Синдромът на богаташките деца
Изпрати
Те получават всичко, за което само си помислят. Без никакво усилие. Непознат им е копнежът по нещо, защото веднага го имат. С увеличаване на възрастта желанията стават все по-големи и трудно изпълними, но това е по-малкият проблем. Същественото е, че нищо от полученото не се цени, нито радва обсипаното с подаръци дете. Онова, което ти пада от небето, без грам усилие, просто няма стойност. Тази омагьосана спирала за още и още, но без изпитване на дълбоко удовлетворение, е в състояние да роди истински нравствени уроди в крайните си форми. В по-обикновените случаи резултатът е един разглезен, без ценности човек, лишен от удоволствието да има цели и да ги постига с труд.
Макар и формулиран като синдром на богаташките деца, наличието му съвсем не означава, че родителите трябва да са непременно милионери. Всъщност хора със съвсем скромни възможности често са готови да дадат мило и драго, те самите да се лишават от основни неща, заради детето си. Прекомерната родителска всеотдайност има простичкото, но категорично алиби: аз като не съм имал навремето, искам сега моето дете да не се лишава от нищо.
Прекомерното задоволяване на всяко детско желание и дори прищявка е вредно - това е ясно. Но само за страничния обективен поглед. Родителите лесно губят ориентация. До къде е безопасната граница?
Детето трябва да знае, че има приоритети и кои са те. Това са, например, нещата, свързани с образованието му, с духовните потребности – купуване на книги, посещение на концерт или театър. При по-малките – познавателни игри, приказки. Разбира се, и без фриволности не може, но само понякога. Да е наясно, че силно желаните подаръци се получават по конкретни поводи – Коледа, Нова година, рожден ден и др.
Друг вариант за възпитание на здраво отношение към материалната страна на живота е детето да има определен бюджет за даден период – най-често седмичен. Ако иска да има едно нещо, ще се лиши от друго. При по-големите съществува и друго решение – детето да съфинансира изпълнението на скъпо струващо желание, като работи през ваканцията, а само част от сумата да получи от родителите.
Понякога родителите са склонни на пазарлък с детето – ще ти купя това нещо, ако направиш еди какво. Ще имаш таблет, ако получаваш само шестици. Ако всеки ден сам почистваш стаята си, подреждаш я и си оправяш леглото, ще получиш онази конзола, която толкова много искаш. Това е приемливо, но само донякъде. Добре е да се знае, че сдобиването с всяка нова материална придобивка е свързано с труд и усилие, а не пада от небето. Подобен подход може да амбицира детето, но може и да го отчае, ако целта е прекалено трудно постижима за него. Още по-порочно е, ако шестиците в училище или вършенето на конкретна домакинска работа директно се заплащат. По петолевка за петица по математика. Или по толкова за измиване на съдовете. Без пари то може да откаже и преместването на една чиния. Далеч по-стойностно е, когато успехите в училище или приучаването на труд у дома са резултат от вътрешно убеждение. Тогава детето ще бъде истински мотивирано. Например с разговори от рода на: „Трябва да се учиш добре, за да изпълниш мечтата си да станеш летец, полицай, търсач на съкровища. За да попаднеш в средата на интересни хора; за да бъдеш и ти интересен за другите и ценен заради това, което си; да печелиш достатъчно от професията си…“
В крайна сметка помислете – ако вие в детството си сте имали някакви материални липси, това направило ли ви е по-лоши хора? Едва ли. Вярно - всеки, според поколението, към което принадлежи, помни първите си дънки, първия си касетофон или компютър, първата няколкодневна или задгранична екскурзия. Помни огромното желание да има или преживее тези неща и неописуемото щастие, когато малкото чудо се е случило. Да не лишаваме децата си от сбъднати мечти - не защото сме нямащи, не защото сме стиснати, а защото само ценената от тях придобивка може истински да радва. |
|
|
Вторник 10 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
SMS любовните обяснения
Новото време с новите технологии промени изцяло представите за романтика и начинът й на случване. Любовните...
Как да си отгледаме четящо дете? Ранната възраст
В ерата на технологиите е по-важно от всякога децата да четат, да обичат книгите и да отдават това така...
Познавате ли онлайн живота на децата си?
С напредъка на технологиите и днешният динамично развиващ се начин на живот, пада и възрастовата граница...
Съвети: Какво да правим при гръмотевична буря, ако сме сред природата
От БЧК разпространиха съвети какво да правим при приближаваща гръмотевична буря, ако сме сред природата.
В...
Виновни или просто различни - II
Бягат от привързаността
Мъжете трудно се разкриват и сякаш се привързват против волята си. За да разберем,...
Завистта - чистата отрова в отношенията
Неоспорим факт е, че ние жените обичаме да споделяме много повече и по-често за разлика от мъжете. Понякога...
Ироничното усещане да си родител днес
Родителският ми опит досега ме изпълва с дълбоко чувство за ирония. Първо, разбира се, към самата мен....
Изгонете следсватбената депресия от новия си живот
Като малки момиченца поне веднъж сме мечтали да бъдем булки, представяли сме си приказни рокли и шумни...
Рибата в детското меню
Рибата е един от основните източници на аминокиселини за човешкия организъм. Нейното месо е нежно и крехко,...
За женското приятелство....с любов!
Много е говорено и писано за мъжкото приятелство – как мъжете умеят без много приказки и обяснения да...
Ти и приятелите му
Често срещана ситуация – имаш нов приятел, харесвате се и всичко е както трябва. Първата среща с неговия...
Думите, които спасяват всяка връзка
Казват, че в любовта трябват дела, не думи. Със сигурност е така – каквото и да си говорим, ако не действаме...
Ода за рутината
Всекидневието убива любовта. Или поне така твърдят женската литература, съседката, която често повтаря,...
Тенденции в детската зимна мода за момичета 2022-2023
С идването на студените дни, започва и приготовлението на зимния детски гардероб за нашите момичета....
|