Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Да живееш естествено = да живееш истински



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Да живееш истински, значи да живееш естествено. Това обаче го разбрах по-късно, когато сама се изненадах от себе си - установих, че на подсъзнателно ниво съм се обградила с неща максимално близки до естественото, природното, земното. Защото те са невъзможни за подмяна, фалшифицирането е изключено.
Аз, която никога преди това не бях отгледала и едно цвете, понеже жалките ми опити задължително завършваха трагично, обкичих цялата си тераса с цветя. Радвах се как растат и се променят. Удивявах се как пред очите ми животът в тях бушуваше, как той се бореше и побеждаваше трудностите, как в други случаи замираше за дълго, за да се възроди най-неочаквано. И уви – растенията нагледно илюстрират безспорното - животът и смъртта са двете страни на съществуването – те взаимно се обуславят.

Аз, която толкова се страхувах от животни, а мисълта за физическо съприкосновение с тях ме стряскаше, ги приех като неотделима част от ежедневието ми. Разбрах, че животните имат емоции, памет, комуникират с нас, но с други средства – понякога понятни ни, друг път – не. Убедих се, че те са по-добри от нас, защото са винаги еднозначни в поведението си, нищо не крият. При тях всичко е точно това, което изглежда, ни повече, ни по-малко. Директни са, но и много благодарни.

Спонтанният ми стремеж към естествените неща се отрази на представата ми за перфектната почивка и развлечение. Тя няма нищо общо с баналния хотелски лукс и още по-малко с хаотичността и шума на дискотеките. Мечтаем си за палатка, за звуците на планината или морето, за зашеметяващия им мирис и бездънното звездно небе. Мечтаем да ходим боси, да седим на земята – топла или хладна, понякога бодяща петите, но безпределно истинска. Като майчин скут.
Стремежът ми към истинското повлия на любимите ми занимания. Ако преди смятах, че само ангажирането на духа и интелекта си струва, сега знам колко вълнуващо е и нещо да излезе изпод собствените ти ръце – да ушиеш гоблен, да изплетеш, да издялкаш, да изваеш нещо… Да си създател, макар и в микроскопичен мащаб. Перфектният резултат не е задължителен. Пътят към съвършенството за едни е дълъг, за други безкраен. Но по-важно е друго - правиш ли нещо с любов, то непременно те радва и като процес на създаване, и като краен резултат. А най-ценно е удоволствието за душата.

Голяма част от живота ми мина с убеждението, че спортът не е моя територия. Нищо не се е променило, продължавам да съм безнадежден спортен случай. Но не бива сам да си затваряш вратите пред част от света. Нищо не може да ти отнеме удоволствието просто да се движиш, нито радостта от усещането, че тялото ти става по-леко, гъвкаво и подвластно на самата теб. Твоите малки победи в духа на „по-бързо, по-високо, по-далече“ заслужават да се гордееш със себе си.
Новото ми аз гледа по различен начин на храненето. Спасението от „боклуците“, Е-тата и всякакви стабилизатори и емулгатори в съвременната хранителна промишленост е, колкото може повече неща да си направиш сам, като ползваш помощта на домакинската техника, разбира се. Така със сигурност знаеш, какво „влиза“ в тялото ти. Домашният хляб не е проблем, нито да си направиш сам туршията, каймата да е от смляно пред очите ти месо, сам да си приготвиш сладко или конфитюр, та дори кисело мляко или собственоръчен фреш. Забавно е, а е и по-вкусно, като знаеш, че ти си го направил.

Много далеч съм от крайностите, те убиват удоволствието. Не съм привърженик на затвореното натурално стопанство и с двете ръце съм за да се ползват улесненията на всякаква битова техника. Ала колкото повече истински неща допуснеш в ежедневието си, толкова заживяваш по-земно, с повече разбиране кое е важното и си струва да полагаш усилия за него. В тази връзка истинските отношения с близките хора, обичта и доверието, са алфата и омегата, от тях започва и там отвежда стремежът ни към щастие.
Виж още статии за:   Здравето · Здрав дух · Жените днес ·
Коментари
2013-03-20 #4
Марияна
Много вярно, реално, просто, истинско и стойностно. Всеки един от нас е необходимо да прозре тази ИСТИНА

