За малката нужда, пиенето на вода и други дреболии в първи клас
 Много са вълненията преди и в началото на първи клас. И най-подготвените родители не могат да отрекат, че се сблъскват с неочаквани въпроси и развитие на нещата, различно от това, което знаят или са си представяли.
Като попреминат темите за учебниците, помагалата, реда в училище, организационните въпроси около началото, идва въпросът с храненето. Но и там малко по-малко нещата се напасват. Неочаквано за много родители, децата показват трудности в някои съвсем различни аспекти - каквото е ходенето до тоалетна, пиенето на вода, хигиената и други дреболии, които могат да прераснат в сериозни проблеми.
Пиенето на вода
Според статуквото, децата носят в раницата си шише с вода, от което могат да пият по всяко време, без изключение. Началните учители са наясно, че началото на първи клас е съвсем ново начало и стресът, дори и да не личи, никак не е малък за 6-7 годишни деца. Затова позволяват дори по време на час, изпитване, ако детето се притесни, пресъхне му устата, да пие вода. Стига да не пречи на другите, разбира се. В по-топлото време жаждата се усилва, децата при всяка възможност са навън и имат нужда дори от повече вода. Не би следвало никой учител да забрани дете да пие вода.
Водата, която е най-подходяща за детето, е чешмяната вода, стига да е с добро качество, но някои родители предпочитат филтрирана, изворна, трапезна. Важното е детето да не пие вода с висока минерализация заради количеството флуор в нея, например, което се натрупва и уврежда зъбите. |
От учителите зависи детето да е спокойно да пие вода, когато пожелае, стига това да не е просто повод да се разсее, да развали дисциплината на класа. Обикновено те бързо разпознават и съумяват да реагират така, че детето да разбере, че това е неприемливо за класната стая държане.
От родителите зависи най-вече да сме създали навика, но и да продължаваме постоянно да напомняме да пият вода, да осигуряваме лесни за ползване шишета и да следим за дехидратация - тъмен цвят на урината, бледо лице, напукани устни, независимо от сезона. Оплаквания като световъртеж и замаяност също може да са сред признаците.
Който пие вода...ходи до тоалетна.
Тази деликатна тема наистина може да се превърне в голям проблем. Задържането на урина може да има сериозно последствия за детския организъм - особено за бъбреците.
Децата, които идват от детската градина, са имали до този момент детска тоалетна на разположение, която е била безукорно чиста, с налична хартия, четка, сапун за ръцете. В училище това, в различни степени, изобщо не е така. Промяната е рязка.
В тоалетните ходят много повече деца, те ходят сами, за много от тях това е истинско изпитание. Срещат много деца, налага се да чакат на опашка, да са концентрирани, когато дойде техния ред. Нерядко от другата страна на вратата някой вече е нетърпелив, а те не са толкова сръчни. Притесняват се да помолят да идат до тоалетна, звънецът вече бие, а тях ги е страх да не се скара учителят. Твърде много проблеми, за твърде малки главици. И много от тях "стискат". Представете си сега колко време децата прекарват в училище, как трябва да пият вода и как се притесняват. Понякога - дори на нас да кажат.
От учителите зависи детето да може да иде до тоалетна - не да го заведе лично, но да са сигурни, че то се чувства в безопасност и е спокойно. Учителят няма как да разбере, когато има проблем, ако детето не му сподели или ако не стане свидетел на нещо нередно. Учителят също не би следвало да не пуска и през часа дете, което има неотложна нужда. От учителите не зависи броя и състоянието на тоалетните, както и не зависи на какви хигиенни навици сме научили детето си. Но може да поговори на тази тема като част от по-голямата - опазването на чистотата на базата и инвентара.
От родителите зависи да са приучили децата да не "стискат" и да не се срамуват да кажат, че им се ходи до тоалетна. Зависи и да са научили детето на самостоятелност, да се обслужва бързо, да ползва тоалетна хартия, да почиства след себе си и да си мие ръцете след всяко ходене на тоалетна. От родителите зависи също така да се интересуват и дали има проблем детето с ходенето до тоалетна в училище. Всеки родител на първокласник трябва да разговаря в подробности, но и с уважение към личното време на учителя, за това как е минал всеки един ден. Защото всеки ден е важен, нов и различен за един първокласник.
Какво правим, ако има проблем?
