Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

За малката нужда, пиенето на вода и други дреболии в първи клас



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Много са вълненията преди и в началото на първи клас. И най-подготвените родители не могат да отрекат, че се сблъскват с неочаквани въпроси и развитие на нещата, различно от това, което знаят или са си представяли.

Като попреминат темите за учебниците, помагалата, реда в училище, организационните въпроси около началото, идва въпросът с храненето. Но и там малко по-малко нещата се напасват. Неочаквано за много родители, децата показват трудности в някои съвсем различни аспекти - каквото е ходенето до тоалетна, пиенето на вода, хигиената и други дреболии, които могат да прераснат в сериозни проблеми.

Пиенето на вода

Според статуквото, децата носят в раницата си шише с вода, от което могат да пият по всяко време, без изключение. Началните учители са наясно, че началото на първи клас е съвсем ново начало и стресът, дори и да не личи, никак не е малък за 6-7 годишни деца. Затова позволяват дори по време на час, изпитване, ако детето се притесни, пресъхне му устата, да пие вода. Стига да не пречи на другите, разбира се. В по-топлото време жаждата се усилва, децата при всяка възможност са навън и имат нужда дори от повече вода. Не би следвало никой учител да забрани дете да пие вода.

Водата, която е най-подходяща за детето, е чешмяната вода, стига да е с добро качество, но някои родители предпочитат филтрирана, изворна, трапезна. Важното е детето да не пие вода с висока минерализация заради количеството флуор в нея, например, което се натрупва и уврежда зъбите.


От учителите зависи детето да е спокойно да пие вода, когато пожелае, стига това да не е просто повод да се разсее, да развали дисциплината на класа. Обикновено те бързо разпознават и съумяват да реагират така, че детето да разбере, че това е неприемливо за класната стая държане.

От родителите зависи най-вече да сме създали навика, но и да продължаваме постоянно да напомняме да пият вода, да осигуряваме лесни за ползване шишета и да следим за дехидратация - тъмен цвят на урината, бледо лице, напукани устни, независимо от сезона. Оплаквания като световъртеж и замаяност също може да са сред признаците.

Който пие вода...ходи до тоалетна.

Тази деликатна тема наистина може да се превърне в голям проблем. Задържането на урина може да има сериозно последствия за детския организъм - особено за бъбреците.
Децата, които идват от детската градина, са имали до този момент детска тоалетна на разположение, която е била безукорно чиста, с налична хартия, четка, сапун за ръцете. В училище това, в различни степени, изобщо не е така. Промяната е рязка.
В тоалетните ходят много повече деца, те ходят сами, за много от тях това е истинско изпитание. Срещат много деца, налага се да чакат на опашка, да са концентрирани, когато дойде техния ред. Нерядко от другата страна на вратата някой вече е нетърпелив, а те не са толкова сръчни. Притесняват се да помолят да идат до тоалетна, звънецът вече бие, а тях ги е страх да не се скара учителят. Твърде много проблеми, за твърде малки главици. И много от тях "стискат". Представете си сега колко време децата прекарват в училище, как трябва да пият вода и как се притесняват. Понякога - дори на нас да кажат.

От учителите зависи детето да може да иде до тоалетна - не да го заведе лично, но да са сигурни, че то се чувства в безопасност и е спокойно. Учителят няма как да разбере, когато има проблем, ако детето не му сподели или ако не стане свидетел на нещо нередно. Учителят също не би следвало да не пуска и през часа дете, което има неотложна нужда. От учителите не зависи броя и състоянието на тоалетните, както и не зависи на какви хигиенни навици сме научили детето си. Но може да поговори на тази тема като част от по-голямата - опазването на чистотата на базата и инвентара.

От родителите зависи да са приучили децата да не "стискат" и да не се срамуват да кажат, че им се ходи до тоалетна. Зависи и да са научили детето на самостоятелност, да се обслужва бързо, да ползва тоалетна хартия, да почиства след себе си и да си мие ръцете след всяко ходене на тоалетна. От родителите зависи също така да се интересуват и дали има проблем детето с ходенето до тоалетна в училище. Всеки родител на първокласник трябва да разговаря в подробности, но и с уважение към личното време на учителя, за това как е минал всеки един ден. Защото всеки ден е важен, нов и различен за един първокласник.

Какво правим, ако има проблем?

