Фразите, които отблъскват децата от нас
И те напълно спират да ни слушат
 Знаете ли как да с думи възпитавате децата си? Въпрос, който за повечето хора е напълно излишен. Или поне така изглежда на детските площадки. Но нали делата са важни, примерът, а там почти всички майки обясняват и възпитават с думи: кое е добро и кое лошо, подсещат малчуганите си за думички като „благодаря”, „моля”, „извинявай”, поучават и споделят опит. И определено на пръв поглед няма да забележите нищо нередно. Всички се стараем, а децата са различни.
Голяма част от децата не слушат какво им се говори по простата причина, че не им се говори правилно и думи, които родителите намират за съвсем нормални всъщност са нередни и накърняващи самочувствието на малкия индивид. Повтаряме заучени фрази и каквото сме слушали ние самите, а се чудим защо приличаме на родителите си и защо нашите деца стават като другите - агресивни, арогантни или без самочувствие и индивидуалност.
“Нека обърнем за малко перспективата: Замисляли ли сте се как ще се почувствате, ако някой говори по този начин на вас? А сега помислете как това се отразява на едно крехко създание, което сега се запознава със света.”
"Казах ли ти?!" С израза „Казах ли ти?!”, вие го изкарвате глупаво, защото не може да запомни думите ви. Така показвате, че вие винаги сте прави, а то винаги греши. Детето се затваря и съвсем спира да слуша. Да, не рядко е така. Някои дребосъци са наистина сложни характери и трябва да им се повтаря по много, разсейват се лесно. Но с това нищо не се постига. И все пак ако не ви се удава избягването на този израз, поне не повишавайте тон, изричайки го. Виждали ли сте майки, които се карат на децата си, които са паднали и са се ударили? Какъв ефект има за едно дете, изпитващо болка да му натяквате с агресивен глас: "Казах ли ти да внимаваш повече!" Ако замените „казах ли ти?!” с по-мек тон и „нали те помолих да си по-внимателен”, може и малчуганът ви да промени тактиката си на правене на бели. Поне опитайте!
„Защото аз така казах” Знаете, че любимият въпрос на децата е „защо” и това е напълно нормално- те имат непрестанна нужда да си обясняват заобикалящата ги действителност. Помогнете им тогава. Обяснявайте за опасните неща, за важните навици и защо е така. Детето ще разбере и ще спре. Понякога няма време за обяснения или няма как да обясним на 3-годишно дете защо дъждът вали, но винаги може да импровизираме с приказка за великана, който полива облаците. Детето знае, че е важно, питането му има значение и ще бъде удовлетворено. Иначе се превръщате в тиранин, вместо в авторитет - в императив. Когато постоянно се налагате, просто един ден ще спрат да си говорят с вас.
„Дай на мен. Ти не можеш да го направиш!” Е, да, за всички умения си има възраст и все пак - не ограничавайте детето си по този начин. Оставете го да опита само да се справи. Ако ли не, детето се отдръпва, не внимава в дейността повече и колкото да му обяснявате, то не слуша. Знам, че за вас е пестене на време да го облечете или нахраните, за да не си изцапа току що изпраната блузка, например, но това не е улеснение за него самото. Не правете така, че детето ви да стане на пет и още да не държи правилно лъжицата. Оставяйте го да опитва отново и отново, насърчавайте го, показвайте му, че може. Нима ако вас не ви оставят да направите нещо сами, няма да се почувствате малко глупаво, малко неопитни и неуверени, дали го правите, както се очаква от вас. Нима винаги в новите неща сте идеални. У дома може мама да го направи вместо детето, но един ден на работа, няма да е толкова лесно. Не му правите услуга, уж пестейки време.
„Ако направиш еди си какво, ще излезем, ще получиш или ще ти купя” Този пазарлък е може би една от най-честите фрази, които ползваме като родители. „Ако” само по себе си означава, че дребосъкът има избор. Аз лично не веднъж и два пъти съм се сблъсквала с отказа на дъщеря ми, казвайки и „ако си прибереш нещата, ще излезем”, например. От нея се чува чисто и просто следното: „не искам да излизам, няма да си прибера нещата”. Затова...пробвайте с „когато” и „тогава”. Пример:”Когато си прибереш нещата, тогава ще излезем”. Това не означава, че не давате избор, а че въвеждате ред. Иначе що се отнася до избора- винаги го „предлагайте”- червената или розовата блузка, с пола или с панталон, на кино или на театър и т.н. Нека детето бъде активна част от подбирането на алтернативи - така ще държите вниманието му към задачата.
„Виж еди си кой как се държи, а ти какъв си!” Фраза, която ни отблъсква и като възрастни, и като деца. На никого не е приятно да бъде сравняван. Ние може да се конкурираме постоянно, но не обичаме някой да мери резултатите и да ги сравнява. Децата са точно така. И освен че спират да слушат кой в какво е по-добър, ако се натяква постоянно, то се потиска, гневи или дистанцира от вас. Особено вредно е сравнението, ако давате за пример по-голямата сестра, да речем. Така само увеличавате ревността и конкуренцията между двете си деца. По принцип примерите не са неправилен подход, стига да знаете как да ги дадете. Не казвайте назидателно „виж Мария как се справя, а ти не можеш”, а просто насърчавайте с усмивка и изрази като „искаш ли да го направиш по-добре от Мария? Пробвай. Не се отказвай!”
Никой не се ражда научен и възпитанието не е сред най-лесните неща на този свят. Понякога дните просто си минават, уж без нищо значимо в тях, а се оказва, че бъркаме в незначителни на пръв поглед детайли, които, обаче често имат решаваща значимост в последствие. И реално ние възпитаваме. Дори само с думи и повтарящите се фрази. И дори да грешим, защото няма безгрешни хора, най-важното е да се научим да заделяме повече време за децата си, да общуваме открито с тях, да обясняваме и разясняваме постоянно.
“Нали затова сме хора - защото можем да говорим. Затова сме родители - имаме опит и знания. Това, което липсва при тях, е в изобилие при нас.”
Правете го ежедневно, контролирайте вредните думите и ползвайте повече от красивите. Прегръщайте повече, гушкайте се, фантазирайте заедно. Показвайте уважение към мнението и разсъжденията им, бъдете сериозни, когато и те са сериозни. Защото няма нищо по-хубаво от това един ден пред теб да се изправи един млад, възпитан и прекрасен човек и да знаеш, че това е твоето дете! |
|
|
Понеделник 20 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Животът в социалните мрежи
Не издържате и ден без да влезете в любимата си социална мрежа, да научите последните клюкини около виртуалните...
 Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
  Как неусетно проваляме връзката си
Случвало ли ви се е любимият да ви напусне, оставяйки ви в пълно неведение какво се е случило и каква...
 18 януари - Световен ден на снежния човек
Световният ден на снежния човек се отбелязва от 2011 г. и е неофициален празник на един любим в зимните...
 Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
 Къде се крие истинският смисъл на любовта?
„Първият признак на истинската любов у мъжа е липсата на смелост, а у жената – смелостта“ – Виктор Юго
...
 Обичам да пазарувам, но харча неразумно. Няколко съвета как да пазарувате за по-малко пари
Учудващо много хора водят борба с харченето на пари, просто някои не си го признават и когато банковата...
 Привързаност с граници
Вероятно най-страшното, което може да си представи почти всеки от нас, е загубата на нещо или някого....
 Фантазиите на жените и мъжете в секса -I
Всеки човек, мъж и жена, имат хиляди фантазии и мечти за живота и случващото се около тях. Някои действително...
 Границите на вниманието към децата
Почти всеки родител се старае да е повече време с детето си (до колкото обстоятелствата му позволяват),...
 Любов без маски
В малките проучвания за връзките, които правя, най- често ми съдействат приятелките. Докато си говорихме...
 Сексуално насилие над деца
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
 Еуфорията на влюбването - II
В търсене на изначалното единство
Влюбените често споделят, как още на първата среща са били завладени...
 За една по-спокойна почивка
Ето, че дойде време за летните отпуски и всички вече усещаме мириса на море и пясък, на гора и полянки....
 Ще пълзим напред!
Пълзенето – първото самостоятелно придвижване на бебчо преди да проходи. Много родители предпочитат да...
  "Не искам дете"
Въпреки модерните времена, много жени и мъже продължават още да смятат, че най-значителната роля на жената,...
  Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
 Митът за блондинките - I част
По правило смятаме русокоските за детско-палави, нежни, женствени, привлекателни или за...пълни глупачки....
 Домашното насилие над деца
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
 С малко дете на разходка в парка - какво да вземем?
Ако имате бебе или малко дете, парковете и градинките са вашия малък ад и рай. Рай - че сте навън, а...
  Има ли възрастова граница за любовта?
Няма институция, която да издава акт за раждане на любовта. Tова чувство няма и кръщелно свидетелство,...
  Как да възпитаме мъжа - I
Най-често любовната ладия се разбива не от големи катаклизми, а от най-обикновените битовизми. В този...
 Любовта има 5 етапа, но само малцина стигат до последния
Всеки от нас, независимо на каква възраст е, мечтае за истинска, хармонична, трайна любов. Любовта осмисля...
  Може ли микро изневярата да е полезна за връзката ни?
Днешните времена позволяват на двама да са изключително свързани - по всяко време и по всякакъв начин....
 Умеем ли да се сдобряваме
Упреци, обиди и враждебно мълчание – това е част от отношенията ни с нашите най-близки хора. Трудно е...
 Светът през техните очи
“Събудих се към 10, позяпах малко мама как спи и реших, че е време да става и тя от леглото. Това беше...
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Игри по женски
Запитвали ли сте се как се държите, когато започвате връзка? Много често в опити да изглеждаме леко незаинтересовани...
 Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
 Домашното коледно парти за малки деца - как да го организираме?
Когато си майка на малко дете или бебе, еднообразието на деня може да те срине. Не че не скучаеш, напротив...
|