Ако имаме добър диалог с детето, доверие, но и го приучаваме да е самостоятелно, отговорно в училище би трябвало то да ни сподели, ако има проблем. Трябва да знаем обаче, че децата умеят да хитруват, те искат да привличат нашето внимание, особено ако ги лишаваме от него. Те могат да преувеличават, драматизират, дори да послъгват. Нашият усет трябва да ни подскаже, кога детето ни е сериозно, стресирано и с проблем и кога просто търси внимание. Всеки ден трябва да го изслушваме с внимание и сериозност, за да развием този усет в нов аспект - един цял ден в училище извън нашия поглед. Те трябва да знаят, че държат нашето внимание, че сме важни за тях, но са важни и всички деца. Когато има проблем наистина:
От нас зависи да спазим протокола в училище - разговор с учителя, спокойно и с уважение, в който разговор да разкажем за евентуалния проблем. Учителят обаче не може да подканя 22-24 деца да пият вода, да им напомня в междучасието да отидат до тоалетна. Той може обаче да проследи, ако нещо нередно се случва в самата тоалетна или между децата - по-големи ученици тормозят и изблъскват по-малките и др. такива. Следва разговор със заместник-директор и след това чак - с директор. Прескачането на етапите, неспазването на протокола руши доверието и в никакъв случай не е в полза на детето. Трябва като родители да разберем, че дали е за ченгелчетата и луличките, за обноските и хигиената, за екипната работа или изявата - учителите мислят най-доброто за децата ни, те са там да ги учат, да им помагат. Общуване на базата на аргументирания диалог, на позитивния подход, който търси решение и разбирателство, а не конфронтация и доказване на его, е това общуване, което работи във всяка една система. Няма нерешими проблеми, има неизговорени проблеми. |
|
|
Четвъртък 7 Декември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
 Непосилната лекота на килограмите
Живеем в несъвършен свят, в който най- много се цени съвършенството. Идеалите, които преследваме за външния...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 18
Ден 18 от Коледните пости. Ехе, почти сме ги преполовили! Все още се чудя как моето момче реши да пости,...
 Какво става, когато изключим месото от менюто си?
Съществуват множество публикации, които определят вегетарианството като лишение от важни хранителни вещества...
  Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
 Уасаби - лютото лекарство
Обичате ли люти чушки? А знаете ли, че ги наричат подправката за здравословен живот? Множество изследвания...
 Коя от 9-те вида интелигентност притежавате?
Мислим за интелигентността като за просто и ясно понятие: Учените, академичните преподаватели са интелигентни....
 Физическите признаци на депресията
В последните години все повече млади хора са засегнати от една от най-незабележимите психични болести...
 Етерично масло от джинджифил срещу възпаления и за засилване на имунитета
Джинджифилът е цъфтящо, многогодишно растение от семейство Zingiberaceae, има тесни, зелени листа и...
 Доклад: Устойчивите на петна и вода продукти съдържат токсични химикали
Нов доклад разкрива, че много от водоустойчивите и устойчиви на петна материи, които закупуваме, може...
  Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
  Как да постигнем смирение?
“Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен; а който се смирява, ще бъде въздигнат”(Лука 18:14)...
  Сярата - минералът на здравето и красотата
Какво си представяте, като чуете "сяра" ?
Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка...
 Цели, намерения и желания
Една от основните думи в живота ни е думата цел. В действителност целият ни живот е изтъкан от цели,...
 Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
  Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
  Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
 Проучване: Децата, които са близо до природата имат по-силна имунна система
Децата, израснали в "стерилни" условия в градовете, по-специално в мегаполисите, имат слаба имунна система,...
  Какво ти пречи да започнеш да тренираш?
Обикновено през пролетта се сещаме, че ето, крайно време е вече да започнем да тренираме нещо! Лятото...
 Живот с дете в неравностойно положение
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение....
  Меню "Aнти-стрес"
Когато ресурсите на организма са на изчерпване, а ние трябва да свършим още „малко” работа, да откраднем...
 Учени: Умереното гладуване намалява риска от сърдечно-съдови болести
Учени от университета на Съри в Англия установиха, че умереното гладуване с прекъсвания намалява по-ефикасно...
  Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
 Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
  Безсрамно за срамните болести - II
ХИВ/СПИН - разрушава имунната система и тялото става неспособно да се пребори с множеството инфекции...
 Как да: Изберем възглавница
За качествения сън, към който всички се стремим, е необходимо толкова малко, но и толкова много. Всичко...
 От здравия зъб до кариеса
Когато не чувстваме болка или дискомфорт в устната кухина, се чувстваме спокойни за здравето на зъбите...
 Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
 Сладки сънища, върнете се!
За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш,...
  Хармония и стройно тяло с Аюрведа - II
Пита
Описание: Това са хора с мускулеста структура, които въпреки добрия си апетит не напълняват лесно....
|