хубавите неща, които можете да направите за детето си през юношеските години, е да наблюдавате местонахождението и преживяванията им, да бъдете приятели в социалните мрежи, без да се месите, но да следите активността им.
- Казвайте "да" на възможности, които биха могли да изградят, както здрави умения за вземане на решения на детето, така и увереността им да правят добри избори (дори ако трябва да стъпите малко извън собствената си зона за комфорт). За един кандидат-студент може да се каже, че може да вземе уверено решение за бъдещето си, но за един седмокласник родителите все още са фактор.
- Бъдете търпеливи – понякога няколко лоши решения могат да бъдат част от израстването. Помислете за себе си, когато сте били на техните години, никой не е безгрешен. Важното е да поставите акцент върху поуката от конкретната ситуация, опитът, който тя ще донесе на децата.
- Продължавайте да давате на тийнейджърите шансове да вземат решения. Няма как просто да ги затворите някъде докато пораснат, да ги изолирате или да се опитвате да ги предпазвате винаги и от всичко. За развитието и израстването им се изисква опит. Единственият начин да се научат да виждат възможните последици от дадено действие е да бъдат в ситуация, когато трябва да вземат решения, които включват възможни последици.
Грешките на децата ни са пътека към разбирането, към зрелостта и преминаването в света на възрастните. Животът е пълен с несигурност и всички ние се учим да се справяме с нея. Бъдете търпеливи, опитайте се да изградите доверие във взаимоотношенията с децата си, една сигурна и пълноценна комуникация, която да им позволи да споделят с вас, да търсят съвет, тогава, когато имат нужда. Бъдете добър пример за тях, подкрепяйте ги да бъдат уверени в себе си, в качествата си, да бъдат свободни да изразяват собствената си идентичност, без да се съобразяват с някакви масови предразсъдъци и модели на поведение сред връстниците им.
|
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Да наказваме ли децата - I част
Вашето малко същество идва в света на хората без понятие за социалните условности. То не знае какво е...
Разведена - без срам и съжаления
Понякога нещата се объркват. Веднъж по наша вина. Друг път по негова. В трети си делим отговорността....
Ако сме сами на празниците
Бъдни вечер и Коледа са семейни празници. По това време на годината сме свикнали къщите да се изпълват...
Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
Най-щастливият ужас - родителството
На въпроса „кой е най-хубавият ден от живота ви?“, по-голямата част от жените с деца биха ви отговорили...
За какво да НЕ говорим пред него
Доверието, искреността и комуникацията са в основата на всяка връзка. Когато усещането за влюбеност преминe,...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
Приятелството на работното място
„Прекарвам на работа две трети от времето си и без приятелските отношения с колегите не бих могла да...
"Здравословен обяд за ученика": Розова супа в училище? Напълно възможно
Това е ден седми от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Хората „без емоции“
Човешкият индивид не може да съществува без емоции. Способни сме да изпитваме от много силна обич до...
Любов или зависимост?
Всички ние копнеем за любов. Когато изпитваме към някого силни и разтърсващи чувства, мислим, че истински...
Деца, на които се чете на глас, влизат в детската градина с 290 000 думи повече
Родители, които четат на малките си деца по една книжка дневно, увеличават техния речников запас с почти...
Децата и наркотиците
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
Кризата на средната възраст при мъжете
Кризата на средната възраст при мъжете и жените се проявява на различна възраст. Макар периодите за физическите...
Тактика на запознанството
Много любовни истории започват най-банално. Например в един обикновен ден някой симпатичен мъж ви спра...
Новогодишните желания – техника на изпълнение
Сред всички народи има поверие, че в навечерието на Новата година небесата се отварят и изречените желанията...
Как да си спечелим уважение?
Да бъдеш обичан е много хубаво и приятно, но има нещо още по-важно от любовта – уважението. Без него...
Непланираната бременност
„В моя живот всичко е по план” – разказваше ми моята колежка Надя от университета – „До няколко месеца...
Да, вечерям сама
Случвало ли ви се е да излезете на вечеря или в бар и да видите на масата сама жена? "Вероятно е на среща...
Детето предпочита баба си
"Не просто баба си! Свекърва ми!!!"
С тези думи ме посрещна приятелката ми Мая - майка на едногодишен...
Какво мислят децата за любовта...вече в 4-ти клас
През 2014 г. попитахме един обикновен първи клас на едно обикновено българско училище: "Какво според...
Детската ревност – как да я избегнем - II
В някаква степен ревността е неизбежна, затова не драматизирате нейната поява. Най-важното в тази ситуация...
Идеи за детски занимания без пари
Всеки родител е изпитал усещането вече да не знаеш как да забавляваш детето. Едно или по-голяма група,...
Тълкуване на сънищата – бабини деветинини или път към себепознанието
В древността се смятало, че сънищата са послания от боговете, изпълнени с пророчества и предупреждения...
Какво ще кажат хората?
Колко пъти сте чували този въпрос да излиза от устата на майка ви, баба ви или друг близък човек? Колко...
Свекървата - кратък разговорник за начинаещи снахи
Съчетанието снаха-свекърва е в центъра на много фамилни войни и размирици. По-често звучи взривоопасно...
Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
Възможен ли е баланс между работа и семейство?
Няма как да оспорим факта, че разумните хора са онези, които винаги намират златната среда. Балансът...
Изгубени в превода - I
Дори тези с небогат опит в между половото общуване знаят – тя и той си говорят на различни езици. Уж...
|