Ако имаме добър диалог с детето, доверие, но и го приучаваме да е самостоятелно, отговорно в училище би трябвало то да ни сподели, ако има проблем. Трябва да знаем обаче, че децата умеят да хитруват, те искат да привличат нашето внимание, особено ако ги лишаваме от него. Те могат да преувеличават, драматизират, дори да послъгват. Нашият усет трябва да ни подскаже, кога детето ни е сериозно, стресирано и с проблем и кога просто търси внимание. Всеки ден трябва да го изслушваме с внимание и сериозност, за да развием този усет в нов аспект - един цял ден в училище извън нашия поглед. Те трябва да знаят, че държат нашето внимание, че сме важни за тях, но са важни и всички деца. Когато има проблем наистина:

От нас зависи да спазим протокола в училище - разговор с учителя, спокойно и с уважение, в който разговор да разкажем за евентуалния проблем. Учителят обаче не може да подканя 22-24 деца да пият вода, да им напомня в междучасието да отидат до тоалетна. Той може обаче да проследи, ако нещо нередно се случва в самата тоалетна или между децата - по-големи ученици тормозят и изблъскват по-малките и др. такива. Следва разговор със заместник-директор и след това чак - с директор. Прескачането на етапите, неспазването на протокола руши доверието и в никакъв случай не е в полза на детето. Трябва като родители да разберем, че дали е за ченгелчетата и луличките, за обноските и хигиената, за екипната работа или изявата - учителите мислят най-доброто за децата ни, те са там да ги учат, да им помагат. Общуване на базата на аргументирания диалог, на позитивния подход, който търси решение и разбирателство, а не конфронтация и доказване на его, е това общуване, което работи във всяка една система. Няма нерешими проблеми, има неизговорени проблеми.
Виж още статии за:   Нашите деца · Ученикът · Училището ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Най-важните съвети в помощ на родителите на първокласниците
· Защо да насърчим детето да рисува, независимо колко е "добро"?
· "Значителна част от това, което ви предстои, ще бъде поръчано от скуката"
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Виж още статии за:   Нашите деца · Ученикът · Училището ·
Сряда
19
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
Да се отървеш от излишното е от съществено значение за твоето благополучие. Как?
Днес всички сме водени от стремеж за трупане – на все нови и нови вещи, на повече приятели в социалните...
Без ум
Има моменти, в които се случва да се изгубим, из основи, доброволно или повлечени от някакво разрушително...
Кърменето никога не е било толкова красиво
Кърменето е естествено, колкото храненето. Нужда. Но при бебетата това не е нужда само от храна, а от...
"Който казва, че не обича шоколад, вероятно лъже"
Чудили ли сте се защо, след като сте изяли цял шоколад или преполовили кутия бонбони, желанието ви да...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Натурални съставки за домашните ни маски - част II
Списъкът с благодатните плодове и зеленчуци, правещи кожата ни искряща, продължава. Добре е да знаем,...
Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
Етеричното масло от мащерка
Кой не обича мащерката и кой не е чувал за нея!? Като подправка, за чай или като билка, това растение...
Ароматерапията в борбата с безсънието
Добрият сън зависи от много фактори: удобното легло, свежият въздух в стаята, правилното хранене. Но...
Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
Сложната простота на майчиното мляко
Майчиното мляко е уникална смес, която и до този момент не е изучена напълно от науката. В нея са открити...
Въображаемите ни врагове
Често виждаме в другите онова, от което се плашим в себе си, но рядко си го признаваме. Не е лесно да...
Активното раждане е право и избор за всяка жена
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 18
Ден 18 от Коледните пости. Ехе, почти сме ги преполовили! Все още се чудя как моето момче реши да пости,...
Любимата лятна шапка от Панама в безкраен флирт с киното
Панамената шапка или просто "панамата" е неостаряващият шик, който десетилетия наред е символ на лятна...
Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето...
Калолечение за здраве и дълголетие - II
Какво трябва да знаем още за калолечението: То се назначава по лекарска преценка. Предписаният курс...
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
Какво се крие в месните продукти
Когато говорим за полезни вещества, неотменно си представяме плодове и зеленчуци. Въпреки лошата си слава...
Амарантът – събуден за нов живот
Макар и да ви звучи екзотично амарантът всъщност е познат и по нашите земи. Може би сте чували или дори...
Малината – вкусен плод и билка
Хапвайки една-единствена малина, ние слагаме в устата си множество миниатюрни плодчета, всеки един от...
Момина сълза - здраве и красива отрова
Това растение е силно отровно и също толкова лековито. Още в края на зимата и началото на пролетта, то...
Можем да се справим с горещите вълни
Неприятните горещи вълни са далечни за по-младите жени и те може би не разбират какво толкова около тях...
Изследване на марки майонеза показва разминаване между етикети и съдържание
Ново пространно изследване на "Активни потребители" върху родната майонеза показа драстично разминаване...
Грешки по пътя към красотата - II част
● Непостоянство Вие сте стихийна личност? Не можете да устоите на вкусна храна, а после топите...
Аднекситът – потайната женска болест
Пролетното слънце ни мами да свалим досадните зимни дрехи и да почувстваме лъчите върху кожата си. Но...
Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook