Обещанието - думите като договор
 Изпрати
Обещанието е договор, подписан със силата на думите. Поне така го възприемат хората, които се чувстват отговорни за онова, което изговарят и вършат на дело. Затова и те едва ли биха го дали току-така, лековато. Защото знаят, че носи последствия, то е ангажимент. Никъде не написан, не подпечатан и не заверен при нотариус. Няма как да бъде обжалван и пред съд. Обещанието е нещо, което съществува в някакъв смисъл виртуално. То е в силата на мисълта и на думите, на човешката воля и характер, без някаква материална следа. Но изпълнено, е един от най-безспорните знаци за лоялност, за точност и коректност. Когато казваш, че нещо е направено „на едната дума“, означава, че е сторено бързо и много точно. Носи смисъла на похвала и май на... лека изненада, че нещата могат да случват и така.
Кой не би искал да си има работа тъкмо с такива хора – като ти кажат, че ще бъдат на определено място в даден час, да са там. Като обещаят, че ще свършат една работа, че ще се обадят по телефона или ще те отменят в нещо, да знаеш, че безусловно ще стане. Колко по-лесен и удобен би бил животът, ако общувахме само така. Проблемът е, че всички искаме да се отнасят към нас по този начин – щом нещо е обещано, да се изпълни, а самите ние не рядко сме немърливи, разсеяни или просто несериозни към обещанията си. Обещанието е нещо, което за пореден път опира до доверието. Изпълнението му създава и засилва вярата в човека отсреща, а когато остава само на думи – я подяжда и руши.
Особено често със силата на обещанията комуникират малките деца. Изразът „честна дума“ е техният подпис в този словесен документ. От опит знаем, те си търсят до дупка обещаното от възрастния, който, уви, понякога е готов да обещае почти всичко, за да тушира трудна ситуация с малчугана. И после – нищо. Смятаме, че това е вълшебната думичка, с която бързо и лесно да се отървем от досадните настоявания на малкия човек. И така първи правим презентация на що е това безотговорно обещание. Педагозите казват, че не е редно да караме малките деца да ни обещават. Това е тежест, която не е по силите им. Сигурно е така. Ала в детските отношения именно обещанието е разменната монета, която върви. Тези хлапашки диалози звучат наивно, но и мило, и чисто.
С порастването ни става изграждането на характера. Всеки поема различна посока на развитие, с различна тежест на отделните особености на личността. Хората са в една или друга степен лекомислени или отговорни, вечно закъсняващи и въобще спазващи уговорките отгоре-отгоре или точни във всяко отношение. Когато допускаме някой близо до себе си, когато той ни е скъп и го обичаме, го приемаме такъв какъвто е, с доза снизходителност към недостатъците. Ала всеки предпочита да има работа с хора, на чиято дума може да се разчита. Едва ли са възможни сериозни бизнес отношения без спазване на поети, макар и само на думи ангажименти. Така нещата се случват бързо, постигат се скоростни резултати, печели се човекът отсреща като коректен партньор.
Вярно е, не винаги и не всяко обещание може да бъде изпълнено. Възможно е да не сме преценили силите и възможностите си, то да е дадено под напора на странични обстоятелства или просто ситуацията да се е променила. Ако искаме да продължават да ни смятат за хора, на които може да се вярва, най-добре е честно да обясним причината нещата да не се случат. Когато човек е истински дори и в отстъпленията и грешките си, а не се крие, лъже или подличко лавира, вероятността да ни разберат е огромна. Да се греши е толкова човешко, колкото и да се прощава. Животът е непредвидим, той е еднакво и сложен, и прекрасен в тази своя непредвидимост. И въпреки това – предпочитам мъчно дадените обещания – поети трудно, защото са изречени с убеждението, че трябва да бъдат изпълнени. Предпочитам ги пред изречените със скорост, равна на скоростта им на забравяне.
|
Виж още статии за: Общуване · Личността · лъжата ·
Коментари
2011-08-09 #4  Светлана Чамова Аха, очевидно му придаваш смисъла на клетва с елементи на възвишеност. Нещо като "ще те обичам цял живот". Или "ще бъда верен на краля", ако си рицар, да речем. А всяко нещо съществува в пълното богатство от ситуации - от най-делнични до съдбовни - обещанията също. Да си държим на думата в ежедневието, също не е малко. Защото далеч не на всеки можеш да разчиташ - от едното ухо, през другото минава.
А за големите обещания, напр., когато оставях цигарите преди години, това дори не съм си го обещавала, защото нямах гаранция дали ще го изпълня. Просто се стремях и го исках и стана постепенно. Думите "никога" и "винаги" са ми много страшни с тяхната окончателност.
2011-08-09 #3  Инна Георгиева Може би Светле, придавам в съзнанието си нещо повече за "Обещавам". Или по-скоро наистина тържествена декларация  ползване за нещо по-специално и то такова, което не мога да направя в момента, но няма да забравя, омаловажа и т.н. нещо, което е толкова истински важно, че дори времето и обстоятелствата няма да променят крайния резултат, към който ще се стремя. Нещо, което приемам да го извърша като за мен си.
Колкото хора обаче, толкова и интерпретации 
2011-08-09 #2  Светлана Чамова Инка, обещанието не е непременно тържествена декларация с ръка на сърцето, а ангажимент от всякакво естество. Няма начин вв обозримо време да не си казвала на някого, че ще му дадеш някаква книга, ще му се обадиш по телефона, ей такива обикновени работи.
2011-08-09 #1  Инна Георгиева Опитвам се да се сетя, кога последно съм обещала нещо и ми е трудно. Обещанието по начало ми се струва безмислено. Хората, които държат на думата си не правят заявления, а просто действат.
Виж още статии за: Общуване · Личността · лъжата ·
|
|
Вторник 26 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Боен клуб
Истината може и да се ражда в спора, но шумният и необуздан скандал със сигурност изцяло я заглушава....
  Обича ме, не ме обича
Вечният въпрос всъщност е този - "Oбича ли ме или не ме обича?" И, ако понякога няма как да не знаем...
  Как детето ни да се справи с тормоза в училище
Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не...
  Готвенето у дома – ниско квалифициран труд или изкуство
Често споделям с приятелки и колежки, какво съм сготвила предната вечер, как се е получило и каква е...
  Секс на раздяла - да или не?
Всяка любовна раздяла е различна и не може да се даде универсална рецепта нито как да протече, нито как...
 Как дом, в който има книги, помага на децата да постигат повече
Минимум 80 книги в домашната библиотека ще помогне на детето ви да е по-грамотно и да постига повече,...
 Типове поведение, които вредят на увереността
Липсата на увереност може да причини много вреди в живота на човек. Нашето самочувствие засяга начина,...
  Как детето ни да се справи с тормоза в училище - II
Нормално е децата, които са тормозени, да се чувстват изплашени или ядосани. Но те биха могли да отблъснат...
 Когато загубите самоконтрол пред детето
„...За Бога, Петя, пак закъснявам заради теб, писна ми вече от мотането ти! Веднага се обувай и тръгвай,...
 Не се ли стараем понякога твърде много да сме съвършени майки?
Наскоро се заговорих с няколко майки относно заетостта на децата през лятната ваканция. Повечето от тях...
  Бал с маски
В ежедневието си срещаме стотици хора с най-различни маски, носени в зависимост от това, което правят....
  Как да изберем подарък за мъж?
Изборът на подарък може да бъде както много забавно, така и голямо затруднение. Как ще бъде прието предизвикателството...
|