Пъстроцветна, весела, красива и засмяна,
Пролет цветоносна ,
пълниш нашите сърца!
По градове и села добре си ни дошла,
и в душите ни ще влезеш
с радостта и любовта!
Честита Първа Пролет!
2013-03-20 #3
Десислава Ив. Симеонова
ДА!!! А и, преди мъничко, настъпи астрономическата пролет - да сме здрави и щастливи, по какъвто и да е начин. Поздрави на всички добронамерени хора.
2013-03-20 #2
Светлана Чамова
Радвам се, че усещаме света по един и същи начин с теб, Деси. Нали това е смисълът на Хера - да среща единомишленици.
По една случайност, а може би не, днес бил международен ден на щастието - та това е моята "рецепта" за него, тема по която мнозина днес се упражняват. С една добавка - да се усмихваме при всеки повод (както и подсказва картинката към статията)
2013-03-20 #1
Десислава Ив. Симеонова
Светлана, прекрасни мисли, простички и уникални, благодаря ти. Казала си по най-добрия начин това, което занимава и моето съзнание, намерения и реални действия . Наистина стойностните неща са близо до нас, но, често, не ги съзираме, възприятията и манталитета ни не допускат проявата им.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Истинската причина някои хора да постигат повече: как дисциплината побеждава мотивацията
· Как да укротим вътрешния критик, без да губим себе си
· Петъчният синдром: защо вече мислим за уикенда още в петък сутрин
· 5 грешки в грижата за косата, които повечето хора допускат
· Защитен слой срещу инфекции: как действа KAdermin спрей при лечение на рани
· Обрат в разбирането за преддиабета: кръвната захар може да се нормализира и без отслабване
Виж още статии за:   Здравето · Здрав дух · Жените днес ·
Събота
30
Май 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Неща, които вече не ме впечатляват
Дали с времето, дали с годините, които трупаме, но списъкът с неща, които ме впечатляват, много се е...
Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
Негативното въздействие на облъчването от мобилните телефони върху организма и най-вече върху мозъка...
Кравето мляко – познатата непозната храна
Кравето прясно мляко е ежедневна храна за много хора и е така от хилядолетия. Въпреки че е популярна...
Циганското лято на живота ни
Има едни малко на брой дни в края на жаркото лято и малко преди благата есен. Един последен изблик, когато...
Байкалски шлемник – една от най-важните билки на китайската медицина
Байкалският шлемник (от лат. Scutellaria baicalensisе, англ. - Baikal skullcap) е китайско лечебно растение,...
1
Даването и получаването като големи житейски уроци
Една от най-важните ни мисии в този живот е тази да даваме. Да даваме внимание, обич, разбиране, помощ,...
Списание Hera.bg подкрепя Коледните пости
Коледните пости вече започнаха. И тази година ще подкрепим всички читатели, които са решили да постят....
Херпесът – гостенин за цял живот
На пръв поглед мехурчетата с течност, които периодично се появяват по устните ни, изглеждат като козметичен...
Лошият дъх – една неудобна тема
Без преувеличение лошият дъх може да разруши приятелство, любовна връзка, служебни отношения. И то без...
Как да предпазим и подобрим съня си през лятото?
Лято е, температурите не спират да се покачват, слънцето ни дарява с изобилие от светлина, предразполагайки...
1
Пробиотиците - защо не можем без тях - I
Мисълта, че тялото ни е миниатюрна вселена, в която охолно живеят милиарди и милиарди микроорганизми,...
Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
Когато усмивката е малко насила
Има моменти, в които хич не ти е до усмивка, но се усмихваш. За да скриеш своята уязвимост. За да покажеш,...
Детето и първото му посещение при зъболекаря - II
Не заплашвайте с Голямата инжекции и Лошия чичо доктор Много родители използват заплахите като основен...
Какъв тип си: „Круша” или „ябълка”
Нормалното тегло все още не е гаранция, че сме в здравословната норма. Оказва се, това не зависи от килограмите,...
1
Увеличена трета сливица при децата
Проблемът с увеличената т.нар. трета сливица е много разпространен и един от най- честите поводи консултация...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook