Фразите, които отблъскват децата от нас
И те напълно спират да ни слушат
Знаете ли как да с думи възпитавате децата си? Въпрос, който за повечето хора е напълно излишен. Или поне така изглежда на детските площадки. Но нали делата са важни, примерът, а там почти всички майки обясняват и възпитават с думи: кое е добро и кое лошо, подсещат малчуганите си за думички като „благодаря”, „моля”, „извинявай”, поучават и споделят опит. И определено на пръв поглед няма да забележите нищо нередно. Всички се стараем, а децата са различни.
Голяма част от децата не слушат какво им се говори по простата причина, че не им се говори правилно и думи, които родителите намират за съвсем нормални всъщност са нередни и накърняващи самочувствието на малкия индивид. Повтаряме заучени фрази и каквото сме слушали ние самите, а се чудим защо приличаме на родителите си и защо нашите деца стават като другите - агресивни, арогантни или без самочувствие и индивидуалност.
“Нека обърнем за малко перспективата: Замисляли ли сте се как ще се почувствате, ако някой говори по този начин на вас? А сега помислете как това се отразява на едно крехко създание, което сега се запознава със света.”
"Казах ли ти?!" С израза „Казах ли ти?!”, вие го изкарвате глупаво, защото не може да запомни думите ви. Така показвате, че вие винаги сте прави, а то винаги греши. Детето се затваря и съвсем спира да слуша. Да, не рядко е така. Някои дребосъци са наистина сложни характери и трябва да им се повтаря по много, разсейват се лесно. Но с това нищо не се постига. И все пак ако не ви се удава избягването на този израз, поне не повишавайте тон, изричайки го. Виждали ли сте майки, които се карат на децата си, които са паднали и са се ударили? Какъв ефект има за едно дете, изпитващо болка да му натяквате с агресивен глас: "Казах ли ти да внимаваш повече!" Ако замените „казах ли ти?!” с по-мек тон и „нали те помолих да си по-внимателен”, може и малчуганът ви да промени тактиката си на правене на бели. Поне опитайте!
„Защото аз така казах” Знаете, че любимият въпрос на децата е „защо” и това е напълно нормално- те имат непрестанна нужда да си обясняват заобикалящата ги действителност. Помогнете им тогава. Обяснявайте за опасните неща, за важните навици и защо е така. Детето ще разбере и ще спре. Понякога няма време за обяснения или няма как да обясним на 3-годишно дете защо дъждът вали, но винаги може да импровизираме с приказка за великана, който полива облаците. Детето знае, че е важно, питането му има значение и ще бъде удовлетворено. Иначе се превръщате в тиранин, вместо в авторитет - в императив. Когато постоянно се налагате, просто един ден ще спрат да си говорят с вас.
„Дай на мен. Ти не можеш да го направиш!” Е, да, за всички умения си има възраст и все пак - не ограничавайте детето си по този начин. Оставете го да опита само да се справи. Ако ли не, детето се отдръпва, не внимава в дейността повече и колкото да му обяснявате, то не слуша. Знам, че за вас е пестене на време да го облечете или нахраните, за да не си изцапа току що изпраната блузка, например, но това не е улеснение за него самото. Не правете така, че детето ви да стане на пет и още да не държи правилно лъжицата. Оставяйте го да опитва отново и отново, насърчавайте го, показвайте му, че може. Нима ако вас не ви оставят да направите нещо сами, няма да се почувствате малко глупаво, малко неопитни и неуверени, дали го правите, както се очаква от вас. Нима винаги в новите неща сте идеални. У дома може мама да го направи вместо детето, но един ден на работа, няма да е толкова лесно. Не му правите услуга, уж пестейки време.
„Ако направиш еди си какво, ще излезем, ще получиш или ще ти купя” Този пазарлък е може би една от най-честите фрази, които ползваме като родители. „Ако” само по себе си означава, че дребосъкът има избор. Аз лично не веднъж и два пъти съм се сблъсквала с отказа на дъщеря ми, казвайки и „ако си прибереш нещата, ще излезем”, например. От нея се чува чисто и просто следното: „не искам да излизам, няма да си прибера нещата”. Затова...пробвайте с „когато” и „тогава”. Пример:”Когато си прибереш нещата, тогава ще излезем”. Това не означава, че не давате избор, а че въвеждате ред. Иначе що се отнася до избора- винаги го „предлагайте”- червената или розовата блузка, с пола или с панталон, на кино или на театър и т.н. Нека детето бъде активна част от подбирането на алтернативи - така ще държите вниманието му към задачата.
„Виж еди си кой как се държи, а ти какъв си!” Фраза, която ни отблъсква и като възрастни, и като деца. На никого не е приятно да бъде сравняван. Ние може да се конкурираме постоянно, но не обичаме някой да мери резултатите и да ги сравнява. Децата са точно така. И освен че спират да слушат кой в какво е по-добър, ако се натяква постоянно, то се потиска, гневи или дистанцира от вас. Особено вредно е сравнението, ако давате за пример по-голямата сестра, да речем. Така само увеличавате ревността и конкуренцията между двете си деца. По принцип примерите не са неправилен подход, стига да знаете как да ги дадете. Не казвайте назидателно „виж Мария как се справя, а ти не можеш”, а просто насърчавайте с усмивка и изрази като „искаш ли да го направиш по-добре от Мария? Пробвай. Не се отказвай!”
Никой не се ражда научен и възпитанието не е сред най-лесните неща на този свят. Понякога дните просто си минават, уж без нищо значимо в тях, а се оказва, че бъркаме в незначителни на пръв поглед детайли, които, обаче често имат решаваща значимост в последствие. И реално ние възпитаваме. Дори само с думи и повтарящите се фрази. И дори да грешим, защото няма безгрешни хора, най-важното е да се научим да заделяме повече време за децата си, да общуваме открито с тях, да обясняваме и разясняваме постоянно.
“Нали затова сме хора - защото можем да говорим. Затова сме родители - имаме опит и знания. Това, което липсва при тях, е в изобилие при нас.”
Правете го ежедневно, контролирайте вредните думите и ползвайте повече от красивите. Прегръщайте повече, гушкайте се, фантазирайте заедно. Показвайте уважение към мнението и разсъжденията им, бъдете сериозни, когато и те са сериозни. Защото няма нищо по-хубаво от това един ден пред теб да се изправи един млад, възпитан и прекрасен човек и да знаеш, че това е твоето дете! |
|
|
Понеделник 20 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Отличителните белези на идеалния мъж - II
Да бъде най-добрият в работата си
Или най-малкото да се стреми към това. Докато на нас жените, натоварени...
Детето предпочита баба си
"Не просто баба си! Свекърва ми!!!"
С тези думи ме посрещна приятелката ми Мая - майка на едногодишен...
Как да се научим да бъдем по-любящи?
„Да обичаме дълбоко в една посока ни прави по-любящи във всички останали“
- Софи Суетчи
Ако хората...
За и против детската градина - II
Защо не бих записала детето на детска градина, ако имам възможност да го гледам вкъщи?
Детската...
Родословното дърво
Да знаеш своето родословие е равнозначно повече и по-задълбочено да познаваш себе си. То е като пътуване...
Не викай, не скачай, не пипай!
Колко лесно би било, ако можехме да разсъждаваме поне малко като децата. Да имаме техния дух и непринуденост...
Моята първа играчка, моята първа любов
Любовта има различни лица. И всички ние преминаваме през всичките й форми и фази по различно време. Но...
Разпределение на домашните задължения
Живеем в доста странен съвременен свят, в който не малка част жени се опитват да ни убедят, че задължения...
Стойте далеч от ревнивеца!
Тя има работа до късно в офиса, а в събота я очаква служебно пътуване... и още не знае как да му го съобщи....
По какъв начин любовта оказва влияние върху личността ни?
"Да бъдеш силно обичан от някого ти дава сила. Да обичаш силно някого ти дава кураж!" - Лао Дзъ
...
Ако кърменето навън ви притеснява
Топло време, чист въздух, дълги продължителни разходки заедно с бебето – това безспорно е едно от удоволствията...
Семеен кодекс
Всяка двойка има своя собствена система от правила, независимо дали те са били установени още в самото...
Мъжете, които си тръгват без обяснение
До преди няколко месеца си мислех, че колкото и да е некоректен даден мъж във взаимоотношенията си с...
Нека не се заблуждаваме - понякога просто идва време за раздяла
Понякога сме в едни такива връзки, които хем знаем, че не ни дават почти нищо от онова, за което мечтаем,...
Научете децата си
Научете децата си, че нямат нужда от нищо извън себе си, за да бъдат щастливи - нито от човек, нито от...
Синдромът на мама-квачка
Най- щастливият и признателен миг в живота на един родител е да види здраво, самоуверено и преуспяло...
Бебето – главният герой по време на раждането
Ако всеки момент очаквате вашето бебе да се появи на бял свят, сигурно си задавате множество въпроси....
Омъжена за родителите му
Омъжена уж за Него, но по всички важни въпроси преговаряте с родителите и те всячески участват във вашия...
Когато отпуската не включва пътуване
Понякога почивката през лятото се оказва време, което не знаем как да оползотворим. Когато парите не...
Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
Как да правите това, което обичате? (и обратно)
Ако можехте да избирате дали да прекарате следващия час работейки, или разхождайки се по улиците на Париж,...
Неформалното лидерство
В последно време доста се заговори за лидерството и лидерските качества. Все по-често тази „титла“ се...
Дарителството - тук и сега
В българския сектор на Wictionary не можете да прочетете значението на думата „дарител”. Дали сме изгубили...
Седемте лица на фалшивата любов – кои са те и как да ги разпознаем?
Вероятно няма друга дума, независимо на какъв език, която да се използва толкова, колкото думата...
Детските мебели: да изберем най-добрите материали
Детските мебели привличат вниманието ни със свежите си цветове, закачливи щампи и приказен дизайн. Но...
Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
Как да: Приготвим сок от сушени сини сливи
Как да приготвим домашен сок от сушени сини сливи (ошав):
Сокът от сушени сини сливи е изключително...
За и против гражданския брак
Гражданският брак е договор за материална и морална сигурност, но в никакъв случай не гарантира добро...
Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
Колкото различни са хората, толкова различни са и начините за изразяване на любовта
Понякога очакванията ни, свързани с любовта, са далеч по-прекрасни от онова, което се случва в действителност....
|